De veldwachter van Zoetermeer heeft in eene herberg aan den Z.-O.-Binnensingel te 's-Hage de hand gelegd op den vermisten vracht rijder tusBchen Den Haag en Delft, A. v. d. S(ande), die met behulp van twee politie-agenten naar het bureel op de Nieuwe Haven werd overgebracht. De gearresteerde wordt verdacht eenige hem ter bezor ging toevertrouwde goederen te hebben vervreemd. In de Koningstraat te 's-Hage kreeg gisteravond een persoon eene geweldige bloedspu wing. Nadat men den lijder bij den spekslager V., aldaar woonachtig, ingedragen had, overleed hij onmiddellijk. - Een Scheveninger, Spaans geheeten, viel in het Noordeinde te 's-Hage van een trottoir en brak twee ribben. Hij werd per rijtuig naar huis gebracht. De pokken-epidemie te Oud-Beier- land is bijna geweken. Deze week kwam daar geen enkel geval voor. Het eenig aangegeven geval betrof een lijder, die zich aan boord van een vaar tuig bevond, dat pas in de haven was binnen gekomen. C. Th. Teeuwissen, vroeger brieven besteller te Amsterdam, is gisteren door het ge rechtshof aldaar tot eene celstraf van zes maanden en betaling van eenige geldboeten veroordeeld, ter zake van IB valschheden in onderhandschege schriften, en het tweemaal openen en terughouden van brieven. Het O. M. had tegen hem eene tucht huisstraf van vijf jaren geëischt. Het hof vond echter grond tot toepassing van verzachtende om standigheden. Door de Zuid-Hollandsche Redding- maatschappjj is eene som van 125 ter verdee ling onder de bemanning van den Goereeschen loodskotter No. 17 gegeven, wegens de redding -der bemanning van het Duitsche schoonerschip „Helena." Uit Zutfen wordt aan de „Z w. Crt." geseind dat G. Arends, een der vermoedelijke plegers van den moord onder Raalte, gisteren door do Pruisische politie te Nijmegen uitgeleverd en dadelijk gevankelijk naar de gevangenis te Zutfen over gebracht is. Dezer dagen werd 's avonds te Hel mond de 27-jarige dochter van II. v. A. door den hevigen storm opgenomen en in de Ameide ge worpen. Op haar hulpgeroep kwamen W. v. B. en zijn zoon toegesneld, die echter niet dadelijk de drenkelinge bespeurden, daar de stroom haar reeds achter de huizen had gevoerd. Na vele pogingen gelukte het aan genoemde personen haar op het droge te brengen. Het meisje heeft door den schrik de spraak verloren. De ongerustheid, waarin vele bewo ners van het eiland Marken nog steeds verkeerden, door het wegblijven van vele botters, door den jongsten storm wijd en zijd verspreid, is opgeheven; allen zijn behouden gebleven. Yoor velen was het echter een strijd op leven en dood. Het binnenwater heeft in het Z.W. van Drente eene verbazende hoogte bereikt. Allo landen staan blank, zeer ten nadeele van de boeren. Ook de arbei ders, die zich met vergraven bezig hielden, hebben dat werk moeten staken. Tusschen Meppel en Zwart sluis is de geheele streek aan een zee gelijk. De Fransche goelet „Auguste Anne", komende van Antwerpen, heeft op de Spaansche kast bij Luarca (provincie Asturië) schipbreuk geleden. Het is gebleken dat de moordenaar van den Weener politie-agent Blöch eenige maanden reeds te Weenen gewoond heeft. In den laatsten tijd hadden verschillende politie-beambten brieven ontvangen, met doodshoofden „versierd" en waarin hunne veroordeeling tor dood werd medegedeeld. De voor een paar dagen gearresteerde werkman Brüll- mayer, verdacht van medeplichtigheid aan den moord op Blöch, is onschuldig gebleken en weder in vrijheid gesteld. Dezer dagen is de broeder van den bekenden ontdekkingsreiziger De Brazza te Napels op de Corsica naar Assab schoepgegaan, met eene geheele lading wapenen, ammunutie, koopwaren en bouwmateriaal, ten einde met de grensstammen aldaar betrekkingen aan te knoopen en van liever lede verder in het binnenland door te dringen. De onderneming is van geheel particulieren aard. Door de politie te Liverpool iseene jonge dame aangehouden, die, in mansgewaad ge kleed, als matroos aan boord van een schip trachtte te gaan. Zij verklaarde eene modemaakster uit Yorkshire te zijo, doch weigerde haar naam op te geven. Te Gloegof (prov. Tschernigoi) werd de woning van