en aangeboden tot 98 pet.; de aand. straatweg en vaart Gonda-Bodegrave gevraagd tot 15 pet. Ook onze stadgenoot prof. dr. A. Koenen is tot dr. „honoris causa" aan de universiteit te Edinburg benoemd, zoomede de Amsterdamsche hoogleeraar doctor B. J. Stokvis, de eerste in de faculteit der godgeleerdheid, de tweede in die der rechten. Dit laatste schijnt zonderling, omdat prof. Stokvis, volgens het Hbl., wel een rechtsgeleerde is, maar op het gebied der geneeskunde. Dit hangt vermoedelijk te zamen met de bijzondere inrichting der geneeskundige titels in Groot- Britannië. Heden werd te Utrecht tot arts bevorderd de heer D. Romeijn, med. doctorandus, en is toe gelaten voor het lste gedeelte de heer J. F. Brust, candidaat-arts. Op eene gisteren te Amsterdam gehouden veiling van eene partij effecten werd een aandeel Leidsche Schouwburg, groot f 250, verkocht voor 50 pet.; twee schuldbewijzen ten laste het depar tement Leiden der Maatschappij tot Nut van 't Al gemeen, met uitloting, ieder groot f 100, te zamen f 200, werden tegen 25 pet. opgehoudeneen 4-pets. obligatie Studenten-Sociëteit „Minerva" te Leiden, groot f 500, werd tegen 88 pet. opgehouden en een dito als voren f 500 tegen 90 pet. Een 4-pcts.-Obli- gatie Nieuwekerk R.-K. Parochie Heilige Gallus, te Bodegrave, leening f 35,000 groot f 250, ging tegen 80 pet. van de hand en een aandeel Nego tiate Straatweg en Vaart Gouda-Bodegrave, groot f 500, tegen 41pet. Men schrijft uit Katwijk dat door den ge meenteraad aldaar een adres van dankbetuiging gezonden is aan lord Powell Burton voor de door hem betoonde menschlievendheid bij het vergaan van eene Katwyksche visscherssloep op de Engel- sche kust. Tot onderwijzeres te Leidschendam is benoemd mej. C. Van Lochem aldaar. - Aan de Meisjesschool te Deventer is benoemd mej. Henrard, te Aalsmeer. Morgenochtend per Holl. spoortrein van 8 u. 41 m. vertrekt de benoemde gouverneur-generaal van Nederland8ch-Indië van Den Haag naar Mar seille ten einde zich aldaar scheep te begeven raar Batavia. De heer Spronger Van Eyk heeft heden het beheer van het departement van koloniën aanvaard. Naar het „Vad." verneemt, zal de heer Mod derman, Minister van Staat, Zaterdag van "Wies- baden vertrekken en wordt hij Dinsdag te 's-Hage verwacht. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal morgen, Donderdag, niet plaats hebben. Het stoomschip „Utrecht", van Rotterdam naar Java, vertrok heden van Port-Saïdde „Lim burg", van Java naar Rotterdam, passeerde gisteren Ponta da Guia; de „Madura", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 23 Febr. van Padaüg. In het Logegebouw hield de afdeeling Leiden en Omstreken der Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde gisteravond weder eene gewone vergadering. Twee personen werden daarin als lid aangenomen. De heer J. Van Lelyveld hield eene uitvoerige bespreking over turfstrooiselbemesting, waarin hij lo. turfstrooisel in 't algemeen besprak; 2o. het gebruik er van voor huisdieren en 3o. het turf strooisel als meststof. Bij het eeaete punt toonde spreker aan waar het turfstrooisel vandaan komt en wat het moet wezen, wil het goed zijnbij het 2de punt zeide de heer Van Lelyveld dat het uitmuntend geschikt is tot ligging voor dieren, vooral voor paardeD, omdat het turfstrooisel een sterk opslurpingsvermogen heeft, waardoor de ammoniak in de paardenstallen er in wordt opgenomen. Ook voor desinfectiemiddel van faecale stoffen is het turfstrooisel bij uitnemend heid geschikt ten slotte verklaarde spreker dat het mede zeer goed voldoet als meststof voor ver scheiden gronden. De heer Witte betoogde daarop mede waarom het zoo goed is voor meststof, vooral voor potgewassen, en raadde sterk aan er een proef mede te nemen. De heer Van Lelyveld merkte nog op wat een op- kooper had gezegd, nl. dat er in sterke mate cham pignons op komen. Door den heer J. D. Speet werd dit bevestigd, terwijl de hoeren Boursse Wils en Witte van oor deel waren dat dit moeilijk aan te nemen was. Door den heer Van Lelyveld werd ten slotte irodogedeeld welko proef ract het turfstrooisel was genomen als broeiingsmiddel. Op