LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7375. Maandag 3 Maart. A0. 1884. Eerste Blad. PRIJS DEXER COURANTS tat Laidu per 8 mauta.L10. fnaco per port.1-*A Almda*MJke Kommen... 0.05. Deze Oonrant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS SER ADVERTENTIE!: Tu 1—4 regels 1.06. Iedere regel meer 0.17^1 Grootere lettere neer plteteraimte. Toor kei incesee#; ren buiten de ited wordt f 0.10 berekend. Dit Nonimer bestaat uit TWEE BLADEN. Maandag wordt een aanvang gemaakt met het ontvangen der abonnementsgelden over het kwartaal DecemberFebruari. Met het oog op het groote aantal abonné's zal het den uitgever aangenaam zijn, indien de quitanties op vertoon worden voldaan. Voor de lnteekenaren daarop behoort bij dit nummer van het Leidsch Dagblad No. 34 der Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad. Ofifïolëele Kennlfl^erfaiqreB. De Burgemeester, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden brengt ter algemeene kennis dat op heden aan den ontvanger der directe belastingen alhier rijn ter hand gesteld twee invorderbaar verklaarde kohieren van de personeele belasting, en een kohier van het patentrecht, alle voor den dienst van 1883/84 en invorderbaar verklaard den 27sten Februari 1884, en herinnert voorts den belang hebbenden aan hunne verplichting om hunnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 29 Febr. 1884. DE KANTER. ZEEMILITIE. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Gelet op art. 160 der Wet op de Nationale Militie, van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad No. 72); Noodigen de lotelingen dezer gemeente die verlangen bii de Zeemilitie te dienen, uit zich daartoe aan te mel den vo<Sr den lsten April aanstaande, op een der werk dagen, lusschen des voormiddags negen en des namiddags drie uren, ter Secretarie dezer gemeente. Zij herinneren voorts den belanghebbenden, dat het over bodig is voor het vervolg, verzoeken om inlijving bij de Zeemilitie tot het Departement van Marine te richten en dat zoodanige verzoeken voortaan buiten beschikking zullen worden g houden; dat derhalve belanghebbenden van het verlangt om bij de Zeemilitie te worden ge plaatst, uitsluitend, p de boven aangegeven wijze behooren te doen blijken. Buik émeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 1 Maart 1884 E. KIST, Secretaris. De Burgemeester van Leiden; Gelet op art. 21 der wet van 4 December 1872 fStbl No. 134); Brengt ter kennis van de ingezetenen dat in de afge- loopen week 2 personen aan mazelen zijn overleden. Leiden, De Burgemeester voornoemd I Maart 1884. DE KANTER. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het adres van J. P. SASSE, wonende alhier, houdende verzoek tot uitbreiding van zijne koek- en ban ketbakkerij door de plaatsing van een tweeden oven in het perceel aan de Aalmarkt No 18; Gelet op de artt 6 en 7 der wet van 2 Juni 1S76 (Staatsblad N°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dal genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Zaterdag den löden Maart aanst., 's voormiddags te elf uren, op het Raad huis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 1 Maart 1884. E. KIST, Secretaris. Vergadering van den Raad der gemeente Leiden, op Donderdag, deu Cden Maart 1884. LEIBEN, 1 Maart. Heden werd aan de universiteit alhier de heer E. Kruseman, geb. te Saint-Josse-ten-Nooden, be vorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift get.: „Moet in art. 339 B. W. de toestemming der moeder tot de erken ning door den vader, beschouwd worden als erken ning van hare zijde?" Wederom is een man van ons heengegaan, van wien we het een eere mochten rekenen dat hij tot 0 >nze stadgenooten behoorde. Na de ernstige onge- jldheid, welke den heer J. M. E. Dercksen