het „D. t. N." verneemt, yan den Koning voor het overige gedeelte van zijn straf gratie gekregen. Hoe gevaarlijk het gebruik van staande petroleumlampen kan zijn in een huisgezin met kinderen bleek gisteravond te Amsterdam weer. In een huis op de Geldersche Kade trok een kind van een der bovenbewoners het tafelkleed naar zich toe, waardoor de lamp omviel en spoedig het vertrek in vlam geraakte. Het vuur greep met zulke snelheid om zich heen, dat de bewoners zonder hulp der brandweer aan het gevaar niet zouden ontkomen zjjn. De sectie-Nieowmarkt was als de naast bijzijnde het eerst bij den brand aanwozig. Hoewel twee verdiepingen zijn uitgebrand, was men het vunr met behulp van een brandspuit 1ste klasse in zeer korten tijd meestor. Het geheele huis heeft voel schade bekomen. Yeel lof en bijzondere waardeering komen vol gens de „Amst." too aan den sectie-brandmeester De Meyer, den machinist Doyer, en aan de hoofd- braudwachts Gorter en Ter Haak, die eeno moeder en drie kinderen met levensgevaar over de daken wegvoerden, evenals aan den brandwacht De Graaf, die oven zelfopofferend de kinderen uit het beneden huis redde. Eere aan zulke wakkere brandweer-mannon! £gn duel tusschen den redacteur van de „Mot d'Ordre" Lepelletier en den violist Paul Yiardot schijnt een noodlottigen afloop te zul len hebben. De kogel kon uit Lepelletiers wonde in de dij niet worden gehaald en de gekwetste heeft zware koorts. Yiardot werd slechts licht aan de borst gewond. De volgende roekelooze wedden schap werd aaDgegaan tusschen een Weener kellner en een bezoeker der restauratie, waar eerstgenoemde diende. De kellner wedde dat hij eene geheele week lang wakker zou blijven, wat de ander niot geloo- ven wilde. Hij beloofde hem dus f 25 en de betaling van al wat bij in die nachten verteerde, als hij zijne weddenschap wod. Er werden verschillende koffie huizen en uitspanningsplaatsen aangewezen, waar do kellner zich overdag, 's avonds eu 7s nachts be vinden zou en vier jongelieden, die bij afwisseling dienst deden, waren met do controle belast. Na de vier eerste etmalen gevoelde Kowendl - aldus heette de slapelooze - die van zeer sterke constitutie was, ^ïch buitengewoon afgemat en kon bij nog slechts ternauwernood op zijue beenen staan. Op den avond van den vijfden dag nam bij een koud bad en be zocht daarna een gemaskerd bal. Den ochtend van den zesden dag bracht hij in de open lucht door, onophoudelijk sterke koffie drinkend. Koffie en kond water waren trouwens do eonige dranken die hij in die dagen gebruikte. Toen de kellner den zevenden dag van zijn vriend'de beloofde f 25 ontving, daar men hem nog de overblijvende uren grootmoedig kwijtschold, zocht de halfdoode Kowendl zijn bed op, doch nu bleek het dat de ongelukkige niet meer slapen kon. Hij kreeg eene hevige koorts, die weldra in oen levensgevaarlijken typhus ont aardde. BUITENLAND. Frankrlfk. De „National" meent met zekerheid te kannen zeggen dat binnenkort door do regeering maatregelen tegen den graaf van Parijs en do prinsen van Orleans zullen voorgesteld worden, daar men vindt dat zij de manifestatiën hunner getrouwen niet duidelijk genoeg afwijzen. Van De Brazza zijn goede tijdingen ontvangen. Hij was gezond en zette zijn werk met succes voort. Koning Makoko bleef ten spijt van Stanley getrouw aan Frankrijk. Men herinnert zich den moordaanslag, door een ontslagen tuinman, Bouis Cbave, onlangs op de abdis van een klooster te Servianne, bij Mar seille, en eene geestelijke zuster gepleegd. De „Hydre Anarchiste" te Lyon heeft een brief van Chave openbaar gemaakt, gedagteekend van 27 Febr. en waarin bij breedvoerig en in heftige taal de daad aankondigt. „Mijne drijfveer is niet diefstal", schrijft hij, „tot iets, dat men misdaad noemt, maar dat ik gerech tigheid heet. Mijne drijfveer en prikkel is wraak. Laten wij den dood geven zonder vrees en dien zelf ontvangen zonder ontroering, en daar men ons het leven weigert, laten wij voor het minst weten te sterven. Ik zal beginnen met een nonnenklooster in brand te stekon, de superieure