Amsterdam, en op 1 Maart a. s. met den trein Tan 5.20 'saYonds nit Amsterdam naar Antwerpen (over Marseille). Het stoomschip „Noord-Brabant", van Java naar Botterdam, vertrok gisteren van Marseille; de „Amsterdam", van Nieuw-York, arriveerde gister namiddag te Amsterdam. Door den minister Tan koloniën zijn J. L. Kannegieter, J. Tichelman on V*'. Vos gesteld ter beschikking van den gonvornenr-generaal van Ned.- Indië, om te worden benoemd tot 3den stuurman bij de gouvernements-marine. Z. M. heeft benoemd tot griffier bij het kan tongerecht te Zevenbergen, mr. J. F. Ingen Honsz, advocaat en procureur te Breda, tevens beëedigd klerk ter griffie van de arrondissements-rechtbank aldaar; - den Oost-Iudischen hoofdambtenaar H. F. W. Cornets De Groot, op verzoek, eervol uit's lands dienst ontslagen met toekenning van pensioen; - de na te noemen magazijnmeesters der artillerie in rang en betrekking verplaatst, als: naar Ter- neuzen, den kapt. D. Van der Linden, thans te Hellevoetsluis; naar Hellovoetsluis, den 1 sten luit. F. H. Hom, thans te Wierickcrscbans; naar Wie- rickerschans, den lsten luit. F. Hotz, thans te Terneuzen. Q «3 tra eiig^d N 1 u w Evenals vorige jaren, zal de dies na- talis onzer universiteit morgen weer worden gevierd door het houden van een gekostumeerde rij-jool door de jongeren van het studentencorps, in ver schillende groepen verdeeld; o. a. zal de koningin van Scheba om halftwee hier baren intocht houden, aan de Iïaagbrug door koning Salomo met gevolg opgewacht. Met een door do stad „wandelend aan plakbord" werd dit heden den volke ten overvloede nog bekend gemaakt. In het academie-gebouw zal de rector-magnificus om twee uren eene redevoering uitspreken, met do plechtigheden als die vóór de nieuwe hooger-onder- wijs-wet gebruikelijk waren, en des avonds zal den alsdan in Hotel Verhaaff aan een diner vereenigden hoogleeraren om halfnegen een serenade worden go- bracht, waartoe de deelnemers zich om acht uren aan de academie zullen vereenigen. De cavalcade zelve neemt 's middags om één uur een aanvang; om drie uren is er matinee musicale op de sociëteit „Araicitia" en om tien uren concert op „Minerva." Yan avond wordt op „de Kroeg" het oudejaar gevierd. Yoor de arrondissements-rechtbank te 's-Gravenhage stond heden terecht de gewezen boekhouder H. J. H. bij de firma S. te LeideD, beklaagd van oplichting voor eenige zilveren remon toirs, van den heer v. R. D. C., koopman in gou den en zilveren werken enz., alhier. Hij gaf voor dat hij de horloges kwam halen voor zijne te Rot terdam wonende zuster; dat hij eenige horloges wilde medenemen, zijne zuster wilde laten kiezen en den volgenden dag de overgebleven remontoirs met het geld voor het gekozene zou komen bren gen. Op die belofte van bekl. ging de winkelier af en gaf hem het gevraagde mede. Bekl. ging echter niet naar Rotterdam, maar naar Arnhem, waar hij een der horlogos verkocht voor f 10. Nu bleek heden ter terechtzitting dat bekl. geen zuster te Rotterdam had, ja, dat hij zelfs geen zuster bezat. Maar waarom had hij den horloge- verkooper dan diets gemaakt dat bij de remontoirs voor zijne zuster kwam halen? Dat bad hij niet gezegd, hield bekl. vol; hij had gezegd dat hij dadelijk naar Rotterdam moest naar zijne zuster en dus niet lang opgehouden wilde zijn in den winkel, en trachtte te doen uitkomen dat de heer v. R. D. C. zijne woorden in dien zin had uitgelegd alsof hij de horloges op naam zijner zuster kwam halen. De sub8t.-officier mr. Pape eischte voor den bekl. 3 maanden eenzame opsluiting. Uitspraak heden over acht dagen. Het gerechtshof te 's-H age heeft heden "W. F. Muller aldaar schuldig verklaard aan poging tot moord op zijne nicht en veroordeelde hem, met aanneming van verzachtende omstandig heden, tot 5 jaren correctioneele gevangenisstraf. Teleurstelling. - De familie Swaabe, die verleden Yrijdag voor kinderen bjj Halfweg eene acrobatische voorstelling gaf, zou dienzelfden avond eene voorstelling geven ten huize van de wed. Stapel te Kieuw-Vennep. Een tamelijk groot publiek was opgekomen, maar tot ieders teleurstel ling lieten