aanleiding daartoe in te groote veelzijdigheid van het gymnasiaal onderwijs. - De meeste hoogleeraren der rechtsgeleerde facnlteiten onthielden zich van opmerkingen. De hoogleeraar Boys alleen roemt den ijver en de nauwgezetheid waarmede de toe hoorders zijne lessen volgden en een hoogleeraar te Utrecht klaagt over de geringe belangstelling waarin de studie der staatswetenschap zich mag verhengen, ten gevolge van de weinige voordeelen en vooruitzichten aan die studie op haar zelve ver bonden. - De hoogleeraren der geneeskundige facul teit te Leiden achten de kennis en ontwikkeling zeer uileenloopend, wellicht zelfs meer dan in vorigejaren de vorderingen waren over het algemeen bevredigend. Prof. Zaaijer klaagt over het volkomen gemis aan kennis van de Latijnsche taal bij vele aanstaande artsen, hetgeen hun het aanleeren en begrijpen der kunsttermen zeer moeielijk maakt. Prof. Rosenstein herhaalt de klacht omtrent gobrek aan algemeene ontwikkeling bij velen en den wensch dat door wetswijziging in het vervolg geen leerlingen reeds uit de 4de klasse van het gymnasium tot do academie worden toegelaten. Hunne ambtgenooten te Utrecht oordeelden over het algemeen gunstig. Prof. Donders wijst er op dat bij de oud-leerlin gen der hoogere burgerscholen, ofschoon de ver kregen kennis blijkens de afgelegde examina zeer bevredigend mag heeten, de gebrekkige, bij velen zelfs geheel onbekende, kennis van Latijn en Grieksch oorzaak is dat zij zich de uit die talen afgeleide termen niet dan met groote moeite kunnen eigen maken. Eene vergelijking tusschen hen, die den gymnasialen cursus, en hen, die de hoogere burger school hebben afgeloopen, acht hij nog eenigszins voorbarig, daar tot nog toe zeer weinigen der eerste categorie de universiteit hebben bezocht; zijn aan vankelijk oordeel evenwel is, dat in de eerste categorie de slechtsten zoowel als de besten gevon den worden, en die der tweede meer de middelmaat honden. De hoogleeraren der wis- en natuurkundige facul teit te Leiden oordeelden gunstig en die te Utrecht hadden niets dan lof over hunne studenten. Het getal laboranten in de botanie te Utrecht was zoo aanzienlijk dat zij in drie groepen verdeeld en dientengevolge een grooter aantal uren aan de practische oefeningen werden besteed. Profs. Van Bemmelen en Kamerlingh Onnes te Leiden roemden wederom de meerdere kennis van hen die de H.-B.- school hebben doorloopen boven die dor oud-leer lingen van de gymnasia; prof. Franchimont daaren tegen oordeelt minder gunstig over hen, wat hunne ontwikkeling cn do degelijkheid van hunne studie betreft. Omtrent de studenten in de literarische faculteit luiden de oordeelvellingen gunstig. Dat er alléén met de behoeften der philologen rekening moest worden gehouden bleek te Utrecht gunstig op de behandeling der klassieken te werken. Te Groningen bevredigden meer keDnis en ontwikkeling van de studenten in de klassieke letteren dan die der stu denten in de Nederlandsche lettereD. Aan de Gemeentelijke Universiteit waren 491 studenten ingeschreven, d. i. 18 minder dan het vorig jaar. Het aantal militaire studenten bedroeg 98. Hot geheel aantal studenten en toehoorders bedroeg 589 of 48 minder dan in het vorige jaar. De hoog leeraren der godgeleerde faculteit spreken over kennis en ontwikkeling der nieuw aangekomenen en over de vorderingen der ouderen een gunstig oordeel uit. Die der rechtsgeleerde faculteit oor- deelen eveneens over de vorderingen der studenten voor een oordeel over de kennis en ontwikkeling der nieuw-aangekomenen bezaten zij geen voldoende gegevens. De kosten voor de universiteiten beliepen in 1882voor het Rijk 1,229,553.23, de provincie Noord-Holland 10,000, de gemeente Amsterdam ƒ270,200.35, tot. 1,509,753.58 tegen 1,648,542.634 het vorig jaar. Het zuiver bedrag der uitgaven na aftrek van de ontvangsten door Amsterdam (f 94,940.99) vanwege de universiteit aldaar, beliep 1,223,472.59. Het geheelo bedrag der uitgaven voor gymnasia, progymnasia en Latijnsche scholen in 1882 was voor het Rijk 198,017, voor de gemeenten ƒ509,181.36, totaal 707,198.36 tegen 668,974.79^ in 1881. De inkomsten der gemeenten na aftrek der subsidiën beliepen 169,616.32. In 