LEIDSCH DAGBLAD. N\ 7366. Donderdag 21 Februari. A0. 1884. Avond-editie. PBIJS DEZER COURANT: ?acr Leiden per 8 maasden1.10. reoeo per post.1.40. a ïcodertyke Nommers0.05. Deze Couiant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. FBUS DEB ADVERTENTIES: ▼a* 18 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17|. Grootere letters naar plaatsrnimte. Voor het vncassee- ren buiten de atad wordt f 0.10 berekend. Met 1 Maart begint een nieuw kwartaal van het Leidsch Dagblad. Zij die zich als dan op deze Courant abonneeren, ontvan gen de tot dien datum verschijnende num mers gratis. Bij dit nommer van het Leidsch Dagblad behoort voor de inteekenaren daarop het officieel Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad: zitting van Donderdag den 44den Februari, bladz. 5 tot 7. LEÏ5M3W, 20 Februari. Id verband met het te vervallen directoraat Vin liet Rijks-Musenm vcor Natuurlijke Historie alhier, waarvoor, gelijk men weet, reeds een paar namen worden genoornd, breekt zekere dr. M. v. E. in het „Dbl. v. Ned." van heden oen lans voor de Nederlandscho geleerden, die daarvoor in aanmerking konden komen. In dat schrijven wordt er op gewezen dat het meer dan tijd wordt dat er eens mot klem en ernst de a~ ".dacht op wordt gevestigd, hoe wij in de laats'? jaren begonnen zijn onze eigene landge- noote'i telkens in het aangezicht te slaan en on waardig te verklaren en steeds er op uit zijn vreemdelingen te importeeren voor betrekkingen, waarvoor ia ons land goede en beste candidaten te verkrijgen waren. Zagen wij niet hoe onlangs in Amsterdam voor den neus weg van vele verdienstelijke zoölogen een professoraat in zoölogie werd"verleend aaneen doctor rnedicinae uit Duitschland die, als lector in menschelijke anatomie zeer verdienstelijk, als zoö loog dans nog reputatie moet krijgen? En ihans zullen wij opnieuw weer hetzelfde schouwspel te zien krijgen Volgens de bewering van een inzender in het Leidsch Dbl. zouden gewone zoÖlogeD, die zich in den regel bepalen tot ontwikkeling van het enkele dier uit zijn kiem, heel wat minder zijn dan palae- ontologon, die de daizenderlei tanden, beenderen en se 'pen moeten verklaren welke in gesteenten voorkomen. Maar zoo'n gewone zoöloog, thans conservator te Leiden, was jaren lang conservator van een ge heel museum aan onze tweede universiteitsplaats, en cardidaat voor de hoogleeraarsbetrekkiDg aan diezelfde universiteit. Een andere gewone zoöloog is jaren lang reeds conservator aan het museum en daarvan een der vlijtigste systematici. Aan een zoo'd gewonen zoöloog droeg de Engelsche com missie voor de ChalleDger-expeditio het onderzoek •op van een groote groep van diersoorten. Verschillende zulke gewone zoölogen hebben in het buitenland de vaan der zoölogische wetenschap voor Nederland hoog gehouden en werden mot eere in het buitenland genoemd, maar géén van allen is bekwaam genoeg om Directeur te zijn van 's Rijks Museum! Geen Nederlander aan het Hoofd van het Nederlandsche Museum van Natuurlijke Historie! In goheel Nederland geen man te vinden onder de vele en uitnemen de beoefenaars van do zoölo gie, bekwaam voor die betrokking! Neen, een Duitsche Hoogleeraar in geologie en palaeon- tologie, deze is de aangewezen man! Dr. M. v. E. vraagt: is dit ernst of kortswijl? Is het al niet erg genoeg dat door de goede zorgon(?) van onze Volksvertegenwoordiging het Museum in een verwaarloosden toestand verkeert, - dat er geen voldoend aantal werkkrach ten aan zyn verbonden? Thaös zijn er drie con servatoren, eene vierde plaats is vacant. De direc teur is overleden. Het Britsche Museum, dat veel minder rijk