de Zandstraat, met wie het slachtoffer, een jonkman van 20 jaren, zich Zaterdag-avond gernimen tijd i druk had onderbonden. Wat daarvan aan is, zal de politie wel spoedig weten uit te vinden. De jenever van de firma A. Rade- maker Co., distillateurs te Delftshaven, is op de tentoonstelling te Calcutta bekroond mot de gouden medaille. Des avonds omstreeks halfachtis op het Rokin te Amsterdam bij de overhaal, door ■den tram een man doodgedrukt, die zich even te voren met de pont had laten overzetten en den op het zelfde oogenblik naderenden tram niet bespeurde. De ongelukkige werd, tus6chen de rails liggende, zoo- daoig verwond, dat de dood bijna onmiddellijk volgde. Yoor deelneming aan den nationalen "biljartwedstrijd, die Vrijdag en Zaterdag a. s. van wege de vereeniging de „Harmonie" te Leeuwardon zal plaats hebben, hebben zich nu reeds 208 per sonen aangegeven. Uit de gevangenis te Maastricht is in den nacht van Maandag op Dinsdag oDtvlacht een zekere J., die daar preventief gevangen zat. Met een steokijzer schijnt hij do sloten te hebbeu ge opend, en met een uit biezen vervaardigd koord over den muur der gevangenis te zijn ontkomen, 't Is der justitie nog niet mogen gelukken hem op te sporen. In de bodenkamer van het departe- ment van koloniën, Zaterdag 23 Februari 11. Een heer komt binnen drie boden zuigen op hun pijpjes, zonder zich om den binnenkomende te be kommeren. „Is de minister aan het departement?" vraagt hun de binnentredende. „Wien bedoelt n, mijnheer den ouden of den nieuwen „Den ouden natuurlijk, want de nieuwe ben ik Tableau. (Historisch, volgens de Amst.) Te Buinen (gemeente Borger) heeft zekere v. D. zich, in bed liggende, door een pistool schot van het leven beroofJ. Een begin van brand in de bedstede, door het schot veroorzaakt, werd ffoor de buren gobluscht. Naar men rekent, zijn verleden week bij de wervelstormen in het zuiden van Noord- Amerika omstreeks 600 menschen omgekomen en is daardoor voor 8 millioen dollars schade aaDgericht. Zaterdaff-avoDii te negen uieu«cia de koopman en lombardhouder Reinhard te Stutt gart, een man, die om zijne eerlijkheid algemeen bekend stond on vader van zes kinderen, terwijl hij zich alleen in zijn magazijn bevond, vermoord en zijn kas lediggeplunderd. Een man, die even te voren kleeren was komen koopen, wordt van dezen moord verdacht en is gearresteerd. Te Antwerpen vond men dezer dagon een werkman van 35 jaren dood in zijne woning. Naast zijn bed stond een komfoor met kolen. Op de tafel lag een stuk papier met de woorden: „Vrienden en kennissen. Ik sterf, omdat ik door den drank achting, jeugd en toekomst verloren heb. Vaartwel De notaris van Cantal, Ed. Bastid, is op den loop, een passief van 1,200,000 fr. achter latende. Men zegt dat eene jeugdige onderwijzeres hem op do vlucht vergezelde. Te Avondale, eene voorstad van Cin cinnati, is een neger gevat, die bekend heeft met een ander verleden week een derden neger, be nevens de vrouw en de aangenomen dochter van dozen, vermoord en voorts de lijken voor 15 dollars het stuk aan de medische faculteit verkocht te hebben. De autoriteiten der faculteit waren aan het gebeurde ten eenenmale onschuldig. Thans wordt uit Astrachan gemeld dat de visschers, die den 4den dezer op een ijsschots van den oever der Kaspische Zee waren afgedreven, zich hebben weten te redden. BUITENLAND. Frankrtflt. Telegrammen van EDgelsehen oorsprong melden dat de Chineezen bunne toebereidselen van ver dediging op de rivier van Canton voortzetten en dagelijks nieuwe versterkingen naar het eiland Hainan zenden. Volgens de „Times" zou het aantal reguliere soldaten, die het eiland bezetten, 6000 man zijn. Ook dit blad spreekt van torpedo's, welke bij Hoïchow zouden gelegd zijn. Bijna alle beambten hebben bevel ontvangen om zich naar laatstgenoemde stad te begeven en Kingchow (de hoofdplaats van het eiland Hainan) te verlaten. De gemeenteraad van Saint-Etienne heeft, op voorstel van den prefect, 50,000 fr. toegö3taan tot ondersteuning aan ambachtslieden zonder