zekeren Jodkewitsch in brand ge stoken, nadat vooraf alle deuren en vensters met planken betimmerd waren om de bewoners het vluchten onmogelijk te maken. Gelukkig daagde nog tijdig redding op. Men zegt dat wraak over een gepleegd onheil oorzaak van deze strafoefening is geweest. In Berdytschen heeft men den gevan- gene G. den buik opengesneden. De dader was een medegevangene en de oorzaak wraak over het aan den directeur verklikken van eene overtreding. Hot gevangen scheepsvolk van de „Ni- sero". - De „Daily News" deelt een brief mede, welken de kapitein van de „Nisero" - die met zijne equipage op 't oogonblik nog steeds in de macht is van den Rajah van Tenorn - den 8sten Dec., terwijl bij zich reeds in 's vijands handen bevond, aan zijne vrouw had gericht. Kapitein "Woodhouse schrijft: „Thans hob ik u vreeselijker nieuws mede te deelen dan ooit te voren. Ik ben aU uit den dood herrezen. Welk een lijden heb ik doorstaan! Gedurende vele dagen had ik Diets te eten dan wat rijst 's morgens en 's avonds, en ik werd behandeld als een hond. Ik kan op dit oogenblik Dog nauwelijks schrijven, ik ben er te zenuwachtig toe. Nadat wij schipbreuk geleden hadden, kwamen de inboorlingen (allen wildeD) en namen ons ge vangen. Zij brachten ons op drie verschillende plaatsen, lieten ons menigmaal tot aan de borst door het water, loopen, gaven ons zoogoed als niets te eten en dreigden ons vaak te dooden. Acht dagen verliepen er zonder dat wij wisten waar wij on3 bevonden, toen de Hollanders een bevriend Rajah zonden, die aan onzen Rajah liet vragen voor welke som hjj ons wilde loslaten, terwijl hij mij tevens een brief zond, zeggende dat ik moed zou houdeD, daar zij twee oorlogsschepen tot hunne beschikking hadden. Terzelfder tijd lag een Engelsch oorlogsschip met een consul aan boord nabij de kust. Ik ver zocht den Rajah mij los te laten, om met hem te sprekoD, en mij tevens te vergunnen de zieken met mij te nemen. Hij liet echter slechts den tweeden machinist met mij gaan. Toen ik aan boord kwam, viel ik flauw - dat was voor 't eerst in mijn leven. Alle officieren waren zeer welwillend. Do troepen en de schepen zijn gereed om den Rajah te kas tijden, maar bid God dat Hij het volk bevrijde. Iedereen is zeer vriendelijk jegens mij en wil mij niet laten gaan. Ik gevoel mij zeer zwak." BTJX'XEïIVLA.DJIX Frankrijk. De „Agence Havas" meldt dat de uitgifte der aflosbaro leening 3 pets. van 10 tot 15 Februari zal plaats hebben. Naar men uit Algiers verzekert, heeft de marabout der Scuoussi's (een voornaam godsdienstig opperhoofd in Tripoli) eene circulaire rondgezonden, waarin hij den Mahdi of „valschen profeet" een ge lukzoeker noemt en den Muzelmannen verbiedt hem te ondersteunen. De vice-minister van koloniën heeft den alge- meenen radon van Guadeloupe, Martinique en Reu nion aangeschreven, deze lichamen uitnoodigende om de Fransche voortbrengselen te bevoordeelen door van buitenlandsche producten een differentieel recht te heffen. Io de andore kolonion, welke geen algemeenen raad bezitten, zal zulk een recht door de regeering bij decreet worden ingevoerd. Groot-Britannië. Lord Salisbury sprak gisteren in eene redevoering aan een conservatieven maaltijd te Hertford zijne afkeuring uit over de Transvaal politiek der regee ring. Hij veroordeelde het denkbeeld om de suzeroi- niteit te laten varen en do belangen van 400,000 a 500,000 inboorlingen prijs te geven aan eene aristocratie van 40,000 blanken, die onder den kwa den invloed verkeeren van de praktijk en de tradi- tiën dor slavernij. Men verzekert dat lord Derby de Maandag ontvangeno verdere correspondentie van de Trans- vaalsche gedelegeerden onderzoekt. Z-ij handelt over de grens qnaestie en bevat alles wat aan den minis ter verleden week door den heer Dutoit in het ge voerde onderhoud is medegedeeld. Men verwacht dat de beraadslagingen in het Lagerhuis over het antwoord op de troonrede van 5 tot 15 Febr. zullen duren. Aan de „Daily News" wordt uit Pietermaritz- burg geseind dat Cetewayo verleden Zondag hei melijk met eenige volgelingen Ekowa verliet. Reeds den daarop volgenden dag was