N°. 7S72. Donderdag 228 Februari. A°. 1884. Tweede Blad. LEIDSCH DAGBLAD. PBIJ8 DEXEE COURANT: ▼•or Leiden per 8 maanden.1.10. Franor per post.1.40. Afzonderlijke Nommera.B 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DER ADVERTENTIES t Tu 16 regela 1.05. Ieder* regel meer 0.171» Groeier* letten naar plaatsnimta. foor het in* ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Gemengd Nieuws. Een jonge dame, die de vorige week van Amsterdam naar Rotterdam ging, werd per Hollandsche spoor een koffer nagezonden, waarin zich verschillende kleedingstukken en toiletbenoo- digdheden bevouden. Bij aankomst kon men den koffer niet openen, daar er eenige stukjes hout in höt sleutelgat zaten, hetgeen men eerst aan bald- dadigheid toeschreef. Toen men die stukjes mot moeite verwijderd had en den koffer opende, bleek dat men er in was geweest, daar verschillende goederen verlegd waren (hetgeen niet door schad- den kon zijn gebeurd, wijl de koffer vol was) en er ook eenige voorwerpen, van luttel waarde trou wens, vermist werden. In deWagenaarstraat te Amsterdam is een kindje van zeven maanden door het inslikken van een zoogenaamd „dotje" gestikt. Dadelijk inge roepen geneeskundige hulp mocht niet baten. Omtrent de weigering door een der beambten aan het station Scheemda van een tele gram aan Z. M. den Koning, deelt men thans als toelichting het volgende medeHet telegram waar van sprake is, werd door een paar schoolknapen aangeboden met het adre3 .„Aan den Koning", zon der bijvoeging van het kantoor van bestemming. Yan dit laatste werd aanvulling verzocht en het tele gram werd daarna opnieuw aangeboden, niet alleen voorzien van de bestemmingsplaats, maar ook van den naam der straat, hergeen niet gevraagd was. Yan weigering van het telegram is geen sprake geweest. Gaarne neemt de „Prov. Gron. Crt." aan, dat alles zich zóó toegedragen heeft als haar thans wordt mee gedeeld. Dit neemt echter niet weg dat genoemd blad het verzoek van den ambtenaar om het adres van een telegram aan den Koning met de woonplaats aan te vullen, wel wat naïef vindt. Om muizen te verdrijven, ia 't het best om een lapje goed, met terpentijn bevochtigd, achter het behangsel neder te loggen. Te Bordeaux hebben onbekende per sonen des nachts een hoeveelheid petroleum en een pakje met ontplofbare stof in een brievenbus ge worpen, waarna zij pogingen schijnen te hebben gedaan om door middel van aangestoken lucifers den inhoud in brand te doen vliegen, wat hun echter niet gelukte, daar de lucifers blijkbaar uit doofden, voordat zij in aanraking kwamen met de met petroleum doorweekte brieveD, waarvan slechts een enkele eenigszins was geschroeid. Twee Par ij zenaars, baron De C. en graaf De M., hebben op de Belgische grens geduel leerd naar aanleiding van een hoogst belangrijk geschil. De een beweerde nl. dat mej. De L.,eene zeer bekende, om niet te zeggen beruchte jonge dame, met schoentjes No. 37, de ander daaren tegen dat zij met dito No. 34 danste. De baron De C. schijnt ongelijk te hebben gehad, althans wanneer men dat mag afleiden uit het feit dat hij ernstig werd gewond aan het rechtersleutelbeen. BUITENLAND. Frankr{{k. De generaals Wimpffen en Schramm zijn over leden. Eerstgenoemde werd geboren op 13 Sept. 1811 te Laon, en is vooral bekend door de rol welke hij bij Sedan speelde, na Mac Mahons verwonding* Generaal Schramm werd op 1 Febr. 1789 te Atrecht geboren. De minister van onderwijs heeft ter eere van Victor Hugo, dia gisteren zijn 83ste jaar