LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7387. Maandag 17 Ma&rt* A0. 1884. Derde Blad. PRIJS DEEER COURANT i ▼oor Leiden per 8 maasden1,10. Ffacoo par post1.40. Afcooderiflke Nommers.9 0.05, Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIESt Vu 16 regels 1.05. Ieder# regel meer 0.17fc Grootere letters naar plaatsruimte. Voer het inceam- ren buiten de stad wordt f 0.10 berekend. Gemengd Nleuwn. Tot hot brengen der serenade aan de zangeres Albani vertrok de directeur der Haag- sche Fransche Opera om elf uren met een staf van muzikanten, omgeven door draaglampen, van den schouwburg en geleidde de muziek, die onderweg eenige marschen speelde, naar het Tornooiveld, waar het corps voor het „Hotel den Ouden Doelen" post vatte en eenige nummers liet hooren. Toen de ge vierde zangeres aan het venster verscheen, ontbrandde recht tegenover hare appartementen een vuurwerk van allerlei kleuren en met do naamcijfers E. A. B. in het midden. De artiste was daardoor ten hoogste verrast en het effect dezer vuurspuwende hulde werd verhoogd door de tonen van het Engelsche volkslied, onmiddellijk opgevolgd door het "Wien Neerlandsch Bloed. In haar salon hield Mad. Albani receptie. De muziek keerde terug, omstuwd door een juichende menigte. Naar het „V a d." verneemt, moet de voorloopige instructie tegen De Bruin, die onder ver denking van poging tot moord, in de ScheveniDg- sche boschje8 op den boschwachter Snoek gepleegd, in hechtenis was genomen, geen voldoende gronden hebben opgeleverd om zijne gevangenhouding ter bevelen. De feitelijke toedracht der zaak toch zou hierop neerkomen, dat De Bruin, die zich wel is waar in het ongeoorloofd bezit van een geladen vuurwapen in de boschjes bevond, onverhoeds aan gegrepen, zich met dat vuurwapen zou hebben ver dedigd. In elk geval moet er geen enkele aanwij zing aanwezig zijn, welke op voorbedachtelijke of zelfs opzettelijke poging tot moord duidt. Onder deze omstandigheden is De Bruin reeds of wordt hij althans zeer spoedig uit zijne voorloopige hech tenis ontslagen. Te Rotterdam is een hevige brand uit gebroken in een pand aan de Goudsche Dwarsstraat, bewoond door vier gezinnen. De brand nam spoedig zulk een uitbreiding, dat de meeste bewoners, waar van slechtB één tegen brandschade verzekerd, met moeite gered konden worden. Door haar krachtig optreden slaagde de brandweer er in de naastge legen panden te behouden. Een tweetal schooljongens van om streeks 13-jarigon leeftijd zijn in de Twijestraat te Utrecht aan het twisten en vechten geweest, waarbij de een den ander in drift met een zakmes eene verwonding aan den rug heeft toegebracht. Togen den dader is eene vervoigiDg ingesteld. Op de jaarmarkt te Maastricht is aan een veekoopman f 685 aan bankpapier ontrold. Hij had dit in een ongesloten taschje bij zich. Nadat zekere B. te Breda eenige dagen op vrije voeten was gesteld, doch onder het verbod de stad te verlaten, is hij nu ten tweeden male door de marechaussee uit zijne woning naar het huis van arrest overgebracht. Deze inhechtenisneming schijnt te berusten op een ver moeden, dat die persoon tot den ten postkantore aldaar gepleegden diefstal in betrokking staat. Het gerucht dat de uitgeloofde premie van f 50, voor hem, die gegronde aanwijzing van den schuldige kan doen, aanmerkelijk zou verhoogd zijn, kan veilig worden tegengesproken. In de gemeente Kethel zijn 104 stuks runderen onteigend om te worden afgemaakt als verdacht van longziekte, zijnde van de veehouders Joh. Heinsbroek 49, W. Wapenaar 18, J. Van den Berg 