werk. Dnltsohland. De keizer heeft gisteren den Russischen groot vorst Michael, vóór het gala-diner, de keten der orde van den Zwarten Adelaar geschonken. Bij het diner wa9 de grootvorst met die keten versierd; de keizer verscheen in de uniform van het Kaluga- legiraent. Tnsschen den keizer en de keizerin zat de grootvorst, en tegenover dezen laatste had maar schalk Von Moltke plaats geDomeD; naast Von Moltko zaten generaal Gurko on graaf Schuwaltff. De keizer bracht in de Fransche taal den volgen den toost uit: „Ik stol er prijs op, om aan Uwe Keizerlijke Hoogheid te verklaren, hoezeer ik ge troffen ben door de oplettendheid, waarvan Zijoo Majesteit de keizer aller Russen blijk gaf, door zich den dag te herinneren, waarop ik de orde van Sfc.-George verkreeg, na in vereenigiog met liet Russische leger en in het bijzonder met het Kalnga- regiment, waarvan ik chef beD, onder de oogen van mijn vader gevochten te hebben. Diep getroffen door deze vleiende gedachtenis, wensch ik datUweKei- zerlijko Hoogheid en de officieren die voor deze zending gekozen zijn, bij den keizer de tolken mogen zijn van mijne gevoelens van erkentelijkheid. Ik drink op den gezondheid van Zijne Majesteit den keizer aller Russen." De „Reichsanzeiger" bevat eene verordening van don landdrost van Aurich, waarbij ter voor koming van het binnensluipen der sehapenziekto, tot nader order, noch schapen uit Nederland op Duitscben grond, noch schapen van Duitschland op Nederlanaschen grond zullen mogen weiden. Voor stellen om bij uitzonderingen bet weiden te ver gunnen, moeten aan de betrokken overheid gericht worden. Turkije. Door de vertraging, die plaats had bij de be noeming van eea Turksch gedelegeerde voor de onderhandelingen over de conversie der staatsschuld, is het onmogelijk dat de wisseling der geconver teerde stukken zal plaats hebben voor den be paalden datum der couponbetaliag. De Maart-coupon zal dus onder dezelfde voorwaarden worden betaald als do coupon van September jl. Eerypte. Uit Caïro wordt gemeld dat Giegler-pacha aan staanden Maandag langs den Nijl zal optrekken, ter beveiliging van den terugtocht dor garnizoenen uit Soedan, zoomede der vrouwen en kinderen van en beneden Korosko. De Nnbische troepen zullen onmiddellijk naar Caïro en Snez gezonden worden. Door spionnen worden do bewegingen der Eugel- scbe troepen steeds nauwlettend nagegaan. Do gezagvoerder van het Egyptischo stoom schip „Damanhouk", dat Dinsdag te Soeakim aan kwam, weigerde naar Trinkitat te vertrekken. Admiraal Howett heeft terstond bevel tot inhech tenisneming van dien onwilligen gezagvoerder gege ven en de zorg van het schip aan twee zijner luitenants opgedragen. Telesfraiumen. CHRISTIANIA, 27 Februari. Het vonnis tegen den minister Selmer is hedenmiddag bekend gemaakt. Het veroordeelt hom tot ontzetting uit zijn ambt on betaling van 18,225 kronen, waarvan 15,000 voor zijn aanklager bestemd zijn. LONDEN, 27 Februari. Volgens een door de „Daily News" uit Kaapstad ontvangen telegram zijn de Hollandsche bladen aldaar eenstemmig in de afkeuring der benoeming van den zendeling Mackenzio tot Brit3ch resident in Becbuana-land. Da bladen hopen dat de benoeming nog zal worden ingetrokken. De toestand in Basoeto-land is kritiek, ten ge volge van do dreigende houding van Masupha. Tusschen de Transvaalsche afvaardigden en lord Derby ïb nog overeengekomen omtrent eenige voorwaarden, die niet in den vroeger bekend ge- maakten tekst der conventie voorkomen. Zij zijn derhalve afzonderljjk geregeld. De Transvaal zal buiten Engelands goedkeuring tractaten mogen slui- ten met den Oranje-Vrijstaat en de Noordeljjke Zoeloe stammen. Het slotartikel der conventie bepaalt dat zij i binnen zes maanden door den Volksraad goedgekeurd 1 moet zijn, en anders vervalt, t De Transvaalsche afgevaardigden hebben, per stoomboot „Batavier," Black wall verlaten. Het weer is oenig8zins mistig. De conventie werd hedenna- middag, te halfdrie, onderteekend door lord Dorby en de afgevaardigden, die in Nederland oenigea tijd