de acrobaten op zich wachten. Men be sloot dus zich onderling maar wat to vermaken. Een muzikant werd ontboden en zoo werd de avond doorgebracht tot 's nachts halféón. Yan de oorzaak van het wegblijven der familie Swaabe is tot heden nog niets bekend. De 64-jarige vrouw S., van Zoetermeer, is Vrijdag 11. in eene schuit, waarin haar verhuis- boedel naar Den Haag werd overgebracht, plotse ling overleden, waarschijnlijk door eene beroerte getroffen. Gistermorgen te kwart over negenen werden de opvarenden van een kalk-aab, in de Schinkelhaven, gemeente SloteD, man, vrouw, twee dochters en een zoon, bedwelmd gevonden in hun verblijf aan boord. Nadat dr. Franken hun de meest noodige geneeskundige hulp had verleend, werden zij in rijtuigen naar het buiton-gasthuis te Amsterdam vervoord. De toestand van den schipper moet zorgwekkend zijn. Een nit de kolonie Ommerschans ont vluchte man wandelde gisteren rustig in Neeriands hoofdstad op den Dam. Een rechercheur herkende hem en deed hem naar zijn vorblijf terngkeeren. Een koloniaal te Harderwijk is ont vlucht; hij wordt verdacht zijn kameraad f 100 to hebben ontstolen. Te Arnhem is een kind van anderhalf jaar van een bank gevallenhet was oogenblik* kelijk dood. Te Nijmegen is door de Pruisische justitie ook uitgeleverd J. Arends, de tweede ver moedelijke moordenaar uit Heinoo bij Raalte. Hij is naar Zutfen vervoerd. Zijn uiterlijk is zwak en teer. Te Kempen was hij aan den houtzaagmolen werkzaam, toen zijne schuld ontdekt werd. Het lijk van den hulponderwijzer der openbare school te Linschoten is in het water nabij Woerden teruggevonden. Negen dagen is de man vermist geweest. Sodert 28 Jan. j 1. is uit een brief, die te Arnhem op de post was bezorgd, vermist: een bankbiljet van f 1000 W. 288, een van 300 S. 2404, een van f 200 F. 6950, een van f 200 C. C. 4743 en een van f 60 J. J. 9371. Dinsdag-avond heeft men in Rui- merwold bij een vechtpartij weer eens gebruik ge maakt van hot zoo geliefkoosde wapeD. Zekere M. J. heeft toen met een mes eenige diepe inker vingen in het gelaat bekomen, terwijl ook de rech terhand niet misdeeld is. De vermoedelijke dader zit reeds voorlopig achter het slot. Gisteravond ongeveer te zoven uren brak een hevige brand uit in de boerderij van Jan Pasma te Haskerdijken. Yan het vee heeft men betrekkelijk weinig kunnen redden; 44 stuks rundvee en 3 paarden zijn omgekomen. De voorhuizinge is gered. Men kent de oorzaak van don brand nog niet. Te Rudolfshoim, een voorstad van Weenen, is een gezin gestikt door den rook en het gas van een badkachel. De moeder en twee kinderen zijn gestorven en men vreest voor het behoud van den vader en het derde kind. Het getal zelfmoorden of pogingen daartoe is te Berlijn in Januari schrikbarend toe genomen. Het steeg van 34 in December, tot 42; er waren 31 moordenaars en 11 vrouwen, die een einde aan haar loven wilden maken14 pogingen tot zelfmoord werden verijdeld. In eene der fabrieksteden van West- falen moet het voornemen bestaan eene zeer zon derlinge politieverordening uit te vaardigen. Men wil namelijk aan de mijnwerkers en aan de smeden, die met ongewas9cher. gelaat van hun werk naar de stad terugkeeren, den toegang tot de stad ontzeggen. Ujt Leipzig wordt gemeld dat gister nacht tusschen 3 en 4 uren van den postwagen aan het Berlijnsche station twee zakken brieven met een waarde van 80,000 mark zijn ontvreemd. De daders zijn onbekend, maar moeten in elk geval met den postdienst volkomen bekend zijn. BUITENLAND. Frankrjfk. Een telegram van admiraal Courbet uit Hanoi van 25 Jannari meldt dat de provinciën Son-Tay, Hanoi, Haïdzung, Manding en Hai-Phong rustig zijn. Uit eene verkenning op de rivieren in de nabijheid van Bac-Nioh blijkt dat bij een aanval op die vesting de medewerking van kanonneerbooten mogelijk is. Te Lyon is een wever gestorven, een meester in zijn vak. Hy bözat het talent om de portretten der bezoekers in zijn weefsel te brengen, terwijl zij naar zijn werk stonden te kijken. Op die wijze portretteerde hy menig hooggeplaatst persoon en zoo kwam hij in het bezit van menige medaille, doch