LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7364. Dinsdag 19 Februari. A0. 1884. Avond-edLitie. PRIJS DEZER COURANT: ▼oer Leiden per 8 maasden.LIO. Fnoeo per post.1.40. Abeoderttjke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PEIJ8 DEB ADYER TESTTEN: Tu 16 rtgeli 1.05. Iedere regel meer 0.!7fc Grootere letten near plaatsruimte. Voor het inctssee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. LEIDEN, 18 Februari. Heden is aan de universiteit alhier do heer P. F. A. Cremers, geb. te Winschoten, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift get.: „Het transitoire strafrecht; be schouwingen naar aanleiding van art. 1 van het nieuwe Wetboek van Strafrecht.*' Na de gehouden godsdienstoefening der Christ.- Gereform. gemeente (Hooigracht) vereenigden gister avond de manslidmaten zich in een daarvoor bestemd lokaal om hunne stem uit te brengen voor een te beroepen predikant uit het vroeger vermelde drietal. Na afloop der stemming bleek datergeene volstrekte meerderheid was, maar dat er eene her stemming moet plaats hebben tnsscben de heeren J. Van Andel te Leeuwarden en W. Doorn te 's-Hage. De steeds dunnende gelederen der oud-strijders zijn weer met een dappere verminderd. In het Invalidenhuis alhier is in den ouderdom van 75 jaren overleden J. KoDiDgh, ridder 4de kl. der Militaire Willemsorde, welke zoo eervolle onderscheiding hij als gewoon soldaat verwierf op de citadel van Antwerpen. Bij gelegenheid van 's Konings verjaardag zullen, gelijk gebruikelijk is, morgen in alle garni zoensplaatsen van ons land groote parades worden gehouden, hier ter stede op de Papengracht, des middags om twaalf uren, onder commando van den majoor der veld-artillerie H. H. J. baron Van Haer- solte Van den Doorn. Ook de Nederlandsche Vereeniging te Parijs is voornemens, den verjaardag van Willem III te vieren. Onder presidium van baron Van Zuylen Van Ngevelt, ODzen gezant, zal in het Hotel Conti nental een diner worden gegeven. Des avonds om negen uren zal in het Malieveld te 's-Hage een vuurwerk worden ontstoken, vervaar digd door den knnstvuurwerkmaker A. Gall te Rotterdam, waarvan wij hier het programma laten volgen No. 1. Het wapen van 's-Gravenhage. No. 2. Ver lichting van het terrein. No. 3. Een driemastschip in zee. No. 4. Bouquet van vuurpijlen, sterren en vuurslangen. No. 5. Pyrotechnieche telegraphen. No. 6. Groote pyramide, zich boven een Globe verheffende. No. 7. Een watermolen. No. 8. Een locomotief. No. 9. Schitterende Bengaalsche Zon. No. 10. Hulde aan Z. M. den Koning. Tot afwis seling zullen luchtwentelaars, vuurpijlen en zwerm potten de lucht doorklieven. Naar aanleiding van het in ons blad voor gekomen ingezonden stuk over de opvolging van prof. Schlegel als directeur van het Museum van Natuurlijke Historie, maakt het „D. v. N." nu de opmerking dat daaruit blijkt dat er personen zijn, die de candidatuur van prof. Martin met eenige warmte verdedigen, en wel op zulke deugdelijke gronden dat iedere gedachte aan bijbedoelingen met de snelheid van het hemelvuur moet verdwijnen. Wie zou er, na die uiteenzetting, nog aan den ken dat ooit aan het hoofd van het Museum een „gewone" zoöloog zal kunnen staan, die 't zich alleen moeilijk maakt over de ontwikkeling van hot „enkele" dier uit zijn kiem Is er na deze opheldering nog iets anders mogelijk, dat prof. Martin tot directeur van het Museum wordt benoemd en de heer Van Cappelle tot lector in de geologie en mineralogie - zoo vraagt het blad. De vereeniging „Harmonie" alhier