zullen verblijven om te onderhandelen over het plan van een spoorweg naarDelagoa-baai. Vervolgens zullen zij Parijs en andere steden bezoeken. LONDEN, 28 Februari. De conventie met de Transvaal, welke gisteren onderteekend werd, treedt, na ratificatie door den Volksraad, in de plaats der conventie van Pretoria; bepaalt verder als naam voor de Transvaal in het vervolg dien van „Zuid- Afrikaansche Republiek", en omschrijft do reeds bekende nieuwe grenslijn. Het gebied daarbuiten wordt, met toestemming der Republiek, onder Britsch protectoraat gesteld. De staatsschuld wordt tot op een kwart millioen teruggebracht. Volkomen onafhankelijkheid in bni- tenlaodsche belangen wordt, evenals aan den Oranje-Vrijstaat, aan de Republiek gewaarborgd; ook rechtstreeks diplomatiok vorkeer met vreemde mogendheden wordt haar toegestaan. Do Republiek mag echter zonder toestemming van Engolands koningin geen ander verdrsg sluiten dan met den Oranje-Vrijstaat, ook niet met de stammen die ten Oosten of ten Westen van de Republiek gelegen zijn. TANGER, 28 Februari. Den 26sten dezer werd door den groot-vizier alhier eene circulaire aan de vertegenwoordigers der buitenlandsche mogendheden rondgezonden, waarin deze werden uitgenoodigd hunno geadministreerden te bevelen alle handels betrekkingen met de acht provinciën, waarvoor de regeering van Marokko de verantwoordelijkheid niet op zich neemt, te staken. De gezanten van Engeland, Dnitsohland, België en Amerika namen de circulaire in ontvangst; de Fransche gezant weigerde; do vertegenwoordigers der overige mogendheden verzochten eerst hunne regeeringon te mogen raadplegen. PARIJS, 28 Februari (Part. Tel.) Volgens de „Evenement" heeft de heer Grévy de straf aan Prins Krapotkine, die ernstig ziek is, veranderd in verbanning, daar langere gevangenhouding levens gevaarlijk is. LONDEN, 28 Februari. (.4.) Hedenmorgen vreesde men voor een aanslag op „Charing Cross Station", alhier. De politie nam hare maatregelen. Twee per; sonen, als heeren gekleed, zijn gearresteerd. Ze werden in een cab met verscheidene politie-agenten weggevoerd. In de bagagokamer van het station is een kist ontdekt, waarvan men veronderstelde dat zij met dynamiet wa3 gevuld. De politie onderzocht die kist en vervoerde haar naar Woolwich. LEIDEN, QS Februari. Do verwachting voor morgen is: oostelijke wind, verlagiog van temperatuur, wellicht sneeuw. Tot president van het Leidsche Studentencorps is gekozen de heer D. Roell. Naar de „Vox Studio9orum" verneemt, zal door eeüige Leidsche dames aan do studentenroei- vereeniging „Njord" een nieuw vaandel worden aangeboden. Het do stoomschip „Batavier", met deTraugi vaakche deputatie aan boord, kwam hedenmorgen te Maassluis aan. De vlaggen der Transvalers en Hollanders waren in top. Het salon der boot was door de directie der Maatschappij mot bloemen en vlaggen en met een buste van onzen Koning fees- tolijk versierd. Te Rotterdam aangekomen, waar tal van vlaggen wapperden, werden de vertegenwoordigers van het dappere volk overeenkomstig het vastgestelde plan verwelkomd met muziek, toespraken, eerewijn enz. Omstreeks kwart vóór tweeën kwamen ze in de residentie aan, met hoeden en handen toegewuifd door die menigte, welke op het stationsperron was toegelaten. De muziek heette de hoeren Kruger, Smit en Da Toit welkom met het lied van de Transvaalsche Vierkleur, muziek van J. S. De Villiers te Paarl. Dat oogenblik maakte indruk. Uit den trein ge stegen waren de leden der deputatie in een oog wenk omringd door de leden der commissie. Men zag hun door dames uit dezen welkomst kring bouquetten met de Transvaal-klonren aan bieden en aardig was het te zien hoe het dochtertje van den heer Beelaerts Van Blokland, die de auto riteiten der Republiek herwaarts begeleidde, aan ieder der afgevaardigden een bloomentuilfje over handigde. Het kind droeg bij deze gelegenheid een zijden sjerp met de kleuren der Z.-A. Repiibliek.' Na de wederzijdsche complimenten richtte de

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2