I— N°. 7350. Zaterdag 2 Februari. A0. 1884. Tweede Blad. [JEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DETER COURANT: Toot Leiden per 8 maasdeml'.ll'.ll'. f 1.10. Franco per a iao. Aitooderlflke Nommer*.8 0.05*? Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. FEIJS DEB ADVERTENTIE!!: ▼tl 1ft regel» 1.05. Iedere regel meer 0.17fc Grootere letter» naar plaataniimte. Voor het inctaat»- ren buiten de «tad wordt 0.10 berekend. Gemengd nieuws. loor de politie zijn te Amsterdam drie laren in hechtenis genomen, behoorende tot het laizoen te Haarlem, die zich zonder verlof hadden Irwijdord en als deserteurs waren aangemerkt. Ze 's namiddags per trein van 3 u. 26 m. onder fair geleide naar hun garnizoen teruggebracht, cindo voor den krijgsraad terecht te staan, en zeer oude heken de d er justitie, P. H. Thiemann, ond 34 jaar, die pas voor 4 ien nit de gevangenis was ontslagen, stond gis- opnieuw voor de arrondissements-rechtbank |Amsterdam terecht wegeDs bedrieglijke oplichting, ds vroeger werd hij herhaaldelijk voor dorgeiijke !en veroordeeld, en zoodat hij in het geheel reeds Ier dan 15 jaren in de gevangenis had doorgebracht. (Thans had hij onder den naam van Van Berckel, eder van een raadslid te Sloten en voorgevende ;enienr van den waterstaat te zijn, op verschillende slippen geld ter leen weten te krijgen, et openbaar ministerie, bij monde van mr. Ort, ic'nto eeno celstraf van 2 jaren en 2 boeten van 25. iDe uitspraak werd bepaald op 7 Februari a. s |De landbouwersknecht D. Boersema ii Groningen in het aoademiseh ziekenhuis opge- men. Bozig zijnde met de dorschmachine, geraakte ae rechterhand tusschen de kamraderen, met het volg dat zij voor de helft verbrijzeld werd. Te Berg en Terblipt (Limburg) hadeen jidman de onvoorzichtigheid zijne voor een kar spannen koe te mishandelen. Het beest, door gat godroven, gaf hierop zijn meester met znlk n kracht een stoot, dat hij kort daarop aan de volgen is overleden. Haar de „Dordtsche Crt." verneemt, ed do luitenant der pontonniers, die zich aan den oerdijk verdronken heeft, aan vlagen van melan otic en had hij in den laatsten tijd reeds meerdere Jgingen aangewend om zich van het leven te be loven. BUITENLAND. XPranlcrlilCa De commissie nit den Senaat voor de wet op de cidivisten heeft een belangrijk onderhoud gehad et den heer Félix Faure, onder-staatssecretaris r marine, feitelijk minister van koloniën. De heer lélix Faure steldo voor, van de in het ontwerp ngewezen deportatie-oorden alleen Nienw-Cale nië en Guyana als zoodanig aan te nemen, daar andere geen voldoende hulpbronnen aanbieden Op de opmerking van eenige ledea omtrent het gezonde van Guyana, las de heer Fanre een •ief van den gouverneur voor, meldende dat het erftocijfer, eerst door slechte organisatie 60 pet. dragende, thans tot 6 pet. gedaald is. Nieuw-Caledonië zon de gedeporteerden ontvangen e „individueel" daarheen verwezen werden, dat wil zeggen, die een ambacht uitoefenen en door de kolonisten gevraagd worden. Op hen zon door de administratie slechts een betrekkelijk toezicht go houden worden; de heer Félix Fanre schatte hun getal op een vijfde der gedeporteerden. Guyana zon dienon voor de collectieve deportatie, de boeven zonder handwerk, of met de ergste antecedenten die onder onmiddellijk toezicht zouden staan. De regeering rekent het eerste jaar op 5000 ge deporteerden, het tv/eede jaar op 4000, het derde op 3000. Het overbrengen, de inrichting van het verblijf en het voedsel zullen het eerste jaar 9 millioen kosten; waartegenover op eene besparing op de gevangenissen ia