tot bevordering van het belang, dat Rijnland en drie provinoiën hebben bij het voortdurend, ook in de toekomst afdoend waterkeerend vermogen van den Noorder-Lekdgk, al datgene te verordenen en te doen tot stand brongen wat strekken kan tot a. betere verdeeling van het door den Boven-Rijn aangevoerde hoog opperwaterb. wettelijke regeling der hoogteverhouding van de dijken der water schappen, tusschen wier grenzen de vijandelijke rivier haar loop neemt; c. krachtige voortzetting der werken voor versnelden en verruimden afvoer onzer rivieren naar zee. Door de meesten der aanwezige ingelanden werd hun handteekening op de adressen gevoegd bij die der leden van de commissie. Het verder ter teeke- nïng leggen van die adressen werd niet noodig geoordeeld. Gemengd Nlenwra. Gedurende de maand Januari zijn 17,224 personen per Leidschen paarden spoor vervoerd. Het lijk dat uit den Burgwal te Haar lem is opgevischt, is herkend als dat van J. Cornelje, oud 47 jaren, boekdrukkersknecht, woonachtig te Amsterdam. De ongelukkige, die eene weduwe en drie kinderen nalaat, werd reeds sedert eene maand Termist. Van de dubbele branderij „De Zwaan" der heeren Van Gelder Boer Co., gelegen aan de Schie te Schiedam, is het bovengedeelte door brand vernield, terwijl het benedengedeelte zware schade heeft bekomen. De brand moet zijn ontstaan door het uitzakken van een pjjp der stoommachine uit een schoorsteen, waardoor het mogelijk was dat zich vonken op den zolder verspreidden. Een bijzonderheid is zeker, dat dit pand Vrijdag is ge veild en Zaterdag zou worden afgeslagen. De kosten voor de onteigeningen wegens de pokziekte te Oud-Beierland bedragen reeds meer dan f 10,000. Te Bokstel had Zaterdag-avond een wisselwachter het ongeluk bij het rangeeren onder den trein te vallen. De arm werd hem afgereden. Iemand uit Aalst sl oeg gistermorgen in een vlaag van verstandsverbijstering in zes woningen te Eindhoven 14 glasruiten in. Toen hij door de politie gevat werd, bleek dat hij zijn halvon pols had afgesneden. Bij de suikerfabriek der heeren D. te Bergen-op Zoom heeft een voerman het ongeluk gehad bij het opladen in de modder uit te glijden. Het paard trapte hem op den hals en ging met de kar over hem heen. Naar het gasthuis gebracht, overleed hij bijna onmiddellijk. Te Brussel heeft een knecht, die voor zijne meesteres 900 franken bij een rentmees ter had gehaald, zich met die som uit de voeten gemaakt. Volgens opgave van het „BureauVeri- tas" zijn in Dec. 11. verongelukt 9 Nederlandsche zeilschepen; stoomschepen geene. Alweer slachtoffers van MonteCarlo.- Te Nizza woonde eene vrouw van 57 jaren; zij had fortuin gemaakt met het houden van een speellokaal en was met een jong man getrouwd. Deze had te Monte Carlo veel geld verloren met roulette en had herhaaldelijk van zijne vrouw geld gevraagd. Toon zij eindelijk weigerde, sneed hij haar den hals af en schoot daarop zich zelf met eene revolver dood. Verleden Donderdag is eene spoor wegbrug over de Witte Rivier bij Indianopolis onder een trein bezweken. De trein stortte in de rivier; vier der beambten kwamen om en zes rei zigers worden vermist. Naar het schijnt waren de pijlers der brug door den ten gevolge van het hooge water ongemeen sterken stroom ondermijnd geworden. De Javaan Rakim, vroeger door het omgaand gerecht veroordeeld tot 10 jaren dwang arbeid in den ketting, wist in het marine magazijn op Onrust, waar hij zijn