iV. 7357. Maandag 11 Februari. A°. 1884. Eerste Blad. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: foor Leiden per 3 maanden.1.10. Fnnor per posLa 1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADYERTEHTIE5: Tm 18 refel. 1.06. lader, regel meer 0,17^ Groolere letten naar plaats ruimte. Voor het i: ren buiten de atad wordt 0.10 berekend. Dit Kommer bestaat uit TWEE BLADEN. Voor de lnteekenaren daarop behooren bij dit nummer van het Leidsch Dagblad de Nos. 17 tot 27 der Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad. OfHctëele SenutseeTingen. XAIIOX.ILH MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 9 van het Koninklijk besluit van den 17den December 1861 (Staatsblad n°. 127); Brengen bij deze ter algemecne kennis dat de ingeze tenen, die verlangen mochten als vrijwilligers bij de Nationale Militie op te treden, zich daartoe vóór den lsten Maart a. s. ter Gemeente-Secretarie behooren aan te geven. De bepalingen der Wet van den 19den Augustus 1861 {Staatsblad n°. 72). betrekkelijk de Nationale Militie, zijn ten aanzien van de vrijwilligers de volgende: »Art. 11. Om vrijwilliger bij de militie te zijn, moet men ongehuwd of kinderloos weduwnaar en ingezeten wezen, voorts lichamelijk voor den dienst geschikt, ten minste 1.56 meter lang, op den lsten Januari van het jaar der optreding als vrijwilliger het 20ste jaar ingetreden zijn en het 35ste jaar niet volbracht hebben, tot op het tijdstip der optreding aan zijne verplichtingen ten aanzien van de militie, zoover die te vervullen waren, voldaan en een goed zedelijk gedrag hebben geleid. Het bezit van die vereischten, met uitzondering van de lichamelijke geschiktheid en van de gevorderde lengte, wordt bewezen door een getuigschrift van den Burge meester der woonplaats. Art. 12. Hij, die voor de militie is ingeschreven, wordt slechts als vrijwilliger toegelaten voor de gemeente, in welke hij ingeschreven is, tenzij hij geene verplichtingen ten aanzien van de militie meer te vervullen hebbe. Art. 13. Ilij, die bij de zeemacht, bij het leger hier te lande, of bij het krijgsvolk in 's Rijks overzeesche bezit tingen heeft gediend, wordt niet als vrijwilliger bij de militie toegelaten, tenzij hij, bij het verlaten van den dienst, behalve een bewijs van ontslag van den bevelhebber, onder wien hij laatstelijk heeft gediend, een getuigschrift hebbe ontvangen, inhoudende dat hij zich gedurende zijn diensttijd goed heeft gedragen. Hij kan, heeft hij dit ontvangen, totdat zijn veertigste jaar volbracht is, als vrijwilliger bij de militie worden toegelaten." Wijders wordt ter kennis van de belanghebbenden ge bracht, dat tot het opmaken van het getuigschrift, bedoeld bij bovengenoemd art. 11 der Wet, dagelijks, uitgezonderd des Zondags, van des voormiddags negen tot des namiddags Tier uren, ter Secretarie dezer gemeente de gelegenheid bestaat. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 9 Febr. 1884. E. KIST, Secretaris. LEIOEN, O Februari. Nu prins Roland Bonaparte zich deze week nier ter stede bevindt, beweegt hij zich ook telkens onder de studenten. Twee avonden achter elkaar bracht hij op hunne Sociëteit door en gistornamiddag be zocht bij tijdens de muziekuitvoering bij gelegenheid der Dies-viering ook de voor dien dag geëmanci peerde sociëteit „Amicitia." Hedenavond vereenigt de Fransche prins weer eenigo gasten bij zich aan tafel, om morgenochtend met den trein van 8.24 weer van hier te vertrekken. Z. K. H., een blijk willende geven van zijne hooge ingenomenheid met het Rijks Ethnographisch Museum alhier, heeft aan deze inrichting geschon ken twee portefeuilles met photographieën, voorstel lende Hindoes in hunne nationale kleederdracht. Gelijk geschenk is ook aangeboden aan het Koninklijk Instituut voor de taal-, land- en volkenkunde van Ned.