N°. 7370. Dinsdag 26 Februari. A0. 1884. Avoïid-editie. LEIDSCH DAGBLAD. PBIJ8 DEZER COURANT j foor Leideo per 8 matndea.L10. Fnnor per post1.40. Afzonderlijke Nommers.6.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE!!: Tu 1ft regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. G roe te re letten naar plaatsruimte. foor het inoeiaee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Met 1 Maart begint een nieuw kwartaal ^van het Leidsch Dagblad. Zij die zich als dan op deze Courant abonneeren, ontvan gen de tot dien datum verschijnende num mers gratis. LB3IBSÖW, 25 Februari» In het gebouw der Instelling zelve heeft de gewone jaarlrjksche algemeene vergadering plaats gehad van het Koninklijk Instituut voor de taal-, land- en volkenkunde van Nederlandsch-Itfdië. Nadat de voorzitter, dr. H. Kern, hoogleeraar te Leiden, de vergadering geopend en de leden welkom had geheeten, werden haar uitvoerige mededeeliDgen gedaan zoowel omtrent den gunstigen finantiëelen toestand als omtrent de belangrijke werkzaamheden der Iastelling gedurende het afgeloopen jaar, ook wat het hier gehouden Orioatalisten-Congres betreft. Ter vervanging van de aftredende met-herkies bare bestuursleden werden benoemd de heeren dr. GE Schkgel te Leiden, J. H. De Groot en F. J. B. C. Robidé Yan der Aa, beiden te 's-Gravenhage, ter wijl in de buitengewone vacature ontstaan door het overlijden van den heer Yan Mnsschenbroek voor zien werd door de benoeming van den heer G. A. Wilkens, leeraar aan de Indische gemeente-instel ling te Leiden. Herbenoemd werden de heeren prof. dr. H. Kern te Leiden, de minister A. W. P. Weitzel en dr. Ph. Ch. L. Wijnmalen respectievelijk tot voorzitter, ondervoorzitter en secretaris, terwijl tot penningmeester werd benoemd de heer J. H. De Groot. Tot leden werden o. a. benoemd de heeren F. De Stoppelaar, lid der firma E. J. Brill, en D. Har- tevelt, letterkundige, beiden te Leiden. Tot predikant bij de Christelijk-Gereformeerde gemeente (Hooigracht) alhier is beroepen de heer W. Doorn, predikant te 's-Hage. Met genoegen vernemen wij dat a. s. Vrijdag de heer M. Symons, civiel-ingenieur te Rotterdam, eene voordracht zal houden over het gas, zoowel op huiselijk als industriëel gebied. De heer M. Symons zal zeker als zijnde de vertegenwoordiger van Siemens Holske, de beroemde firma te Ber lijn, vele interessante zaken mededeelen. Een goede opkomst zal ook weder deze vergadering der Maat- sohappij tot bevordering van Nijverheid zeer zeker ten deel vallen. „Eigen Haard" geeft heden een portret van prof. Hermann Schlegel, den onlangs overleden directeur van 's Rijks Museum van Natuurlijke Historie te Leiden, met eene levensbeschrijving van dien geleerde door den heer Joh. F. Snelleman. De Maatschappij van Nederlandsche Letter kunde te Leiden biedt wel heeren maar niet dames bet gewone lidmaatschap aan. Wel heeft de Maat schappij vier dames als eereleden benoemd, maar deze zeldzame onderscheiding kan moeielijk anders dan aan zeer enkelen ten deel vallen. Het plan bestond, dat op de a. s. vergadering een voorstel zoo worden iDgediend, dat gelijke benoeming voor stelde, voor dames als voor heeren. De „Porte feuille" deelt nu mede dat dit voorstel niet zal gedaan worden, omdat het eene wetsverandering noodzakelijk maken zon, het niet te loochenen is dat de wet aan verdienstelijke schrijfsters alle recht doet wedervaren, en hare opneming onder de gewone leden practisch geene verandering in bare positie zon brengen. De