Aan de Tweede Kamer is aangeboden het wetbontwerp txot verandering der grens tusschen de emeenten Haarlem en Sloten. Uit de toelichting big kt dat alle pogingen om eenstemmigheid tus- sch u beide gemeenten te verkrijgen, vruchteloos ble .en; Gedeputeerde Staten werden door de nadere behandeling der zaak echter nog versterkt in hun gevoelen dat de grensverandering in het algemeen belang dringend noodzakelijk was. Le minister heeft zich, na plaatselijk onderzoek en impele gedachtenwiseeling in loeo met de autori teiten, met dit gevoelen vereenigd en Gedeputeerde Staten verzocht een nieuw ontwerp op te stellen, dat overeenkomstig de bepalingen der artt. 129132 der Gemeentewet is behandeld. De Raad en de com mit ie uit de ingezetenen van Haarlem hebben zich mei dit ontwerp vereenigd. Op het grondgebied, dat volgens dit ontwerp naar Haorlem overgaat, zijn 458 inwoners gevestigd, onder welke zich 6 kiezers voor de Tweede Kamer bevinden. Gisteren is de bovenbouw van de Passage Buitenhof- Spuistraat te 's-Hage aanbesteed. De bouw is gegund aan de heoren Mortiaux enRieck, aannemers te Brussel, die het minst hadden inge schreven voor eene som van ƒ550,000. De Passage moet 1 Mei 1885 gereed worden opgeleverd. De fundeering is voltooid en men is thans bezig met het afbreken der houten directie-loods. In Juni a. s. zal het stoffelijk overschot van den heer De Stolipine, vroeger gezant van Rusland bij ons hof, naar Rusland worden overgebracht. In eene beschouwing over onze nationaliteit oppert het „D. v. N." het donkbeeld dat de ge meenteraad van Amsterdam het besluit neme, Transvaalsche studenten kosteloos toegang tot de lessen der universiteit te verleenen. „Dit onbedrieglijk teeken van warme sympathie met het schoone streven der deputatie zal, het „D. v. N." twijfelt er niet aaD, dankbaar worden aanvaard.'' Het blad zegt dat de Gemeenteraad van Am sterdam dit doen kan en de Staat niet. De „Arnh. Crt." ziet dit niet in: de Staat zou eene uitzonderingswet kunnen maken, maar waarom? Waarom zou men aan de Transvaalsche jongelui eene gunst bewijzen, die aan onze eigene jongelui onthouden wordt? Yoor hen die hunne zonen uit de Transvaal naar Nederland zenden kunnen om er te studeeren, zal 200 'sjaars meer of minder toch zulk een bezwaar niet opleveren. De heer Kruger heeft gezegd„gij moet ons nie verafgode nie." Laten wo ook in dit opzicht de grenzen der waardeering niet overschrijden. Mr. A. Beaujon, te 's-Gravenhage, onlangs benoemd tot directeur van het eerlang op te richten bureau voor statistiek, wordt voorgedragen voor buitengewoon hoogleeraar in de statistiek aan de universiteit van Amsterdam. In de gisteren te Amsterdam gehouden alge- meene vergadering van aandeelhouders in den Gooi- scben stoomtram is de balans afgekeurd met 120 tegen 104 stemmen. De commissarissen besloten toen af te treden, daar de afkeuring als een blijk van wantrouwen werd beschouwd. Mr. Katz zeide dat de meerdorheid alleen te kennen wilde geven dat zij door de verstrekte mededeelingen nog niet volkomen over alles in de rekeniDg en balans was ingelicht. De heer Schadd stelde nu eene motie voor, waarin gezegd werd dat de af keuring van de balans geen blijk van wantrouwen is, maar een verzoek om opheldering over de gerezen geschillen en daartoe eene commissie te benoemen. De heer Katz wilde ook eene commissie tot nader overleg met het bestuur. Nadat de motie in dien geest was gewijzigd, werd zij verworpen met 112 tegen 108 stemmen, maar velen verklaarden verkeerd te hebben gestemd, en toen werd de motie als aangenomen beschouwd, waarna eene commissie werd benoemd, welke tevens zal hebben te onderzoeken of eene declaratie van ruim 800, door mr. Kappeyne ingediend, zal worden betaald. Het bestuur weigerde die betaling omdat het mr. Kappeyne raadpleogde als aandeel houder, niet als rechtskundig adviseur. -Alhoewel te Delft door den dood van een der studenten geene openbare feesten worden gehouden ter gelegenheid van den Dies Natalis, heeft toch do senaat van het Delftsch studentencorps heden tusschen hnlfééo en halftwen ten huize van haren president, den heer A. Sndrmondt, receptie gehouden voor de vertegenwoordigers dor groote en kleine gezelschappen van het corps. Yan 1 tot 9 April zullen in eenige steden van ons land