Alles wat wordt aangewend, hoe gering het ook zij, om onze stad te verfraaien, verdient toejuiching. Daarom maken wij met ge noegen melding van de verandering welke het pleintje vóór het Luthersohe kerkgebouw heeft ondergaan. Het is thans in een werkelijk aardig tuintje herschapen. De landbouwer A. Yan Noot, wonende aan de Nekslnis bij Leiden, heeft heden, den léden Februari, reeds drie koeien in het land gestuurd. Het feit behoort voor dezen tijd van het jaar tot de zeldzaamheden. Uit Wassenaar wordt medegedeeld, dat het in vele andere bladen voorkomende bericht omtrent eene inbrekerij op de buitenplaats van den heer V. d. O., aan den Wassenaarschen weg, on juist is. Een Haagsche barbier heeft zich door ophaDging van het leven beroofd. Hij was tevens bode der Koninklijke Nationale Zangschool. Een tekort in de kas moet hem tot deze wanhopige daad gebracht hebben. Ongeveer 170 schuiten van de Scheve- ningsche vloot zijn van bemanning voorzien. Yan een twintigtal ontbreekt de equipage nog geheel of gedeeltelijk. Weer moeten 259 runderen, toebe- hoorende aan verschillende veehouders te Schiedam, worden onteigend en afgemaakt, als verdacht van longziekte. Te Utrecht heeft eene gehuwde vrouw hare woning heimelijk verlaten en zich in de Oude Gracht verdronken. Eenige oogenblikken later werd zij levenloos opgehaald. Een artillerist uit Arnhem, die de loting te Stad-Deutichem bijgewoond en zich te veel „vergund" had, kreeg twist met een bejaard man. Hij trok zijn sabel en bracht hiermede den grijsaard eenige houwen toe. De gewonde verkeert in levensgevaar. Te Lekkerkerk hoeft iemand van zijn eigen paard een trap tegen het voorhoofd ge kregen. Zijn aangezicht is vreeselijk verwond, en zal, zoo de man al herstelt, zeer misvormd blijven. De vereeniging „De Harmonie" te Leeuwarden heeft een nationalen wedstrijd op het biljart (carambolepartij) uitgeschreven, tegen 29 Febr. en 1 Haart, in de groote zaal van het „Har- monie"-gebouw. Er is voor f 300 aan prijzen uit geloofd. Bij vonnis van don krijgsraadte's-Her- togenbosch zijn veroordeeldde fourier P. M. G. van de 3de comp. 1ste bat. 5de reg. inf. tot een half jaar cel, wegens ontrouw in de militaire ad ministratie en diefstal in de chambrée; de sergeant G. L. W. B. R. van de lste comp. 3de bal. 6de reg. inf iot 2 maanden cel, wegens beleediging en mishandeling van een schildwacht. Verleden Zaterda g-o chtend reden te Hot-Springs, in Arkansas, drie gebroeders Flynn in een huurrijtuig huiswaarts, toen zeven mannen, aan de deur van een drankhuis staande, op hen vuurden. Eén der broeders en de koetsier bleven op de plaats dood en een tweede Flynn, benevens twee omstanders, werden doodelijk gekwetst. De oorzaak van dit alles schijnt gezocht te moeten worden in naijver tusschen twee speelhuizen. Bij Domrad ging eene trouwpartij over het ijs, dat de Theis bedekte. Het ijs brak en 15 personen verdronken. Bij een brand in eene fabriek te Dundee kwamen 4 spuitgasten om en werden anderen gewond ten gevolge van het instorten van een muur. In de stoomzagerij te Clónor had een ontploffing plaats. Twee personen kwamen om en drie werklieden verkeeren in levensgevaar. Het Italiaanscho schip „Yalle", met een lading koren naar Bayonne gaande, stiet bij de baai van Saint-Jean-de-Luz tegen de rotsen; vijf mannen verdronkende rest van de bemanning werd gered. In Rostow is een sekte van kinder- moordenaarsters ontdekt. Het zijn vrouwen, die zich als dienstboden verhuren voor het oppassen van zeer jeugdige kinderen. Aanvankelijk behan delen zij de kleinen met groote liefde, maar na eenigen tijd vergiftigen zij de kinderen met nar cotische stoffen. Haar doel is de lieve kleinen „voor de onheilen en do zielbedervende invloeden van 't aardsche leven op lateren leeftijd te behoeden." De stichter dezer waanzinnige sekte is eene oude bijgeloovige vrouw; hare volgelingen nemen onrust barend in aantal toe. BUITENLAND. Frankrijk, Het totaal bedrag der inschrijving op de leening bedraagt 44,175,000 fr. rente. De schatkist ontving dus een kapitaal van 624,200,000 fr., welke aldns is verdeeld: volgestorte inschrijvingen 