Donderdag 14 Februari. A0. 1884. Avond-editie. i\°. 7360. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEEEB COURANT: ▼•or Leiden per 8 maanden.'.I','./ L10. Kranoc per post.1.40. JJzoodeiitjke Nommers.6.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIESt Tan 1—6 refelj 1.05. Ieder# regel meer 0.17Ï;1 G roe te re letten naar plaatsruimte. Voor bet incasseer ren buiten de stad wordt f 0.10 berekend. Couranten voor de Ziekenhuizen. Eenige dagen geleden deelden wij, in een uit treksel van het verslag der Leidsche afdeelingvan het Nut van *t Algemeen, mede dat de pogingen der Commissie voor de Volksbijeenkomsten om het leven der zieken in de ziekenhuizen door couranten te veraangenamen, met den besten uitslag waren bekroond. Niet weinig verwonderde het ons dus van de Commissie het verzoek te ontvaDgen om aan onze lezers te melden dat zij tot haar groot leed wezen genoodzaakt is, hare bemoeiing in dezen ten deele te staken, daar in het vervolg alle couranten alleen aan het militaire hospitaal zullen ten goede komen. Op ons verzoek heeft de commissie ons de volgende opheldering gegeven. Toen in het vorige jaar het besluit genomen was om te trachten couranten aan de zieken te bezorgeD, vervoegde zich eene deputatie van drie leden bij de directeuren der beide ziekenhuizen om hunne vergunning en medewerking te vragen. De heer Loncq, directeur van het academisch ziekenhuis, maakte eerst bezwaar. „De meesten zjjner zieken konden niet lezen," beweerde hij en ook was hij bang voor verstopping der privaten. Men deed hem opmerken dat het eerste niet zeer waarschijnlijk was en dat tegen het tweede bezwaar toch wel maatregelen te nemen waren. De heer Loncq kon dit niet ontkennen en gaf eindelijk zijne toestemming. Alles ging nu goed tot het begin der vorige week, toen de persoon, die de conranten naar het academisch ziekenhuis moest brengen, terugkwam met de boodschap „dat men ze niet meer wilde hebben." De heer C. H. De Goeje, die zich belast had met de zorg voor het verzenden der couranten, kon niet gelooven dat deze mondelinge boodschap werkelijk van den directeur was uitgegaan en schreef hem dat hij moest onderstellen dat hier een mis verstand had plaats gehad. Hij ontving hierop een schriftelijk antwoord van den directeur, waarin deze hem o. a. mededeelde„dat hij ten gevolge van voortdurende klachten over roekeloos misbruik der couranten, verstoppingen hier en daar, onher roepelijk besloten had, den patiënten voortaan deze lectuur te onthouden, waardoor hun zeker niet veel genoegen zoude ontzegd worden, daar er zeer weinig gebruik van werd gemaakt." Commentaar op deze woorden is haast niet noodig. De directeur verdient zeker allen lof voor zijne trouwe zorg voor de „verstoppingen hier en daar", waarmede zeker de privaten zullen bedoeld worden maar het is een merkwaardig verschijnsel dat de couranten zooveel gevaarlijker zijn voor deze inrich tingen in het ziekenhuis dan overal elders. Op één pnnt moeten wij echter stellig protesteeren. Er is niet alleen vanwege de Commissie voor de Volks bijeenkomsten, maar ook van andere zijde, herhaal delijk onderzoek gedaan of men de patiënten wer kelijk een dienst bewees door hun conranten te verschaffen en telkens is het gebleken dat zij daar mede zeer gelukkig waren. Het is dus wel jammer dat de heer directeur Loncq geen ander middel tegen „verstoppingen" heeft kunnen uitvinden dan zijnen patiënten dezen, naar wij tot dusverre meenden, zoo onschnldigen troost te ontzeggen. LEIDEN, 13 Februari. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Ned.-Indië en Padaug, door mid del van het stoomschip „Samarang", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Botterdam is bepaald ep Zaterdag den 16den Februari a. 8., des namiddags te halfeen. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. das uiterlijk Zaterdag morgen om halftien bezorgd zijn. De hoeveelheid hardsteen, bestemd als voet stuk voor het gedenkteeken van Leidens ontzet en thans nog, op enkele reeds gevestigde stukken na, om de houten schatting op de Raïne liggende, vormt een gewicht van ongeveer 60 duizend kilo. Het zwaarste stuk alleen weegt er 31/, duizend. De gedeelten van het voetstuk zijn nog slechts rnw bewerkt en moeten, als ze tot één geheel zijn opgericht, nog van verschillende figuren en afbeel dingen door des kunstenaars en werkmans hand worden voorzien. De Schouwburg was gisteravond slechts mid delmatig bezet. In de opvoering van „la Femme Papa - „Chalet a vendre" diende slechts als „lever de rideau" - toonde de heer Paul Veret, die den baron De la Boncanière en te gelijk zijn eigen zoon Aristide weergaf, een uitstekend acteur te zijn, evenals Legrenay, die men als Bodia-Bridet leerde kennen. Men had menigmaal reeds genoeg aan zijn „ge legenheidsgezicht" om in een schaterlach uit te barsten. Mevrouw Saignard, do vrouw van den baron De la Boncanière, zong het lied van den kolonel op een wijze, welke daverende toejuichingen uitlokte. De zang werd slechts begeleid door piano-muziek. Deze drie acteurs en actrice werden met den heer Saint-Omer (Prince de Chypre) herhaaldelijk voor het voetlicht geroepen. In 't kort: wat de opvoering betreft is 'tniet te betwijfelen of aan de verwachtingen van velen is ten volle beantwoord. Uit Koudekerk wordt ons bericht: De alhier bestaande zangschool, directeur de