-Indië te 's-Hage en aan de gemeente Amster dam voor haar museum. Aan de Practische Ambachtsschool alhier, waar tot nu toe slechts onderricht werd gegeven in het timmeren en smeden, zal, te beginnen met 1 April, ook het schilderen een vak van beoefening uitmaken. Op dien datum zullen leerlingen voor het schilderen kunnen worden geplaatst, en ook enkele voor het smidsvak. Blijkens het na in drak verschenen verslag van het bestuur van het departement Leiden der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen over het vorige jaar, is in bet ledental weinig verandering gekomen. Het bedraagt thans ongeveer 327, behalve drie honoraire leden. Nog steeds worden pogingen aangewend, om door rondzending van circulaires nieuwe leden te winnen. Belangrijke besluiten zijn in het afgeloopen depar tementsjaar niet genomen. Door bemiddeling van het departementsbe8tnur ontviog de vereeniging „Prac tische Ambachtsschool" alhier van het Hoofdbestuur eene subsidie in eens en voor eens van 1000. Het gebouw van het departement verkeert uit en inwendig in zeer goeden staat. Tot lid der sub commissie van administratie werd in plaats van den heer H. W. F. Bakker benoemd dr. D. De Loo3. Aangaande de werkzaamheid der Spaarbank wordt medegedeeld dat het gezamenlijk bedrag der inla gen is geweest 429,247.931 en dat der terugbe talingen 379,638.54. Het kapitaal aan de inleg gers verschuldigd aan het einde van het boekjaar bedroeg 1,158,507.11. Aan rente is ontvangen en tegoed ƒ50,113.99 en bijgeschreven 39,831,50^. Het reservefonds bedraagt 67,612.84j. Het aantal inlagen heeft bedragen 13521 en het aantal terugbetalingen 4901. Als nieuwe inleggers zijn ingeschreven 1326. De hoogste inleg in ééne zitting bedroeg 15,524.151/, en de laagste 600.42 de hoogste uitbetaling in ééne zitting 14,509.79 en de laagste 247.70. Het getal van geheel af geloste boekjes beloopt 898. Het aantal inleggers aan het einde van het boekjaar bedroeg 6930. Het gemiddeld kapitaal aan eiken inlegger ver- sohuldigd bedroeg 167.171/,. Van de Leesbibliotheek is hot aantal lezers toe genomen. In het afgeloopen jaar, van af 15 Sep tember 1882 tot 15 Juni 1883, werden aan 165 lezers, geregeld iedere week, boekon uitgereikt. Commissarissen vleien zich, dat de belangstelling in deze zoo nuttige inrichting nog meer zal toe nemen, vooral met het oog op het aantal nieuwe boekwerken, die zijn aangekocht, en den goeden staat waarin de bibliotheek zich thans bevindt. De rekening van den penningmeester sluit met een voordeelig saldo van 9.561/,. Commissarissen der Burgerzangschool verklaren dat hunne inrichting bij voortduring in een gun- stigen staat verkeert, blijkbaar uit het steeds vrij belangrijk aantal leerlingen. Dit cijfer bedroög, sedert de jongste inschrijving, aan de drie bestaande klassen 218. Er werd eene proeve genomen met de oprichting eener hoogere of vierde zangklasse, be stemd voor die meisjes leerlingen, welke de derde klasse met vracht hebben doorloopen of althans in staat zijn het voortgezet zangonderwijs in eene hoogere klasse behoorlijk te volgen. Herhaaldelijk toch was daartoe de wensch van de zijde der oudste meisjes-leerlingen te kennen gegeven. Aanvankelijk meldden zich voor die klasse een 18-tal leerlingen aan, die aan de vereischten voldeden om te worden toegelaten, zoodat tot de oprichting werd besloten. Voor de Volkszangschool hebben zich bij de jongste inschrijving van nieuwe leerlingen aange meld 156 kinderen. Het geheele getal leerlingen bedroeg alstoen 259. Dit getal is met het oog op het onderwijzend personeel zeer groot en veroorzaakt eigenaardige moeielijkheden. Om hierin te voorzien zou het noodzakelijk zijn, het aantal onderwijzers te vermeerderen. Dit laat evenwel vooralsnog de toestand van de financiën niet toe. Tot aankoop van eene nieuwe pianino heeft de commissie aan het departementsbestuur een renteloos voorschot gevraagd. Het uitzicht is haar geopend, dat dit in een volgend