eenige *en geleden plotseling trof, vreesde men reeds 'de nog ernstiger gevolgen. Hij overleed gister- l in den leeftijd van ruim 58 jaren. Leidenaar van geboorte, waren de belangen van zijne moederstad hem ten zeerste dierbaar. Ten gevolge zijner herhaalde benoeming tot lid van den Raad vond hij meer dan anders eene uitnemende gelegenheid om ze, zooveel in zijn vermogen was, te behartigen en voor te staan. De door hem gedane voorstellen en ter verdediging daarvan gehouden, meermalen van geest tintelende pleidooien, waren er even zoovele bewijzen van. Indertijd gaf hij o. a. den eersten stoot tot vermindering van den gasprijs. Zijne ge reserveerde houding die hij tegenover de inkom stenbelasting aannam, ook in verband met zijne maatschappelijke betrekking, is bekend. Als notaris genoot hij insgelijks de achting zijner collega's en het vertrouwen zijner mede-in gezetenen. Sedert 27 September 1860 was hij als zoodanig hier gevestigd. D&ar waar het gewichtige toestanden of onderwerpen betrof, toonde hij in talrijke tijdschriften van notarieelen en ook van rechterlijken aard, op zijne plaats te zijn en te kunnen meespreken; o. a. was hij redacteur van het Jaarboekje van het Notarisambt. Voor kunst had hij steeds een geopend oog; maar niet minder als letterkundige had hij een goeden naam. Aan vele maand- en andere literarische werken was hij een zeer gezocht medearbeider. Grootere penne- vruchten zagen van zijne hand insgelijks het licht, o. a. „Een vondeling uit de 17de eeuw" (3 dln.) en zijne „Poortersdochter nit de 17de eeuw" (2 dln.), twee historische romans, gegrond op de geschiedenis onzer stad, van welke hij eene wel korte, maar zaakrijke beschrijving in drr-.v gaf. Verder verschenen nog van hem de volgende afzonderlijke pennevruchten in dicht en proza: „Aan Mac-Mahon" op 24 Mei 1873. - „Bij het overigden van ds. H. F. De Blauw." - „Bloem en blad", een dichtbundeltje. - „De legende van den „Pilatus-berg", een dichtstukje. - „De Sint-Nico- laas-avond". - „Dwaasheid en straf", een berijmd verhaal. - „Een Oudejaarsavond", dichterlijk volks tafereel. - „Een woord van dank Da hulpbetoon." - „Elk wat wils", gedichten. - „Gedenkboek der feestvieringen ter gelegenheid van het driehonderd jarig bestaan der Hoogeschool te Leiden." - „Ge- deukboek van het derde eeuwfeest van Leidens ontzet." - „Een bundel gedichten." - „Het land in gevaar", een oorspronkelijk blijspel. - „Het leven van een groot man." - „Tollens en zijn tijd", een proeve van levensbeschrijving. - „Het Zeemans- liedeke op Leidens ontzet." - „Hollands vloot", een zaDg des tijds. - „Lijden en vreugde", novellen uit onzen tijd. - „Signor Carabinelli, of de tribu- latiën van een beroemd man", blijspel voor rede rijkers. - „Slavernij en vrijheid", een zang des tijds. „Uit drie eenwen." - „Vondels roem", beurt zang. - Vondels treurspel„Gijsbrecht van Amstel" voor rederijkers bewerkt, voorafgegaan door een beurtzang. - „Zwervelingen", nienwe gedichteD, - enz. Dercksen was lid van verschillende geleerde genoot schappen, o. a. van de Maatschappij van Neder- landsche Letterkunde, en tot heden zelf voorzitter van de Leidsche afdeeling der Hollandsche Maat schappij van fraaie Kunsten en Wetenschappen. In den omgang met anderen kenmerkte hij zich immer door minzaamheid, welwillendheid en eenvoud. Hij was een eminent man, wiens verscheiden door velen nog lang zal gevoeld worden. Benoemd is tot hoofd der R.