een weg, dien zij opgebroken hadden, te herBtelleD, Dit is hnn kwaad bekomen. Dooh nog altijd blijft de kwaal, dat de benden wegtrekken en wij hen telkens moeten afwachten. Bij gezegde gelegenheid hebben de Atjehera twaalf dooden achtergelaten. Driemaal zijn nu hoofden afvallig geworden. Waar- achijnlijk ie het aan het ongetuchtigd laten van hun kampongs te wijten, dat de laatste maal de kampong- bevolking niet mee wegliep, toen het hoofd met zijne politie-oppassers en de hnn door ons toever trouwde wapens wegliep. Het stoomschip „Utrecht" arriveerde Zondag van Rotterdam te Batavia. Do gewone audiëntie van den ïüinister van waterstaat zal a. s. Donderdag niet plaats hebben. Gemengd IM ieuwö. Weldra zal de eerste villa verrijzen op de ter reinen der maatschappij „Noordwijk": aan do zuidzijde van den weg, op een der schoonste ponten van het duin, laat mr. H. graaf Van Limburg Stirum een net gebouw stichten. Te A1 f e n i s e e n e 8 c h u i t m e t b teen en gezonken, bevracht door den heer Van Franken- huyzen te Montfoort, bevaren wordende door Van Thiol. Do opvarenden konden slechts met groote moeite worden gered. De koetsier eener équipage, die on- langs in de Zeestraat te 's-Hage een heer over reed, is door de rechtbank aldaar tot 3 dsgen celstraf veroordeeld. Door Schevening8che visschersis aangebracht een schol, wegende 8 kilo en ongeveer 1 meter lang. Voor zoover men weet, werd nooit zulk een monsterschol gevangen men zal ze drogen en in dien staat consumeeren. Naar aanleiding van de omstandig heid dat bij de behandeling in hooger beroep van het Utrechtsch studenten-proces den verslaggevers een plaats was aangewezen in.de bank der be schuldigden, vraagt de Amst. Crt. of dat misschien een onschuldige wraak is door de rechterlijke macht op de pers genomen, omdat wederzijdsche meeningen in de beruchte Utrechtsche rechtszaak zoo uit eenliepen Van de vroegere 24 getuigen werden elf opnieuw gehoord, nl. Van Rooyen, de stukadoors Van Deu- dekom on Van Ditmarsch, Van Haaften en Porton de studenten Markus en Bastert en voorts als nieuwe getuigen a décharge de heeren Strick Van Lin- schoten en Rijnbende. Het getuigenverhoor leverde weinig nieuwe ge zichtspunten op, daar hot in hoofdzaak overeenkwam met de verklaringen voor de Utrechtsche rechtbank afgelegd. Bij het verhoor vau Van Rooyen was deze weder zeer aangedaan. Bij het verhoor van den getuige Bastert, die op een vraag van den raadsheer Bijleveld een ont wijkend antwoord gaf, werd diens houding door den raadsheer streng gegispt. De getuige verzekerde niets meer te kunnen verklaren dan door hem in de instructie was gezegd, waaraan hij zich nu refereerde. Na het getuigenverhoor verklaarde het Openbaar Ministerie dat aan de onpartijdigheid van de recht bank te Utrecht niet te twijfelen valt en dat de dood van juffrouw Van Rooyen een noodlottige samenloop was; hij eischte daarom de reeds ver melde straffen. De beschuldigden werden bijgestaan door dezelfde advocaten als te Utrecht. Uitspraak Maandag a. s. Het voor een paar maanden geleden geloopen hebbende gerucht dat te Utrecht eeue dame aan vergiftiging zou zijn overleden, is, naar men verneemt, ongegrond bevonden, zoodat de justitie daaromtrent het ingesteld onderzoek heeft gestaakt. De loteling, die op den lotelingsdag te Utrecht, in de Maliebaan, een poütie-agent had verwond, is tot cone cellulaire gevangenisstraf van 15 dagen veroordeeld. De landbouwer B., wonende tusschen Dieren en Doesburg, had de onvoorzichtigheid bij zijne woning uit den nog niet stilstaanden stoom tram te spr'mgen, met het ongelukkig gevolg dat twee wagens over een zijner beenen reden, dat als het ware van het lichaam werd gesneden. Zijne vrouw, hem opwachtende, was van het gebeurde getuige. De heer Poulie, ontvanger der regis tratie te Bergen-op-Zoom, verzond indertijd ambts halve een - niet voor het volle bedrag - aange- teekenden brief met 4000. De brief is bij den diefstal aan het postkantoor te Breda in het onge- reede geraakt en de ontvanger heeft thans eene ministeriëele aanschrijving ontvangen om het boven