LEIDSCH DAGBLAD. JV°. 7363. Maandag 18 Februari. A°. 1884. Eerste Blad. PRIJS DEZER COURANT: foor Leiden per 3 maandenL10. France per post.1.40. Afzonisriyke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER AD VERTESTIEN fan 15 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17^.' Grootero letten naar plaatsruimte. Voor het incasseer ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Dit ffommer bestaat uit TWEE BLADEN. Oiüloioele Kenninstevliiffea. J)e Burgemeester van Leiden; Gelet op art. 21 der wet van 4 December 1872 (Stbl. No. 134); Brengt ter kennis van de ingezetenen dat in de afge- loopen week één persoon aan mazelen is overleden Leiden, De Burgemesster voornoemd, 16 Febr. 1SS4. DE KANTER. 8J3I6KW, 16 Februari. Heden zijn aan de universiteit alhier bevorderd: de heer C. P. Burger Jr., geb. te Gouda, tot doctor in de klassieke letteren, met academisch proefschrift, get.: „De bello cum samnitibns secnndo", en de heer H. J. C. De Jonge, geb. te 's-Gravenhage, tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.„De uitlevering van eigen onder danen, in verband met de bestraffing van buiten slands gepleegde delicten." Gaarne vestigen we do aandacht op de open bare vergadering, welke aanst. Maandag-avond in het Nutsgebouw zal worden gehouden en waarin de Delftsche hoogleeraar Pekelharing als spreker zal optreden. Naar wij vernemen, zal hjj op die samenkomst het nut der werkliedenverenigingen behandelen. Hedennamiddag ontvingen we per Fransche mail, via Napels, de Indische bladen van 10 tot en met 16 Januari. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 4767 volwasser personen en van 35 kinderen. Naar men verneemt, heeft de heer De Breuk bedankt als lid van den gemeenteraad van Haar lemmermeer. Algemeen had men gehoopt dat hij aan dat voornemen geen gevolg zou gegeven. De zangvereniging „Excelsior" aldaar gaf Don derdag-avond ten huize van J. De Vries te Hoofd dorp eece uitvoering. Ongeveer een paar honderd personen gaven van hunne belangstelling blijk. Voor hoofd van school N®. 4 te Hoofddorp hebben zich zes sollicitanten aangemeld. Volgens nota van wijziging van het wetsont werp tot verandering der grens tusschen 's Gra- venhago en Wassenaar wordt de tweede volzin der eerste alinea van art. 7 gelezen als volgt: „Dit bostuur (dat der eene gemeente) zendt tevens op voormelden dag uittreksels der kiezerslijsten, voor zoover zij de bedoelde personen (die overgaan naar de andere) betreffen, aan het bestuurder ge meente, tot welke zij overgaan, welk bestuur deze personen, voor zoover zij het voor het kiezerschap in deze gemeente gevorderd bedrag in de directe belastingen betalen, zoo spoedig mogelijk plaatst op de kiezerslijsten tot het kiezen van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, van de Provin ciale Staten of van den gemeenteraad." Deze nadere wijziging is noodig wegens het verschil in het bedrag der directe belastingen, dat in elk der beide gemeenten voor het kiesrecht wordt vorei8cht. Gisteravond te negen uren hadden het ge- heele vreemdn diplomatencorps te 's-Hage, de Ne- derlandsche ministers, de luitenant-kolonel Hojel, als vertegenwoordiger van den kroonprins, de com missaris des Konings in Zuid-HollaDd, de burgemees ter der residentie en tal van aanzienlijke personen zich voreenigd ten hnize van wijlen den Russischen gezant, om tegenwoordig te zijn bij het overbrengen van diens lijk uit het sterfhuis naar de Russische kapel, waar het werd opgewacht door de geestelijken. De overbrenging geschied in een