de Amsterdamsche tentoonstelling had men twee kisten geplaatst, de eene met stroopaardenmest en de andere met mest van turfstrooisel. Daarin had men een grondther- mometer geplaatst en hieruit bleek dat de stroo paardenmest wel spoediger warm, maar weer aan het afkoelen was op het oogenblik dat de turf- strooi8elme8t nog voortdurend in warmte toenam. Tevens blijft de mest van turfstrooisel veel langer warm dan de stroopaardenmest. Daar de bespreking van dit onderwerp een groot deel van den avond gevergd had, bleef er geen tijd over tot behandeling van de overige punten, zoodat die tot eene volgende vergadering worden uitgesteld. Door den voorzitter werd ten slotte gevraagd of een der leden ook nog boschgrond verlangde, zoo mede bloemzaden voor den tuin. Omtrent het eerste was reeds aan den heer Speet opgave gedaan, zoodat thans geen aanvrage geschiedde, terwijl van de zaden door eenige leden werd besteld. Gemengd Nleu w o. Hedenmorgen omstreeks acht urenont- stond er een begin van brand in de woning van den schoenmaker W. C. v. L., wonende in de Kal- verstraat; doch met behulp dor buren kon het vuur nog met emmers water worden gebluscht. Wegens vermoedelijke brandstichting is genoemde schoen maker in politiebewaring gesteld, terwijl ook proces verbaal tegen hem is opgemaakt. Om halftwaalf is gisteravond de 21-ja- rige schippersknecht J. C. S., in beschonken toestand aan boord willende gaan, ten gevolge van dien in de Mare terecht gekomen. Met veel moeite werd hij evenwel gered door een politie-agent en een brugwachter, die hem daarna naar het politiebureel overbrachten, waar hij van schoon goed werd voorzien. Naar hot Rott. Nbl. verneemt, is de instructie in zake den te Rotterdam gepleegden moord op don Noorschen matroos in vollen gang en geeft zij der politie bijna dag en nacht werk. Op dit oogenblik zijn twee personen, beiden Rot terdammers, in hechtenis onder zware vermoedens den moord gepleegd te hebben. Beiden ontkennen echter nog hardnekkig. Iotusschen zijn de getuigenissen tegen hen aan gevoerd zóó bezwarend, dat de politie niet aarzelen zou beiden als de moordenaars aan te wijzen, indien niet de voornaamste getuige in deze zaak, iomand die op korten afstand ooggetuige is geweest, be weert dat de moord door ééo persoon werd geploegd. De getuige bevond zich Zaterdag-Dacht op de Korte Hoogstraat ongeveer ter hoogte van de Pas sage, toen het slachtoffer hem voorbijkwam; - bij heeft inderdaad het ljjk ook herkend. Een oogen blik later kwam hem een ander persoon hardioo- pendo voorbij en snelde op den matroos toe, dien hij van achteren aangreep en om den hals vatte. Nog aan geen misdaad denkende, hoorde getuige echter onverwachts een kreet slaken, maar daar beide personen zich van elkaar verwijderden, naar t scheen voornemens ieder zijns weegs te gaaD, zou getuige ook toen nog aan het gebeurde misschien niet meer gedacht hebben, als plotseling de een, het slachtoffer, niet was neergezegen. Hij snelde toe en inmiddels was ook een agent van politie aangekomen, die den mao, uit eene breede wonde aan den hals bloedende, hielp en meenam. Zooals men weet, is de matroos kort daarna overleden. De misdadiger was intusschen verdwenen. Der politie kwam echter ter oore, dat twee personen in de Keizerstraat bij eene vrouw, die nog laat het voorhuis eener woning boende, de handen in een emmer water gewasechen en van bloed gereinigd hebben. Een dier personen zeide daarbij tot den ander: „veeg je gezicht toch af; het zit vol bloed", wat de ander ook met den mouw van zijne jas deed. Die jas is in het bezit der politie; ze is geheel met bloed vegen en bloedspatten bevlekt. Die jas behoort ook aan een der verdachten, maar dezen geven voor dat het bloed vermoedelijk afkomstig zal zijn van eene vechtpartij, die den avond te voren op de Hoogstraat moet hebben plaats gehad. Ook is een der twee verdachten aan den duim gewond, wat hij toeschrijft aan een ongeluk bij het broodsnijden, hom den dag vóór den moord overkomen. Uit den moui van het slachtoffer heeft men niets meer vernomen; zijn naam en qualiteifc vernam men uit de