LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7387. Maandag 17 Maart. A0. 1884. Tweede Blad. PRIJS DEZER COURANT: \tor Leiden per 3 maagden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommsrs0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PEIJS DEU ADYERTENTIEN: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.!?A. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasse ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Gemeurd Nieuw®. In deze week kwamen alhier 62 nieuwe gevallen van mazelen voor, waarvan 1 met doodelijken afloop. Door pokken werden 2 perso nen aangetast, terwijl er geen aan deze ziekte overleed. Door de politie alhier is proces verbaal opgemaakt togen den tapper P. D., die de „aardigheid" had een jongen op een pak slaag te onthalen. Intusschen nam een zijner honden het voor den baas op en trok de broek van den jongen aan stukken, terwijl deze bovendien in de dij ge beten werd. Om halfnegen hedenmorgen ont stond op de Hoogewoerd, ten huize van den meu belmaker M., een begin van schoorsteenbrand, welke spoedig door eigen middelen werd gebluscht. Om elf uren had een zelfde ongeval plaats in de ■woning van mejuffrouw C. aan den Ouden Singel. Door kardoezen werd hier de brand in zijn voort gang gestuit. Ook in de Haarlemmermeer woei er jl. Dinsdag eene flinke koelte. Pieter De Vlieger, met een veer stroo, bespannen met 2 paarden, een weinig drift ig de brug over de hoofd vaart bij den Lisserweg overrijdende, kantelde, zóó dat wagen met stroo en de voerman over de leuning heen gingen en in do diepte terecht kwamen, de voerman onder het stroo, dus op den bodem der vaart. Gelukkig dat de wagen nog éénmaal kantelde, waardoor hij weer boven kwam. Door welke oorzaak weet De Vlieger niet, maar toen hij zijne benarde positie wilde verlaten, kon hij dat niet, aangezien zijn been boven den enkel, gebroken was. De paarden, die doorgegaan waren, zijn te Abenes opgevangen. Men zal zich herinneren dat op den 26sten Februari, aan het Nieuwe Meer, Jacob Dekker, van Haarlemmermeer, na mishandeling, is verdronken. Te dezer zake is Steven Van Maanen wegens moedwillige verwonding door de arr.-recht- bank te Haarlem veroordeeld tot 45 dagen celstraf en 8 boete. Het lijk van de sedert eene maand te Haarlem vermiste dame V. S. is gisteren nit den Kinderhuissingel aldaar opgehaald. De firma Van Zuylekom, Levert Comp., te Amsterdam, herdacht gisteren het twee honderdjarig bestaan van hare likeurstokerij. Te Ween en is het rechtsgeding tegen Hngo Schenk, den vrouwenmoordenaar, be gonnen. De zaal was stampvol. Hugo Schenk kwam glimlachende binnen. Hij antwoordde op de vragen van den president zeer kalm. De voorlezing der akte van beschuldiging maakte een diepen indruk. De Engelsche „Standard" behelst een over Madera ontvangen telegram uit Banama van 18 Febr., meldende dat de heer Stanley weder eene bevaarbare zijrivier van den Congo had ontdekt. Volgens hetzelfde telegram had kor* te voren eene groote karavaan Arabieren aan d> i Congo 1800 kinderen geroofd om die als slaven te verkoopen. Te Woodstock, ten zuid-westen van Leadville, in Colorado, ïb een geheel dprp onder een sneeuwval begraven, waarbij zestien personen om het leven kwamen. In Zuid-Carolina en Arizona wordt veel schade aangericht door overatroomingen. Het hof van de Seine heeft zekeren Segarra, een Spanjaard en Carlist, die, om met eene schatrijke Peruaansclie te trouwen, zijne ge boorte-akte had vervalsckt, tot 2 jaren gevangenis straf veroordeeld. Tegen de