Leidsche Tooneelvereeniging „Jacob Cats" hield Zaterdag-avond in de Stadszaal wederom eene openbare vergadering, met introductie voor dames. Ten gevolge der vele genoeglijke uurtjes, door het gezelschap den genoodigden vroeger aangeboden, was de zaal ook ditmaal zeer goed bezet: van de invitaties was een ruim gebruik gemaakt. En dat de werkende leden dit trouwens verdienden, bleek ook nu nit de wijze waarop ze de drie blijspelen „Getrouwd en niet getrouwd", „De gevolgen eener preek" en „Twee oude vrijers" opvoerden. Her haaldelijk werden ze om hnn in meer dan dén op zicht verdienstelijk spel toegejuicht. Jammer alleen dat de kenze van het laatste stnkje minder gelukkig kon genoemd worden. Met belangstelling zullen velen er echter nit hebben vernomen dat de ver- eenigiDg in November a. s. haar 10 jarig bestaan zal vieren. De gezellige avond word door een nog gezelliger en bijzonder geanimeerd bal besloten. Met lo. April a. s. zullen van de Kweek school voor Zeevaart alhier naar elk der oplei dingsschepen „Anna Paulowna" en „Admiraal Van Wassenaer" ruim een 100-tal jongens worden overgeplaatst. Uit eene advertentie, voorkomende in het te Alfen verschijnende weekblad„De Rijnbode", blijkt dat te dezer stede ook eene „Leidsche Quintet-Ver- eeniging" zetelt, bestaande nit de heeren Duyster, Oostelaar, Yan Pijpen, Landzaat en Prinsenberg. Ze zullen Vrijdag a. s. met den heer De Goey in de zaal van den heer Schouten te Alfen bij genoeg zame deelneming een concert geven. Francisque Sarcey, de gewaardeerde Parijsche tooneel-feuilletoni8t, zal hier morgenavond te acht uren eene conférence honden over Beaumarchais. Allon die 's Maandags met verlangen zijn meester lijk geschreven feuilleton tegemoet zien, zullen den spreker, wiens voordracht evenzeer geroemd wordt als zijn stijl, willen gaan hooren. Sarcey'8 opvatting, zoo echt Fransch, de traditiën van het classiek tooneel eerbiedigend, zonder blind te zijn voor de levenskracht die romantiek of na turalisme heeft kunnen hebben, is die met welke hot buitenland zich het best vereenigen kan. Voor wat hij bewondert heeft hij welsprekender lof dan wie ook; terwijl de gezonde vroolijkheid waarmede hij de comi8che verwikkelingen van een blijspel ontleedt en eene repliek als karakterteekening, of „document de moeurs", aanhaalt, aanstekelijk is. Tooneelcritiek tegelijk als eene ernstige missie te beschouwen en haar tevens aangenaam en aan trekkelijk te maken, is slechts weinigen gegeven. Ongetwijfeld zullen ODze stadgenooten dezen conférencier, wiens tooneelcritiek in het dagblad „Le Temps" hier te lande terecht zooveel trouwe lezers telt, door een talrijke opkomst in de Stads zaal de hulde bewijzen, welke aan zijn talent toe komt. Ze worden daartoe door „Doctrina" in de gelegenheid gesteld. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 500, 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen f 170, f 35, 18, f 3.80 en f 1 85; de laagste f 170, f 35, f 18, f 3.60 en f 1.80. Ds. A. Knoll te Ter-Aar heeft bedankt voor het beroep naar Gouderak. Bij de Ned. Herv. gemeente te Oude- en Nieuwe-Wetering is beroepen de heer J. Vonk, te De Meern. De Paus heeft tot zijn geheim kamerheer „supra numerum" benoemd den heer J. W. L. Smit, professor aan het Seminarie te Warmond. De Koning vertrok hedenmorgen per extra-trein van Den Haag naar Baarn, en van daar per rijtuig naar het lustslot „Soe9tdijk". Yan avond keert Z. M. naar de residentie terug. Naar de „N.R.Crt." verneemt, is de Grondwets