voorstellingen worden gegeven door het gezelschap, dat thans te Brussel zooveel opgang maakt met „Le maitre de forges" van Ohnet, het stuk, dat hier werd vertoond onder den titel: „De Industriëel van Pont-Avesnes." De hoofdrollen zul len worden vervuld door artisten van het Parijsche „Gymnase." In tegenstelling met een in andere bladen voorkomend bericht, als zoude het handelstractaat met Spanje dezer dagen van den Raad van State zijn teruggekomen en weldra bij de Staten- Generaal verwacht wordeD, kan de „Haagsche Crt." als stellig mededeelen dat genoemd verdrag nog steeds een punt van overweging bij eerstgenoemd college van Staat uitmaakt. Het stoomschip „Noord-Holland", van Rot terdam naar Java, arriveerde gistermiddag te Port- Saïd; de „Schiedam", van Batavia naar Amster dam, werd 18 dezer gepraaid door de Deensche korvet „Dagmar", thans te Plymouth; de „Utrecht", van Rotterdam naar Java, arriveerde gisteren te Padang. Z. M. heeft den dirigeorenden officier van ge zondheid 2de kl. dr. A. F. Bauduin, van het per soneel van den geneeskundigen dienst der land macht, op zijne aanvrage, op pensioen gesteld, en het bedrag van het pensioen bepaald op 1800; verder aan genoemden hoofdofficier den rang ver leend van dirigeerend officier van gezondheid 1ste kl.; - den 2den luit.-kwartierm. J. J. Verwijnen, van het leger hier te lande, die bij Kon. besluit van 6 Aug. 1882 voor den tijd van 5 jaren werd gedetacheerd bij het leger in Ned.-Indië, in zijn rang en onder- dom in dien rang overgeplaatst bij het personeel der milit. admin, van laatstgemeld leger, te rekenen van de dagteekening van het tegenwoordig besluit; - aan C. J. Yan de "Watering, op zijn verzoek, met 1 Mei eervol ontslag verleend als notaris te 's-Hage- benoemd tot minister-resident bij de Hoven van Zweden en Noorwegen en van Denemarken, jhr. mr. R. A. A. E. Yon Pestel, thans hoogstdeszelfs minis ter-resident te Konstantinopel, met behoud van den persoonlijken titel van buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister, hem verleend bij Zr. Ms. be sluit van 20 Dec. 1883. Telegrammeiüi. LONDEN, 22 Maart. In het Lagerhuis is eene motie van den heer Willis (het liberale lid voor Colchester), om de bisschoppen als leden van het Hoogerhuis uit te sluiten, door de regeering bestre den en met 148 tegen 137 stemmen verworpen. BRUSSEL, 22 Maart. (A.) De kanunnik Bernard is door het hof van appèl vrijgesproken. LONDEN, 22 Maart. ADe lord-mayor van Londen zal Maandag de regeering interpelleeren over hare voornemens aangaande Zoeloo-land. LEIDEN, 22 Maart, De verwachting voor morgen is: wind van zuid tot west, vrijgoed weer. Wij ontvingen heden het tweede jaarverslag van het Doorgangshuis voor ongehuwde moeders, te Leiden. Daaruit blijkt dat de wenschelijkheid om de opgenomenen langer dan eenige weken onder Christelijke tucht en Evangelische leiding te houden, meer en meer duidelijk werd. Deze ervaring, zoowel als het getal aanvragen waaraan niet altijd kon worden voldaan, deed het bestuur uitzien naar een ruiner pand, waarin het de inrichting kon vestigen, en tevens meer gere gelde verpleging der kleine kinderen en geregelden arbeid der moeders kon handhaven. Bjj de uitbreiding der inrichting en het toenemend getal der verpleegden werd de behoefte aan ont wikkelde leiding zoowel voor de moeders als voor de kinderen, steeds meer en meer gevoeld. Toen dus het bestuur der Diaconessen-inrichting te Utrecht eene Zuster afstond als bestuurderesse van het huis, werd de arbeid alhier veel verlicht en de hoop op gnnstigen uitslag verhoogd. Als een bewijs hoe noodig de inrichting is, worden eenige cijfers van in het ziekenhuis verpleegden opgenoemd; nog geen vierde was uit Leiden zelf en de grootste helft be hoorde door den doop tot de Protestantsche kerk, do kleinste helft was Roomsch. Er werden verl. jaar 26 achtereenvolgens in het Doorgangshuis opgenomen met hare kinderen een drietal uit Leiden, de andere uit verscheidene oorden des lauds. Was het getal verpleegde moeders iets grooter, het getal overleden kinderen bedroeg iets minder. Een der verpleegden ontvluchtte de inrichting om tot den ouden weg weder te keerenhet bestuur had baar in 't vorige jaar nit medelijden voor haar armoede en verwaarloosden toestand opgenomen. Twee anderen, die