LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7383. Woensdag 12 Haart. A°. 1884. Eerste Blad. A^voiid-eclitie. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post.1*40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Votnmer bestaat uit TWEE BLADEN. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 5 der wet van den 28sten Juni 1881, Staats blad No. 97; Brengen ter algemeene kennis dat door J. H. H. BOR- GERDING alhier, een verzoekschrift is ingediend om ver gunning tot uitoefening van den kleinhandel in sterken drank in het perceel Beestenmarkt No. 57. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 11 Maart 1884 E. KIST, Secretaris. JLElttKj», 11 Maart Bij haar bezoek op a. s. Donderdag aan deze gemeente zal de deputatie der Zuid-Afrikaansche Republiek des namiddags tegen halfdrie ook een bezoek brengen aan de Maatschappij der Neder- landscbe Letterkunde, in liet gewone lokaal op de Steenschuur (Nutsgebouw). Omtrent de regeling van het déjeuner der Bur gerij vindt men onder de advertentiën nadere bij zonderheden. Het uur waarop de heeren hier zullen aankomen, is nog niet bekend. Het hun door het Studenten corps in de Sociëteit „Minerva" aan te bieden diner zal van intiemeD, d. i. van geheel huishoudelijken aard zijn. Er moeten evenwel kosten noch moeiten gespaard worden om hen zoo feestelijk mogelijk le Ontvangen en door de stad te begeleiden. Wij ontvingen eerst per Nederlandsche mail, via Marseille, de Indische bladen van 7 en 8 Februari (zie ons Tweede Blad) en daarna per Engelsche mail, via Brindisi, die van 31 Jan. tot en met 6 Febrnari (zie hierachter). Naar wij vernemen, zullen de hoogleeraren P. A. Van der Lith, te Leiden, en C. M. Kan, te Amsterdam, dezer dagen naar het buitenland ver trekken en wel ten behoeve van een door het te Amsterdam opgericht Internationaal Koloniaal Mu seum uit te geven tijdschrift. „Op vereerend verlangen" werd gisteravond hier voor de tweede maal opgevoerd Van Znylens tooneelspel „'t Is maar een smid". De rol van Andries Bol ten werd thans vervuld door den heer Moor, die zich zeer bevredigend van zijn taak kweet. Kees (Van Zuylen) schitterde opnieuw en oogstte herhaaldelijk de toejuichingen in van het publiek. Wat loges en parterre betreft was de schouwburg slecht bezet. Dit is te meer te betreuren omdat Van Znylens eerste tooneelwerk zeer zeker aller belangstelling verdient. De jaarletter voor de branding der schepen en vaartuigen, bij hunne meting voor het recht van patent in het dienstjaar 1884/85, zal zijn de letter c in vette kleine drukletter. Wij vernemen dat de luit.-kol. P. Van Hille, van het éde reg. inf. te Delft, binnenkort den militairen dienst met pensioen zal verlateü. De brood- en meelfabriek te 's-Hage geeft over 1883 een dividend van 12 per aandeel. De Transvaalsche deputatie is heden gast des Am8terdamschen burgemeesters aan een dejeuner ten zijnen huize. In verband met het uitstellen van het banket, dat morgen zou plaats hebben, is ook het brengen der serenade door de leerlingen van het Gymnasium, de H. B.-Scholen on do Handelsschool, op verzoek der Reputatie onbepaald uitgesteld. De met 1 April a. s. bij de Kweekschool voor Zeevaart alhier te detacheeren luitenants ter zee 2de klasse C. J. G. De Booy en L. Roo senburg zijn bestemd om met 1 October van dit jaar geplaatst te worden aan boord van Zr. Ms. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17i- Grootere letters naar plaatsrnimte. Voor het incassec- ren builen de stad wordt ƒ0.10 berekend. opleidingsschepen „Anna Paulowna" en „Admiraal Van Was80Daer." De Rijnlandsche stoomtramweg vervoorde in de maand Februari tusschen Leiden en Katwijk 15,207 personen, met eene opbrengst van ƒ2343.81 het goederenvervoer bracht 135.27 op. Van af 1 Januari tot en met uit0. Februari 1884 bedroeg het aantal vervoerde reizigers 30,943, met eene opbrengst van 4907.31,/2het goederenvervoer bracht 285.84 op en het aantal vervoerde post pakketten 30.80, totaal 5223.951/,, zijnde per dag kilometer 10.05. De te Hillegom plaats gehad hebbende col lecte ten behoeve der Maatschappij van Weldadig heid heeft ruim 125 opgebracht. Drie ingezetenen hebben zich tevens als leden dier Maatschappij doen inschrijven. De Koning heeft tot chef honorair van H. Ds. Militair Hais benoemd H. Ds. adjudant-generaal der marine, jh. J. H. Van Capellen. Aan den kolonel H. J. baron Taets Van A^e- rongen Van Woudenberg is, behalve do fnniitiën van chef van het dienstdoend Militair Huis des Konings, ook opgedragen de betrekking van presi dent der Hofcommissie. Naar men verneemt, zal de zangeres Albani niet optreden bij de soirée musicale ten Hove, wolke den 17den a. s. zal plaats hebben. Is de „Haag6che Crt." wel ingelicht, dan zon de beroemde zangeres zich niet hebben kunnen vereenigen met een der aan dit optreden verbonden voorwaarden, om nl. op den dag van de soirée aan eene repetitie ten paleize deel te nemen. Toen de Koning dit vernam, zou Z. M. hebben gezegd dat de zangeres zich dan ook maar niet 's avonds moest komen vermoeieü. En men weet wat dit beteekent. Een uitgezocht en kostbaar geschenk - een zilveren servies - was, behalve het groot honorarium, reeds voor Albani bestemd. In haar plaats zal weder