rouwwagen. Het lijk was besloten in een kist met hemelsblauw fluweelen bekleedsel, bezaaid met zilveren tranen en geornamenteerd met de minnebeelden des doods; kransen en lauweren, waaronder een prachtige krans, vanwege den Koning gezonden, lagen in grooten getale op de lijkbaar. Zestien fakkeldragers omgaven den lijkwagen. De rouwstoet werd gevolgd door de hoofden der vreemde zendingen aan ons Hof en de Nederland- sche ministers. Een talrijke menigte begoleidde den stoet naar den Scheveningscheu weg. Ook de Koning heeft aan mevrouw de weduwe Stolipine een eigenhandig geschreven brief van rouwbeklag doen toekomen. Door de Regeering is ingediend een wets ontwerp tot regeling van het auteursreoht op wer ken der beeldende kunsten in Nederland en Neder- landsch-Indië. Het recht wordt daarbij aan den ver vaardiger verzekerd en copiëering, nabootsing, af beelding en verveelvoudiging op oorspronkelijke gTootte, vergroot of verkleind, geheel of gedeeltelijk op welke wijze ook, verboden. Bouwkundige werken (gebouwen) zijn uitgesloten. Vrije navolging, copieën voor eigen studie zonder winstbejag, gravures of andere afbeeldingen van kunstwerken, in druk werken ter opheldering van den tekst, en het maken van afbeeldingen van openbare monumenten is ver oorloofd. De vervaardigers moeten binnen 30 dagen na levering, tentoonstelling of te-koop-aanbieding voor de eerste maal van een werk een beschrijving inzenden aan het depart, van binnenl. zaken, ter verkrijging van het recht, dat 50 jaar duurt, of bij overleving van dien termijn, levenslang» Het beperkte auteursrecht van hem, die op wet tige wijze een kunstwerk door eene andere beel dende kunst- of mechanische bewerking namaakt, duurt 10 jaar. Opzettelijke inbreuk op auteursrecht wordt ge straft met boete van 50 cents tot f 5000, en ver koop, verspreiding of tentoongestelde namaking met boete van 50 cents tot f 2000. Alleen op klachten kan vervolging plaats hebben. Omtrent de oorzaak van het plotseling over lijden van jhr. Mock te 's-Hage wordt medegedeeld dat de overledene voor een diner, dat hij des mid dags geven wilde, zelf de wijnen in zijn kelder zou gaan uitgeveD. „Welk een pijn krijg ik daar op de borstzoide hij tot zijn echtgenoote, en alles was voorbijde levensdraad van jlir. Mock was eeosklaps afgesneden. Naar men verneemt, is de heer J. J. Van Kerkwijk, lid van de Tweede Kamer en vroeger ingenieur van de Rijkstelegraaf, benoemd tot eere president voor Nederland van de „Société Internati onale des Electriciens" te Parijs. De Belgische „Indépendance" meent te weten dat het aangekondigd bezoek van den KoniDg en de Koningin der Nederlanden definitief is vastge steld op de eerste dagen der maand Mei, en zegt dat er ten paleize te Brussel reeds toebereidselen gemaakt worden om de doorluchtige gasten te ont vangen. Omtrent de te geven feestelijkheden, zegt het blad, is nog niets bepaald. Naar alle waar schijnlijkheid, vervolgt het blad, zullen HH. MM. niet langer dan drie of vier dagen in België door brengen, om zich daarna, incognito door Frankrijk reizende, naar Spanje te begeven. Het staat vast dat de Koning en de Koningin de Antwerpsche havenwerken zullen bezoeken, en voorts, naar de „Indépendance" meent te weton, eene gala-voor stelling van de Sigurd" in den Muntschouwburg zullou bijwonen. Omtrent een bezoek aan Laeken is nog niets bekend. De kapelmeester bij het stafmuziekcorps der marine C. A. W. Bernhardt wordt op zijn verzoek eervol uit Zr. Ms. zeedienst ontslagen, onder toe kenning van pensioen. De onderkapelmeester