en de onder- superieure tor dood te brengen, die mij op straat gezet hebben. Met den kreet„Löve de Anar chie 1" en: „Den dood aan de bourgeois!" zal ik het vuur openen. Makkers, het kan zijn dat ik gedwongen word om naar de gewesten der sterren te vertrekken. Vaart dan well Ik drnk u de hand en reken op u om mij te wreken en mijn brief openbaar te maken. - Louis Chave, overwonnen anarchist, maar anarchist metterdaad." Zijne verwachting omtrent de „gewesten der sterren" is, zooals men weet, verwezenlijkt. De geestelijke zuster ligt nog hoogst zorgelijk. Groot-Br It arm ië. In het Lagerhuis is het amendement van den heer Labonchère, strekkende om het supplementair krediet voor de Egyptische expeditie te vermin deren, met 178 tegen 13 stemmen verworpen. De markies Van Hartington verklaarde in den loop van het debat dat het noodig zou kunnen worden, om de liquidatie-wet te wijzigen, maar dat zulks op geschikte wijze en in overleg met de Europeesche mogendheden zou moeten geschieden. De heer Gladstone werd gisteren door eene lichte verkoudheid verhinderd de zitting van het Lagerhuis bij te wonen. Hij was genoodzaakt zijne kamer te houden. Het koninklijk jacht „Osborne" zal zich op 4 April van Portsmouth naar Qaeensborough be geven, om koningin Victoria aan boord te nemen, die op 7 April over Vlis9ingen de reis naar Duitsch- land aanvaardt. Egypte. Luiden8 een bericht uit Cairo seint de heer Ba ring dat het bericht onwaar is, als zon generaal Gordon geseind hebben dat het onmogelijk was de garnizoenen zonder gewapende macht te redden. Uit Soeakim wordt gemeld dat het 42ste regiment en het 10de der hnzaren thans gekam peerd zijn te Zabara, op acbt mijlen van Soeakim en tien mijlen van Tamonbit, de forteres van Os- man-Digna. De overige troepen zullen "Woensdag ochtend vroeg oprukken. Een slag wordt niet vóór Vrijdag verwacht. Men gelooft dat na den slag de troepen tot naar Sinkat zullen voorwaarts gaaD. Admiraal Hewett en generaal Graham hebben gezamenlijk de volgende proclamatie uitgevaardigd, ten einde de stamhoofden tot onderwerping aan te sporen„Gij hebt vernomen dat eene Engelsche krijgsmacht naar Soedan gekomen is om niet slechts het garnizoen van Tokar te ontzetteD, maar ook het onrecht weder goed te maken, hetwelk gij langen tijd gele don hebt. Niettemin hebt gij den bekenden booswicht Osman-Digna, die u allen als een slecht mensch bekend is, uw vertrouwen ge schonken. Hij heeft u medegedeeld dat de Mahdi op aarde verschenen is, en u daardoor tot ver keerde handelingen verleid. De groote God, die de wereldgebeurtenissen leidt, kiest niet zalke boos wichten als Osman-Digna tot zijne afgezanten. Uw volk is dapper en Engeland eert steeds dappere mannen. Staat derhalve tegen Osman-Digna op en verjaagt hem uit het land. Wij beloven u dat allen, die zich terstond onderwerpen, ongestraft zallen blijven; wanneer gij echter in den strijd volhardt, zal u ongetwijfeld hetzelfde lot treffen als den in den slag bij El-Teb gesneuvelden." Bij deze proclamatie is een schrijven toegevoegd van den bekenden scheik Morghani, waarin hij do insurgenten aanmaant, zich te onderwerpen, ten eiude verder bloedvergieten te voorkomen. Telegrammen ST.-PETERSBURG, 11 Maart. Het „Journal de St.-Pétersbourg" ontkent het bestaan van een Rus- sisch-Duitsch verdrag, waarvan de „Standard" mel ding maakte. De uitsluitend vredelievende strek king van de verstandhouding tusschen de beide rijken is door de Duitsche troonrede opnieuw be vestigd. Had de „Standard" de troonrede afge wacht, dan zouden de zoogenoemde oHthnlingen zeker achterwege zijn gebleven. BERLIJN, 11 Maart. (Part. Tel.) De in het vorig telegram vermelde interpellatie wegens de jodenvervolging te Neu-Stottin zal waarschijnlijk tot het einde der v/eek uitgesteld worden. LONDEN, 11 Maart. Hedenavond heeft in het Lagerhuis eene interpellatie plaats over den voor genomen aanval der Boeren op Mankoroane. LEIDEN, 11 Maart. De verwachting voor morgen is: krachtige zuide lijke wind, verandelijk weer, regen. Hedennamiddag werd in het Nutsgebouw alhier gehouden de jaarlijksche vergadering van leden der „Yereeniging tot instandhonding yan het Kolfif-fonds." Uit het daarop door het bestuur uitgebrachte rerslag blijkt dat de geldelijke onderstenning aan twee weduwen en twee gewezen O.