straftijd moest uitdienen, door middel van braak, binnen te komen, waarna hij 2 trossen kabeltouw wegkante, die hij bij bet zeestrand onder een hoop vuil verborg, tot tijd en wijle hij gelegenheid zou hebben om het gestolene te verkoopen. Hij vertelde dat hij tot dat einde reeds vóór dag en dauw zijn logies had verlaten, en er toen weer stilletjes in was teruggekeerd, toen de affaire afgeloopen was. 10 jaren in den ketting, en dan nog te blijven doorstelen is wel een bewijs voor de doelmatigheid van dwangarbeid. Thans werd hij nog weer veroordeeld tot 1 jaar, waarover dio sinjeur zich ook al weinig bekom meren zal. (J.-B.) KOLONIËN. BATAVIA, 2 Januari Het politiek verslag van den gouverneur van Atjeh en Onderhoorigheden, loopende van en met 5 tot en met 18 Dec., bevat in hoofdzaak de vol gende berichten: De vijandige benden vertoonden zich weder op vele punten in Groot-Atjeh. Zij lieten echter de militaire patrouilles, die bijna dagelijks nit de ver schillende posten uitrukten, ongemoeid en bepaalden zich er toe enkele schoten te lossen op de mili tairen, geposteerd tot dekking van den arbeid aan den weg tusschen Long Lemoh en Tjot-Basetoel en op een viertal onzer versterkingen. De gesteldheid van het terrein, hetwelk ten ge volge van de vele regens en het buiten hare oevers treden der Atjeh-rivier zeer drassig was, scheen den vijand in zijne operatiën te bemoeilijken, zoodat weinig anders van hem vernomen werd dan dat voortdurend talrijke benden tusschen Lepong, de XXII en de XXVI Moekims heen en weder trokken. Eene vrij sterke bende vertoonde zich wederom te Empehbling in do IX Moekims. De Atjehers werden echter door het geschutvuur uit het versterkte bivak te Tjot Goe gedwongen hunne stelling aldaar te ver laten, waarop zij zich nabij Missigit Daro nestelden. Toen het geschut van Tjot Goe hen ook daar teisterde (volgens berichten zouden zij te Empeh bling vier en in hunne laatste stelling zes dooden door ons vuur verloren hebben), ontruimden zij de IX Moekims. In eene part. corresp. van de „Java-Bode" van 22 December uit Kotta-Radja wordt o. a. ge schreven dat den 17den Dec. jl. 's avonds om 5 uren het vleeschtransport van Kroeüg Raba naar Boekit Lampaja (de nieuw opgerichte benting), ter sterkte van 1 Europeesch korporaal en 4 inlandsche faseliers, door schijnbaar vredelievende Atjehers aangevallen was. Deze quasi vrienden hadden suikerriet op het hoofd, toen het transport hen inhaalde; ze lieten de soldaten kalm voorbij zich trekken, doch waren nauwelijks achter hen, of zij vielen onze niets kwaads vermoedende soldaatjes van achteren met de klewang aan, ten gevolge waarvan 3 man zwaar gewond werden en een kor poraal van de artillerie, die voor zijn genoegen een uitstapje naar Kioeng Raba gemaakt had, licht; terwijl helaas 5 achterlaadgeweren met de noodige patronen in de handen van den vijand vielen. Yan den resident van Krawang is bericht ontvangen dat in den nacht van 15 op 16 dezer, ten gevolge van eene aardstorting van den berg Batoe-Karel, vier huizen van het gehucht Tjibago, district Baloe Sirap, zijn bedolven. Door het Centraal-Comité voor de noodlij denden door de uitbarsting op Krakatau was op 31 December in het geheel ontvangen 1,154,746.60. Van dit bedrag werd tot dien datum uitbetaald f 733,066.97l/2; terwijl over het resteerende reeds grootendeels voor nog uit te keeren vergoedingen is beschikt, zooals omstandig blijken zal uit een eerlang openbaar te maken verslag. Door den gouverneat-geDeraal van Ned.