DAGBLAD. N°. 7357. Maandag 11 Februari. A0. 1884. Tweede Blad. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: toear Leiden per 8 maanden1.10. fnooo po- post.1.40. Ateadari|ke Nommere.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIESs ▼ai 1—4 regeli 1.05. Iedere regel meer 0.17fc Grootere letter» naar plaatsruimte. Voor het incaiae#- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. L.0IWE19 Februari. Naar wij vernemen, zal onze vroegere stadge noot mr. P. Broo8hooft, tbans letterknndige en journalist in Nederlandsch-Indië, eenigen tijd wegens eene oogziekte hier te lande vertoefd hebbende, zeer spoedig weer de terugreis naar Java aanvaar den. De opvoering van „Zijn meisje komt uit" zal hij daarom in deze academiestad, waar bij zoovele vrienden telt, niet meer kunnen bijwonen. Het gemeentelijk Museum van Oudheden te Arnhem geraakte dezer dagen, door welwillendheid van de erven van wijlen mr. F. A. S. A. baron Van Ittersnm, als bruikleen in bezit van een hoogst belangrijk oorspronkelijk portret, in antieke lijst, van den beroemden hertog Karei van Gelder (geb. 1467 en f 1538). Behalve die afbeelding, ontving het Museum nog, onder gelijke voorwaarden, van genoemde erven een portret van deD Leidschen burggraaf Jan Van "Wassenaer (geb. in 1433 -{- 1523), op wiens wang hier de zware verwonding duidelijk zichtbaar is, welke deze held en tegenstander van hertog Ka- rel van Gelder bij het beleg van Padua (1509) ontving. In December 1512 vervolgens" in een ge vecht tegen de Gelderschen gevangengenomen, vervoerde men hem naar Hattum, alwaar hij, op den toren van zijn kasteel, „de Dikke Tinne" ge naamd, ten spot des volks in een ijzeren kooi ge plaatst werd, die sedert de „Wassonaers-kouw" heette. Volgens overlevering hing dit portret vóór 1937 sedert onheuglijke jaren op het Nijenhnis onder Wij he. (Amh. Crt De gepensioneerde luitenant-generaal graaf Dumonceau, chef van het Militaire Huis des KoniDgs, is, naar men uit Den Haag meldt, sedert eenige dagen ernstig ongesteld. De 90-jarige leeftijd van den lijder is oorzaak dat er veel reden tot bezorgd heid bestaat. Ü8. Moll te 's-Hage viert heden, Zaterdag, onder vele blijken van belangstelling, zijn 85sten verjaardag. De locale stoomtramdienst van de Rijnspoorweg maatschappij tusschen Den Haag en Voorburg is door den minister van waterstaat goedgekeurd en treedt waarschijnlijk den 15den a. s. in werking. Ook van de groothertogin van Saksen is bij den burgemeester der residentie voor de commissie tot tijdelijke werkverschaffing aldaar ceno belang rijke bijdrage ontvangen. In de vereenigdo vergadering van het Groot waterschap van Woerden is tot secretaris-rentmeester benoemd de heer N. De Kruyff te Woerden, in plaats van den heer H. Van Wijk, overleden. De eerste inrichting in ons land voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte, zal 1 Mei a. s. te Haarlem geopend worden. In zake het advies van B. en Ws. tot toepas sing der boete-bedreiging van f 42,000 tegen de firma Cloos Zonen wegens de te-late-oplevering van het droogdok werd Donderdag door de heeren Van der Hoeven c. s. in de zittiüg van den gemeenteraad van Rotterdam voorgesteld de billijkheid te be trachten en sleohts een derde van de boete op le leggen. Na langdurig debat werd dit voorstel met 22 tegen 11 stemmen verworpen en hot advies van B. en Ws. aangenomen. De voorstellen tot door trekking van eenige tramweglijnen en tot het ver- leenen van vergunning tot den aanleg van eene lijn naar