't geheel werd das voor openbaar hooger onderwijs uitgegeven 2,285,151.46, ontvangen 455,897.31, zoodat hot zuiver bedrag der uitgaven was 1,829,254.15 tegenover 1,91S,391.S24 in 1881dus 89,137.67 minder. Gemengd Nieuws. De metselaars- en steenho u wer s-ver- eeniging alhier vierde gisteravond in het café Noë haar tienjarig feest. Nadat door den president aan alle aanwezigen een hartelijk welkom was toege roepen, word door den secretaris het verslag uit gebracht, waaruit bleek dat de vereeniging zich in een goeden bloei mag verheugen. Daarna werd door het tooneelgezelschap onder directie van den heer W. Hart ten tooneele ge voerd: „de Matroos of de Duivelsrots op het eiland Martinique", drama in 5 bedrijven met een voor spel, en tot slot: „Het huishonden van Jan Steen", kluchtspel met zang in een bedrijf. Dat beide stukken volkomen voldeden, bleek uit de herhaalde toejuichingen, welke den optredenden ten deel vielen. Na afloop der tooneelvoorstelling vereenigden zich allen tot den dans en bleef men nog langen tijd recht genoeglijk bijeen. Hedenmorgen om halfnegen viel een zevenjarig meisje, door het 6pelen op de Boter markt met een hoepel, welken zij dicht bij den waterkant nog wilde grijpen, in den Nieuwen Rijn, doch ze word spoedig door oen voorbijganger gered. Tot gemeenteveldwachter te Haarlem mermeer is benoemd Jan Visser, agent van politie te Haarlem. 38 sollicitanten hadden zich aangemeld. Men schrijft nit Katwijk: In den Raad dezer gemeente was door een dor raadsleden, nameDs de reeders der haringschuiten, aan het dagelijksch bestuur verzocht, te willen onderzoeken in hoeverre hot mogelijk was, een open vaart te verkrijgen, ten einde uit IJmuideo, via Haarlem, de Ringvaart en Warmond, met loggers Katwijk aan Zee te bereiken. Na een ingesteld onderzoek is door B. en Ws. aan de leden van den raad voorgesteld om met hen eene inspectie in loco te houden en zich daarbij zoo noodig door een deskundige te doen ver gezellen. Verleden week heeft die reis plaats gehad met een der stoombooten der Gebrs. Hakker. Naar het gevoelen der reeders, daarbij mede tegenwoordig, leidde die tocht tot eeu verrassend resultaat. De reis kan per stoomboot in vijf uren volbracht wor den en met de haringvisscherij zal een stoomsleep- dienst in het spoedige verkeer der loggers kunnen voorzien. Vier bruggen slechts, tusschen Katwijk en Warmond, behoeven verbetering; de verdere vaart is geheel geschikt. Aan B. en Ws. is thans opgedragen hunne beste pogingen te willen aanwenden, om de zaak te doen slagen. Zoodoende gaat de haven van IJmuiden hoe langer hoe meer aan verschillende doeleinden beantwoorden, en het is goed gezien van den Raad om een pract.isch middel aan te grijpen ten einde zijne visschersvloot te behouden en hare ontwikkeling te vergemakkelijken. Men mag dan ook verwachten dat hem een billijk en welverdiend succes te beurt valt. De bomschuiten voldoen niet meer aan de be hoeften, met het oog op de concurrentie. Daarbij zijn ze te klein en te duur in onderhoudde kosten van het optrekken, alsmede het daardoor hevige stooten enz. deden reeds lang - zooals bekend is - naar eene oplossing uitzien. Met groot verlangen verbeidt men den uitslag der pogingen van B. en Ws. Dat zij zullen slagen is aller hartelijke wensch. (Iibl.) De buitongewoon zachte weersgesteld heid heeft ook haar invloed op de bolgewassen doen gelden. In geen jaren hebben de hiacynten, krokussen, tulpen enz. zich zoo vroegtijdig ont wikkeld als dit voorjaar. De kweeker ziet dit met leede oogen aan, want hij is genoodzaakt de bollen van hun dek te ontdoen, terwijl, evenals verleden jaar, Maart nog zooveel koude kan geven. De vorst, dezer dagen ingevallen, was daarom zeer gewenscht, daar hierdoor de te spoedige groei eenigszins tegen gehouden wordt. Op 'sKonings verjaardag, 'savondsom- streeks elf uren, liep te Utrecht een tamboer van het corps genietroepen in de Elisabethstraat tegen een burger, waarop laatstgenoemde hem verzocht voortaan wat voorzichtiger te zijn. De tamboer, door deze aanmerking verbolgen, trok terstond zijne sabel en hakte daarmede op het hoofd van dien burger, waardoor deze zwaar verwond geraakte, hevig