JV°. 7354. Donderdag 7 Februari. A0. 1884. Avond-editie. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: ▼oor Leiden per 8 maanden.1*10. Franc per pest.1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: ▼a> 10 regels f 1.05. Iedere regel meer 0."*. G roe te re lettert naar plaatsruimte. Voor bet incassea- ren buiten de stad wordt/0.10 berekend. Officieel© KennisgerlngeiL De Burgemeester der Gemeente Leiden, Gezien het besluit van den Heer Commissaris des Konings tn de provincie Zuid-Holland, van den löden Januari 1884 (Procinciaalblad no. 5), houdende regeling van de loting voor de Nationale Militie, en waarbij den Burgemeesters •der gemeenten, waar de loting plaats heeft, o. ra. wordt verzocht om al de hun ten dienste staande middelen aan te wenden, ter voorkoming van dronkenschap, bij ge legenheid der toting; Noodigt de lotelingen dezer gemeente voor de lichting van dit jaar ernstig en dringend uit, zich bij gelegenheid der loting geheel te onthouden van het gebrnik van «terken drank en daardoor zich te vrijwaren niet alleen voor de nadeelige gevolgen van dronkenschap in het alge meen, maar ook voor de straffen bij de wet tot beteuge ling van openbare dronkenschap bepaald, terwijl tevens met nadruk wordt gewezen op de Strafbepaling bij art. 21 dier Wet gesteld tegen het toedienen van bedwelmenden drank aan iemand die in kennelijken staat van dronken schap verkeert. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 6 Febr. 1884. DE KANTER. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het adres van J. DEVILEE, wonende alhier, houdende verzoek om vergunning tot oprichting van eene manufactuurververij in het perceel aan de Middelstegracht No. 62; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad N°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Woensdag den 2Östen Febr. aanst., 's voormiddags te elf uren, op het Raad huis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 6 Febr. 1884. E. KIST, Secretaris. LEI OEM, 6 Februari. Ten behoeve van de algemeen© armen dezer gemeente is bij B. en Ws. ontvangen een bedrag van f 144.90, zijnde de opbrengst van de entree gelden in het statioDskoffiehnis „Zomerzorg" voor de bezichtiging van den ten verkoop aangekondigden inboedel van wijlen mejuffrouw Kuys. Onze Kroonprins moet voornemens zijn, als «ere-voorzitter der commissie tot oprichting van het godenkteeken van Leidens ontzet, de onthulling op 26 Mei bij te wonen. Prof. dr. M. De Vries zal het woord voeren. Laat ons hopen dat dit bericht - door het „Haag- sche Dagblad" wordt het gemeld - bevestigd en het voornemen tot werkelijkheid worde. Naar ik hoor, schrijft de Haagsche corres pondent van de „N. Gr. Crt.", heeft de Koning niet alleen de nitnoodiging om de inauguratie van het standbeeld van Van der Werff te Leiden bij te wonen, maar ook die om bij de 700-jarige feest viering der stichting van 's-Hertogenbosch tegen woordig te zijn, afgewezen. De KoDing, hoewel ge lukkig volmaakt gezond, begint zich moeielijk te verplaatson; hij rijdt bijna dagelijks uit, ontvangt de ministers (nochtans alloen in uiterste noodzake lijkheid) en diplomatie, bezoekt de Hollandsche comedie, maar dat is ook alles. Z. M. wil al zijne krachten sparen om bij zijn bezoek in den aanstaan den zomer aan het Belgische hof onvermoeid te kun nen genieten van al de feesten, die hem en de Koningin daar wachten. Kort na het reisje naar België begeeft zich Z. M. naar Carlsbad, en van daar zal hij een bezoek brengen aan keizer Frans Joseph. Door den Koning is verlof verleend tot het aannemen en dragen der onderscheidingsteekenen aan den heer