LEIDSCÏÏ DAGBLAD. N°. 7389. Woensdag 19 Blaart. A0. 1884. Avond-editie. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PKIJS DEB ADTERTENT1EN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17A. Grooterc letters naar plaatsruimte. Voor het incassce- ren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. LEIDEN, 18 Maart. Aan den gemeenteraad wordt door B. en Wb. overgelegd een voorstel van de commissie van fabricage betrekkelijk het uitdiepen van grachten, waaruit blijkt dat de ter zake toegestane som met ongeveer f 800 zal moeten worden verhoogd. De kosten van dit uitdiepen toch worden geraamd op f 3200. Het voornemen bestaat om uitdiepingen te doen op de volgende plaatsen: Singelbrug bij de Utrecht8che brag, Kort-Rapenburg, Rapenburg in en bij de Noordeindsbrug; voor de Langebrng en Groenhazengracht; in en voor de Houtstraatsbrug; in en voor de Kloksteogsbrugin en voor do Nieuw- steegsbrug; in en voor de Groenebrug; Steenschnur bij de Hoogewoerdsbrng; Gangetje; Groenhazen- gracht en bij de coupure der Kweekerij. Verder zullen 2 diepers ieder gedurende 30 weken in dienst moeten worden gesteld. B. on Ws. vragen de ver- eischte machtiging om tot de openbare aanbesteding over te gaan. Ten gevolge van den in de maand Januari jl. gewoed hebb9Dden 6torm is aan onderscheidene ge meentegebouwen schade toegebracht. Door de com missie van fabricage wordt bericht dat de kosten van herstelling zijn geraamd als volgt: van het Raadhuis f 60; het Gymnasium f 80; de Hoogere Burgerscholen f 160; de Lagere Scholen f 175; de Bewaarscholen f 75de Kweekschool voor onder wijzers en onderwijzeressen f 50; het Caeciliagast- huis en de hoiz6ü op de Aalmarkt f 150, en de overige gebouwen f 125; te zamen f 875. Vermits deze uitgaven niet uit de betrekkelijke posten der begrootiDg kunnen worden bestreden, stellen B. en Ws. voor, de begrooting voor het loopende jaar met die sommen te verhoogen. Zij geven mede in overweging aan B. M. Duyser de gevraagde vergunning te verleenen tot het leggen van eene telephoonleiding tusschen de Gehoorzaal en het Hotel de la Po9te, onder de door de commissie van fabricage gestelde voorwaarden. Bij de gisteren gehouden inschrijving voor 1084 waggons prima gaskolen voor de stedelijke gasfabriek alhier, is de levering gegund aan do heeren Harrenstein Mijnssen voor „Alma'* en Balthazar voor „Friedrich der Grosse" en „Hont- Cénis", vertegenwoordigd door den heer Caron, stationschef alhier. Het aandeel, door deze gemeente te leveren in de lichting der nationale militie van 1884, is door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland bepaald op 106 man. Bij do Kamer van Koophandel en Fabrieken te 's-Hage is ingekomen van de Kamer te Katwijk een afschrift van eene missive van het College voor de Zeevisscherijen in zake de schrobnetvisscherij. Daaruit blijkt dat dit collego ia stede van eene wet, welke de grootte van de mazen der schrobnetten vaststelt, liever de voorkeur zou geven aan eene uitbreiding ven het bepaalde in art. 7 der tegen woordige wet op de zeevisscherijen, door ook den verkoop te verbieden van don jongen visch, welke aan onze stranden wordt aangevoerd, zoolang deze niet de grootte heeft bereikt, welke dien vi6ch voor men6chelijk voedsel bruikbaar maakt. Terwijl het college zich nog wilde onthouden van eenige bepaalde beslissing omtrent dit belangrijke vraagstuk, was inmiddels aan eene commissie opge dragen om te overwegen welke middelen tot weg noming van het bestaande kwaad zouden