intrad, eene medaille laten slaan met het portret van den dichter. Groot-Britannië. De herdenking van het driehonderdjarig bestaan van de Edinbnrgsche universiteit is bepaald op 16, 17 en 18 April. Dezer dagen werd het bekend, dat het stedelijk bestuur met den Academischen Senaat zal medewerken aan de regeling van voor bereidende werkzaamheden. Dit bericht was te aan genamer, omdat daaruit blijkt dat de oude veete tusschen de stedelijke overheid en de autoriteiten der hoogeschool is bijgelegd. De plechtigheid wordt geopend met de groote receptie of conversazione, door den stedelijken raad te geven in het Museum voor Kunsten en Weten schappen, Dinsdag-avond 15 April. Dit is tegen woordig een zeer gezocht soort van bijeenkomsten ea moeielijk zou er een zaal of een reeks zalen te vinden zijn, beter voor dit doel geschikt dan die van dat Museum. De zuiver academische feestviering zal Woensdag den 16den een aanvang nemen met de plechtige opening van de nieuwe college-gebouwen voor de medische faculteit. Men zegt dat een lid der konink lijke familie deze plechtigheid zal bijwonen. In de Senaatskamer zullen curatoren en professoren hunne gasten ontvangendaarop volgt eene korte gods dienstoefening in St.-Giles, en ten slotte gaat men gezamenlijk naar de niouw opgetrokken gebouwen. Donderdag don 17den heeft er waarschijnlijk eene plechtige promotie plaats, waarop een aantal graden zullen worden verleend aan personen, die zich op bet gebeid van letterkunde of van weten schap hebben onderscheiden, o. a. ook aan den Amster^amschen hoogleeraar T. M. C. Asser, die tot doctor in de rechten honoris causa is benoemd. Denzelfden avond een groot banket in de koren beurs, de grootste zaal in de stad, die zich tot zulk een doeleinde leent. In den namiddag van Yrjjdag den 18den is men voornemens een studenten-concert te geven, gevolgd door bal, maar daar deze datum niet valt in den college- doch in den vacantietijd, is het waarschijnlijk dat alleen dio studenten welke in de stad wonen daaraan zullen deelnemen. Men spreekt ook van eene illuminatie der stad, maar daarvan is nog niets zekers bekend. Aan de „Daily News" wordt uit Den Haag ge meld dat professor Buys Ballot de Nederlandsche Academie van Wetenschappen bij het feest vertegen woordigen zal. Het Hoogerhuis heeft het wetsontwerp op den invoer van vee bij derde lezing aangenomen. In het Lagerhuis is do heer Arthur Peel met algemeene stemmen en zonder eenig verzet tot voor zitter gekozen. Bij de aanvaarding van zijn ambt verklaarde de nieuwe voorzitter in hoofdzaak, dat hij de grootste onpartijdigheid zou in acht nemen. Zijne rede was zeer welsprekend en maakte een uitmuntenden indruk. Sir Stafford Northcote zeide dat hij zich voor toekomstige parlementen niet kon verbinden, maar dat zoolang de heer Arthur Peel den voorzittersstoel bekleedde, hij (Peel) op don oprechten steun der oppositie zou kunnen rekenen. De „St.-James-Gazette" zegt in haar finan- tiëel overzicht dat de heer Baring ten behoeve van den fioantiëelen toestand van Egypte een hervor mingsplan aanbeveelt, dat meer dan één millioen pd. st. aan de Egyptische regeering zou opleveren. Onder andereu zouden de vreemdelingen in Egypte een soort van hoofdgeld hebben te betalen, dat jaarlijks 250,000 pd. st. zou opbrengen. De Transvaalsche gedelegeerden werden gister avond uit Schotland te Londen terugverwacht en zulleu heden de Conventie teekenen, welke met de Engelsche regeeriDg gesloten is. De Conventie zal eerst van kracht zijn, Dadat