37. Hieronder zijn begrepen de 49 run deren van de veehouders Heinsbroek en Van den Berg. Het 4-jarig zoontje van den heer R, G., te Meppel, had, terwijl het een paar schoentjes naar boven wilde brengen, het ongeluk vau do trap te vallen. Het kind heeft zich erg aan de slapen en op andere plaatsen aan 't hoofd bezeerd, zoodat het in een toestand verkeert, die weinig hoop op herstel belooft. Eenige jongelieden uit de Belgische Auweghen, die 's avonds gezamenlijk huiswaarts keerden, veroorloofden zich de zonderlinge aardig heid elkander met spelden te prikken. Een hunner, die met dat spelletje alles behalve ingenomen was, verzocht zijn makkers op ernstigen toon hem met rust te laten, en toen zij daaraan geen gehoor gaven, haalde hij in een opwelling van trouwens verklaarbare drift een mes te voorschijn en bracht daarmee een zijner gezellen een doodelijken steek toe. In Duitschland maakt men veel werk van het opzamelen van weggeworpen eindjes sigaar. Vanwege een maatschappij van weldadigheid worden met dat doel van deksels voorziene koperen kistjes in koffie- en bierhuizen geplaatst. Zelfs de „klok- huisjes" der geliefkoosde Duitsche pijpen vinden daarheen hun weg. Van de opbrengst worden klee- dingstukken gekocht, die men met Kerstmis aan arme kinderen uitreikt. Volgens officiëele opgaven verzamelden negentien dergelijke vereenigingen ge durende de laatste zes maanden van 1882 op die wijze 4569 ponden tabak, die verkocht werden voor 31250 mark(!), waarvoor men kleederen aankocht voor 1728 kinderen. Aanbevelenswaardig voorbeeld zou men kunnen uitroepen, maar ook weinig be nijdenswaardige liefhebbers die hot aldus ver werkte afval in den vorm van nieuwe sigaren te rooken krijgen. Volgens de „Electricien eenFransch blad - men koude dat wel in het oog - laat een Chineesche courant zich volgenderwijze uit over de telegraaf: Het telegraphisch verkeer is zeer duur; het heeft, dooreen genomen, de uitgaven van elk handelshuis met 2000 tot 10,000 dollars per jaar verhoogd, zonder daaraan geëvenredigd voordeel. Het doet ontzaglijk veel tijd verloren gaan. Door het gebruik van verschillende talon, waarmee niet alle beambten even goed bekend zijn, geeft het aanleiding tot talrijke vergissingen. Vroeger vernam men met genoegen het kanonschot, dat dö komst aankondigde van een pakketboot met couranten en brieven. De telegraaf heeft ons dat genot ontnomen. Er bestaat niet het minste logisch verband tus- schen de berichten, die wij uitlndië, San-Francisco of Australië, ja soms uit al die cordon te gelijk ontvangen. Vroeger kon men op z'n gemak het beloop van wedstrijden en wedrennen nagaan thans is de uitslag bekend, voordat men iets van de omstandigheden weet, en onze geest is op die wijze jaist zoo verzadigd als het ons lichaam zou zijn door het gebruik van een lepel Liebig in plaats van een behoorlijk maal. En dan volgt de conclusiehet leven zou oneindig veel aangenamer zijn, als de geleerden de electrische telegraaf niet hadden uitgevonden. Consequent doorredeneerende, zou het Chineesche blad het eveneens moeten be treuren, wanneer het Hemelsche Rijk voor altijd wa9 gevrijwaard voor den nu en dan daar heer- schenden hongersnood; want dan zou men ook het genot missen van voedsel, gebruikt na een lang- durigen tijd van hongerlijdeu. De Berlijnsche politie is niet alleen de dievenbende welke den jongsten diamanten diefstal pleegde, maar ook de gestolen diamanten zelve op het spoor. Op het Oranjeplein werd een pakje met 90 diamanten opgegraven. Behalve het geld, waarvoor een deel van den buit