de departementen van ongeveer 41/, millioen 'sjaars gerekeud wordt. De commissie zal nu den minister van justitie hooren over de rechten der familie van den gede porteerde na diens overlijden. De Kamer van Afgevaardigden heeft gisteren de discussie over do oeconomische quaestie voortgezet. De minister-president, de heer Ferry, verweet n de uiterste linkerzijde dat zij geene nieuwe gezichtspunten in het vraagstuk heeft gebracht, nadat zij tot de gedelegeerden der werklieden had verklaard dat aan deze laatsten de beslechting der quaestie behoorde. De minister vereeuigde zich met het stelsel van onderlingen waarborg, door den heer Langlois voorgestaan, doch met vrije toestemming van allen. Hij prees den heer Brialou en hoopte dat het stelsel van deel in de winst door alle patroons zal toegepast worden. De plicht van den Staat is, om ieders vrijheid te verzekeren, niet om het persoonlijk initiatief te vervangen. Hij is tegen de benoeming van commisBicn, die geen parlementair karakter dragen. Do heer Clémenceau drong op hervormingen aan. Hij zeide dat de inlichtingen over de bestaande crisis onvoldoende zijn, en vroeg hot herstel van de wet op de internationale vereenigingon. Hij verzekerde dat het lijden dor werklieden is toege nomen, en vreesde dat, indien dit lijden wordt mis kend, de revolutie het gevolg zal zijn. Hij was tegen de oppermacht der financiers, tegen het monopolie op mijnen en spoorwegen, tegen de krediet-instel lingen, en richtte tot do regeering het verwijt dat de uitbreiding daarvan bevorderd heeft. Hij vraagt hulp, geen staatssocialisme. Do finantiëeie oligarchie doemt het gezag tot OBmaeht, en ver meerdert den nood der werklieden. Ten slotte ver klaarde hij zich ten sterkste voor eene progressieve belasting op het inkomen. Het bericht, dat dezer dagen door de Fransche troepen een vruchtelooze aanval op Bac-Ninh go- daan is, wordt tegengesproken. Groot-Britannië. De „Kölnischo Zeitung" meent dat, daar Enge land meer dan 11,000 onderdanen in Tunis telt, de hoer Gladstone zich wel had mogen bedenken, alvorens hen aan de Fransche rechtspleging over te geven. Met de 14,000 Italianen, die slechts onder voorwaarde aan haar onderworpen zijn, zal, naar het blad meent, de Fransche justitie wol voor zichtig omgaan, minder echter met de Britten. Hot blad verneemt dat eenige belanghebbenden eeno memorie bij hot Foreign office willen indienen om Frankrijks heerschappij geschiedkundig te onder zoeken en hare aanspraken te betwisten. De „Morning Post" zon, indien het niet zoo stellig gemeld was, btjoa niet kunnen gelooven dat generaal Gordon, met eene groote som gelds bij zich, slechts van één persoon vergezeld, de reis door de woestijn naar Khartoem doet. Dit is een eenig voorbeeld, zegt het blad, van eene regeering, die een prijs stelt op het heofd van haren eigen specialen afgezant. Het lot van professor Paimer schijnt weinig indruk gemaakt te hebben op deu heer Gladstone en zijne raadgevers. De „Daily News" erkent dat deze reis niet zonder gevaar is. De streken, waardoor de generaal te reizen heeft, leveren echter, meent dit blad, leng zooveel gevaren niet op als dio, waarheen professor Palmer ging. Ondanks het verbod van de Iersche regeoring hielden de uationalisten eene meeting te Castle- wellan (graafschap Down); 1000 soldaten en politie agenten werden naar het district gezonden om de meeting te verhinderende nationalisten slaagdou er in te ontkomen. Sir Horcuies Robinson, gouvernenr der Kaap kolonie, had gisteren een laDgdnrig onderhoud met lord Derby. Naar men verzekert, liep de beraad slaging