bloedde en onder geneeskundige behandeliog moest worden gesteld. De dader, die het hazenpad koos, werd met behulp van twee onderofficieren yan genoemd corps gegrepen, aan het politiebureel i] gebracht en daarna aan de militaire autoriteit over geleverd. Bij een brand, welke te Tilburg plaats vond bij een huisschilder, is een kind van jaar in de vlammen omgekomen. De hooge boezemkade van het stoom gemaal te Benschop is opnieuw bezweken. Willescop is voor een deel overstroomd. De rechtbank te Roermond heeft den schrijnwerker Sch. aldaar tot ééa jaar celstraf ver oordeeld, wegens het toebrengen van slagen aan een politieagent. De beide Liverpoolschegiftmengstera, Flannyan en Higgens, van wier afschuwelijke be drijven eenigen tijd geleden werd melding gemaakt, zijn thans door de jury schuldig verklaard en ter dood veroordeeld. Gelijk men weet, vergiftigde Margaret Higgens mot de andere vrouw haar man, nadat zij vooraf buiteD zijn weten zijn leven had verzekerd bij vijf verschillende maatschappijen. Het is meer dan waarschijnlijk dat Higgens niet het eeüigo slachtoffer van de beide moordenaressen is geweest. Men zegt dat thans te Manchester 40,000 personen zonder werk zijn. De met de jongste mail aangekomen „Penang Times" bevat o. a. het volgende bericht: Een gewezen Bataviaasch ingezetene, nl. de heer J. J. Agerbeek, die klerk was bij de firma Ban Joo Co., contractanten voor de levering van benoodigdhedon voor de maritieme macht in de wateren van Atjeh, heeft door zelfmoord een einde aan zijn leven gemaakt. Hij was twee weken vóór Kerstmis nit Batavia gearriveerd, maar leed teen reeds aan het idee fixe dat verscheidene personen tegen hem samenspanden om hem te vermoorden. Toen zijne vrouw bemerkte, dat hij voornemens was om zich door middel van eene revolver van kant te maken, die hij zich voor eenige dagen had aangeschaft, trachtte zij hem dat moordtuig te ontrukken; hare poging liep echter vruchteloos af on toen zij, geen kans ziende om de revolver machtig te worden, naar het venster liep om hulp te roepen, loste hij een schot cp zijn hoofd en viel onmid dellijk dood neder. Een onderzoek door den heer Alfred Dewind Neubronner, gerechtelijk lijkschouwer, op Maandag morgen ingesteld, leidde tot de conclusie dat de ongelukkige zich in eene vlaag van krankzinnigheid had doodgeschoten. BUITENLAND. Frankrfik. In de couloirs der Kamer van Afgevaardigden werd gisteren medegedeeld dat de commissie voor den invoer van pekelvleesch en spek uit Amerika zich heeft geconstitueerd. Acht van de elf leden, uit welke de commissie bestaat, zijn tegen den invoer. Blijkens berichten uit Tonkin, welke tot 18 dezer loopen, zijn bijna al de versterkingen, name lijk 5000 man en twee batterijen, aangekomen. De overige versterkingen worden op 25 dezer in Tonkin verwacht. Het expeditiecorps zal dns vol tallig zijn tegen het einde dezer maand, en toe reikend wezen om de expeditie tot een einde te brengen. Uit Denain (département du Nord) wordt gemeld dat in eene bijeenkomst van 1500 mijn werkers met eenparige stemmen is besloten den arbeid te staken, wegens het nieuwe reglement, waaraan zij zich niet willen onderwerpen. Nieuwe bijeenkomsten zullen heden te Anzin en Denain gehouden worden. De orde is niet gestoord. Duitechland. De „Reichsauzeiger" bevat eene kennisgeving van den Rijkskanselier dd. 9 dezer, aan den gezant te Washington gericht, betreffende het terugzenden van den brief van rouwbeklag bij gelegenheid van het overlijden van Lasker. De Rijkskanselier zegt dat elke erkenning der verdiensten van een Duit- soher in het buitenland hem genoegen doet, vooral wanneer zij uitgaat van een zoo geacht lichaam ah het Huis der Vertegenwoordigers te Washington. De bedoelde resolutie bevatte echter over de rich ting en het streven van Lasker op staatkundig gebied eene oordeelvelling, welke met de overtuiging des Rijkskanseliers en mot de feiten in tegenspraak is. Hij (de Rijkskanselier) moet ook aan zijn oordeel op dit gebied zekere bevoegdheid toekennen; bi kan den keizer niet voorstelllen de resolutie bij dei Rijksdag in te dienen, omdat hij dan officiéél eenf

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2