papieren, welke hij bij zich droeg, en van zijne scheepsmakkers vernam men dat hij met 6 of 7 anderen dion avond aan het „passagieren" was geweest, waarmede eene wandeling door de stad wordt bedeeld. Die gezellen zijn allen gehoord, maar konden omtrent de aanleidende oorzaak tot den moord geen vermoedens opgeven. Wederom zijn te Schiedam 87 run deren onteigend, thans 32 van den veehouder F. Yan der Most en 55 van den veehouder J. Hoo- genboezem. J. Timmerman is wegens het sohry- ven van een dreigbrief aan den notaris Donker, te Bennebroek, door het gerechtshof te Amsterdam tot anderhalf jaar celstraf veroordeeld. Voor den op 29 Febr. en 1 Maart te Leeuwarden te houden nationalen biljartwedstrijd hebben zich niet minder dan 170 liefhebbers aan geboden. Telegrammen. LONDEN, 26 Februari. (.4). De ministerraad bekrachtigde gisteren de nieuwe overeenkomst met de Transvaal. De Lord Mayor heeft zijne aangekondigde inter pellatie betreffende de Mampoer-quaestie wederom uitgesteld. De „Standard" bevat het volgende telegram nit Kaapstad: De benoeming van den zendeling Mackenzie tot politiek vertegenwoordiger der En- gelsche regeering in Bechnana-land wordt beschouwd als eene beleediging tegen de Transvaal, omdat het bekend is dat Mackenzie een vijand is der Boe ren. De openbare meenïng keurt de bonoeming af en bet Parlement der kolonie zal waarschijnlijk zich er tegen verzetten. De „Echo" meldt dat de Tories voornemens zijn, tegen de nieuwe conventie tnsschen Engeland en de Transvaal oppositie te voeren. Het valies, in een vorig telegram vermeld, is in het Victoria-station ternggevondenmaar tusschen do overblijfselen der vernieling in de bagageloods is een lederen reistasch ontdekt, die door een inwendige uitbarsting scheen vernield te zijo. BERLIJN, 27 Febr. Part.TelIn de heden gehou den Kamerzitting kwam bij de afdeeling petitiën ook die betreffende de visscherijpachters aan den Rijn over de Hollandsche roofvisscherij in behandeliog. In die petitie wordt er over geklaagd dat het tot de zeldzaamheden behoort wanneer in den Duit- schen Rijn nog een zalm wordt gevonden, daar de Nederlanders ten gevolge van hun vangstelsel alles opvangenen en de zalmteelt daardoor wordt benadeeld. De commissie voor de petitiën verlangt dat de regeering zich ernstig met de quaestie zal bezig houden hoe de roofvisscherij aan de Rijn-mondin gen te verhelpen is. De commissaris der regeeriDg Jausche verklaarde dat de onderhandelingen met de Nederlandsche regeeriDg nog steeds zonder ge volg zijn gebleven. Nadat de afgevaardigde Kie?chke onder geringe belangstelling van het Hnis over de weinig vriend schappelijke houding van Nederland tegen Pruisen op elk gebied, alsook op dat van de literarische conventie tegen nadruk, had geklaagd, werd boven genoemd voorstel der commissie aangenomen. ST. PETERSBURG, 27 Februari. De heer W.H. Hunt, gezant der Vereenigde Staten bij liet Rus sische hof, is hedenmorgen te halfacht overleden- LEIDEN, 37 Februari, De verwachting voor morgen is: wind van oost tot zuidoost, goed weer. Bij de heden door de N. H.-M. te Rotterdam gehouden veiling van 97,266 balen Java- en 1492 kisten Padang-koffie is veel beneden taxatie verkocht. Benoemd is tot 2den klerk aan het departe ment van financiën de heer P. M. Yan Hooff. Tot lid van den gemeenteraad van Amsterdam is heden gekozen met 777 van de 1399 uitgebrachte geldige stemmen de liberale candidaat de heer C. Muysken. Op den candidaat der verbonden artirevolutionnaireD en Katholieken mr. Th. Heems kerk waren er 603 uitgebracht. Baron Van Verschuer in het Lange Voorhout te 's-Hage gaf gisteravond wederom eene luister- rijke soirée, welke door Prinses Hendrik en tal var hooggeplaatste personen werd bijgewoond. De Prinse; heeft ook de uitnoodiging aangenomen, om morgen de soiree, door den baron Du Tour Yan Bellis have, minister van justitie, in bet „Hotel des Indes te geven, met haar bezoek te vereeren. Het gisteren te Amsterdam binnengekom^ stoomschip „Prins Frederik" heeft de reis van Ja;1 naar Amsterdam via PadaDg in den korten tijd va

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2