de eerzucht van père Carqnillat was het „kruis van Legioen van Eer", maar dat werd hem nooit overhandigd, hoewel het roode lint niet misstaan zou hebben in zijn oude jas. Dnltsohland. De Duitsche kanonneerboot „Nautilus" is van Angra Paquena naar de Kaapstad ternggekeerd, en heeft de tijding medegebracht dat de firma Lüderitz aanspraak maakt op de geheele westkust van Angra Paquena tot aan den mond der Oranje rivier. Het voornemen bestaat, om daar eene Duitsche koloDie te vestigen. Nu reeds worden to Halle, Handels geboorte stad, maatregelen genomen om het tweede eeuw feest van zijn geboorte (23 Februari 1685) plechtig te vieren. Het godenkteeken op de markt zal worden vernieuwd. Groot-Britannië. In het Lagerhuis is namens de regeering de medodeeling gedaan dat zij het voornemen heeft opgevat in het Hoogerhuis een voorstel in te dienen, strekkende om aan de regeering ruimer volmacht te verleenen tot het reglementeeren en, zoo noodig, het verbieden van den invoer van vee. Men verwacht dat zeer gewichtige besluiten weldra zullen worden genomen, want de leden van den Geheimen Raad en van het kabinet zijn gister ochtend bijeengeroepen, ten einde te beraadslagen over den toestand van Egypte. Door den minister van oorlog is bovel gegeven om alles gereed te maken wat vereischt wordt om belangrijke versterkingen naar Egypte te zenden. Binnen acht dagen is men in staat 8000 man der waarts te zenden. De „Euphrates", een transportschip, is uit Bom bay met troepen aan boord te Suez aangekomen. Aan den commandant van dien bodem is bevel ge zonden, aldaar op nadere lastgeving te wachten. De heer Labouchère kondigde in het Lager huis op het adres van antwoord een amendement aan, dat de spoedige ontruiming van Egypte ten doel heeft. De heer Gladstone bevestigde de nederlaag van Baker-pacha. Yan kolonel Gordon kunnen nog geen berichten verwacht worden. De laatste ramp spoedige gebeurtenissen zijn echter niet van dien aard, om eene verandering noodig te maken in Gor dons instruction. Gordon is met eene zeer omvang rijke volmacht bekleed; hij is door den khedive tot gouverneur-generaal van Soedan benoemd en zoowel het burgerlijk als het militair gezag berusten in zijne handen. Lord Randolph Churchill zeide voornemens te zijn op het adres van antwoord een amendement te stellen, waarbij de afzetting wordt gevraagd van hot tegenwoordig Kabinet on zijne vervanging door raadslieden der Kroon, die het vertrouwen des lands bezitten. - De voorzitter verklaarde dit amende ment in strijd met het reglement van orde. Lord Fitz-Maurice, onder-secretaris van staat, zeide dat bij het departement van buitenlandsche zaken noch bevestiging, noch eenige andere mede- deeling was ontvangen over eene nederlaag der Egyptenaren te Sinkat. Op eene vraag van den heer Fowler antwoordde de heer Ashley, onder-secretaris van staat voor koloniën, dat het Engelands voornemen niet is Cetewayo weder in zijne waardigheid te herstellen. De regeering wil aan de Zoeloes zeiven overlaten om huone zaken te regelen, in zoover dit met Engelands belangen strookt. Cetewayo's aanwezig heid op het reserve-gebied is een bron van gevaar, maar het is nog moeilijk te zeggen, wat met hem zal moeten aangevangen worden. Het zou wenschelijk zijn hem strenger te bewaken. Met betrekking tot de onderhandelingen over de Transvaal zeide hij dat de berichten, dienaangaande reeds door de dagbladen medegedeeld, over het geheel juist waren. Die berichten zijn van de ge delegeerden afkomstig. De spreker gelooft dat Ma8souw en Moshette de voorkeur zullen geven aan de bescherming, welke de Transvaal hun kan verleenen. De operaties der vrijbuiters zullen krachtig door de gemeenschappelijke politie van Transvaal, Engeland en de Kaap tegengegaan worden. In verband met de invallen in Swaziland ver klaren de Boeren voornemens te zijn hunne ooste lijke evengoed als hunne westelijke grenzen te be waken. De heer Ashley geloofde dat de Swazies en Zoeloes in staat zijn zich te verdedigen. De onderhandelingen met de Transvaalsche gedelegeer-

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2