Het gisteravond in onzen schouwburg opgevoerde tooneelspol: „De Industrieel van Pont-Avesnes" was oorspronkelijk door G. Ohnet als roman ge schreven, welke later door hem onder den titel „Le mattre de forges" voor het tooneel werd om gewerkt. Te Parijs en Brussel ondervindt het nog steeds veel bijval. Men treft er toestanden in aan, welke voor andere naturen dan de Holl. misschien meer aantrekking bezitten. Het speelt bovendien te midden van mar- kiezon, baronneD, hertogen en graven en natuur lijk ook vertegenwoordigsters van die hooge standeD, zoodat de pracht van kleeding enz. niet de wen- schen overliet, en daarenboven wordt mea nog op een duel in optima forma onthaald! Redenen ge noeg om daarginds succes te maken. Hier was dit slechts betrekkelijk. Het stuk, vol dramatische handeling, behelst de geschiedenis van eene jonge markiezin, die, verloofd met een baron, door dezen verlaten, op het oogenblik dat zij haar vermogen verliest, in een opwelling van trots, hare hand schenkt aan den machine-fabrikant. Henri Der- blay, die haar bemint. Zij leven echter zeer onge lukkig te zamen, omdat zij den baron nog be minde toen zij met den industrieel trouwde, maar worden weer gelukkig, wanneer zij, vernemende dat de baron haar om haar geld liet gaan en de industrieel, hare armoede kennende, toch met haar getrouwd is, zich bij een duel tusschen don baron en den industrieel laat verwonden, om het leven van haren man te sparen. Er komen zeer zeker vele treffende tooneelen in voor, maar of ze alle tot hun recht kwamen, kan niét zoo grif worden toegestemd. Blijkbaar ging bij enkelen de rol den krachten te boven. De heer De Vos was in het begin te koel en to afgemeten, de heer De la Mar had iets vrij onverschilligs in zijn spel, de hoer Spoormans waakte blijkbaar te veel - en dat is ook niet goed - voor overdrijving, waardoor de warmte van zpn spel leed, vooral bij de allereerste bekentenis zijner vrouw na twee uren getrouwd te zijn; terwijl van het dames-personeel o. a. mevr. PoolmanHuyzers niet van innigheid in haar rol blijk gaf. Mej. Jeanne De Groot en de heer Faassen daarentegen waren uitstekend en wer den bij herhaling met den heer Spoormans levendig toegejuicht. De mindere rollen werden niet onver dienstelijk vervuld. Gemengd Nieuw®. De heer N. M. Yan Bemmei alhier had Zondag 11. het voorrecht 25 jaar als kleeder maker in hot H. G.-Weeshuis werkzaam geweest te zijn. Vele bewijzen van belangstelliog en waar- deerïng vielen hem te beurt, zoowel van de zijde van het bestuur als van suppoosten en verpleegden. Men schrijft ons uit Katwijk aan Zee: Van 14 tot 17 dezer zijn hier 36 bomschuiten aan gekomen, welke besomden van 60 tot 150 in 4 a 8 dagen. Er werd besteed voor groote tarbot ƒ7 a 9, groote tong 0.40 a ƒ0.70, klein soort tong 0.20 a 0.25 en bunschol 0.50 a 0.80 per stuk; lovende binnenlekschol 7 en ƒ8, droog- schol 5 a 6 en scharren f 4 a 5.50 per mand; rog 0 50 a 0.80 per stuk; zeesterren 10 a 12 per kar. De rechtbank te 's-Hago heeft ver oordeeld: lo. den werkman hij de duinwaterleiding K. A. aldaar, wegens diefstal van kranen en andere voorwerpen, toebehoorende aan de gemeente, tot 6 maanden celstraf; - den werkman E., die het ge- stolene desbewust verkocht, tot 2 maanden celstraf; - 3o. den gewezen boekhouder tea kantore van den heer Crans aldaar, wegens verduistering van een aanzienlijk bedrag, tot 6 maanden celstraf plus 24 boeten elk van 12.50. Hedenavond, oen half uur na de voor stelling van „La Traviata", te Amsterdam, wordt aan Mad. Albani, die in 't „Doelen-Hotel" zal logeeren, eene serenade gebracht. To Amsterdam is het lijk van een koffiehuisbediende aan het Damrak, op vermoeden van vergiftiging, door den commissaris van politie der 2de sectie verzegeld en tor beschikking gesteld dor justitie, ter rechtelijke schouwing. - Een hor- logemakor aldaar ie naar de cellulaire gevangenis overgebraoht, wegens het te gelde maken van uur werken, welke hem ter reparatie waren toever trouwd. Do opbrengst ging in sterken drank verloren. Een der hoofdconducteurs bij de Holl Spoorwegmaatschappij, dienstdoende op den trein dio Zondag-avond 7 u. 17 m. te Helder aankwam, is dicht bij het station