jaar zal kunnen verleend worden. In den toestand der Bewaarschool kwam dit jaar weinig of geen verandering, het aantal leerlingen ging niet vooruit. Tot groot genoegen der commissie is mej. Koster nog altijd als onderwijzeres aan de school werkzaam, waarvan de belangen haar zoo goed zijn toevertrouwd. Het bedrag der ontvangsten over het afgeloopen jaar beloopt eene som van f 2057.92£, dat der uitgaven is groot 2252.22, zoodat het nadeelig saldo nog bedraagt de som van 194.29]. Het getal inbrengers bij de Spaarkas bekoopt 126. Deze brachten in de somma van 1826.50. Aan premiën werd uitbetaald 67.50. De Volksbijeenkomsten in den winter van 1882/83 gehouden, mochten zich in een belangstellend en meestentijds talrijk bezoek verheugen, wat geenszins te verwonderen is met het oog op hetgeen aan de bezoekers werd aangeboden. Op voorstel van het lid der commissie, den heer C. H. De Goeje, heeft de commissie getracht uitge lezen couranten te verzamelen, ten einde deze onder do patiënten in het Academische Ziekenhuis en de Militaire Infirmerie te verspreiden. Van verschillende zijden ondervonden commissarissen medewerking. Door bemiddeling van den heer Caron kreeg de commissie vergunning een door hom geschonken bus aan hot Station te plaatsen, terwijl de heeren boekhandelaars Adriani, Blankenberg, Van L'oes- burgh en Van der Schouw zich bereid verkla»rden de couranten in ontvangst te nemen. Dagelijks wor den nu de aan deze adressen bezorgde conraoten door de zorg van den heer De Goeje opgehaald en over de beide hospitalen verdeeld, alwaar zij met graagte worden gelezen en medewerken om menig vervelend en treurig ziekbed eenigezins te verlichten. Uit het medegedeelde blijkt dat het departement en zijne verschillende inrichtingen op den duur voortgingen zoo nuttig mogelijk werkzaam te zijn. Steeds ziet hot bestuur uit naar nieuwe wegen, om zijne werkzaamheid uit te breiden. Zoo heeft het thans zjjne aandacht gewijd aan het onderwijs voor schipperskinderen. Moge het volgende jaarverslag hieromtrent veel goeds kannen mededeelen. De voorbereidende school te Amersfoort, ouder directie van mejuffrouw Weijers, vau Leiden, wordt Maandag den 18den dezer met ruim vijftig leer lingen van 3 tot 6 jaar geopend. Voor het nieuwe Museum te Amsterdam is aangekocht eene schilderij van Fred. J. Van Ros som Duchattel. De opbrengst van het vervoer over den spoor weg Leiden"Woerden in de vorige maand was als volgt: reizigers (11,516) 5855.89bagage (18 ton) 113.78, bestel-, ijl- en vrachtgoederen (1718 ton) 1617.56, levende dieren en rijtui gen 45.97; totale ontvangst 7706.27'/2- Totale ontvangst van af 1 Mei 1883 83,255.801/, tegen 89,910.77 in 1882, zijnde por dagkilometer ƒ8.37 tegen 9.04 in 1882. Er blijft dus steeds achter uitgang merkbaar. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 4969 volwassen, personen en van 47 kinderen. Blijkens de dezer dagen ingeleverde en goed gekeurde rekening van de Nuts-Spaarbank te Zwam- merdam over het jaar 1883, was op 31 December 1883 aan 235 deelhebbers schuldig de som van 76,882.91^, tegen ƒ69,534.82 aan 211 deelhebbers op 31 December 1882. Het bezit der bank aan hypotheken, effecten enz. op 31 December 1883 be droeg 82,314.39£, zoodat er eene overwinst of reserve is ten bedrage van ƒ5431.48. In 1883 werd ingelegd 14,434.49 en terugbetaald 9872.85J; uitgegeven werden 43 nieuwe boekjes. De beperkte ruimte in verhouding tot het aantal uitnoodigingen, dat gedaan is, heeft aanleiding gegeven dat van het groote caroueeel bij het feest van het 3de rog. huzaren te 's-Hage niet één, maar twee voorstellingen zullen worden gegeven, de eerste heden, de tweede op Dinsdag d. a. v. Als eene bijzonderheid wordt medegedeeld dat een nommer bij dat caroussel zal uitgevoerd worden door onderofficieren, die gekleed zullen zijn in al

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1