commissie, wier verslag weldra in het licht ver schijnen zal, tot het besluit gekomen art. 194 der Grondwet (over het onderwijs) geheel onveranderd te laten. Geen der voorstellen, waarvan er enkele in de afzonderlijke nota's, die bij het rapport ge voegd zijn, worden toegelicht, heeft in den boezem der commissie eene meerderheid kunnen vinden. Wat betreft de Eerste Kamer, blijft alles zooals het is. Voor de verkiezing der Tweede Kamer zou het kiesrecht worden toegekend aan ieder ingezetene, Nederlander, meerderjarig, die, in het volle genot zijner burgerlijke en burgerschapsrechten, eene woning, heel perceel of perceelsgedeelte, van zekere huurwaarde in gebruik heeft. Het bedrag dier huur waarde zou, binnen zeker maximum en minimum door de Grondwet gesteld, voor de onderscheiden gemeenten door de wet worden geregeld. Is het blad goed ingelicht, dan zou de minimum-grens nog lager dan eene weekhuur van één galden ge steld zijn. Het getal leden der Tweede Kamer zou voorgoed op 90 worden bepaald. Omtrent den krijgsdienst zou schier alles aan de gewono wet worden overgelaten, zonder eenige be perking omtrent duur of omvang. Te Rotterdam is aanbesteed het bouwen van den nieuwen schouwburg aan de Aert Yan Nes straat. Er waren negen inschrijvers. De laagste was J. H. Vos Sr., voor f 428,700. De gemeenteraad van Rotterdam heeft be sloten aan de heeren Tijen te Amsterdam en Co- chius te Arnhem den bouw van eene overdekte markt toe te staan. Dq^lnitenant-kolonel, gewezen majoor-com mandant van het 1ste bataljon rustende schutterij iu de provincie Zuid-Holland, heeft io een dagorder afscheid genomen van de officieren, on der-officieren en manschappen. De werkzaamheden van het nieuwe Rijks museum te Amsterdam zijn thans zoover gevorderd dat met 1 October a. s. reeds eenige zalen, met de daarin nit het Trippenhuis over to brengen schil derijen, opengesteld zullen worden. Te Wiesbaden is overleden de heer F. A. Müller, vroeger directeur van de Maatschappij voor Handel en Nijverheid te Amsterdam en later van de Rotterdamsche Bank. Hij had als finantiëele spe cialiteit een zeer goeden naam verworven. Het is den heer Ernest Appy te Amsterdam gelukt, aan zijne academie voor muziek den heer Leander Schlegel, te Haarlem, als hoogleeraar voor de hoogere piano-klassen te verbinden. De heer Schlegel staat bekend als een der beste pianisten hier te lande. Veeartsen die verlangen benoemd te worden tot adsistent aan de Rijksveeartsenijschool te Utrecht op eene bezoldiging van 1200, voor den tijd van één jaar, ingaande op 1 April, met uitzicht op twee herbenoemingen, elke voor den tijd van een jaar, gelieven vóór 15 Maart a. 8., met opgaaf van leeftijd en overlegging van hun diploma van veearts schrif telijk en vrachtvrij daarvan te doen blijken aan den directeur van genoemde school. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal Donderdag a. s. niet plaats hebben. Het stoomschip „Maasdam" is Vrijdag van Rotterdam te Nieuw-York aangekomende „Amster dam", van Amsterdam naar Nienw-York, passeerde gisteren Dover. Gemengd INTten-weu Het vierjarig bestaan der werklie- denvereeniging „Eendracht zij ods dool" werd Zater dag-avond in het lokaal van den heer Noë op de Beestenmarkt feestelijk herdacht. Nadat de muziek een feestmarsch had gespeeld, heette de president in korte woorden de loden met hunne dames en verdere genoodigden welkom. Daarna gaven de secretaris, vervolgens de penningmeester'

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1