werd ver kocht, vond men nu in 't geheel bij de helers en in de riolen 136 der vermiste kostbaarheden. Er ontbreken nu slechts 44 ringen, die later wel te recht zullen komen. BUITENLAND. Frankrijk. Paul Bert heeft met vijf zijner collega's het eerste amendement op de begrooting voor 1885 ingediend. Het strekt om 10 millioen uit te trekken tot verhooging der onderwijzers-traktementen, en 5 millioen voor die der onderwijzeressen. De quaestie, die Maandag op verzoek der regeo- ring werd uitgesteld, is dus weder binnenkort aan de orde gesteld. Eerst Dinsdag 11. is het onderzoek van de te Lyon ter verzending aan den graaf van Parijs aangeboden doos geheel afgeloopen. Een daartoe te hulp geroepen chemicus is er in geslaagd, het bovenste gedeelte met de grootste zorgvuldigheid af te zagen, waarna een patroon werd gevonden met eene aanmerkelijke hoeveelheid dynamiet, om ringd van stukken ijzer en lood, welke bij eene ont ploffing in alle richtingen rondgeslingerd zouden zijn. De toestel, welke de ontploffiog had moeten veroorzaken, was zeer eenvoudig en geleek veel op den haan van een geweer. De chemicus verklaart, dat de inrichting eene zeer geoefende hand ver raadt, daar het gereed maken van een en ander allergevaarlijkst was en eene ontploffing aan ver scheidene personen het leven had kunnen kosten. Naar men gelooft is de afzender een Rus. De Fransche prefect der Pyrenées-Orientales, tot permanent gedelegeerde te Andorra benoemd, heeft aldaar zijn intrede gedaan. Het Franschge- zinde gedeelte der bevolking heeft van deze ge legenheid gebruik gemaakt om eene uitbundige manifestatie te houden. Geweersalvo's, eerepoorten, vlaggen en versieringen, optochten, redevoeringen begroetten don prefect en dankten de Fransche regeering voor de bevrijding der Andorranen die te Urgel gekerkerd waren. Duitschland. Ia het Huis van Afgevaardigden gaf - in ant woord op de interpellatie van den heer Zelle, be treffende de ongeregeldheden te Neu-Stettin - de minister van binnenlandsche zaken gisteren, naar aanleiding der inlichtingen van den regeerings- pre8:.dent te KöJin, de bekende voorstelling van het gebeurde, waarin wordt volgehouden dat Zater dag-avond uit Joodsche huizen steenen zijn ge worpen. Overigens zijn maatregelen genomen om herhalingen te voorkomen. Geen ambtenaar heeft zich aan plichtverzuim schuldig gemaakt. Bijzondere voorzorgsmaatregelen zouden Zaterdag een noode- looze opgewondenheid hebben teweeggebracht. De minister betreurt het voorgevallene, maar betreurt Dog meer de overdrijving, waaraan de bladen zich hebben schuldig gemaakt. Bij het debat, dat hierop volgde, werd de heer Hamel tot de orde geroepen, omdat hij eene zin speling van don heer StÖcker op Lasker als een laagheid bestempelde. Hierop volgde een onstuimig debat, waaraan de heeren Stöcker, Munckel en Minnigerode deelnamen. De minister ontkende her haaldelijk de gegrondheid der verwijten tegen den Landraad en beweerde dat de regeering steeds de grootste onpartijdigheid heeft in acht genomen. België. In de zitting, gisteren door de Kamer van Ver tegenwoordigers gehouden, werd door de regeering een voorstel ingediend, houdende schorsing voor do onderofficieren en soldaten, zoolang zij onder de wapens zijn, van het recht van stemming. Voorts wordt in dit ontwerp bepaald dat de geestelijken hunne stem zullen moeten uitbrengen op de plaats waar zij woonden, vóórdat zij in de orde werden opgenomen. Voor do gemeentelijke en provinciale verkiezingen is de Zondag bepaald.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1