als min hadden gediend, zijn evenzeer tot den weg der zonde teruggekeerd. Yoor een paar verpleegden achtte het bestnnr het wenschelijk ze naar hare betrekkingen terng te zenden, die zich op verzoek daartoe lieten vinden. De anderen bleven gernimen tijd in de inrichting en worden ten deele in diensten geplaatst, waar zij bijna allen voldoen. Drie verpleegden traden in het huwelijk, terwijl een vierde met April aanstaande voornemens is den vader van haar kind te trouwen. Tien moeders en twaalf kinderen worden thans nog verpleegd. Niet alleen gebrek aan ruimte noodzaakte menig- werf, ook waar men van elders, zelfs van het bui tenland, alhier hnlp inriep, te weigeren: „want", zegt ds. E. César Segers, „hoewel wij van meening zijn dat voor de Christelijke liefde niemand te diep gevallen mag geacht worden om aan bekeering en behoud te wanhopeü, achten wij het tevens hoogst onvoorzichtig allen in ééne en dezelfde inrichting op te nemen." Uit de aan het verslag toegevoegde rekeningen verantwoording blijkt dat ontvangsten en uitgaven loopen over een bodrag van 10,945.71. Het saldo van het jaar te voren bedroeg 348.23,/r Aan contributiën werd verleden jaar ontvangen 354, aan giften 3659.35, aan verdiensten in het hnis 377.16, aan rente van gedeponeerde gelden f 106.96'/2, aan giften voor aankoop van een nieuw huis f 2000, aan deposito van 1882 afgelost 1650 en aan opgenomen hypotheek 2450. De huishouding o. a. kostte 1943.73, de klee ding 180.821/t» meubels en beddegoed f427.52,/s, salarissen 197.50, aankoop van het huis 6500 enz., zoodat thans eon hedrag van 500 in deposito is en aan contanten in kas 205.81 Er wordt tevens melding gemaakt van geschonken kleedingstukken en andere voorwerpen, waaronder ook brandstoffen, eieren en wijn. Het pand, dat met de overdrachtskosten onge veer 7000 kostte, kon bijna geheel worden afbe taald; slechts ƒ2500 moesten daartoe geleend worden. De kosten der inwendige vertïmmering waren hoo- ger dan men aanvankelijk dacht; tegen Mei van dit jaar zullen daarvoor ongeveer ƒ3000 noodig zijn. De heer en mevrouw Bergsma, die door het be heer der geldmiddelen zulk een gewaardeerden steun en hnlp verleenden, moesten deze gewichte taak, wegens vertrek nit de stad, nederleggen. Het bestuur der Yereeniging, zooals het in eene algemeene vergadering van leden definitief werd samengesteld, bestaat thans nit de heerenE. César Segers, voorzitter; W. G. De Bruyn Kops, pen ningmeester, en C. Bonger, secretaris; terwijl aan mevr. Segers—"Westhoff de directie van het huis blijft opgedragen, daarin bijgestaan door mevrouw De Bruyn Kops en mevrouw Bonger. Met dankbaarheid wordt er melding van gemaakt dat niet alleen bij het bestuur van het academisch ziekenhuis, maar telkens waar commissarissen met onderscheidene autoriteiten in aanraking kwamen, zij de meeste welwillendheid en medewerking mochten ondervinden. Prinses Hendrik zal hedenavond in den Kon* Franschen Schouwburg te 's-Hage de voorstelling bijwonen van de opera „Faust", waarin mevrouw Albani optreedt. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft heden A. B. en S. B., beschuldigd van diefstal van een koe in eene weide onder Axel, veroordeeldden vader tot één jaar on den zoon tot drie maanden celstraf; - H. J. B. bekwam vier jaren gevangenisstraf wegens diefstal van een paard in eeDe weide onder Rotter dam; - P. A. S., die zich door middel van braak meester maakte van verschillende z ken, toebehoo- rende aan een matroos van het loggerscbip „de Ver wachting", werd een jaar celstraf opgelegd. 51 arktberiohten. Leidcil, 22 Maart. Heden aangevoerd Tarwe 7 hectoliter. Win tertarwe f 8— a f 10.Zomertarwe f 8.— a 9. Rogge 8 H. L. Winterrogge 6.a 6.50. Zomerrogge f 6.a 6.75. Gerst 7 H. L. Zomergerst f 5.a f 5.75. Chevalier-ger9t 5 75 a f 6.75. Haver 10 H. L. Zware Haver f 4.a f 5.Lichte Haver 2.50 a f 3.50. Dnivenboonen 5 hectoL f 7.50 a f 8.25. Paardenboouen 5 bectol. t 7.— a 7.75. Boter: 6070 kilogr., late qnalit. Yt vat f 62.a ƒ68.—, Scheiboter 2de qnalit. V4 vat 54a f 60.Boter 13te qnalit. per kilogr. f 1.55 a f 1.70, Scheiboter 2de qnalit. per kilogr. f 1.35 a f 1.50. Lcnee Zwarte Turf 5000 dnbb. hectol., f 0.26 a 0 28. Londen, 21 Maart. Friescho Boter 118/ a

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2