Foyenoord werden aangenomen. Tot haven meester werd benoemd de heer C. C. Vermeer. De luitenant-kolonel, directeur van 's Rijks centraal-magazijn van militaire kleeding, uitrusting enz., zal Maandag a. s. ten zijnen bureele, Sarphati- straat te Amsterdam, aanbesteden de levering van 2000 kampementsdekens. In het jongste nummer van het rechtsgeleerd tijdschrift „Themis" komt een artikel voor van don raadsheer De Pinto, die daarin verklaart, het een8 te zijn met den heer Kist omtrent de moge lijkheid van de invoeriDg van het Wetboek van Strafrecht in den aanvang van 1885. Men weet dat professor Van der Hoeven en de heer Wintgens eene spoedige invoering niet mogelijk achten. „Op de politiek en al het kwaad, dat zij reeds aan de zaak der wetgeving heeft bereid en nog bereiden zal", zegt mr. De Pinto o. a., „is geen peil te trekken, maar beschouwt men de zaak geheel ob jectief als zaak, dan geloof ik met den heer Kist dat het geen wanhopig streven is, haar vóór het einde van het jaar 18S4 tot een goed einde te brengen." Het stoomschip „Utrecht", van Rotterdam naar Java, vertrok Donderdag-avond van Southamp ton de „Limburg", van Java naar Rotterdam, arri veerde dien dag te Suezde „Prins Hendrik", van Batavia naar Amsterdam, passeerde gister-namid dag Wight; de „Schiedam" arriveerde 7 dezer van Rotterdam te Nienw-York. BUITENLAND. Frankrijk. De Senaat heeft zich vereeDigd met het amen dement Faye, volgens hetwelk de zittingen van de gemeenteraden niot openbaar zullen zijD. De commissie, tot onderzoek der economische crisis benoemd, heeft den heer Spoiler tot haren prosident gekozen. Deze hield bij de aanvaarding van zijn voorzitterschap eene redevoering, waarin hij zijne ambtgenooten aanspoorde om in socialisti- schen geest werkzaam te zijn; allereerst de Parij- sche crisis, daarna de algemeene crisis te onder zoeken, en tevens de socialistische beweging in het buitenland te bestudeeren. Het volgend telegram, dd. 2 dezer, is van admiraal Courbet ontvangen: „De expeditie in de provinciën Nam-Dinh en Son-Tay is afgeloopen. De opstandelingen zijn met aanzienlijk verlies uit eengejaagd. Het opperhoofd Dedoc is gekwetst en heeft in Bac-Ninh eene schuilplaats gezocht. Onder de Chinee8che en Annamietische troepen in Bac- Ninh heerscht oneonigheid. De stemming aan het hot van Huó blijft uitmuntend." Roubers begrafenis had plaats onder een grooten toevloed van menschen. De ex-keizerin Eagénie had oen krans gezonden. Jéröme en zijn zoon Victor waren tegenwoordig. Er had geen manifestatie plaats. Het lijk is voorloopig bijgezet in de kerk en zal later naar Anvergne worden overgebracht. De „Académie de Médccine" heeft met alge meene stemmen verklaard dat haars inziens de algemeene gezondheid geen gevaar zou loopen, indien het verbod betreffende den invoer van var- kensvleesch uit Amerika werd ingetrokken. Volgens een gisteren te Parijs verspreid ge rucht zou de heer Landry, correspondent van de „Agence Havas", in Soedan door de troepen van den Mahdi gevangengenomen zijn. Groot-Britannië. In het Lagerhuis heeft de heer Fitz-Maurice gisteren medegedeeld dat de laatst ontvangen be richten reden gaven om de hoop te voeden, dat de bemanning van de „Nisero" tamelijk goed door den rajah van Temon behandeld wordt. De gouverneur van Malacca is aangeschreven, den rajah een agent te zenden, om de vrijlating der beman ning te bewerken. Het stoomschip „PegasuB" zal den agent naar de kust brengen. Twee regimenten infanterie van het kamp van Aldershot hebben