optreden mej. Dyna Beumer, indien althans de gezondheidstoestand dezer zangeres dit toelaat. Voorts zullen zich op de soirée doen hooren de heeren Hollman, violoncel, Wilhelmy, viool, en Hasselman, harpist. Aan de Groote Kerk te 's-Hage is wederom een geschenk toegezouden door den heer O. baron Van Wassenaer Van Catwijck, bestaande in een tafelkleed, waarin het H. Avondmaal is gewerkt en dat opzettelijk voor deze heilige plechtigheid is vervaardigd. Mevrouw Valois-Sablairolles, lid van hettoo- neelgezelschap des heeren Van Zuylen te Rotterdam, hoopt binnenkort den dag te herdenken, waarop zij vijftig jaren geleden voor hot eerst optrad. De heer Chrispijn, die onlangs bij gelegenheid van eene vertooning te Zwolle, door eene bloed spuwing overvallen werd, neemt, naar men mededeelt, in beterschap toe. Zijn geneesheer heeft hem echter in het belang zijner gezondheid ernstig aangeraden, de kunstenaarsloopbaan voorgoed vaarwel te zeggen. De minister van financiën heeft bepaald: <t. dat in het jaar 1884 kunnen worden aangesteld 10 surnumerairs der directe belastingen, invoerrechten en accijnzenb. dat in Augustus a. s., op nader te bepalen plaats en tijd, zal worden afgenomen het vergelijkend examen; c. dat tevens gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van het examen voor ad8pirant-verificateur. Candidaten moeten hunne verzoekschriften om aan die examens deel te nemen vóór of op 1 Jnli a. s. inzenden aan het departe ment van financiën. Zij, die verlangen voor beide betrekkingen in aanmerking te komen, moeten hiervan in hun ver zoekschrift uitdrukkelijk melding maken, met opgave in welke zij bij voorkeur plaatsing zouden wenschen. Nadere inlichtingen omtrent de betrekking van adsp.-verifioateur en de daaraan verbonden beloo- ning en vooruitzichten, zijn te bekomen bij de con- J iroleurs der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen. De Staatscourant van heden bevat de programma's van bedoelde examens. De minister van financiën heeft van onbe kenden, onder postmerk Amsterdam, een bedrag van 865 en een van 46.30 ontvangen, wegens verschuldigd successierecht. Dezelfde minister maakt bekend dat het saldo van 'sRijks schatkist op 8 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche Bank 4,230,443.23 en bij de betaal meesters ƒ1,757,770.321/,, tezamen ƒ5,988,213.551/,. Bij gelegenheid van hun bezoek aan Rotter dam op 17 dezer, zullen de leden van de Trans vaalsche deputatie eene ovatie ontvangen van de leerlingen dor Diaconie-scholen. Te 6 uren heeft er een diner plaats van 80 couverts. Tijdens dit diner zal de ovatie, voorbereid door leerlingen van hot gymnasium en van de hoogere burgerschool, worden ontvangen. Dinsdag 18 Maart zal o. a. de fabriek op Feyenoord worden bozichtigd en zal er een diuer plaats hebben, hetwelk ook een geheel intiem karakter zal dragen. Te halfnegen wordt den hoeren eene ovatie gebracht door verschillende vereenigin- gen, te zamen circa 2000 personen. Het stoomschip „Amsterdam" arriveerde Zon dag van Amsterdam te Nienw-York; de „Zaandam", van Amsterdam naar Nienw-York, passeerde Zondag namiddag Wight en gisternamiddag Lizard. De gewone audiëntie van don minister van marine zal Vrijdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft benoemd tot commies bij het depar tement van financiën de adjunct-commiezen W. F. Pfeiffer, C. Fledderus, mr. J. J. Gockinga ert G. H. Tromp; tot adjunct-commies C. K. Leman, thans eersten klerk- aan J. D. De Bloeme, op zjjn verzoek, eervol ontslag verleend als ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen en van den waarborg der belasting op de gouden en zilveren werken te 'a-Hertogenbosch, behoudens aanspraak op pensioen en onder dankbetuiging voor do aan den lande bewezen diensten gedurende meer dan 50 jaren; - J. F. Laméris te Rotterdam, met 1 April a. e., benoemd tot districtsveearts; - het aan den burgemeester van Herwijnen, mr. A. De Rnyter De Wildt, op verzoek verleend eervol ontslag als secre taris dier gemeente goedgekeurd. Gemengd Nieuws. Er heeft zich in de gemeente Wa8- senaar een eerste geval van pokken voorgedaan. De commissie tot tijdelijke werk verschaffing heeft alle arbeiders, die te Scheveoingen werkten, ontslagen. Een persoon aan de Slaakkade te Rotterdam, die zijn brood verdiende met groenten rond te brengen, heeft door ophanging een einde aan zijn leven gemaakt. In een logement aan de Boompjes te Rotterdam heeft een logeergast zich met een pistoolschot van het leven beroofd. Sedert Vrijdag avond was hij niet uit zijn logeerkamer te voor schijn gekomen; de deur dier kamer was op het nachtslot gedaan. Nadat gisteren de deur dooreen smid was geopend, vond men het bebloede lijk op het bed liggen. Op zijne kamer zijn gevonden visite kaartjes, waarop gedrukt is: „M. W. Shapira, bookseller and antiquariam, agent of the British Museum" en ter zijde: „Jerusalem." De commis saris van politie der 4de afdeeling verzoekt inlich tingen. Waarschijnlijk is dit de persoon, dio zich in Engeland verleden jaar zoo berucht heeft ge maakt door zijne documenten-vervalschingen. Baron Van Heeckeren u-it Arnhem, die thans te Amsterdam gevangen zit, heeft, naar

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1