-K. School te Nieuwveen de heer Th. E. Copray te Leideo. Bij een aan de Tweede Kamer ingediend wets ontwerp wordt de naturalisatie voorgedragen van Peter Schmitt, koopman te Leiden. Wij achten het niet overbodig de aandacht van ouders en voogden te vestigen op de gelegen heid welke er voor hunne kinderen en pupillen nu aan de Practische Ambachtsschool ook bestaat tot het ontvangen van onderwijs in het verven, niet alleen van het gewone haisschilderen, maar ook van de marmernabootsing, het schilderen van letters enz. enz. Reeds laDg bestond er aan zulk een ge legenheid voor jeugdige knapen behoefte. Het is te hopen dat ze dan nu ook, zelfs boven verwachting, zal worden aangegrepen. Vanwege de „Leidsche Scherpschnttersvereeni- giDg" werd gisteravond in de Stadszaal eene open bare vergadering gehouden, tor bijwoning waarvan ook tot tal van andere stadgenooten nitnoodigingen waren gerioht. Enkelen beantwoordden die. Door ongesteldheid van den voorzitter opende de secretaris, de heer J. E. Van Vlaanderen, de bij eenkomst. In eene uitvoerige toespraak ging hij na hoe de schorpschnttersvereenigingen ontstaan waren en de Leidsche vereeniging in 't bjjzonder bij hare oprich ting en lang daarna den steun mocht ondervinden van velen, ook van het Dagelijksch Bestaur en den Gemeenteraad. Maar die tijden zijn voorbijdoor de vele moeielijkheden waarmede de vereeniging te kampen heeft gehad en de groote tegenwerking welke ze heeft ondervonden, hebben vele donatenrg en leden voor hun lidmaatschap bedankt. Zelfs de schietbaan buiten de voormalige Marepoort moest men derveD, omdat ze niet dengde, zeide meD, en daarom gevaarlijk was. Op heldere wijze stelde do heer Vlaanderen verder het nut der weerbaarheidsvereenigingen voor oogen, dat opnieuw is gebleken bij den worstelstrijd der Transvalers togen de Britsche overmacht. Het doel der bijeenkomst eindelijk was: lc het verkrijgen dicht bij de stad van eene nieuwe schiet baan, welke er moet zijn met het oog op de ste delijke sobutterij, en waarvoor de „Leidsche Scherp schutters vereeniging", zoo noodig, de kosten wil dragen2o. het verkrijgen van meer leden en dona teurs, wat ongetwijfeld zal gebeuren als do eerste wensch tot verwezenlijking zal zijn gekomen, - en 3o. het plaatsen van aandeelen, hetzij renteloos of tegen behoorlijken interest. Nadat de heer Vlaanderen gevraagd had wie nog een woord in het belang der vereeniging wonschte te zeggen - waarvoor zich niemand aanmeldde, - constateerde spreker met smart dat de geriDge óp-" komst der stadgenooten de lauwheid voor 's lands weerbaarheid maar al te zeer aantoonde. Nog een maal zal eene poging gedaan worden door het houden van eene tweede openbare bijeenkomst, en daarmede geloofde hij gedaan te hebben wat mogelijk is om te trachten de scherpschuttersvereeniging uit haar vervallen toestand op te richteD. Gedurende doze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 44—63 volwassen personen en van 35 kinderen. Naar het „Vaderl." verneemt, heeft zich te 's-Hage eene commissie gevormd met mr. D. Polak Daniels aan het hoofd, mot het doel om aan den oud-minister mr. Modderman bij zijne komst daar ter stede eene feestelijke ontvangst te bereiden. De minister van binnonlandsche zaken heeft verklaard dat de som van f 600,000, op de Staats- begrooting uitgetrokken voor afmaking van al het verdacht vee in het spoelingdistrict, gebruikt zal worden tegen den tijd dat het vee in de weido gaat, dat dus niet dan in het laatst van Maart met de afmaking zal worden begonneD. D Het eerste bericht van Van Znylens letter kundigen arbeid „'t Was maar een smid" ver wekte bij velen een ongeloovig glimlachje. Van Zuylen zelf toch had er nooit een geheim van ge maakt dat hij lezen noch schrijven geleerd heeft, - van anderen wel te verstaan; hij heeft de letters geleerd, verder moest hij zich zeiven maar oefenen. Wat die zelfoefening in het lezen vermooht, daar van zijn aan velen verrassende bijzonderheden be kend: Van Zuylen leest zeer schoon; die zelfoofe-

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1