is, telt een dertigtal personen die den wetenschappelijken staf vormen. Het honora rium van de conservatoren is hier veel, veel te laag, schandelijk laag. Het worrlt z. i. meer dan tijd de aandacht te vestigen op die onhoudbare en onmogelijke toestan den, cpdat er eindelijk eens verandering kome in achteruitsteUing van landgenootcn en ophemeling van vreemdelingen. "Wij vestigen er de aandacht onzer lezers op dat hier ter stede de collecte voor de Maatschappij van Weldadigheid te Frederiksoord morgen, Don derdag, zal gehouden worden. Wij brengen hierbij tevens in herinnering de slotwoorden, voorkomende in de brochure over de Maatschappij van Welda digheid van de hand van den heer J. W. R. Gerlach „Indien al onze landgenooteD, vrouwen en man nen, hier en in onze overzeesehe gewesten, die bij machte zijn 5 centen in de week te sparen, zonder zich zelf of hun gezin tekort te doen, bewogen kunnen worden zich als leden bij de Maatschappij aan te sluiten en de daarvoor vereischte minimum contributie van f 2.60 te betalen, dan is de toe komst van do Maatschappij van Weldadigheid niet alleen volkomen verzekerd, maar dan zal zij zich ook meer en meer kannen uitbreiden en met meer kracht en meer vrucht zich kunnen wijden aan haar nattig en verbeven doel, vermindering van armoede door werkverschaffing, werk verschaffing door betere ontginning van onzen grond. Komt, laten wij ons allen daartoe aangorden, laat ons kloppen aan alle deuren, waar menschen wonen, die aan bovenstaande voor waarden voldoen en tevens wenschen den naam van menschen werkelijk waard te zijD. Wie weet hoe rijk de oogst zal wezen." Mejuffrouw li. H. Lang alhier is benoemd tot onderwijzeres aan eene bijzondere school voor voorbereidend lager onderwijs te Rotterdam. Het nieuwe tooneelspel: „Het is maar een smid" - in vier bedrijven - waarvan de heer Willem Yan Zuylon zelf de schrijver is, zal a. s. Maandag avond in den Schouwburg alhier door zijn gezel- echap worden opgevoerd. Hij werkt zelf mee. Yolgens het Weekblad van minder courante of incourante fondsen van Broekman en Honders werden gedurende do afgeloopen week de oprichters-aan- deelen Rijnl. stoomtram noch aangeboden noch gevraagd; de aandeelen spoorweg Leiden-Woorden gevraagd tot 777/3 pet.; de aand. Rijnl. stoomtram gevraagd tot Cl pet. en aangeboden tot 85 pet.de aand. Kon. Ned. Grofsmederij te Leidon gevraagd tot 105 pet.; de aand. Leidsche Duinwatermaat schappij aangeboden tot 121 pet.; de aand. Leidsche Broodfabriek gevraagd tot 200 pet.de aand. IJsol-Stoomlraraweg-Maatschappij noch aangeboden noch gevraagd; da aand. Noord-Zuid-Hollandscho Stoomtramweg-Maatschappij gevraagd tot 95 pet. en aangeboden tot 98 pet.; de aand. straatweg en vaart Gouda-Bodegrave gevraagd tot 15 pet. Tot lid van den gemeenteraad te Alfen is heden gekozen de heer J. Yan der Linden, direc teur der stoombootmaatschappij „Do Vereeniging." Beroepen is te Pijnaker ds. O. Schriecke, te Noord wij kerhout. Het vuurwerk in het Malieveld, dat 's Konings feestdag besloot, slaagde boven verwachting. Do heer Gall, van Rotterdam, had zijn beste beentje voorgezet en gaf een reeks keurige en schier alle welgeslaagde stukken te aanschouwen. Vooral een locomotief met draaiende wielen en vuurspnwenden schoorsteen vond veel bijval, evenals het slotnommor, een reeks van twaalf gekleurde en gekroonde kolommen die in het midden 's Konings borstbeeld vertoonden. Ten einde de wonderen van den heer G. te be zichtigen stonden duizenden in het drassige Malie veld en langs de Prinsessegracht, terwijl ook de tribune, waar de jagers speelden, goed bezet was. In de verlichting aan do