bevel ontvangen zich gereed te honden om, het eene naar Gibraltar, het andere naar Malta te gaan, wegens mogelijke gebeurtenissen in Egypte. PortugaL De te Lissabon verschijnende „Economista" deelt mede dat het verdrag, betreffende de Congo ge sloten, onverwijld zal worden onderteekend en bij het Parlement ter bekrachtiging zal worden inge diend. Volgens genoemd dagblad bevat het geroeide verdrag zeer vrijzinnige bepalingen betreffende de vaart op de rivier van dien naam. Ia het verdrag zullen wijders worden opgenomen bepalingen, rege lende de grensscheiding tusschen de bezittingen van Portugal en de landen aan de Zumbesi gelegen tusschen Shire en het meer Nyassa. Egypte- Te Caïro is hot bericht ontvangen dat Baker- pacha Soeakira in staat van beleg heeft verklaard, wegens de ontevredenheid welke onder zijne troe pen heerscht. Men gelooft dat, wat van Bakers- leger is overgebleven, voor het meerendeel uit Soeakim zal teruggeroepen wordeD. Gistermorgen werd tusschen Baring, Wood en Nubar-paeha beraadslaagd over de middelen om Soeakim to verdedigen. Het besluit is genomen om drie Engelsche offi cieren van het Egyptische leger naar Soeakim te zenden, tot vorming van een nieuw bataljon van neger- en Tnrksche soldaten, in het geheel 500 600 man, die met de Engelsche mariniers do stad zullen verdedigen. Baker-pacha en de overgeblevenen der troepen van Soeakim zijn naar Caïro terug geroepen. De bedoelde drie officieren zullen heden naar Soeakim vertrekken. Aan de „Times" wordt uit Caïro bericht, dat Baring het voornemen heeft de perscensuur ia te voeren, om to voorkomen dat valsche geruchten in omloop worden gebracht. Vereenigde Staten. In de Yereenigde Staten is de Ohio buiten hare oevers getreden. De schade is zeer aauzionlijk; het lager gelegen deel van Alleghany City is over stroomd; 1500 huizen staan onder water. Te Pitts burg is de schade 1 millioen dollarsde fabrieken staan stil en 5000 inwoners zijn zonder dak. Te Cincinnati en te Wheeling is men zeer bezorgd. Te Louisville zijn 800 menschen uit hunne woningen gevlucht. Overal in Virginië, Westelijk Ponnsyl- vanië en Ohio hebben de fabrieken het werk ge staakt en de kooplieden brengen hunne waren in veiligheid. Te Marietta (Ohio) zijn 15 personen, meest kin deren j verdronken toen zij aan den oever van de rivier Muskingham stonden. De grond zakte in en 50 personen vielen in de rivier; 35 werden gered. Men schrijft de ramp daaraan toe, dat de grond door den hoogen waterstand week was geworden. Volgens nadere depeches staan to Wheeling 5000 huizen onder water; de schade wordt aldaar op 1 millioen dollars geschat. Te Pittsburg zijn 10,000 menschen zonder dak. Voor Cincinnati is de gas- toevoer en alle spoor- en draad-gemeenschap afge sneden de spoorwegmaatschappijen weigeren vrach ten aan te nemen. Marktberiohtfin, Leiden, 9 Febr. Heden aangevoerdTarwe 7 hectoliter Win-- tertarwe f 9. - a 10.50. Zomertarwc f 8.— a f 9 Rogge 8H.L. Winterrogge 6.50 a 7.—. Zcmerrogge f 6. a 6.25. Gerat 5 H. L. Zomergevat f 5.a f 6-—Chovaiier-gerBt G.50 a /7.—Hsver 8 H. L. Zware Haver 4.50 a Lichte Haver /*8.— a 4.—.— Doivenboonen 5 hectoL f 8.— a f 8.75. Paardeniioónen 5 hectol. 7.a 8.—. Boter: 4030 kilogr., late qualit. 1/* vat f 76.— a/84.— Scheibotcr 2de qaalit. l/4 vat f 68.— a f 74 Boter late qnalit. per kilogr. f 1.90 a f 2.10, Scheibotcr 2de qaalit. per kilogr. f 1.70 a f 1.85. Lange Zwarte Tori 2000 dabb. hectol., 0.32 a 0.85.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1