zij door don Volks- raad is geratificeerd. Men gelooft niet dat in het ver volg deze aangelegenheid nog eenige moeilijkheid zal opleveren. Effypte. Loidens een bericht uit Cairo was gisteren aan de Egyptische bataljons, onder aanvoering van Engelsche officieren, bevel gegeven, om morgen, Donderdag, naar Aseoean te gaan. Uit Soeakim wordt van gisteravond gemeld dat duizend man Engelsche troepen het verafgelegen fort bezet hebben. Men verwacht dat het gros dor troepen Donderdag-morgen te El-Teb, op een afstand van acht mijlen van het fort, zal aankomen, en dat des middags slag zal geleverd worden. De vijandelijke strijdmacht to El-Teb wordt op 3500 man geschat. Toen de troepen Maandag voorwaarts rukten, maakten zij zich ook meester van een door Baker- pacha opgericht fort. De vijand nam de vlucht, onder het zwaaien met zijne lansen. Generaal Buller, die te Soeakim om twee uren des namiddags aankwam, vertrok onmiddellijk naar Trinkitat. Cok admiraal Hewett is gisteren bij het aanbreken van den dag derwaarts gegaan. Sedert het vertrek van Baker-pacha en kolonel Sartorius naar Trinkitat dragen de Egyptische officieren geen uniform meer. Zij sohijnen onver schillig over hetgeen gebeurt. De Egyptenareo, dio aan de moordtooneelen te Alexandrië deel namen en naar Soeakim werden gezonden als dwangarbeiders, wandelen er thans rustig door de straten en geven onverholen hunne vreugde te keDnen. Twee Fransche oorlogsschepen, de „Seignelay" en de „Duchaffant", zijn er aangekomen. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur, Mag ik zoo vrij zijn u voor het volgende een plaatsje in nw veelgelezen blad te vragen? Sedert eenige maanden bestaat alhier een „Tehuis en Logement voor Militairen", eene inrichting der christelijke philanthropic. Het doel hiervan is den soldaten een aangenaam tehuis te bezorgen en hen, die zich in Indischen dienst wenschen te begeven, maar nog op hunne papieren moeten wachten, in de 'gelegenheid te stellen voor matigen prijs een goed onderkomen te vinden. Dat vooral ook dit laatste tot het doel van de inrichting behoort, schijnt door somm'gea uiet begrepen te worden oa het is dus niet overbodig hierop te wijzen, voorat door middel van uw blad, omdat de streken, waar dit gelezen wordt, nogal eens militairen voor de Oost oplevert. Het tarief voor het Militair Logement is zoo laag mogelijk gesteld; voor slechts ééa gulden bekomt men er logies, met inbegrip van ontbijt, middag en avondeten. Vergelijkt men hiermede, wat er in de meeste andere logementen moet worden betaald, dan is het verschil zeer groot. Nog kort geleden werd mij door een militair verhaald, dat hij in een logement, waar hij veertien dagen vertoefd bad, honderd en dertig gulden had moeten betalen, terwijl hij dus in het „Tehuis en Logement voor Militairen" gedurende dienzelfden tijd slechts veer tien gulden zou hebben verteerd. Het spreekt echter van zelf, dat alleen zij, die zich ordelijk en fatsoenlijk weten te ged-agen, in deze inrichting een plaats kannen vinden; vloeken en allerhande onzedelijke gesprekken worden er ten strengste tegengegaan en sterke dranken, van wel ken aard ook, niet getapt. Ik hoop, dat door dit schrijven de bloei dezer stichting bevorderd worde en als gevolg daarvan ook het zelelijk welzijn van den Indischen militair. U bij voorbaat dankzeggende voor de afgestane plaatsruimte, heb ik de eer te zijn, M. de R., Harderwijk, Uw Dw. Febr. 1884. A. Van der Giessen.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1