voorkwamen en van zeer goedaartig soort waren, •letpten in die maand 10 lijders ten grave. Een meisje vond Zaterdag indeduine* te Scheveningen eene hoeveelheid dynamiet, terwijl een agent van politie bij de dageiyksche inspectie van het strand der gemeente VGravenhage meer dan 10 kilo van die stof verzamelde. Door den commissaris te Soheveningen is des namiddags deze voorraad in de deinen verbrand. Men zegt dat op Let strand van Wassenaar en Loosduinen ook voort durend dynamiet aanspoelt. De strooper M. v. Zwol, te Terwispel, bekend door zijne advertentie van dankbetuiging in een nieuwsblad aan den jachtopziener D. Stobbe gericht, is deswege door den officier van justitie te Bee ren veen geverbaliseerd en tegen hem 45 da gen celstraf en f 25 boete geëischt. Te Waarlo, N.-Br., zijn den laatsten Februari twee boerenwoningen afgebrand. Een der bewoners kreeg daarbij hevige brandwonden. Een paard en drie kalveren vonden den dood in de vlammen. De Hongaarsche bladen deelen eenige bijzonderheden mede over een zekeren graaf d'Ecque- villy, die te Budapest verscheidene speelhuizen hield, gelijk thans door de politie ontdekt is. Eenige Magnaten ea eenige HoDgaarsche afgevaardigden zouden in de zaak betrokken zijd. Graaf d'Ecquevilly stamt af van eene oude Fran- sche, in Oostenrijk gevestigde familie. Hp is officier der oavallerie geweest, doch heeft zich wegens twisten met zijne mede-officiereu uit den dienst terug moeten trekken. Hjj hield thans drie spoelhuizen: één voor de hooge aristocratie, één voor do rijke kooplieden uit de provincie en één voor de burgerij. De graaf -had vele medeplichtigen om de slachtoffers naar zijne speelholen te lokken. Schoone dames tracht ten in de schouwburgen of op de bals kennis met de vreemdelingen te maken en hen te brengen naar de plaats, waar zij volgens hun stand tehuis behoorden. In de nabijheid van Forfar, in Schotland, heeft een spoorwegongeluk plaats gehad. Drie trei- nan zijn in botsing gekomen; een groot aantal apoorwegrijtaigen is totaal vernield. Als door een wonder werd niemand gedood of gewond. Twee Brussel8che heeren, diezichvóór eenige dagen naar Parijs begaven, reisden in een compartiment met een net gekleed heer, met wien weldra een levendig gesprek gevoerd werd. Daaruit bleek dat hij wijnhandelaar was, en na in 't bij zonder den oogst van zeker jaar te hebben gepre zen, opende hij ziju handkoffer, haalde daaruit eene flesch wijn en een wijnglas to voorschijn, en bood zijnen reisgenooten een proefje van zijn wijn aan. Aan de Fransche grenzen werden de beide Brus- selsche heeren niet dan met groote moeite uit een vasten slaap gewekt. De wijnhandelaar had hun blijkbaar een slaapmiddel toegediend, en was aan een der tnsschenstations met hunne koffertjes, hor loges, kettingen en portemonoaies uitgestapt. Te Nieuw-York brak verleden Don- derdag-ochtend vroeg brand uit ten huize van zekeren heer Yan Riper. Hp zelf kwam met zijne drie kinderen in de vlammen om. Zjjne vrouw sprong nit eene bovenverdieping en viel dood op de straat. BUITENLAND. Frankrpk. De heer Girard gaf Zaterdag in de Kamer van Afgevaardigden zijn voornemen te kenneD, om den minister Raynal te ondervragen over do werksta king te Anzin. Daar echter de minister weigerde zich te verklaren, kondigde de genoemde afgovaar- digde aan dat hij heden, Maandag, een verzoek zal indienen, om den minister vormelijk te inter- pelleeren. Een bij het departement van marine ontvan gen telegram, Zaterdag uit Ha-Noi verzonden, luidt: De Franschen hebben zich meester gemaakt van zeven pagoden in den hoek gevormd door de Song- Kan eu het Kanaal der watervallen. De bezetting geschiedde den 20sten Februari zonder tegenstand door een bataljon van het vreemdenlegioen en eene batterij artillerie. De pagoden zijn in den Dacht van den 25sten tweemalen aangevallen, doch de vijand werd met ernstige verliezen ternggeslagen. Do Franschen hadden slechts één gewonde. De samentrekking dsr troepen is voltooid. Duitschland. Te Gnosen (provincie Posen) is in een der lokalen van het postkantoor een kistje