over de correspondentie, door de Trans- vaalsche gedelegeerden overgelegd. To Bristol is zokere Donne, eon pachter, in hechtenis genomen, omdat hij dreigbrieven aan den prins van Wales geschreven had. Hij had een ge weer gekocht, openlijk verklarende dat hij plan, had den prins van Wales dood te schieten. Hij schijnt waanzinnig te zijn; bij zjjne govnngenneming' beweerde hij dat de prins hem en zijn paard had' betooverd of gebiologeerd en zoo verhinderd een prijs', in een wedren te winnen. Zweden en Noorwegen. De Rijkspostspaarbank in Zweden vindt znlk een bijval, dat in do eerste helft van Januari 4600 posten zijn ingeschreven. De moeste daarvan zijn niet hooger dan 1 kroon en worden ingebracht door studeerende jongelieden, kleine ambtenaren, dienst boden, oppassers, naaisters, arbeiders enz. Een dor laatsten begon met 25 kronen. Op het kantoor t6 Stok'uolm zijn, bohalve 4 mannen, 11 dames aan gesteld, de eerste vronwen, die bjj hot postwezen te Stokholm geplaatst zijn. Een Zweedsch geleerde heeft een middel uit gevonden, waardoor hij een beest, hetwelk hij door langzame bevriezing bijna van het leven beroofd had, weder in het leven terugroepen kan. Hij heeft aan de Zweedsche regeering voorgesteld, hem een tor dood veroordeelden misdadiger af te staaD, ten einde daarop eone proef te nemen. Egypte. Volgens te Caïro ontvangen bericht zou kolonel Gordon heden van Assoean vertrekken. De kolonel, heeft den Mahdi een brief geschreven, waarin hij hem vraagt, de Europeesche gevangenen naar Khar toem te zenden. Generaal Sartorius seint nit Soeakim. van eergis-' teravond: „Sinkat en Tokar zijn nog steeds in onze macht. Ik zal morgen vertrekken om mij bij Baker-, pacha te voegen. Aanstaanden Vrijdag rukken wij, verder op." Baker-pecha deed yéér eenige dagen eene ver kenning met cavalerie en viel Osman-Digna aan, die daarbij 120 man aan dooden en gewonden verloor. Zuid-Af r ïli a. Transvaal. - 8 Januari. - Op do goudvelden aan de Kaap heeft men eene groote hoeveolheid allu viaal goud gevonden en nieuwe rijke riffen ont dekt. Eén graver vond in eene week zestien pond gewicht aan goud. Op de heuvels ten oosten van do Kaapvallei is eon buitengewoon rijk rif ontdokt, dat zich over een lengtp van twee mijlen duidelijk boven den grond nitBtrekt; do diepte is onbekend. Prachtige monsters goudhondend kwarts en zware, klompen gond zijn hier tentoongesteld. Eén klomp, wegende dertien pond, werd gevonden op eene; dolfplek, Jamestown genaamd, jnist onder het Ber- linplateau gelegen. Er zijn daar ongeveer vijftig gravers en allen doen goede zaken. Daar dr. Jorissen geweigerd heeft, zich candidaat te stollen voor don Volksraad, hebben zijne onder steuners eene reqnisitie gericht aan den heer FraDB Joubert. Do heeren Struben en Ferreira zijn ook in het veld. Volksblad De trokboeron zijn door den Britschen agent in Zoeloeland, den heer Fynn, aangemaand de in bezit genomen hoeven te verlaten. Piet Joubert heeft hun daarop nieuwe plaatsen in de Transvaal aan geboden. - De heer J. W. Shepstone is tot rechter in het ioiandsch hooggerechtshof van Natal benoemd en door den heer H. P. Shepstone als secretaris voor de inboorliDgen-zaken vervangen. - Zoowel in Pondo- als Zoeloeland blijven de kleine oorlogen der onderscheiden volksstammen, meestal door ge schillen over schatplichtigheid, voortduren. - Op 7 Februari zal de verkiezing voor het Kaapsche Iluis van Afgevaardigden plaats hebben. - In Ba- sutoland nemen de pokken af, maar op de diamant velden woeden ze nog hevig voort.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1