A. P. M. Van Oordt, te LeideD, als ridder der Kroonorde van Italië. Volgens het Weekblad van minder courante of incourante fondsen van Broekman en Honders werden gedurende de afgeloopen week de oprichters-aan- deelen Rijnl. stoomtram noch aangeboden noch gevraagd; de aandeelen spoorweg Leiden-Woerden gevraagd tot 777/s Pc^5 de Aand. Rijnl. stoomtram gevraagd tot 64 pet. en aaDgeboden tot 85 pet.; de aand. Kon. Ned. Grofsmederij te Leiden gevraagd tot 105 pet.; de aand. Leidsche Duinwatermaat schappij aangeboden tot 121 pet.; de aand. Leidsche Broodfabriek gevraagd tot 200 pet.de aand. IJsel-Stoomtramweg-Maatschappij noch aaDgeboden noch gevraagd; de aand. Noord-Znid-Hollandsche Stoomtramweg-Maatschappij gevraagd tot 95 pet. en aangeboden tot 98 pet.; de aand. Btraatweg en vaart Gouda-Bodegrave gevraagd tot 15 pet. Aan de verschillende corpsen van het leger zijn gelden toegestaan ter viering van 'sKoniDgs jaardag. De Prins van Orauje heeft ƒ100 geschonken aan het „Huis van Barmhartigheid" te 's-Hage, waar een 70-tal halve weezen en verwaarloosde kinderen worden verpleegd. De prins von Wied, die dezer dagen te 's-Hage vertoefde, is gistermiddag naar Dnitschland vertrokken. De heer J. J. Rogmans vervulde gisteravond te '8-Hage de titelpartij in Hol's „David," door de zangvereeniging „Cecilia" uitgevoerd. Hij behaalde van alle solisten, waaronder Blanwaert, Spoel en mej. Gips, het meeste succes. Den componist werd door het koor een lauwerkrans aangeboden en hij werd onder fanfares met bloemen bestrooid. De heer W. Yan Zuylen zal, naar de „N. R. Crt." meldt, binnen weinige dagen ook als tooneel- schrijver optredeD. Hij heeft een tooneelspel in vier bedrijven geschreven, dat, onder den titel: „'t Is maar een smid", in het eind dezer of in het begin der volgende maand in den Nieuwen Schouwburg te Rotterdam zal worden opgevoerd. In don Schouwburg te Rotterdam had gister avond de fee8tvoor8telling ter eere van den heer J. Haspels plaats. Met veel succes word door de dames mevr. Burlage, Jeanne De Groot en de heeren J. Haspels, D. Haspels, Faassen, De la Mar en De Yos, Ibsen's „Een Vijand des Volks" opgevoerd. Den jubilaris viel eene warme ovatie ten deel. Nadat hem reeds bij zijn optreden verscheidene kransen waren toegeworpen, werd hij na het vierde bedrijf door den heer Berckenhoff op het tooneel gevoerd. Deze sprak hem toe uit naam der Rot- terdam8che burgerij, den Raad van Beheer, eeDige Arnhem8che vrienden en zijne Amsterdamsche col lega's en reikte hem uit naam van ieder hunner kransen en geschenken toe. Daarna trad eene deputatie van vier heeren uit Nijmegen op, die hem, bij monde van den heer Bakker, een geschenk in zilver, in zijne geboorte stad bijeengebracht, aanbood. Victor Driessens zond hem een prachtigen krans met zijn portret. Faassen bood hem namens zijne Rotterdamsche collega's eene prachtige boekenkast en een krans aan. Het publiek nam hartelijk deel aan de ovaties. Het adres aan den minister yan waterstaat, betreffende de gebrekkige telegrapbische verbinding met Engeland, is gisteren verzonden. Het was, naar het „Hdbl." meldt, van 370 handteekeningen voor zien, waaronder die der voornaamste kooplieden en bankiers te Amsterdam, Rotterdam en Dordrecht. Naar de H. Crt. verneemt, heeft de „Society „Tommasèo" per incoraggiamento all' Istruzione dei Ciechi" te Florence den heer J. H. Meyer, directeur van het Blinden-Instituut te Amsterdam, tot eere-lid van haar bestuur benoemd. Het stoomschip „Koning Willem III" vertrok gisteren van Tjilatjap, via Padang, naar Amsterdam de „Maasdam", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde Maandag-avond Lizard; de „Padang" zal 7 dezer van Batavia naar Amsterdam ver trekken; de „Amsterdam", van Nienw-York naar Amsterdam, arriveerde hedenmorgen te IJmuiden. Gemengd Nieuws. Zij die verwachtten dat prins Roland Bonaparte gisteravond, behalve met de mnziek van het 4de rêg. inf., zooals het gerucht zei, ook met veel ceremonieel zon worden ontvangen, zagen zich bitter teleurgesteld. En blijkbaar had men er toch op gerekend. Aan het station was ten minste een zóó groote schare nieuwsgierigen toegestroomd, dat men zich genoodzaakt zag het perron en de wacht kamers slechts voor hen open te stellen, die van een kaartje voorzien waren. Door dezen maatregel - hoe goed ook - stegen de verwachtingen ongetwij feld nog hooger.totdat om 7 u. 10 m. de trein arriveerde en de priDs, vergezeld van twee heeren, zich in een gewone vigilante naar het Hotel Levedag liet brengen, waar mede vele nieuwsgierigen had den postgevat. In de vorige week zijn te Leiden drie gevallen van pokken voorgekomen; te Charlois, te Oud-Beierland en te Spijkenisse één geval. Te Maassluis zijn voor het eerst ook drie gevallen voorgekomen. Nadat het bereids door ons medege deelde vonnis in het Utr. studenten-proces was voor gelezen, nam de vice-president, mr. Van Ittersum, die bij de behandeling van deze zaak het voorzit terschap had gevoerd, het woord en sprak onge veer aldus: Zoo is dan eindelijk de beruchte zaak van het Munsterkerkhof beslist en ik hoop en vertrouw, dat de waarheid in deze zaak nu eindelijk voor het talrijk publiek, dat met onverflauwde belang stelling de zaak heeft bijgewoond, zal aan 't licht gekomen zijn. De aard van deze zaak en do noodlottige samen loop van omstandigheden, waarmede zij gepaard ging, werkten 't in de hand, dat er zich in den beginne allerlei overdreven voorstellingen van hebben gevormd. En 't is verklaarbaar, hoezeer te betreuren, dat daaruit, met niet altijd oven zuivere bedoelingen, wapenen zjjn gesmeed, om het Utrechtsche studen tencorps en zelfs de Utrechtsche universiteit te bestrijden. Maar ik aarzel niet, van deze plaats mijne diepe verachting uit te spreken voor de dagbladen, die daaraan hebben meegedaan, vooral voor het terecht reeds door den ambtenaar van het O. M. gebrand merkte blad, dat, in het kleed der vroomheid ge huld, dorst te bestaan, de schendende hand uit te strekken naar de onpartijdigheid, dat dierbaarst kleinood van den Nederlandschen rechter. De rechtbank zon niet geschroomd hebben u, mijne heeren, naar Amstels hof te verwijzen, indien haar was gebleken dat de dood dor huisvrouw van Jacobus Hendrikus Van Rooijen het gevolg ware geweest van het voorgevallene op 31 Mei. Maar dank zij der voorlichting, die zij ontving van uwe bekwame verdedigers, maar dank zij vooral het licht, dat zij mocht ontvangen van dezelfde universiteit, bij monde van hare edelste organen, is 'fc haar gebleken dat die dood, niet alleen vol gens het nationale strafwetboek, maar zelfs vol gens de verouderde begrippen van het thans nog geldende Fransche wetboek, niet is geweest een gevolg van 't geen er op dien morgen heeft plaats gegrepen. Ik wen8ck u daarmede geluk, mijne heeren. Helaas, dat uwe bekwame verdedigers u niet geheel van schuld vermochten vrij te pleiten. Neen, er is dien morgen misdrijf gepleegd, waar door wel slechts geringe materiëele schade - trou wens een element van minder beteekonis op straf rechterlijk gebied - is aangericht, 'maar waardoor schrik, ontsteltenis en onrust is verwekt in een rustig gezin, de huisvrede is gestoord, in één woord

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1