gaf in de Stadszaal gisteren eene soiree musicale, déclamatoire et dansante. Wat het muzikale gedeelte betreft, daarvan ver dienen melding de „Imprompte voor Clarinet" door den heer A. Vau Pijpen en, niet het minst, het liefljjke vioolspel van den zoo gunstig bekenden heer Prinsenberg in de „Fantaisie sur 1'opéra Faust", welke daverende toejuichingen uitlokte. Het déclamatoir gedeelte bestond mede nit een zeer aardig programma. Inzonderheid vielen in den smaak „Jannen" en „Een vers dat als een nacht kaars uitgaat." De voordraohten van den heer Luppes: „Het Zoutvat" en „Ter uitvaart van mijn hond", wekten niet weinig den lachlust op. Van „Het gestolen kind", van M. Terwogt, door den heer Raimond voorgedragen, ging door te vlugge voordracht veel verloren. Verdienstelijker kenmerkte deze heer zich in „Bjj mijn Roosje" (zang). De overige nummers werden met tact voorge dragen, terwijl de laatste nummers zoowel van het eerste als van het tweede gedeelte van het pro gramma, twee romances door mej. Grentzius ge zongen, ongetwijfeld tot volmaking van den avond hebben bijgedragen. Het bal, dat reeds vroeg een aanvang nam, was zeer geanimeerd. Door wijlen mr. Delcourt Van Krimpen, te Haarlem, is aan het Coninckshofje te Leiden f 1000 vermaakt, vrij van successierechten. Op 1 Januari jl. bestonden hier ter stede 260 inrichtingen, waar krachtens vergunning sterke drank in het klein wordt verkocht. Op 1 Januari 1883 bedroeg dit aantal 268. De „Spectator" meldt dat bij den heer Mart. Nijhoff te 's-Hage ter perse is een handel, die bevatten zal de officiëele bescheiden betreffende den moord, gepleegd op den Prins van Oranje door Balthazar Gerards, en eenige gelijktijdige verhalen van den moord en andere stukken daarop betrek kelijk. De uitgave wordt bezorgd door den heer J. G. Frederiks, onder toezicht van prof. R. FruiD. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 500, 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen f 170, f 35, f 18, f 3.80 en 1 90de laagste f 170, f 35, f 18, f 3.60 en f 1.85. Benoemd is tot onderwijzer te Leidschendam H. M. Michael te Gouda en eervol ontslag is verleend aan mej. Kievit als onderwijzeres te Leidschendam. Met ingang van gisteren is het Rijkstelegraaf- kantoor te Roelofarendsveen geopend op Zon- en feestdagen van 9 tot 12 uren 's voormiddags; op werkdagen van 9 uren 's voor- tot 2 uren 's namid dags en van 4 tot 7 uren 's namiddags. Te Koudekerk heeft de collecte, gehouden voor de gestichten van Weldadigheid, opgebracht de som van f 60.02. Als bijdrage tot de in deze week overal in den lande ten behoeve der „Maatschappij van Wel dadigheid" te houden algemeene collecte werd van H. K. H. mevrouw de groothertogin van Saksen, geboren prinses Sophia der Nederlanden, de belang rijke gift van f 500 ontvangen. De edele prinses, op wier milddadigheid nimmer een vergeefsoh be roep wordt gedaan, gaf hierdoor een vernieuwd be wijs van haar zucht om wezenlijk nnttige instellingen in haar vroeger vaderland te steunen. Prins Albrecht van Pruisen zal dezen zomer met zijn gezin weder gernimen tijd verblijf houden te Scheveningen in het „Hotel d'Orange." Aangenomen is het beroep naar de Doops gezinde gemeente te Haarlem door ds. Craandijk, pred. bij dezelfde gemeente te Rotterdam. De bisschop van Haarlem heeft tot pastoor te Vlissingen benoemd den heer L. E. Jansen. De minister van financiën maakt bekend dat door hem van een onbekende ontvangen is eene som van f 40, wegens to weinig betaald successie recht ingezonden. Door bemiddeling der Nederlandsche Handel- Maatschappij zijn weder f 9500 overgemaakt aan de plaatselijke commissie te Batavia voor de ramp op Java, in het geheel derhalve f 519,500. Het hoofdbestuur van 't „Nut" heeft be sloten van de voorgenomen schorsing van den volksalmanak voor dit jaar af te zien. Bij resolutie van den minister van koloniën is de hoofdonderwijzer W. Ruitenbeek gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned.- Indië, om te worden benoemd tot onderwijzer 3de kl. voor den dienst daar te lande. Het stoomschip „Prinses Wilhelmina", van Batavia naar Amsterdam, passeerde Zaterdag Point de Galle. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal Donderdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft aan mr. H. C. Yerniers Van der Loeff, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van den Raad van State; - A. Houwink Lz., met ingang van 1 Maart a. s., beooemd tot burge meester der gemeente Marum, met toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gem. Aduard. Gemengd Nieuws. De gewezen boekhouder van den heer S., genaamd H. J. H., die zich aan oplichting van horloges alhier heeft schuldig gemaakt, is~ door de Haagsche rechtbank veroordeeld tot 6 weken cel lulaire gevangenisstraf. Bij sententie van het hoog militair gerechtshof is de korporaal J. J. H., van de 4de comp. 2de bat. 4de reg. inf. te Leiden, schuldig verklaard aan diefstal in de chambrée ten nadeele van een kameraad en te dier zake veroordeeld tot eene militaire gevangenisstraf, in eenzame opsluiting te ondergaan, voor den tijd van 183 dagen, met ontzegging van het recht om bij de gewapende macht enz. te dienen voor den tijd van vijfjaren. Aan de „N. R. Crt." wordt het volgende gemeld Door den kapitein van eene der van Leiden op Gouda varende booten der stoombootmaatschappij „De Volharding" is Vrijdag-avond omstreeks 7 n. 15 ra. tasschen Boskoop en Waddingsveen een vuurbol van ovalen vorm waargenomen, die zich in de richting O.N.Oosten naar het W.Z.Westen voortbewoog en in de nabijheid der boot op het land, zonder nit elkander te spatten, nederviel, en daar nog eenigen tijd zichtbaar bleef. Gelijktijdig hoorde men in het vertrekje, waar het buffet geplaatst was en waarvan het raampje niet geheel gesloten was, een hevigen slag, waardoor de zich inde kajuit bevindende passagiers verschrikt opsprongen. Bg onderzoek bleek dat de in het buffet geplaat ste lamp was uitgeblnscht en twee karaffen, bene vens het petrolennitoestel omver waren geworpen. Daar niemand in dit vertrekje aanwezig was, meent men verband te mogen zoeken tusschen het aldaar voorgevallene en den voorbijzwevenden vuurbol. Gistermorgen omstreeks halfelf ont- stond er brand in de droogloods voor zakken in de zoutziederij van den heer Verboom Soumain te Oestgeest. De burgemeester was spoedig met eenige geaffecteerden en de brandspuit uit Wijk I ter plaatse, terwijl door het sluiten der godsdienst oefening in de kerken spoedig voldoend personeel aanwezig was om den brand, ofschoon door den feilen oostenwind aangewakkerd, krachtdadig te be strijden en dien tot het aangetaste gedeelte van de fabriek te beperken. Om twaalf uren was dan ook het vuur geblnscht en konden de geaffecteerden aan de spuit uit Wijk Hl, die ter hnlpe aankwamen, terugkeeren. De aanwezige geaffecteerden onder scheidden zich door orde en werkzaamheid. Tusschen Vrijdag en Zaterdag lag aan den Leidschendam eene schuit, die, wegens een

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1