kunnen worden aangevoerd. In de gemeenten Stompwijk en Veur circuleert een adres, reeds door verscheidene bewoners van den Leidschendam onderteokond, houdende verzoek aan den gemeenteraad van 's-Gravenhago om de aanvrage van de IJselstoomtrarnwegmaatschappij tot het doortrekken van hare trambaan tot aan den Bezuidenhoutschenweg en bet desbetreffende voorstel van het Dagelijksch Bestuur goed te keuren. Nu het tot stand komen van de tramlijn Leid schendam's-Gravenhage verzekerd schijnt, interes seert men zich natuurlijk terecht voor eene geschikte plaats van aankomst te 's-Gravenhage en vleit men zich dat afwijzend zal worden beschikt op hot door de Rijnspoorwegmaatschappij den Raad aangebo den request. Ds. J. A. De Vlieger, predikant te Katwijk aan Zee, is beroepen naar de Herv. gemeente te Welsrijp (prov. Friesland). De repetitie voor de laatste soirée musicale bij HH. MM. werd door beiden en gedeeltelijk ook door het kleine prinsesje bijgewoond. Mej. Dyna Beumer ontving van Z. M. een fraai zilveren ser vies, uit 5 stuks bestaande, ten geschenke, terwijl Z. M. den heer Alphonse Has6elmans tot Zr. Ms. hof-harpist benoemde. De soirée zelve was bijzonder luisterrijk. Her haaldelijk betuigde Z. M. zijne tevredenheid over hot spel der artisten. De violist Wilhelmy, die door den Koning tot commandeur der Eikekroon benoemd werd, heeft nu reeds 14 onderscheidingen ontvangen van de verschillende vorsten, voor wie hij optrad. Bij den gezant te 's-Hage van het Duitsche keizerrijk zullen luisterrijke diplomatieke maaltijden plaats hebben den 25sten en 29sten dezer maand. Het gehoor, bij den Koning gevraagd voor den prGaident der Zuid-Afrikaanaohe Republiek, kon niet onmiddellijk worden verleend, omdat bij onze Regeering nog niet het officiëele bericht was ont vangen van het teekenen der conventie met Engeland. Zoolang de vroegere conventie nog bestond en derhalve ook de suzereiniteit, zou de Engelsche gezant gehoor hebben moeten vragen voor den president. Onmiddellijknadat bij onze Regeering het officiëele bericht kwam van het teekenen der nieuwe con ventie en derhalve van het vervallen der suzerei niteit, is het gevraagde gehoor verleend. (Hbl.) De Koning beeft mej. Marie Van Zandt, zan geres aan de „opéra comiquo" te Parijs, naar men weet van Hollandsche afkomst, tot hofzangeres benoemd. Naar het „Vad." met zekerheid kan mede- deeleD, heeft generaal Queysen gisteren zijn pensioen aangevraagd. Door den minister van waterstaat is, met 1 April a. s., aan P. Berkhout, op verzoek, eervol ontslag verleend als opzichter van den waterstaat 4de kl., en zijn met ingang van 1 Juli a. s. be vorderd: tot opzichter van den waterstaat lste kl. E. J. Dijk, opzichter 2de kl.; tot opzichter dor 2de kl. B. Koldenhof, opz. 3de kl.tot opz. der 3de kl J. A. Jelgersma, opz. 4de kl.en zijn benoemd tot opzichter van den waterstaat 4de kl. L. C. Kramer en H. O. Weenink. Naar aanleiding van het bezoek der Trans- vaalsche deputatie aan Rotterdam wappert er al lerwegen de driekleur uit do huizen. Een eindelooze juichkreet steeg uit den mond der talrijke aan wezigen op toen de deputatie uit den trein stapte en door den burgemeester verwelkomd werd. Naar het „New-Bath-Hotel" geleid, werd aldaar een déjeuner gebruikt, na afloop waarvan een bezoek aan de kerk gebracht werd, waar o. a. do leden der deputatie door de kinderen der diaconiescholen werden toegezongen. Bij het verlaten dor kerk werd de deputatie af gehaald door de jongens der H. B.