heer W. F. Oostveen te Leiden, herdacht verleden week haar tienjarig bestaan, door het geven van eene uitvoering in het schoolgebouw, dat door de zorg van het bestuur voor deze gelegenheid zeer netjes was versierd. De nommers van het programma werden over het algemeen flink gezongen; vooral de 2deklasse gaf blijk van degelijke studie en vorderingen. Enkele zangstukjes, als: „Morgen en Avond", „Afscheid van bosch en veld", „de Omnibus-conducteur" enz., werden zelfs uitstekend uitgevoerd, en mochten dan ook. den onverdeelden bijval van het publiek weg dragen. Yóór het einde der uitvoering bracht de voor zitter, namens het bestuur, een woord van dank aan de contribueerende leden en van hulde aan den geachten directeur, en drukte hij den wensch ^ïit dat de Zangschool door steeds krachtiger onder steuning en ruimer deelneming in bloei mocht toe nemen. Te betreuren was het, dat onder het opgekomen publiek nogal enkele onders van leerlingen ge mist werden, die, we kunnen hun de verzekering geven, door het liefelijk gezang hunner kinderen zeer zeker zouden getroffen zijn. Gisteravond had in de besloten manége te 's-Gravenhage de tweede feestnitvoering plaats van het 3de regiment huzaren, ditmaal vereerd met de tegenwoordigheid van PriDses Hendrik en haar schoon broeder den erfgroothertog van Oldenburg. De vor stelijke personen werden ontvangen met het "Wil helmus, terwijl der Prinses, namens het feestvierende regiment, een fraaie bloemruiker werd aangeboden. De Belgische officieren, waaronder ook behoorde de auditeur-militair van het Belgische leger, de heer Tempels, werden met de Braban^onne begroet. Verscheidene generaals waren onder de genoodigden. Ook do burgemeester, de heer Patijn, was tegen woordig. Het programma, geheel gelijk aan dat van Zaterdag-avond, werd ook nu weder uitstekend afgespeeld en met zichtbare belangstelling volgden de Prinses en haar gast de verschillende nummers er van. Bij het verlaten van de feestzaal door de Prinses en den erfgroothertog, werd eerst het Nederlandsche, daarna het Dnitsche volkslied aangeheven, tereere van den vreemden vorst. De van pracht schitterende revue over het feest vierend regiment werd hedenmiddag te 12 uren op het Alexanders veld gehonden. Aan den kolonel van het lste reg. Belgische jagers te paard Van der Burgh en den kolonel commandant Holtins van het lste reg. Hollundsche huzaren waren in den broeden staf van hoofd en verdere officieren der verschillende wapens de eereplaatsen gegeven. Na afloop maakte het regiment een wandelrit door de stad, een eind weegs voorafgegaan door de Belgische en vele van de verdere daarbij tegen woordige officieren. Men meldt dat de Transvaalsche deputatie in het laatst van de volgende week uit Engeland te 's-Hage kan verwacht worden. Ze zal gednrende haar verblijf daar ter stede intrek nemen in het „Hotel des Indes." In het hoofdkiesdistrict Rotterdam is heden tot lid der Tweede Kamer gekozen mr. H. C-. Verniers Van der Loeff (liberaal) met 1076 van de 2075 geldig uitgebrachte stemmen. Verder verkregen de heeren M. L. Van Deventer 729 en G. M. Voor- - hoeve 261 stemmen. Reuter seinde gisteren uit Madrid dat de Koning en de Koningin der Nederlanden in het begin van April a. s. te Se villa worden verwacht. Dit is reeds het tweede bericht van dien aard dat binnen korten tijd uit Madrid komt. Uit Den Haag ontvangen inlichtingen melden echter dat personen, die goed ingelicht kunnen zijn, aldaar hoegenaamd niets weten van een Spaansche reis van HH. MM. De Staatscourant van heden bevat het konink lijk besluit van den lsten Februari 1884, tot ver nietiging van het beslnit van den gemeenteraad van Veere, dd. 7 Dec. 1883, betreffende den ver koop van den aan die gemeente behoorenden beker van Maximilïaan van Bourgondië, en wel op grond, o. a. dat de bedoelde beker is een gedenkstuk van geschiedkundige waarde en aan de gemeente Veere alleen gegeven is om hem te bewaren tot blijvende gedachtenis aan den Vorst, die haar dien schonk, en dat het algemeen belang niet gedoogt dat zulke voor de geschiedenis des vaderlands belangrijke gedenkstukken door openbare besturen, aan welker hoede zij zijn toevertrouwd, worden vervreemd. Aan de Rijks hoogere burgerschool met vijf jarigen cursns te Leeuwarden is de betrekking van leeraar in de Fransche taal en letterkunde te ver vullen. Jaarwedde f 2000. De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden dat in dit jaar bij het Kon. Instituut voor de Marine te "Willemsoord, na afge legd examen, kunnen geplaatst worden 30 jonge lieden als adelborst voor den zeedienst. Als ad- spirant-administratenr (vroeger scheepsklerk) bij de Kon. Nederl. Zeemacht kunnen dit jaar 8 jonge lieden geplaatst worden. De luitB. ter zee l6te en 2de kl. H. Van der Meer en H. Herman, uit O.-I. in Nederland terug gekeerd, zijn op non-act. gesteld. Z. M. heeft de heeren mr. Sol C. Henriquez en J. P. E. Gorsira benoemd tot leden van den Kolonialen Raad in de kolonie Curasao; - den heer E. Baumann, tijdelijk, dat is voor den tijd van 5 jaren, benoemd tot off. van gez. 2de kl. bij het leger in Ned.-Indië; - aan den heer M. Clician, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als consul der Nederlanden te Roustchouk, onder dankbetui ging voor de langdurige diensten door hem aan

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1