22,143,000 fr. rente en 565,380,000fr. kapitaal;inniet-volgestorte inschrijvingen 22,032,000 fr. rente en 58,820,000 fr. kapitaal. De leening is dus l'/s maal gedekt ia volgestorte inschrijvingen en 31/, maal voor 't geheel. Een telegram van admiraal Conrbet, van den 8sten dezer, meldt dat de Mandarijnen, die het ver moorden van de Christenen in de Annamietische provinc ën Than-Hoa en Ngehan toelieten, op last van het hof van Hué, terecht gesteld en ter dood veroordeeld zijn. Louise Michel kreeg vergunning naar Parijs te komen om hare moeder, die zwaar ziek is, te bezoeken. Nadat zij een paar uren bij haar had doorgebracht, beerde zij weer naar de gevangeniB te Clermont terug. CS-root-Britannlë. Het Lagerhuis heeft gisteravond de beraadsla ging voortgezet over het door sir Stafford North- cote voorgestelde votum van wantrouwen in de regeering, naar aanleiding der gebeurtenissen in Soedan. De heer Gladstone zeide dat generaal Gordon niet gelooft dat er eenige waarschijnlijkheid bestaat, als zouden de opstandelingen zich ook aan het ver moorden van vrouwen en kinderen schuldig maken. De pogingen der opstandelingen bepalen zich tot het in opstand brengen der stammen. Voor de veiligheid van Khartoem en Berber, ten gevolge van de gebeurtenissen in Soedan, bestaat geenerloi gevaar. - De Engelsehe consul seinde uit Soeakim van den 12den dat de stad rustig is. Van Tokar zijn geen berichten ontvangende Egyptische regee ring zond Dinsdag derwaarts brieven af, om bij don bevelhebber er op aan te dringen de verdediging vol te houden tot aan de bom6t der Engelsehe troepen. - Sir Evelyn Baring heeft geseind dat generaal Gordon gisteren Berber verlaten heeft, om zich naar Khartoem te begeven. Hij wordt derwaarts door verscheiden invloedrijke hoofden vergezeld. De „Times" verschijnt met rouwrand wegens het overlijden van zijn hoofdredacteur, den heer Chenery, die een professoraat in het Arabisch voor het redacteurschap vaarwel zeide. Het aantal armen in Engeland, dat met Kerstmis 1883 onderstand kreeg, was ruim 26,000 (of 3 pet.) minder dan in 1882. Etr.vi'te- Uit Caïro wordt gemeld dat krachtige maatre gelen voor het zenden eener expeditie worden ge nomen. Met uitzondering van een paar officieren, de heeren Bologne en Clery, zal geen lid van den generalen staf van het bezettingsleger de expeditie medemaken. Een telegram uit Soeakim, van gisteravond 7 uren, meldt dat het zenden eener expeditie offi cieel bekend gemaakt is. Naar Tokar is een brief gezonden, waarin het garnizoen wordt aangespoord, om zich niet over te geven, daar hulp in aantocht is. Vijf man van het garnizoen te Sinkat, zoomede verscheidene vrouwen, zijn gistermorgen te Soeakim aangekomen. Zij bevestigen ten volle de reeds be kende mededeelingen met betrekking tot de inne ming van Sinkat. Alleen wordt nog gemeld dat de hoofden der opstandelingen hadden aangeboden om het garnizoen te sparen, indien Tewfik-bey, de gouverneur der vesting, hun werd overgeleverd. KOLONIËN. BATAVIA, 9 Januari. Uit Atjeh schrijft men aan de „Java-Bode" dd. 1 dezer dat den dag te voren de overste Van der Eb, die in naam van den chef van het wapen der genie daar overal inspectie houdt, vergezeld van den maj. Staal, van Anag Galoeng naar Panteh Karang ging ten einde laatstgenoemde plaats te inspecteeren. Op den terugmarsch werden zij hevig beschoten, ten gevolge waarvan 4 van het 30 man sterke transport zwaar gewond werden. Door den Rouvernenr-generaal van Ned.-Indie' zijn de vol- geudc bedchikkiDgea genomen Civiel DepartementOntslagen: Eervol uit 'd lauds dieDat, de met de waarneming van een der bij wegc van tijdelijlceD maat regel iugeatelde betrekkingen van posthouder in de residentie Teroate belaste ambtenaar W. Hendrik; eervol nit's lands dienst, de commies 3de kl. bij den post- en telegraafdienst N. W. Keiier. Belast: Met de waarneming der betrekking van p09thoader in de residentie ïernate l'\ M. A, Neeli. Beneend: Tot aas.-rcs. van Buitenzorg (Batavia), O. A. Barnabij Laotier; van Soekaboemi, tevens veodnmeeater aldaar, J. D. Harders; bij den post- en telegraafdienst: tot commies 3de kl., W. E. F. Bruigom; tot tijdelijk commiea 3de kl. J. J. Warnars. Verleend; Een 2-jarig verlof naar Enropa, w. riekte, aan den ass.