-School met vaandels en muziek en hoornblazers en geleid naar de zaal „Caledonia", waar receptio werd gehouden. In de fraai versierde zaal schaarden zij zich aan de eene eu de meisjes der H. B.-School aan de andere zjjde en werd een krans aangeboden, ter wijl de hoornblazers fanfares bliezen en volksliederen Door particulieren werd een prachtige bijbel met platen van Doré aangeboden, door oud-strijders do naamlijst hunner leden. Ook werd een boekwerk aangeboden „Vergers bloedstrijd onzer vaderen, en een getiteld„Zijn de kleuren van Nederlands vlag rood, wit, blauw of oranje, wit, blauw?"; door de Batavieren te paard eeD gouden eere-insigne. De receptie werd besloten door het bezoek van eene „deputatie" van de kinderen der school voor haveloozen, die liedereu zongen. Te zes uren begon hot diner in het „New-Bath- Hotel." Het werd door ds. Van der Hagt met gebed geopend. De rij der toosten werd door den burgemeester geopend met een dronk op den Koning. Daarna scheen er geen einde aan de toosten te zullen komen. Meer dan vijf en twintigmaal werd het woord gevraagd. Te negen uren verscheen eene deputatie van leerlingen der Hoogere Burgerschool met driejarigen cursus, met fakkellicht en de muziek der jagers. Drie leerlingen kwamen binnen en brachten bij monde van den jongenheer Luning hulde aan de deputatie; de jeugdige spreker hoopte dat de jonge Transvaal in heldenmoed het voorbeeld der oude mocht volgen. De heeren Kruger en Smit beant woordden beiden die toespraak. De eerste verliet to halfelf, alzoo een half uur later dan naar gewoonte, het diner. De heer Smit bleef met den heer Esselen tot aau het einde, nl. tot bijna halftwaalf. Terwijl genoemde twee leden der Deputatie Rot terdam bezoeken, bleef de heer Du Toit te Am sterdam tot afdoening van zaken. Gistermiddag had hij o. a. eene conferentie met leden der „Ned. Zuid-Afrikaansche Vereeniging." Naar men verneemt, worden er plannen beraamd voor eene serenade aan de deputatie door corpora- tiën van werklieden. In het door den eigenaar van „Brack's Doelen Hotel" zoo keurig ingerichte receptie-salon, ligt op een tafel eene massa kransen, en staan in vazen een paar bonquetten. Het zijn rnikers en kransen, der deputatie op hare tochtjes in Nederland aangeboden, en die alle, zoolang als mogelijk is, bewaard worden. Den schenkers zal dit zeker genoegen doen. Men meldt dat het Kamerlid mr. Van Baar, te Oirschot, weder zoover hersteld is, dat hij in de vorige week den militieraad te Eindhoven heeft gepresideerd. Het stoomschip „Prinses Amalia", van Batavia naar Amsterdam, passeerde gisteren Aden; de „Prinses Wilhelmina", van Batavia naar Amsterdam, passeerde dien dag Dungeness. De gewone audiëntie van den minister van marine zal Vrijdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. hoeft aau W. J. Van der Eist, op ver zoek, met 1 Mei a. s. eervol ontslag verleend als notaris te Werkendam - met 1 April a. s., aan H. J. E. Van der Kop, op verzoek, eervol ontslag verleend als telegrafist 3de kl. bij de Rijkstele graaf - bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht benoemd tot off. van gez. 2de kl., den mil. student voor den genoemden dienst (arts) D. Romeyn- benoemd tot notaris binnen het arr. Alkmaar, standplaats Alkmaar, H. Metman, notaris te Leeuwarden; - H. D. Van der Maas, leeraar aan de R. H. Burgerscholen te Roermond en te Venloo, benoemd tot onderwijzer in de gymnastiek aan de Rijfes-kweekschool voor onderwijzers te Maastricht.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1