van de treeplank van den bagagewagen gevallen, waardoor hij eene hersen schudding bekwam en men voor zijn leven vreest. Te Arnhem is een man, die veel mis- bruik van sterken drank maakte, in de jenever gestikt. Naar do „N. Gr. Crt." verneemt, zijn in den nacht van Zaterdag op Zondag de eerste be woners voor de cellulaire gevangenis te Groningen aangebracht. Het zoontje van den heerR. G. teMeppel, dat zich bij een val van de trappen erg bezeerde, is aan de gevolgen overleden. Door eene onbekende oorzaak is te Ek en-Wiel een tegen brandschade verzekerd onbe woond huis afgebrand. Hoe gevaarlijk het is petroleum te ge bruiken om vuur aan te leggen, is gistermiddag te Hilversum weder gebleken. Een achtjarig knaapje goot, tijdens de afwezigheid zijner ouders, eene groote hoeveelheid van dit vocht in een achter de kachel staanden bak met steenkolen, om vervolgens met een lucifer er den brand in te steken. Do vlam sloeg hoog op en bracht den jongen eene brand wonde in het aangezicht toe. Op zijn angstgeschrei snelde een der buren toe, gelukkig nog juist bij tijds om het vuur te blusscheD. Een zoo juist uit de gevangenis te Mons ontslagen tuchthuisboef ging terstond naar Marietto, om de kippen te 6telen van den koopman Yermeyren. Hij klom op bet dak, maar het zwakke dak bezweek onder zijn gewicht en de man viel met groot geraas in het hok. De vrouw van Yer meyren werd daardoor wakker en maakte alarm. De bureD, met hooivorken en andere gereedschap pen toegeschoten, belegerden den dief in hot hok en maakten hem met hun vorken zonder genade af toen hij trachtte te ontsnappen. De politie heeft een onderzoek ingesteld, daar zij eene zoo krasse toepassing der lynchwet alles behalve wenschelijk vindt. Blin, de moordenaar van het Palais Royal (hij vermoordde den bediende van een juwelier en ging op den loop met 40,000 fr. aan gestolen juweelen), is tot levenslangen dwangarbeid ver oordeeld. Te Kopenhagen stond onlangs eenjong werkman, Jens Nielsen, terecht. Hij was beschul digd van op verschillende plaatsen opzettelijk brand gesticht te hebben en werd daarvoor tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Op de terechtzitting bekende bij, den brand van de Yicfroria-dokken te Londen in 1881 te hebben aangestoken, waarvan de dader tot heden onbekend was. De Woenor meisjes-moordenaar. - Na driedaagsche debatten heeft het gerechtshof te Wee- nen het doodvonnis over Hugo en Karl Schenk en over Schlossareck uitgesproken. In den loop der debatten werd geconstateerd, dat Hugo Schenk te gelijk met acht meisjes liefdesbetrekking onderhield, die ten aanzien van twee harer reeds toe zeer intieme verhoudingen aanleiding hadden gegeven. Karl ScheDk en Schlossareck waron zeer aangedaan in de zitting, Hngo bleef onverstoorbaar kalm en nam nu en dan glimlachend het auditorium op. Zelfs bij het uitspreken van hun doodvonnis was Hugo koel en onverschillig. De voorlezing der motieven van 't arrest duurde anderhalf uur. Op de vraag van den voorzitter, of de veroordeelden appelleeren wilden, antwoordde Hugo met vaste stem: „Ik ben te vreden met bet arrest van het hooggerechtshof, ik appelleer niet." Ook de beide anderen verklaar den zich bij de uitspraak neer te leggen. Alge meen wordt verwacht dat het Hof, overeenkomstig het pleidooi van zijn verdediger, voor Karl Schenk, die wel van de misdaden wist, maar er geen deel aan nam, gratie bij den keizer zal vragen, maar dat het doodvonnis aan de beide hoofddaders zal worden voltrokken. BUITENLAND. Frankryk, In de couloirs verzekert men dat de minister Hérisson, toen hij door de commissie van rappor teurs gehoord werd, zich verzette tegen het denk beeld om de Algemeene Raden te raadplegen om trent den invoer van gezouten vleesch uit Amerika. Volgens den minister hebben deze Raden geenerlei gezag in hygiënische onderwerpen. De minister dringt aan op eene spoedige beslissing omtrent het ontwerp, dat alleen de organisatie van het onder zoek der ingevoerde waar ten doel heeft. In een depecbe van generaal Millot aan den minister van marine, uit Bac-Ninh van gisteren, wordt gemeld: „Do colonno-Bricre zal zeer waar schijnlijk heden of morgen te Thai-Nguyen aan komen; de