-I. ambte naren in 1883 doorliep en dat aan eene derde, de wednwe van een Indisch ambtenaar, mede geldelijke hnlp werd verleend. Eenige aanvragen om geldelijke hnlp moesten van de hand worden gewezen, of wegens gebrek aan fondseD, of omdat aan de voorwaarden van terugbetaling niet kon voldaan worden. De bijdragen verminderden doordien lo. een bijdrager in 1883 is overleden, 2o. twee naarlndiö vertrokken, en 3o. twee zich aan de beloofde bij drage onttrokken. Zij vermeerderden door toetreding van drie nieuwe bijdragers. Aan het verzoek van een ond-Indisch ambtenaar, die zich nog in Indië bevindt, om de toelage, die zijn in de medicijnen studeerende zoon van regeeringe- wege zal ontvangen, voor dozen te beheeren, heeft het bestuur terstond zijne toezegging geschonken. Het aantal aanvragen van personen, diegenegen zijn om kinderen van Indische familiön, onder toe zicht van het bestuur, in huisvesting, voeding en verzorging op te nemen, nam steeds toe en biedt thans eene ruime keuze aan van achtenswaardige huisgezinnen. Wat de aan de Yereeniging toevertrouwde kin deren betreft, wordt medegedeeld dat de langst- aanwezige met uitmuntend gevolg examen deed voor do Militaire Academie, terwijl zijn jongere broeder met goed gevolg de lessen der Hoogere Burgerschool te Leiden bijwoont. Een derde kind geniet alhier meer uitgebreid lager onderwijs om zich voor de plaatsing op de Hoogere Burgerschool te bekwamen. Gaarne zag het bestuur zich meer kinderen uit Indië toevertrouwd. Het is overtuigd dat het vooral in dit opzicht nuttig voor Indië kan werkzaam zijn en het heeft redenen om met vertrouwen zijne taak voort te zetten. Het heeft ook zijn deel gehad in de wisselingen des levens door het verlies van den medebestuurder en medeoprichter der Yereeniging, den gepensioneerden luitenant-generaal G. P. De Neve. Zijne werkzaamheid zal nog lang in dankbare herinnering blijven. Het tegenwoordig bestuur, bestaande nit de heeren H. J. Bool, A. W. Sijthoff en F. Yan Ketwich, werd herbenoemd. De opbrengst van het personenvervoer der N.-Zuid-Hollandsche Stoomtramweg-Maatschappij bedroeg in de maand Februari 4101.08 en van het goederenvervoer 280.82, zijnde over het totaal f 5.40 per dagkilometer. Het stoomschip „Burgemeester den Tex," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde gisteren te Port-Said en vertrok hedende „Samarang," van Rotterdam naar Java, vertrok gisteren van Suez. koloniën! BATAVIA, 6 Febrnari. De „Penang Gazette" beweert dat de comman dant van de „Pegasus" last zou gekregen hebben van den Engelschen Staatssecretaris voor buiten- landsche zaken, om in de „Nisero"-zaak niet meer tusschen beiden te komen. De NederlandBche minister van baitenlandsche zaken had n). vooraf een dergelijk verzoek aan zjjn Engelschen collega gedaan. Aan het verslag der militaire verrichtingen in Atjeh en Onderhoorigheden van en met den 21sten December 1883 tot en met den den 14den Januari 1884, is het volgende ontleend: Den 31sten December, te 91/, uren v. m., rukte van Anagaloeng een detachement nit, sterk 125 bajonetten, tot dekking van den opvoer van vivres .en mnnitie naar Panteh-Karang. Het nam stelling met 25 bajonetten in Messigit Montassik; met 100 bajonetten in don rand van kampong Lampasei. De vijand, die op de heuvels bij Lamnga in po sitie kwam, beschoot de stolling door onze troepen ingenomen en het transport, maar waagde het niet tot een aanval over te gaan. Aan onze zijde werden door 's vijande vuur twee Europeesche minderen gewond. Den 13den Januari, te 8 uren v. m., rukte van Lambaroe nit een detachement, sterk 10t bajo netten, ten einde het hoofd van kampong Siroer. hnlp te verlcenen tegen Panglima Pager Aijer en Toekoe Bintang, die met hun benden genoemde kampong beschoten.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2