vermelde bedrag ten spoedigste uit zijn eigen beurs te restitneeren. Deze schijnbare harde maatregel vindt zijn grond in het feit dat de ontvangers de brieven met geldswaarde, die zij ambtshalve ver zenden, kosteloos tot het volle bedrag kannen ver zekeren. De brievenbesteller Moors, medeplich tige aan den diefstal ten postkantore te Breda, heeft gisternacht een poging tot zelfmoord beproefd, docr zich in de cel vau het huis van arrest aldaar aan een reep van zijn hemd op te hangöD. Daar men nog bijtijds tot de ontdekking er van kwam, heeft men door dadelijke afsnijding zijn plan verijdeld. Voortaan zal hij dag en nacht bewaakt worden. Omtrent dieDzelfden persoon kan nog worden beticht dat hij, om bij eventneele huiszoeking te kunnen bewijzen, nogal over geld te kunnen beschikken, een som van f 450 geleend had van een zijner familieleden, welk bedrag men hem eerst geweigerd, maar op zijn aanhoudend verzoek eindelijk verstrekt had. Van deze gelden heeft hij echter kort daarna onge veer de helft teruggegeven. BUITENLAND. UPs-ajeaSiriijl*. De heer Lannessan heeft gisteren in de Kamer van Afgevaardigden de regeering geïnterpelleerd over de aangelegenheden van Madagascar. Hij trad in een geschiedkundig overzioht der quaestie, gispte de houding van admiraal Pierre (protest) en was tegen veroveringen in die streek. Eene eenvoudige kolonisatie en vestiging van handelsinrichtingen waren, naar zijn inzien, voldoende, 't Is niet waar} zooals beweerd wordt, dat alle partijen het eens zijn, om de regeering te machtigen tot het ver dedigen der overigens onbetwistbare rechten van Frankrijk. Het blad „Paris," de oorlogsscbadeloosstelling besprekende, die China aan Frankrijk zou moeten betalen, meent dat men haar niet op minder dan 150 millioen stellen mag. Als pand zou het eiland Haï-Nan moeten dienen. Groot-Britannië. In het Lagerhuis verklaarde de heer Fitz-Maurice „Groote schepen kunnen tot Wokki den Congo op varen. Mij is niet6 bekend van een station, dat door de Internationale Afrikaausche Vereeniging zou gevestigd zijn in het gebied, omschreven bij art. 1 van het met Portugal gesloten verdrag, be halve Boma. De tegenwoordige verdragen met de inlandeche hoofden bevatten geenerlei bijzondere er kenning hunner souvereiniteit, evenmin als eene be- paliüg om die te handhaven. De regeering heeft geene mededeeling vau het Fransche gouvernement ontvangen met betrekking tot het verdrag, en is ook niet voornemens het tractaat met Portugal op te geven." De markies van Ilartington zeide vooralsnog geene mededeelingen te kunnen doen aangaande de finan ciën en de verdedigingsmiddelen van Egypte, even min al9 over de quaestiën van Soedan ea Khar toem. Hij hoopt echter voor Paschen daartoe in staat te zijn. Het Huis heeft gisteren bij tweede lezing beraad slaagd over het wetsontwerp op de kieshervormiüg. De heer Manner bestreed do voordracht. De barones Lionel De Rothschild heeft meer dan 1 millioen gulden vermaakt aan liefdadigheids instellingen te Londen. Het geheele land ten zuiden van Berber ver keert in staat van oproer. De insurgenten omringen Khartoem van alle kanten. Do gemeenschap is vol komen afgebroken. De toestand van generaal Gordon is hachelijk, maar wordt toch nog niet als ernstig beschouwd. Twee boodschappers met geheime mede deelingen voor Gordon zijn van Berber vertrokken. De „Standard" verneemt uit Soeakim dat heden do geheele Britsche krijgsmacht uitrukt, om mor gen, Woensdag, Osman Digna's legerkamp aan te tasten. Telegrammen. LONDEN, 24 Maart. Heden werd de eerste jaarlijksche vergadering van aandeelhouders in de Tran8vaalsche goudmijn-compagnie van baron Grant gehouden. De heer Grant, die haar presideerde, bracht een zeer gunstig verslag uit en verklaarde dat de Transvaal zou blijken een even rijk goudland te zijn als Australië of Californië. ST.