niteengesprongen, waarin zich eene ontplofbare stof bevond, welke door het afloopen van een uurwerk was aangestoken. Een beambte werd ernstig gekwetst. Ten gevolge van de ontploffing is bet lokaal gedeeltelijk vernield. Een onderzoek is ingesteld. Ten einde de vriendschapsbanden, die dezer dagen weder tosschen Duitschland en Rusland [ge knoopt zijn, te verstoreD, warmen de Poolsche bladen het oude vertelsel weer eeos op, dat prins Yon Bismarck voor eenige jaren een Poolech magnaat schriftelijk zou hebben nitgenoodigd om te Yarzin te komen, ten einde middelen ter herstelling van het oude Polen te beramen. De „Nordd Allg. Zeit." antwoordt daarop bru taal weg, dat al die praatjes leugens zijn en dat zij gemachtigd is honderdduizend mark te betalen aan hem, die den bewusten uitnoodigingsbrief kan vertoonen. GJ-root-Britannië. De admiraliteit heeft een depeche van den com mandant van Soeakim, dito 1 Maart, ontvangen, waarin wordt gemeld dat inboorlingen de tijding hebben gebracht dat Vrijdag gedurende den ge- heelen dag do Engelschen met den vijand zijn slaags geweest. Do benden van Osman Digna, hoewel met grooten moed en doodsverachting vech tende, werden op alle punten toruggeslagon. Gedurende den nacht zouden de Engelschen in den omtrek der bronnen kampeeren, om Zaterdag in de richtiDg van Tokar op te rukken. [Zie teleg.] Een andere depeche van generaal Graham meldt nog dat geen antwoord ontvangen is van een par lementair, die naar het hoofd der opstandelingen is gezonden. Hjj deelt voorts mede dat do Engelsche krijgs macht, bestaande uit 3000 man infanterie, 750 rniters, zes mitrailleuses en acht kanonnen van klein kaliber, 's morgens oprukte en de rebellen aantrof te Teb, waar zij zich met Krnpp-kanonnon verschanst hadden. „Ik liet eene beweging in de rechterflank uitvoeren (zegt de generaal verder), tastte den vijand van achteren aan, nam de ver sterkingen stormenderhand, en maakte vierKrupp- kanonnen on twee of drie andere stukken, b9nevens eene groote hoeveelheid ammunitie buit. B[et ge vecht duurde drie uren. De vijand bood een hard- nekkigen en wanhopenden tegenstand. Zijne macht wordt op 10,000 man geschat, on zijne verliezen zijn zeer groot. Negenhonderd lijken werden achter do verschansingen gevonden, ongerekend de opera- tiën der cavalerie. Oas verlies is 28 dooden (twee man ontbreken) en 142 gewonden." De generaal voegt er bij, dat bij door tusschen- komst der gevangenen den commandant van Tokar heett opgeëischt, om zich heden over te geven, onder herhaling der gestolde voorwaarden. Onder de ernstig gekwetste officieren bevinden zich Baker-pacha, kolonel Burnaby en kolonel Bar row. Yijftien anderen zijn licht gewond. O» ostcnr.-Hong.-Monarchie. Te Weenen is een anarchist govangengenomen, die gebleken is een gevaarlijk persoon te zijn. Hij heet Auton Kammerer. De arrestatie geschiedde eerst na eene hevige worsteling op straat, waarbij Kammerer door elf revolverschoten drie politie-die- naren verwondde. De politie verbood aanvankelijk de openbaarmaking van het gebeurde door de dag bladen, omdat zij nog andere personen op het spoor was. Zaterdag had dan ook te Budapest de inhech tenisneming plaats van den redacteur Arnim Prager, die het Hongaarsche socialistenblad „Der Radikal" uitgeeft. In het bezit van Prager werd geldswaardig papier gevonden, dat bij den diefstal en moord te Weenen gestolen is, zoomede geschriften, welke voor Prager bezwarend zijn. Volgens opgave der politie is gebleken, dat de anarchisten met den te Weenen gepleegdeo diefstal en moord betrokken zijn. rJTurKlje. De Creten8ers hebben aan den sultan getelegra- pbeerd, dat zij geen Muzelmanschon gouverneur zullen erkennen. Tegelijkertijd hebben zij aan de ambassadeurs der zes mogendheden en aan den vertegenwoor diger van Griekenland telegraphisch hunne bemid deling bij do Porte gevraagd. De irade waarbij Halil Rifaat tot gouverneur is I beuoencd, w nog niet afgekondigd. Ook de Engelsche consul op Creta heefe aan I lord Dufferin geseind dat de Cretensere zich riet zallen schikken in do benoeming van een Maho- modaanBchen