openbare gebouwen in de hofstad was geen merkbaar onderscheid met vroeger te bespouren. Nagenoeg al die illuminatiën - oorlog alleen was lichtschuw - brandden flink. Zoo ooit den avond van 's Konings verjaarfeest een receptie in gala aan het Hof plaats vond, dan toch zeker in geen jaren. Gewoonlijk immers eindigt de dag van 19 Februari met den gala-maalfijd ten Hove, welke dit jaar verviel. Gisteravond dan tus8chen acht en negen uren schreed bijua alles wat do residentie aan autoriteiten en aan het Hof voorgestelde ambtenaren oplevert, naar het Paleis, alwaar alle gangen en zalen luisterrijk verlicht waren en de hofbedienden in groot livrei rondliepen. Ieder genoodigde verscheen, voor zoover zijn waar digheid of ambt het medebracht, in gala-kostuum; alleen de gezant der Vereenigde Staten maakte een uitzondering op dit voorschrift, kraohtons den repu- blikoinschen adat. De staatsierok, degen en witte goudgelatte broek waren dezen avond in de meer derheid, hoewol de laatste nog niet algemeen werd gedragen. Men verbaast zich over de verscheidenheid van ambtskleeding, welke in de diplomatie, aristo cratie en bureaucratie de rangen kenmerkt. De ambtenaarswereld was op dit gala-thé dansant van den minister tot den adjunct-commies vertegen woordigd. Men zag er loden van alle trappen der magistratuur. Zee-, landmacht en schutterij hadden een sterk contingent van opper-, vlag-, hoofd- en subalterne officieren geleverd, waarin de groote staf, voornamelijk bestaande uit de militaire leden van 's Konings huis, het grootste aandeel had. Yelen die reeds do vorige soiré9s bezochten, waren ook gisteravond tegenwoordig, prinses Hen drik in de eerste plaats te noemeD, die in lila zijden robe met een rijk goud borduursel omstreeks half- tien den luister der damesschare, aan wier hoofd do koninklijke gastvrouw uitblonk, kwam verhoogenr Tot dén uur hield do soirée, welke door de vreug dewekkende herinnering aan den dag niet weinig aan animo won, bij afwisseling doorgebracht in dans of conversatie, dames en keereu vereenigd. Aan hot „Yad." wordt uit Brussel gemeld dat het Belgisch Groot-Oosten, onder welks be scherming do plechtigheid, den 23sten en 24sten dezer te Brussel te houdoD, wordt ingericht, eonige dagen geleden van Z. K. H. Prins Alexander der Nederlanden een zilveren beker - een meesterstuk der Nederlandsche kunstnijverheid - ten geschenke ontving. Bij dat voorwerp was een eigenhandig schrijven van den vorstolijken gever gevoegd, waarin hij „zijn Belgische broeders bad dat geschenk aan te nemen en daaruit een dronk op het welzijn van den Koning der Belgen te plengen." Die mededeeling werd met onbeschrijfelijke geestdrift ontvangen en doet, zegt de schrijver, de Belgische vrijmetselaren met nog meer ongednld uitzien naar de dageD, waarop zij van hun „begeestering" voor de Neder landsche natie en haar vermoedelijken opvolger zullen kunnen doen blijken. De heer M. A. Perk, predikant bij de Waal- ecko gemeente te Amsterdam, is door den koning der Balgen benoemd tot ridder van de Leopolds orde, als blijk van waardeering voor het boekje „In de Ardennen." De hoer H. A. Perk, secretaris der Perma nente Militaire Spoorweg-Commissie, is benoemd tot secretaris-penningmeester van de Nederl.-Ver- eeniging voor locaal-spoor- en tramwegen, in da plaats van den heer Henri Boers, die als zoodanig zijn ontslag heeft genomon. Tot voorzitter van den „Nederlandschen Jour nalistenkring" is gekozen de heer Yan Duyl, hoofd redacteur van het „Handelsblad"tot ondervoorzitter de heer Doorman, hoofdredacteur van het „Dagblad.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1