vijand is bij hare naderiBg gevlucht. De colonne-Négrier bereikte de geregelde Chinee- sche troepen bij Thulang-Hiang, trok de rivier over en maakte zich van het fort Phulang meester; aan de Fransche zijde sneuvelden daarbij drie man en werden eonigen gewond. De colonne zet de vervolging van den vijand voort." Grroot-EJrïtaimië. Op de beurs te Londen werd gistermorgen ver teld dat de heer Gladstone zijn ontslag had genomen. Daar echter dit gerucht van geen enkele zijde is bevestigd, houdt men het voor een praatje. Het gisternamiddag uitgegeven bulletin be treffende den toestand van den heer Gladstone meldt dat hij nog steeds lijdt aan zware verkoud heid de genee3heeren hebben hem aangeraden niet veel te spreken en over het algemeen rust te nemen. Hij zou waarschijnlijk heden naar buiten gaan en aanstaanden Donderdag te Londen terug zijn. In het Hoogerhui8 vestigde lord Cadogan gisteren do opmerkzaamheid op het Tranvaal-ver- drag. Lord Derby verklaarde dat het woord „suze- reiniteit" niet in do conventie voorkomt, eenvoudig omdat het niet vcor eene nauwkeurige definitie vatbaar isde bedoeling is echter duidelijk, daar de toestand, gelijk hij thans is, blijft voortduren. Indien de Volksraad de nieuwe conventie verwerpt, treedt de vorige weder in werking. Het is echter niet aan te nemen dat de Transvaalsche regeering zich zooveel moeite zou hebben gegeven de nieuwe conventie te verkrijgen, alleen om ze op 't laatste oogenblik te verwerpen. Lord Salisbury betreurde dat aan het Parlement ook niet de ratificatie is voorbehouden. In het Lagerhuis verklaardo lord Hartington dat aan de Porto geeaerlei voorstel is gedaan, om haar in het bezit der havens aan de Roede Zee te stelleD. Voor het overige kon bij aangaande dit onderwerp in geene nadere discussie treden. Spanje. Volgens gerucht zijn in de provinciën verscheidene personen in hechtenis genomeD, naar aanleiding van de ontdekking der samenzwering. Evenwel is het ministerie volstrekt niet voornemens de con- stitutionneele waarborgen te schorseD. Nader wordt gemeld dat ook de secretaris van het Zorrilla-comité en zekere priester, Dofroquo ge naamd, gearresteerd, en verscheiden van Zorrilla afkomstige brieven in beslag genomen zijn. De autoriteiten te Madrid hebben het houden van eene werkliedonmeeting tot viering van den verjaardag der Commune op heden (18 Maart) verboden. Effypte. Uit Soeakim wordt gemeld dat hedenochtend 600 man infanterie, 300 ruiters en een afdeeling der genie, met generaal Stewart en den staf, naar Han- derick (elf mijlen van Soeakim) zullen vertrekken, om die plaats voorloopig te bezetten en baar iu staat van verdediging te breDgen. De Londensche „Observer" meldt uit Caïro: Het van Berber in do richting van Khartoem ge zonden stoomschip is teruggekeerd, zonder ergens in de nabijheid der rivier opstandelingen te hebben aangetroffen. De telegraphische gemeenschap tus schen Berber en Shendy is hersteld; tusschen Shendy en Khartoem is zij echter nog afgebroken. Tclefframmen. BERLIJN, 18 Maart. (Part. Tel.) Poolsche bladen melden dat te "Warschau voortdurend huiszoekingen en arrestatiën worden gedaan. Zaterdag-nacht zijn een vijftigtal personen in hechtenis genomen. In do straten bevinden zich veel gendarmen en militairen, omdat men vermoedt dat de moordenaar van Szudeikin, Degajeff, zich te Warschau ophoudt. De Fransche regeering moet aan het Kabinet te Londen officieus hebben medegedeeld dat zij voor nemens is, binnenkort twee kleine eilanden in de Roode Zee, in de nabijheid van Aden, te bezetten, welke do sultan aldaar eenmaal aan Frankrijk heeft afgestaan. Frankrijk geeft volgens het „Berliner Tageblatt" als reden voor dezen maatregel aan, dat Frankrijks belangen in het Oosten dezen voor schrijven, voor welke belangen thans door de Ton kinzaak nog meer zorg moet gedragen worden. Ondanks vroegere officieuze mededoelingen wordt thans met zekerheid gemeld dat geene diplo matieke internationale onderhandelingen tot beper king van het recht, van wijkplaats en betreffende eene gemeenschappelijke vervolging der anarchisten hangende zijn. De politiehoofden der verschillendo

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2