Te huur gevraagd N°. 7351. Maandag 4- Februari. A0. 1884. Derde Blad. Vervolg der Advertentiën. Te huur met Kei of eerder DE OHDEMVEMiXG, Groenten-, Bloem- LANDBOUWZADEN, LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden......lil'. 1.10. France per posta 1.40. Afzonderlijke Nommers... a 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. prijs der advertenties: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17^ Grootere letten naar plaatsruimte. Voor het incasseer ren builen de stad wordt/0.10 berekend. BUITENLAND. Frankrijk. De 12de dezer is waarschijnlijk de dag, waarop do inschrijving der nieuwe leening zal worden open gesteld. De inschrijvingen, waarvan het bedrag in zijn geheel wordt gestort, zullen ten volle worden aangekomen. De stortingen zullen overigens geschie den per drie maanden. De voorwaarden der leening en het cijfer der uitgifte zullen heden in het officiëelo blad worden bekend gemaakt. Bij cene ontvangst van Bonapartistische gedele geerden verklaarde prins Napoleon dat het oogen- blik gekomen was, om eene aanhoudende beweging in het loven te roepen. Daarbij werd besloten, op 17 dozer eene groote Bonapartistische bijeenkomst in eer» der Parijsche paardenspellen te houden. Do graaf van Parijs zal uit Spanje rechtstreeks naar Parijs terugkeeren en zich vervolgeus naar Cannes begeven. Volgens de „Gaulois" is Victor Napoleon van plan niet naar Frankrijk terug te keeren (hij is thans nog bij zijne moeder te Moncalieri) en zich vrijwillig in ballingschap te begeven, om alle verwik kelingen met zijn vader Jeróme te vermijden. Gaulthier De Rumilly, die, als oudste in jaren, sedert 1875 telkens de openingszitting van den Senaat presideerde, is overleden. Kij was in 1792 te Parijs geboren. Groot-Britannic. Verschillende bladen deelen mede wat zij als een uittreksel der troonrede bij de opening der Parle- mentszitting beschouwen. Ten opzichte van de Trans vaal quaestie wordt eenvoudig medegedeeld dat onderhandelingen met de gedelegeerden worden ge voerd en de zaak eene spoedige en bevredigende oplossing te gemoet gaat. Met betrekking tot de Egyptische quaestie wordt de vroegere verklaring herhaald, dat de Engelsche troepen zullen worden teruggeroepen zoodra de staat van zaken in Egypte dergclijkon maatregel veroorlooft. De heer Northcote is geïnstalleerd als rector van de universiteit van Edinburg en bij die gelegen heid tot doctor honoris cansa in do rechten benoemd. In 1883 werd uit Kimberlcy voor 2,712,400 pd. st. aan diamanten uitgevoerd. De „Times" verneemt uit Durban dat Cete- wayo's vlucht gebleken is in verband te staan met pogingen tot herovering van den troon. De Usutus, waarmee Cetewayo heimelijk correspondeerde, ston den gereed hem te helpen. Usibepu, dit vernemende, viel ce Usutus aan en versloeg hen, een groote slachting onder hen aanrichtende. Het conservative Parlementslid Chaplen heelt Maandag 11. in eene rede er op gewezen, dat de meening door het Lagerhuis ten vorigen jare in eene motie uitgesprokon, dat do veeziekte alleen afdoende kon worden tegengegaan door algeheel verbod van invoer van lerend voe, nog maar altijd door de werkeloosheid der regeoring op dit punt geheel krachteloos gebleven is. Do rogeering meent dat de wet verbiedt, aan die motie gevolg te geven de heer Chaplen acht het dan haar plicht, de wet te wijzigen. België. Bij de beraadslagingen over de begrooting van Justitie in de Kamer is Donderdag de quaestie der Vlaamsch sprekende gendarmes in Vlaanderen te berdo gekomen. De minister Bara verklaarde vol komen bereid te zijn om den ambtenaren, die Vlaamsch verstonden, voor te schrijven, hunne pro cessen-verbaal in die taal te stellen. De heer Devigne kondigde daarop een wetsontwerp aan, strekkende om voor de gendarmes de kennis van het Ylaamsoh ten veroi8chte te stelleD, en de heer Coremans zeide dat hij voorstellen zou indienen betreffende het gebruik van het Vlaamsch bij de behandeling van strafzaken. Voor hot overige nam hij akte van de verklaringen des ministers, als een bewijs dat de wind niet langer nit den Franschen hoek waaide. Wjj zijo het moede, zeide hij, bestuurd te worden met hulp van eene taal, welke niet verstaan wordt. - De minister merkte hierop aan dat deze wjjze van zijne woorden op te vatten niet zeer geeehikt was om hem aan te moedigen. Het was een onvader- landsch bedrijf, meende hij, de provinciën aldus in Vlaamsche en Fransche te splitsen, welke elkander zouden overheerschen. Alleen door gerechtigheid moest men zich laten leiden. - De heer Coremans echter bleef beweren dat de Vlaamsche door de Fransche gewesten onderdrukt werden enz., en verklaarde ten slotte dat de rechterzijde het be treurde, zich vroeger door de verfranschte denk beelden van 1830 te hebben laten