-Indië zijn de vol gende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Benoemd: Tot resident van Pek&longan, H. J. Van Swicten. Bij 's lands algemeene pakhaizen te Batavia, tot onderpakhuism. J. H. Mulder. Tot commies P. E. Abraham tot commies E. W. Teisseire; tot derden commies F. Van Cleve. Ontslagen: Eervol, uit 's lands dienst, de, in verband met de maatregelen tot bestrijding der veeziekte, tijdelijk ter beschik king van den gouv. van Sumatra's Westkust gestelde ambtenaar H. J. Engelde onderpakhnism. bij 's lands algem. pakhaizen te Batavia W. H. Van Schimroing. Bevorderd: Door den algem. secr.tot lsten klerk ter algera. secr., H. F. W. Sulter. Verleend: Met ingang van 9 Januari 1SS1 een 2-jarig verlof n. Europa \v. ziekte aan den resident van Pek&longan jhr. C. De Gijselaar. Betuigd: De bijzondere tevredenheid der regeering aan den tijdslijken controleur 2de kl. bij het binnenl. bestuur op de bezittingen buiten Java en Madnra J. L. P. Heijligers voor de wijze, waarop hij raedezewerkt heeft om in Djembrana het recht streeks gonvernementsgezag in te voeren en de landreote aldaar te regelen, alsmede voor het door hem aan den dag gelegd be leid bij eene hem opgedragen politieke zending. Departement van Oorlog. Bevorderd: Tot milit. apoth. lste kl. bij den geneeskundigen dieist, A. H. Hisgeu. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Europa, w. 15 jaren onafgebroken dienst in Ned.-Indie, aan den 2den luit. der inf. A. Van Bose, en w. ziekte aan den majoor der ait.llerie J. R. De Jong. Geplaatst: De kapt. der art. J. C. Van Geel, te Batavia; de 2de luit. der art. A. P. M. H. De Pelser Berensberg, te Banjoe Biroe en G. H. Van ZadelbofF, te Soerabaia; de off. van gez. 2de kl. J. C. Huysman, hij den geneesk. dieost van Sumatra's Westkust; de lste luk. der inf. J. B. Van Heutsz, te Batavia; de off. van gez. 2de kl. D. 1). Bnchler, te Welte vreden; dc majoor der genie P. II. Van Oorschot, te Willem I. Overgeplaatst: De off. van cez. ste kl. F. Abrahams naar Aijeli; dc iste lnits.-adj. der inf. F. J. Erdtsieck naar Magelaug en jhr. B. C. H Van Splinter naar Banjoe Biroe; de kapt. der inf. J. H. B. Jager naar Banjoe Biroe; dc paar denarts lste kl. J. Postma naar Soerabaia; de offe van gez. lste kl. J. K. Jacobs na.\r Tjiiatjap, N. L. Holwerda uaer Pouti- anak, G. Weintranb naar Pclatoegan, P. C. O. It. Waschke inaar Soerakarta en D. Ten Bosch naar Weltevreden; de 2de lnit. der inf. J. Utzman naar Djokdjokarta; de lste luita. der nf. W. S. Gruyter naar Tjiiatjap en L. P. F. Schimpt naar Atjeh; de 2d« lnits. der inf. H. G. Bandoin naar Atjeh en. A. De Lear naar Magelang; de milit. apoth. lste kl. F. F. Schroder naar Macssser; de milit. apotha. 2de kl. J. J. Pl Van Wisselingh naar Tjiiatjap en K. Milins naar Samarang; de- kapt. der inf. H. J. A. Eichholtz Daar Maeaaser en de lste- lnit. der art. C. C. P. Poelman naar Djokdjokarta. BUITENLAND. FrankrlflL De heer Grévy hoeft het decreet geteekend, waarbij de uitgifte der leening op 12 Febr. a. s. bepaald wordt. De koers van uitgifte is 76.60. De volkomen vrije inschrijvingen zullen de voorkeur hebben. De termijnsgewijze inschrijvingen zullen in vijf stortingen moeten geschieden, als2 van 40 fr., 2 van 80 fr. en 1 van 143 fr. De nieuwe rente zal aan de trekkiog van 1 Maart geen deel hebben. In de Zaterdag door de