-PETERSBURG, 25 Maart. De alhier ver schijnende bladen vermelden dat de militaire procu reur-generaal een onderzoek beeft ingesteld naar de misbsnikea, in 1877—78 bij de miltaire trans porten langs de Ruraeeneche spoorwegen voor gekomen. De bier ter stode verspreide geruchten over rust verstoring te Kieff zijn, volgens officiëele berichten, volkomen ongegrond. LEIDEN, 05 Maart. De verwachting voor morgen is: noordoosten wind, guur weer. Hedennamiddag om één uur werd in bet ge bouw der Loge geopend eene tentoonstelling, uit geschreven door de afdeeling Leiden en Omstreken der Nederl. Maatschappij voor Tuinbouw ec Plant kunde. Een achoone collectie bloeiende en niet bloeiende planten, bouquetten, afgesneden bloemen enz. strekte als antwoord op de voor de leden opengestelde deelneming aan het vooraf vastgestelde programma. De wijze waarop de voorwerpen waren gerang schikt, toonde aan welke bekwame handen zich daarmede hadden onledig gehouden. De vau aange name geuren gevulde zaal bood mede reeds bij het binnentreden door de verscheidenheid van kleuren een werkelijk schoonen aanblik, welke zeker nog zou verhoogd zijn indien men niet genoodzaakt ware geweest in het eene gedeelte van hot lokaal het gaslicht lo ontsteken. Het daglicht vond daar geen gelegenheid zich voldoende te doen gelden. Het bezoek dat aan deze expositie, we'.ko slechts eenige aren duurde, ten deel viel, was zeer talrijk.' De dames in het bijzonder leverden daaraan een groot contingent. Zji vooral bewonderden hetgeon hier op tuinbouwkundig gebied uit Leidens om streken was bijeengebracht, de uitgebreido verza meling bouquetten en audere fraaie bloemstukken niet bet minst. Het beoordeelen van een en ander was opgedra gen aan eeoe commissie, bestaande uit de heeren H. J. Wilke te Rotterdam, J. A. Scalogne te 's-Hage en Ruyssenaers te Haarlem, welke de volgende uitspraak deed: I. Planten: 20 Cineraria's in bloei: lste prijg Z. M., A. P. Hendrikse; 2de prijs Br. M., A. JJ Kors; - 20 potten Cyclamen: lste prijs Z. M., niet toegekend; 2de prijs Br. M., G. F. Hemerik 20 potten Convallaria: lste prijs Z. M., J. D. Speet; 2de prijs Br. M., W. Van Veen, en A. Den Older Certificaat lste klasse; - 15 Reseda's: lste prijs Z. M., niet toegekend2de prijs Br. M., A. J. Kors» II. Bouquetten, enz.: een Bruidsbouquet: lste prys Z. M J. D. Speet; 2de prijs Br. M., A. J. Kors, beiden bij loting; - een Balbonquet: lste prijs Z. M., G. F. Hemerik; 2de prijs Br. M., A. D. Den Older; - eeu Vaasbouquet: lste prij9 Z. M., J. D.' Speet; 2de prijs Br. M., M. J. Van Laren, en G. F. Hemerik Certificaat lste klasse; - een Waaier- bouquet: lste prijs Z. M., J. Buurman; 2de prijs Br. M., mej. Kriest; - eon Bouquet van Viola odorata: lste prijs Br. M., J. E. Heenk; 2de prijs Cortificaat, mej. Kriest; - een Bouqnet van ge droogde, ongekleurde grassen: lste prijs Z. M., M. J. Van Laren; - een Lauwerkrans: lste prijs Br. M., A. J. Kors; 2de prijs Certificaat, M. J, Van Laren; - een Grafkrans: lste prijs Z. M., A. J. Den Older; 2de prijs Br. M., J. Kriest Aczn.- ean bloemkussen of ander fantaisie-voorwerp vaq of met bloemen: lste prijs Z. M., A. J. Kriest 2de prijs Br. M., W. Van Veen, en M. J. Van Laren Cortificaat lste klasse; - een tafelbloemstuk: lste prijs Z. M., J. D. Speet; 2de prijs Br. M., M. J. Van Laren; - een Makart-bouquet (minstens 1 meter hoog): lste prijs Z. M., M. J. Van Laren; 2de prijs Br. M., J. E. Heenk; - een Bruidsparure: lste prijs Z. M., niet toegekend; 2de prijs Br. M., mej. Kriest; - een gevold bloemenmandje: lste prijs Br. M., M. J. Van Laren2de prijs Certificaat lste kl. J. Buurman en idem cok aau G. F. Hemerik; een blctemtafel met blad- en bloemplanten: lste prijs Z. M., J. Buurman; 2de prijs Br. M., M. J. Van Laren; - een verzameling kamersieraden voor bloemen bestemdlste prijs Z. M., M. J. Van Laren 2de prijs Br. M., J. Boet; - een terrarium, zóó gevuld, dat de planten er in de kamer goed in kunnen blijven: lste prijs Z. M., niet toegekend; 2de prijs Br. M., M. J. Van Laren. [Z. M. betoekent Zilveren en Br. M. Bronzen Medaille.] Voor inzendingen buiten het programma werden nog toegekend: aan A. C. Kriest, voor een groep planten, een Zilv. Med.; aan K. Wezelonburg, voor 10 planteü, een certificaat lste klasse; en aan M. J,

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2