men hem echter op het spoor en werd hij onder militd^* geleide naar Ekowa teruggebracht. België. Verleden Zondag is in het lokaal van het „Wil lemsfonds" te Brussel eene bijeenkomst gehouden ter voorbereiding van een „Vlaamschen Landdag." Zij was talrijk bezocht en de aanvoerders der Vlaam6che Beweging uit Antwerpen, Gent, Brugge zelf enz. waren tegenwoordig. De heer Julius Hoste zat voor en na eene beraadslaging, waaraan behalve deze, o. a. het Kamerlid Coromans, het Antwerpsche gemeenteraadslid J. Van Beers enz. deelnamen, werd met algemeene stemmen besloten, in elk dor vijf Vlaamsche gewesten een comité te vormen van vier leden, die te zamen te Brussel tot een centraal comité zouden bijeenkomen om het politiek program voor den Landdag, hetwelk dan van zelf het pro gram der geheele Vlaamsche partij zou zijn, vast te stellen. De Landdag zal in den aanstaanden zomer op eene nader te bepalen dag gehouden worden. Een koopman te Antwerpen heeft voor een half millioen fr. aandeelon genomen voor de ten toonstelling. Het Belgisch aardrijkskundig genootschap Ï3 van plan een expeditie te zenden naar Middel- Afrika, onder leidiDg van den Oostenrijker Chavannes. Het doel is o. a. een kaart van do Congo te maken. Chavannes zal in het begin van Febr. vertrekken. Naar men verneemt, zal de Transvaalsche deputatie ook Antwerpen bezoeken en daar worden ontvangen door een comité, aan welks hoofd de heer Julius De Geyter staat. Telegrammen. LONDEN, 30 Januari. De oud-minister Cran- brook hield gisteren eene redevoering te Hudders- field, waarin hij erkende dat de conservatieve regee ring do Transvaal heeft geannexeerd, doch deed uitkomen dat dit was geschied onder toestemming van alle partijen. Spreker veroordeelde zeer gestreng de taktiek der tegenwoordige regeoring tegenover de Transvaal, waarvaD, volgens hem, de gerezen moeilijkheden het noodzakelijk gevolg wareD. On gestraft schonden do Boeren bijna ieder artikel der conventie van Pretoria. De heer Jorissen vertrekt morgen over Dart mouth naar de Kaap. De heer Mazuc, een wolbekend Eogelsch- gezind Franschman, zal binnenkort worden benoemd tot directeur-generaal der Egyptische staatsinkomsten. SAMARANG, 30 Januari. (A.) In suiker niets van belaag omgegaan en noteering onveranderd gebleven. Koffie blijft vast gestemd, maar zonder omzet. Indigo, nieuwe oogst, bij inschrijving geboden voor fraaie middel-qualiteit 4.70, hoog fijne ƒ5.31 per Ned. pd. Ruwe en gebleekte lijnwaden zijn zonder verandering in vaste stemming. ST.-PETERSBURG, 31 Januari. De minister van financiën verklaart in het officiëele regeerïngs- blad dat hij de personen-belasting (waarvan een telegram dezer dagen molding maakte) bij den Rijks raad noch heeft ingediend, noch voornemens is in te dienen. WEENEN, 31 Januari. De „Wiener Zeitang" bevat eene verordening van het gezamenlijk minis terie der monarchie, gedateerd 30 Januari, waarbij op grond der wet van 5 Mei 1869 voor de arron dissementen Weenen, Korneuburg en Wiener-Neu- stadt uitzonderingsbepalingen worden in werking geBteld, welke zich zullen uitstrekken over verdachte brieven en gevaarlijke drukwerken. Eene andere verordening stelt rechtbanken van gezworenen in voor de arrondissementen Weenen en Korneuburg. ROME, 31 Januari. (Part. Tel.) Kardinaal Biblio, de bewerker van den Syllabus van December 1864, waarin de Pauselijke Kerk alle beginselen van het moderne loven, welke met hare leer in strijd zijn, opsomt en veroordeelt, is hedenmiddag overledeD. LEIDEN, 31 Januari, De verwachting voor morgen is: wind van zuid tot west, buiig, regen. De Indische mail, per stoomschip „Prins Hen drik," wordt 2 Februari alhier verwacht. De drieklonr, welke aan het nieuwe gebouw der overdekte Markt in de Eerste Wagenstraat te 's Gravenhage wapperde, kondigde heden de opening aan van die even sierlijke als nuttige inrichting, welker wederga in Nederland nog niet bestaat. Do opening geschiedde op eenvoudige maar feestelijke wijze. Do inrichting is aldus: eerst een voorgalerij met netto winkels, waarvan een der huurders, de bloe-

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2