Kamer van Afge vaardigden gehouden zittiDg werd overgegaan tot de stemming over de motiëo, met betrekking tot het vraagstuk der oeconomische crisis voorgesteld. Nadat de voorzitter der Kamer zes verschillende motiën van orde had voorgelezeD, verklaarde de heer Ferry zich te vereenigen met die van den heer Ronvier, welke daarop werd aangenomen door het opsteken der handen. De heer Clómenceau vroeg toen de prioriteit van zijn voorstel. De heer Ferry bestreed dit verzoek,, maar niettemin werd het voorstel-Clémenceau toch met 254 tegen 249 stemmen aangenomen. Deze uitslag werd door de uiterste linkerzijde met gejuich begroet. De Senaat beraadslaagde tegelijk over het voorstel betreffende de vaksyndicaten. Art. 5, waarbij mach tiging wordt verleend tot de onderlinge vereenigiDg van syndicaten, werd met 136 tegen 117 stemmen verworpen, ofschoon de minister van binnenlandsche zaken het artikel had verdedigd. Reeds Zaterdag was de toestand van den heer Rouher zeer ernstig. Het bericht van zijn overlijden ten gevolge eener beroerte was toen bereids verspreid, doch bleek voorbarig te zijn» Eerst gistermorgen om negen uren is hij overleden. Grroot-Brïtaniiië. Naar het gerucht wil, heerscht er in den boezem van het ministerie verschil van gevoelen omtrent de Tran8vaalsche quaestie. Volgens de Londonsche bladen hebben de gedelegeerden van de Transvaal aan Lord Derby schriftelijk te kennen gegeven dat zij de door dezen voorgestelde grens definitief aannemen, onder de volgende drie voorwaarden: Vooreerst neemt de Transvaal geen deel aan da afbakening van het grondgebied, indien daartoe geweld van wapenen noodig mocht zijn. In de tweede plaats blijven Massouw en Moshette, wier grondgobied door de grenslijn in tweeën wordt gedeeld, feitelijk hunne rechten behouden op het gedeelte, dat aan de En- gelsche zijde der grensscheiding valt. In de derde plaats zal de regeering van de Transvaal niet aan sprakelijk mogen worden gesteld voor onlusten, van welken aard ook, welke voortvloeien uit de verdee ling van het grondgebied der bovenvermelde hoofden. Het voorstel van lord Derby, dat de regeeringen van Engeland, de Kaap en de Transvaal gezamen lijk een protectoraat zullen uitoefenen om de onzijdig heid der grens te waarborgen, is verworpendaar entegen is het voorstel der gedelegeerden aange nomen, volgens hetwelk het toezicht over die grens zal worden opgedragen aan commissarissen, door Engeland en de Boeren gezamenlijk te benoemen. Verscheiden Kamers van Koophandel in En geland hebben Zaterdag motiën aangenomen, waarbij de regeering uitgenoodigd wordt om, tot wering der veeziekte, zoo spoedig mogelijk uitvoering te geven aan het besluit, in Juli van het vorige jaar door het Lagerhuis geDomen, omtrent de beperkiag van den invoer van vee. België. In het „Palais des Académies" te Ethos©! had gisteren m«t veel luister do uitreiking der bekro ningen plaats, welke door Belgische exposanten op de internationale tentoonstelling te Amsterdam wer den behaald. Nadat de koning en koningin in het gebouw wa ren verschenen, werd het woord gevoerd door de heeren D'Andrimont, voorzitter der Belgische afdee- ling op de tentoonstelling, en Rolin Jaequemyns, die zioh met veel sympathie over Nederland en zijne gehouden tentoonstelling uitlieten. Do muziek speelde hierna het „Wien Neerlandsoh Bloed." De heeren Ronnberg en Rombout deden

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2