gonverneur, wiens bonoeming onlusten zou ten gevolge hebben. Effypte. Naar men verzekert, heeft de Engelsche regee ring toegestemd in het zenden naar Assoeaa van twee bataljons Engelsche troepen. VolgeDs particuliere depeches uit Khartoem, is de geestdrift, welke de bevolking bij Gordons komst aan den dag legde, spoedig verdwenen. Het ver trouwen, dat zich aanvankelijk openbaarde, heeft plaats gemaakt voor ernstige vrees. De stammen voorbij Khartoem steken den draak met Gordons proclamation. BURGERLIJKE STAND YAN LEIDEN. Eerste huwelijksafkondiging van 2 Maart. H. Smit jm. 28 j. en L. W. Ligtvoet jd. 21 j. C. Boel bouwer wedr eu Yf. Van der Zanden jd. KOLONIËN. BATAVIA, 30 Januari. Het vertrek van den Gouverneur-Generaal is ver vroegd. De heer 's Jacob zou met de „Prins Alexan der" iu de eerste dagen van April vertrekken, Tenom en de vNissro"-quc;estie. - De berichten3 die hedeu uit Penang en uit Atjeh tot ons k v. amen, zijn zóó onaangenaam, zóó stuitend en zorgelijk, voor elk Nederlander, wien de eer van zijn land en het behoud van ons gezag in de kolonie ter harfe gsan, dat wij slechts mot grooten weerzin er publiciteit aan goven. Doch het zijn nu eenmaal 's Lands zaken, die, welke liefde voor geheimhouding een kortzichtige politiek ook soms moge bezieion en welken lust men zelf zou hebben, om ze maar uit do memorie der wereld weg te vagen, openbaar moeten be sproken worden. Yan bevriende en zeer betrouwbare zjjdo is ons uit Atjeh meegedeeld dat het eenige doel van den radja van Tenom is geweest en nog is om Engetsch protectoraat tc verzijgen. Wij zijn voor het bestaan van een dergelijk streven altijd bang geweest en het verergert en compli ceert de zaak in niet geringe mate. En wat meldt nu do Penang Times - een blad, dat wat er ook 7an bekende officieuze zijde tegen is aangevoerd, in de Atjeh-zaak immer een be zadigde en vriendschappelijke houding bewaard heeft? Het blad zegt openlijk dat de Tenom-expeditie, zooals zij nu is afgeloopen, eone nieuwe blundeiis bij de vele honderden van den Atjeh-oorlog. Het zegt verdor: dat het er veel van heeft, alsof ons gouvernement door zijn fatsoen gedrongen iets heeft gedaan, maar eigenlijk onwillig is. Eindelijk: dat nu, juist door die houding onzer Regoeriug en hot niet verlossen dor schipbreuke lingen, een internationale cjuaestie zal geboren wor den en dat er voor Engeland niets anders opzit, dan zelf door te tasten. Wij weten wel, dit zijn slechts couranten-opinies, maar zou dit alles zóó kras gezegd wordeD, als de publieke opinie in do Straits er niet achterstond? En dat de publieke opinie der Britten zich in dezen geest met de zaak zou gaan bemoeien, is een gevaar, waar wij reeds weken geleden op gewezen hebben. Wil men, durft men, ook nu nog, het licht te tellen? Aan wie zijn wjj toch overgeleverd! Java-Bode Het eindcijfer van den gouvernements Java- koffieoogst van 1883 op 31 December in 1,072,490 picols. Vóór het vertrek van den heer Sprenger Van Eijk is nog dven al bet mogelijke gedaan, om eene nieuwe zegel-ordonnantie in elkaar te zetten. Dag en nacht is daaraan gewerkt! Die plotselinge haast, na zoo laDgdurig dralen, is wel opmerkelijk. (Loc.) De regeering heeft eene som vau f 10,000 ter beschikking gesteld van den resident van Bage- len, voor de verstrekking van zaadpadie aan de bevolking van de afdeelingon Keboemen enKarang Anjer onder de gewone voorwaarde dat de inkoop prijs dier padie, behalve in het geval van geheele mislukking van den aanplant, door de bevolking in geld zal worden terugbetaald. Uit het politiek verslag van den gouverneur van Atjeh en onderhoorigheden, loopende van 1 tot en met 14 dezer, blijkt dat in dit tijdvak de vijand zich zeer rustig hield. Alleen vertoonde zich den 13den dezer eene sterke vijandelijke bende, onder aanvoering nan Njaq Bintang en Toekoe Ali Pager Ajer, te Ghani, om de bevolking te be letten vruchten enz. naar den paseer te brengenS Den volgenden morgen was de bonde echter reeds weder naar de V Moekims Montassik afgetrokken.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2