van het 6de reg. inf. J. Koning is thans definitief be noemd in de plaats van den heer Bernhardt. De Belgische minister, baron D'Anethan, en de drie Belgische officieren, die de feesten der hu zaren hebben bijgewoond, zijn door den Prins van Oranje uitgenoodigd heden bij hem te dioeeren. Het huldeblijk, door eenige ingezetenen der residentie aangeboden aan den heer J. A. De Bergh, bestaat uit een kenrig salon-ameublement, vervaar digd in de fabriek van den heer Mesker aldaar. Naar de N. R. C. verneemt, is aan de ge meente Scherpenzeel (Geld.) door den Koning, behalve de gewone 30 pet., nog daarenboven f 4000 Bubsidie verleend voor de verbouwing van de openbare school aldaar. Met heden te beginnen, is het station IJmui- den der Hollandsche IJzeren-Spoorwegmaatschappij voor de verzending van versche visch als ijlgoed geopend. Bij de indiensttreding van de „Evertse," in April a. s., zal het commando over het detache ment mariniers op dien bodem worden opgedragen aan den kapt. C. H. Pilaar van het 2de bataljon. - Aan een particulier schrijven uit Indië ont leent men het verblijdend bericht dat de gezond heidstoestand van den luitenant N. Tierie, die bij een der jongste vijandelijke ontmoetingen in Atjeh zwaar gewond raakte, zeer gelukkig vooruitging. Zijoe wonden wareD bijna genezen, zoodat het stellig vooruitzicht op spoedig goheel herstel bestond. Op 14 Februari vertrokken van Ylissingen naar de missie van Curasao de paters Dominicanen uit het klooster te Huisen, Constantius Smitz, van Grave, en Franciscus Helling, van Utrecht. Met hen verlieten ook het vaderland drie zusters Francis canessen van Rozendaal. De Belgische regeering zal zich tot de onze wenden om verbetering in den verouderden rechts toestand te verkrijgen, dat op goederen, binnen Ne derland gelegen, geen hypotheek kan worden inge-' schreven krachtens overeenkomst, in België verleden. Ons art. 1218 B. W. vergunt zulk eene inschrij ving uit buiteolandsch contract alleen, als het bij tractaat is bepaald, terwijl in België de inschrijving kan geschieden krachtens elders verleden overeen komst, teDzij bij tractaat het tegendeel is bepaald. De Staatscourant van heden bevat het verslag der commissie, in 1883 belast geweest met het afnemen der examens in de Engelsche taal. Het stoomschip „Utrecht", van Rotterdam naar Java, passeerde gistervoormiddag Ponta Guia; de „Zuid-Holland", van Rotterdam naar Java, ver trok 14 dezer van Colombo. Z. M. heeft met ingang van 1 April a. 8., tot leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Sap- pemeer benoemd, D. Pol, thans tijdelijk leeraar aan die school; met 1 Maart a. s.,benoemd tot directeur van de cellulaire gevangenis te Groningen, G. Huis- keD, thans adj.-command, voor den arbeid in het huis van correctie te Hoorn. Gemengd Nieuws. De 80-jarige vrouw, die gisteren verdronken is, vond niet den dood aan de Wouteren- brug, maar vlak vóór hare woning, bij den oliemolen van den heer Couvée. Zij wilde een ketel met water vullen en had daarbij het ongeluk voorover in de zoogenoemde „Fortuineloot" te vallen. De dienst op den Rijnspoorweg met locaaltreinen tusschen Den Haag en Voorburg heeft gisteren een aanvang genomen. Als eon bewijs hoe de halve centals pasmunt gebruikt wordt, deelt men aan het Utr. Dbl. mede dat sedert Jan. tot 3 Febr. jl. aan de verschillende betaalmeesters door 's Rijksmunt wa ren afgeleverd f 30,000 aan halve centen en den 7den Febr. bij allen bijna geen enkele meer aan wezig was.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1