-rea. van Sampang (Madara) D. H. Fraenkcl. Telegrammen. LONDEN, 13 Februari. Volgens bericht aan de „Times" nit Durban zijn er in Pondo-land twisten onder de stammen uitgebroken. ATHENE, 13 Febraari. Door de Tnrksche legatie alhier i3 eene depeche uit Creta (Candia) ontvangen, waarin bet bericht van een opstand te Sphakia wordt tegengesproken. BERLIJN, 14 Februari. (Part. Tel.) De „National Zeitang" noemt het resultaat der joDgste Franeche renteleening eene financiëele mislukking, welke geljjktijdig eene politieke nederlaag is. Deze neder laag treft do richting, waarin de Fransche politiek werkt. Frankrijk heeft door zijne overmatige militaire uitgaven gehoopt binnenkort Duitschland in een financiëelen krijg te roïoeeren. Nu kan Frankrijk echter reeds de grenzen van zijn eigen staatskre- diet waarnemen. Met de mogelijkheid van een tweeden ongelnkkigen oorlog verbindt zich voor Frankrijk reeds de waarschijnlijkheid van een staatsbankroet. Frankrijk moet daaruit eindelijk de noodzakelijkheid van eene vreedzame politiek en van vermindering der militaire lasten erkennen. Het artikel wekt groot opzien. CAIRO, 14 Februari. Yolgens een bericht, heden door den Engelschen vice-consnl te Soeakim gezon den, heeft de tijding dat eene Engelsehe expeditie onderweg is, zich snel verspreid. De opstandelingen verstrooien zich reeds. LEIDEN, 14r Februari, De verwachting voor morgeD is: zuidelijke wind, goed weer. In de hedennamiddag gehouden gemeenteraads zitting waren tegenwoordig de heeren De Laat De Kan ter, voorzitter, De Fremery, Hartevelt, Yan der Zweep, Bredius, Juta, Wilbelmy Damsté, Zaayer, Van Dissel, Land, Buys, Dercksen, Le Poole, Ver- ster, Yan der Hoeven, Cock, Donner, Knappert, Zaalberg, De Goeje, Was en Yan Wensen. Afwezig mot kennisgeving de heeren De Clercq en De Geus. Door den Voorzitter werd o. m. medegedeeld dat bericht was ontvangen dat het rijks-subsidie in de kosten van het lager onderwijs voor 1883 be paald is op f 41,033.10; dat door de gemeente thans in prolongatie is belegd een bedrag van f 145,000; dat op de begrootiog voor 1884 in een der posten een schrijffout was geslopen, waardoor de uitgetrokken som 53cent te hoog was en do begrooting opnieuw ter goedkeuring aan Ged. Staten zal worden aangebodenzoomede dat de leden van dou Raad door den waarnemenden commandant der dd. schutterij zijn uitgenoodigd tot het concert, in den avond van 'sKoniogs verjaardag (19 Febr.) in de Stadszaal te geven. Benoemd werden: tot derden onderwijzer aan do school der 3de klasse A. Vroom, thans tijdelijk aldaar werkzaam, en tot derde onderwijzeres aan de Meisjesschool mej. C. J. Looman te Middelburg, beiden met 18 st. (3 bilj. in blanco); tot secretaris van curatoren van het Gymnasium mr. J. S. D. Yan Doorn en tot stadsheelkundige, wederom voor drie jaren, de heer J. A. Longepee, beiden met algemeene stemmen. Zonder hoofdelijke stemming werd gunstig be schikt op de verzoeken van A. J. Van Mannekus om aan den Witten Singel eene waterloozing te leggen, van W. H. Van Zanten Jr. om rails te leggen aan den Heerensingel enz., van mej. W. H. De Visser om eervol ontslag als derde onderwijzeres aan de Meisjesschool der 2de kl., Yan W. J. Zwet sloot om aan de Haarlemmertrekvaart en van J. P. De Koning om aan den Nieuwen Rijn eene water loozing te maken; van A. D. Den Older om aan het Delftsche trekpad een pijp te leggen en van A. J. Beek om over de sloot aan den Marensingel een brug te leggen, zoomede op het verzoek van J. Parmentïer en Zonen tot het in gebruik bekomen van een gedeelte der gedempte Binnenvestgracht bij de voormalige Marenpoort. Afwijzend werd evenwel beschikt op het verzoek van gebroeders Van Hoeken tot wegneming van een boom aan de Oude Heerengracht. Bij de voordracht betrekkelijk het gebruik van het Raamland onder Leiderdorp aan den Maren- singel gaf de heer Donner te kennen dat hij zich niet met de klacht van adressanten kon vereenigen

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2