a. s. Tentoonstelling te Ant werpen is eok daar een Journalisten-kring gevormd. Aug. Snieders, hoofdredacteur van het „Handels blad van Antwerpen", is voorzitter. In de hofopera te Weenen is een einde gemaakt aan zeker huldebetoon, in schouwburgen gebruikelijk, waarvan de eigenlijke waarde aan de ingewijde bezoekers - enkele gevallen daargelaten - sedert lang bekeod is. Het toewerpen van bloemen, bouquetten en kransen aan de vaste leden van het opera-personeel, in tegenwoordigheid van het pu bliek, is dezer dagen voorgoed afgeschaft. De zoon van Philip Philips, den Ame- rikaanschen pelgrimzanger, die met zijn vader liederen zong, is te Nieuw-York overleden. BUITENLAND. Groot-Britannië. In het Lagerhnis deelde de markies van Har- tington gisteravond mede dat het eenige sedert den vorigen dag van generaal Graham ontvangen tele gram gisternamiddag was aangekomen. Daarin wordt gemeld dat, naar Mehemed Ali gelooft, de inboorlingen vredelievend zullen gestemd worden, zoodra de nederlaag van Osman-Digna bekend wordt. De gemeenschap met Berber zou binnen tien dagen hersteld zijn. De heer Labouchère vroeg of aan Graham vrij heid was gelaten, om naar Berber op te rukkeD. De markies van Hartington verklaarde dat hij het verkieselijk achtte, deze vraag thans niet te be antwoorden. De heer Gladstone woonde de zitting niet bij. De Koningin heeft aan generaal Graham een telegram gezonden om hem geluk te wenschen met zijn succes. De uitvoerige telegrammen in de Engelsche bladen over het laatste gevecht tegen Osman-Digna komen hierin overeen, dat met buitengewone ver woedheid gevochten is. Reeds werd gemeld dat een van de beide carró's der EDgelschen een oogenblik in groot gevaar verkeerde. De toedracht was deze De Arabieren legden buitengewone dapperheid aan den dag; vele, ofschoon gewond, zetten den strijd met verwoedheid voort, en hun onstuimige aanvallen brachten een tijdelijke verwarring en zelfs paniek, in het carré, dat verbroken werd. Over den grond voortkruipende, worstelden de Arabieren zich door de gelederen heen en vielen binnen het carré de Engelschen aaD, die daardoor in wanorde geraakten en ernstige verliezen leden. Het gelukte der cavalerie hen uit dien benarden toestand te redden. De door den vijand genomen gatlings werden daarop door de Engelschen her overd. Te Soeakim wordt het niet onmogelijk geacht dat de opstandelingen Osman-Digna zullen uitleveren, nu hij de nederlaag leed. Het legerkamp van Osman-Digna, door de En gelschen bezet, bestaat nit een drietal dorpen men vond er geld, eene groote hoeveelheid graan, benevens talismans, korans, enz. De dorpen werden in brand gestoken door de Engelschen, die den bait, waaronder ook de vaandels van Osman-DigDa en Tewfik-bey, medenamen. Yereeuisde Staten. Op last van president Arthur heeft de „attorney- general" eene circulaire aan de onder hem ressor- teerende rechterlijke macht gericht naar aanleiding van de berichten en geruchten betreffende de lieden, die in Amerika helsche werktuigen en ontplofbare stoffen naar andere landen versohepeu. „Geen enkel feit", zoo wordt in de circulaire ge zegd, „heeft men ter staving van de bedoelde ge ruchten kunnen aanvoeren; de president kan er dus geen geloof aan hechten. Met dat al eischt de oer der natie, dat de Yereenigdo Staten gevrijwaard blijven voor elke beschuldiging, al is die ongegrond, en dat niets kunne doen onderstellen, dat misdaden als de bedoelde, hetzij tegen de Amerikanen zolven, hetzij tegen vreemdelingen worden geduld." De „attorney-general" noodigt dan ook de be trokken magistraatspersonen uit om voorsobriften uit te vaardigen ten aanzien van het inschepen van ontplofbare stoffen en om voorts met alloc ijver aanslagen te voorkomen of de schuldigen te vervolgen. Zul <1-Afrika. De weder ontvangen Kaapsche bladen behelzen weinig belangrijks over de Transvaal. Do in de „Staatscourant" opgenomen vergelijkende staat van de inkomsten en uitgaven over het derde kwartaal van 1882 en 1883 levert een dnidelijk beeld van den drukkenden toestand, die ook daar wordt door leefd. Bijna elke post van ontvangst is verminderd, zoodat het totaalcijfer der inkomsten, in het derde trimester van 1882 nog 54,856 pd. et., in 1883 tot 48,668 pd. st. is gedaald. De voornaamste uit gaven daarentegen zijn gestegen, b. v. do vaste salarissen met 3800 pd. st., de uitgaven voor justitie met 600 pd. st., die voor opvoeding en onderwijl met 1000 pd. st. en terwijl aan de eene zijde de kosten van het krijgswezen met 1000 pd. st. ver minderden, werd 10,000 pd. st. uitgógevon voor speciale doeleinden, waaronder de kosten zijn van de expedities tegen Niabel en Mampoer. De Kaffers vechten nog maar steeds onder elkander. De meening, welke bij sommigen heerscht, als zou de Transvaal daarbij slechts voordeel heb ben, is een dwaling. Wel laten de Kaffers het land met rast, maar zoolang zij onderling tv.isten, komen zij niet naar de Transvaal werken, wat dn door het geldverlies, èn door het ontbreken van goede werkkrachten nadeelig werkt. Een goede grenspolitie zon intusschen reeds vele grieven kunnen wegnemen. Maar daarop is geen uitzicht. Het tijdelijk Transvaalsch Gouvememonr heeft integendeel juist geweigerd maatregelen te nemen om b. v. op de grens van Bechuanaland vijande lijkheden te voorkomen, bewerende dat het niet in staat is de nienwgesloten conventie reeds te be- oordeelen. Massoa en Moshete daarentegen hebben bjj proclamatie reeds verklaard dat zij de schik kingen, tnssohen Engeland en de Transvaalsch© Delegatie ia Europa gemaakt, niet erkennen. De aanstelling van Mackenzie als Britach resident in Bechuanaland is niet populair en heeft wantrouwen verwekt. Op de plaats Witbank, in het district Middel burg, heeft een vreeselijk ongeluk plaats gevonden. De dochters van den heer Hendrik Smit, deu eige naar der plaats, waren gewoon in de Steenkool- spruit te baden en deden zulks onlaDgs weer. De bedding der spruit moet intusschen sedert de jongste zware regens dieper geworden zijn, want niet zoodra was het eerste meisje in het water, of zij schreeuwde om hulp en zonk. Hare zuster sprong er in om haar te helpen, doch zij beiden kregen elkander beet en raakten aan het worstelen, zoodat de één© de andere niet helpen kon. Daarop sprong de derde zuster er in, maar ook deze werd door de anderen beetgegrepen, en het treurig gevolg wa6 dat allen verdronken. Zij waren respectievelijk 14, 16 on 18 jaren oud. Yan de Goudvelden waren goede berichten ge komen. Gedurende Januari zou er voor meer dan 10,000 pd. st. aan goud van de Lijdenburgsche Velden door Pretoria gegaan zijn. Met de laatste mail werd er voor 3000 pd. st. getransporteerd. Ten slotte een bericht over Cetewayo. Kort vóór zijn dood zond hij het volgend schrijven aan zijn raadsman, mr. Granti „Durban. - Ik ga sterven. Dat zeg ik. Zeg aan mijne Earopeesche vrienden dat ik veor altijd dood ben. Ik wijs Udinuzul (zijn zoon) als mijn opvolger aan. - Dit moet aan koningin Victoria worden meegedeeld."

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1