leiden. Tot eene motie is het niet gekomen. De plechtige uitreiking der bokroningen, door Belgen op de Amsterdamsche Koloniale tentoon stelling behaald, zal morgen, Zondag, te Brussel plaats hebben, in tegenwoordigheid van den koning on de koningin der Belgen. Des avonds zal daar aan het lid van den Belgischen Senaat, den heer D'Andrimont, voorzitter van de Belgische commissie voor bovengenoemde expositie, eon diner door de bekroonde inzenders worden aangeboden. Het zal van 250 couverts zijn. Onder de gonoodigden komen voor onze gezant te Brussel, baron Gericke Van Herwijnen, de heer Cordes, gewezen voorzitter van het uitvoerend comité dc-r Amsterdamsche ten toonstelling, en do heer Wortheim, onder-voorzitter van dat comité. E £T.VP te- Me fc het dool om tot eene regeling van de tegen woordige financiëele moeielijkbeden to geraken, heeft Riaz-paeha, op verzoek der notabelen, het voor zitterschap aanvaard van de commissie, uit de voor naamste notabelen bestaande en welke zich tot taak stelt do regeling der verpachting van gronden onder beheer der domeinen. Die gronden zullen bij kleine kavelingen verpacht worden tot prijzen, welke in staat zullen stellen om de coupon der domein- leening te dekken en tot eene vermindering der grondbelasting over te gaan. Nubar-pacha houdt zich bezig met gelijk plan betreffende het beheer der Daira. Naar de „Daily News" meldt, heeft "Wood aan de regeering meegedeeld dat er een Enropeesche generaal bij het leger van den Mahdi bevel voert, zijnde een Duitscher, een gewezen dienaar yan Hicks-pacha. INGEZONDEN. Het bericht lezende, voorkomende in betLeidsch Dagblad van 29 Januari jl. aangaande het ongeluk op Zondag jl., plaats gehad bij het rangeeren van den tram der Noord-Zuid-Hollandsche Stoomtram- wogmaatschappij, trokken eenige woorden, daarin voorkomende, bijzonder mijne aandacht en wel: „voor de conducteurs kan zulk een ongeval niet anders dan onaangenaam zijn." Dat deze volkomen waarheid bevatten zal wellicht geen betoog behoeven, te meer wanneer men weet dat hij, die is overredon, een neef van mij is en ik met geen mogelijkheid het ongeluk kon verhoeden. Alhoewel het gebeurde in verschillende couranten is medegedeeld, dns overbekend is, schijnt het nog weinig tot leering van anderen te 6trekken, m. o. w. dat door verscheidene personen niet die voorzich tigheid wordt in acht genomen, die zeer wen- schelijk is. Nog diep geschokt door het ongolok dat door den onder mijn toezicht staanden tram had plaats gehad, ging ik den SOsten Januari jl., 's morgens om c.a. 9 uren, te Leiden een trein rangeerenhet woei sterk. Ik bevond mij op het achterste balkon van den laatsten wagen, dus zoo, dat ik een vrij overzicht op den weg had. De trein ging langzaam achteruit, de machinist belde en gaf een sein met de stoomfluit. Ondanks dit alles liep er een bejaard persoon tusschen de rails recht op den tram aan. Ik begon uit al mijn macht te fluiten en te roepen, doch of die persoon mij niet kon of wilde hooren, genoog zij Tt dat hij, toen de tram hem op eenige meters was genaderd, op zijde ging en mij, als belooning voor mijne waarschuwingen, verscheidene niet zeer vloiende uitdrukkingen naar het hoofd slingerde. De tram staat, als hij te Leiden aankomt, slechts eenige minuten aan het eind van den weg; zoodra de machine gonoegzamen voorraad water heeft ingenomen, wordt de trein gerangeerd - dit is overbekend - en is het dientengevolge dan geen onverantwoordelijke daad om, als men een trein ziet staan, tusschen de rails te loopen? Hopende dat bovenstaande regelen hun gewenBcht doel niet zullen missen en U, Mynheer de Redac teur, bij voorbaat dankzeggende voor de plaatsing, heb ik de eer te zijn UEd. dw. Dr., Hilleoom, P. Seqaab, I Febr. 1884. Conducteur der N.-Z.-H St.'Mij. De Verkooping yan den INI- BOEDEL aan de Pastorie van de R.-C. Kerk te Stompwijk, ten overstaan von Mr. COEBERGH, Notaris te Leiden, zal in plaats van Woensdag 13 Februari, op Woensdag O Februari a. s., des voormiddags te 10 ureD, plaats hebben. Te zien: 5 Febrnari van 10 tot 3 uren. eene BOVEMWOÏIMG, bevattende twee Kamers, Spreekkamertje, Keuken, Zolder en Slaapkamer, bonevens vordere gomakken. Te bevragen Schel penpad N®. 132 buiten de voorm. Koepoort. met Mei of eerder een Huls of Benedenhuis. Brieven met opgave van stand en huurprijs onder 't motto Huls aan het Bareel van dit Blad. Stoomkorenmolen OOSTDYVARSGRACHT 15 LEIDEN. De ondergeteekonde bericht voor Leiden en Omstreken dat hij steeds geregeld doorgaat met malen van allo soorten van Granen, Vee voeder enz. KB. Bij gebrek dadelijk te helpen. Aanbevelend, De Ondernemer, D. SMIT. EN van prima qnaliteit, verkrijgbaar bij J. C. ECKIKK, Bloemist, Korte Mare 34.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1