iV. 7349. Vrijdag 1 Februari. A0. 1884. Avond-editie. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: foor Leiden per 3 maaadea.L10. Franc* per po?U1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Conrant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- ntUS DER ADVERTENTIES Tm 1—8 rebels f 1.06. Ieders regel meur aiïji Groolere letters naar plaatsruimte. Voor het incwae ren buiten de stad wordt f 0.10 berekend. Offlciëele KennUgeTlngeB. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het adres van G. lil LLKNAAR, wonende alhier, houdende verzoek om vergunning tot oprichtiog van eene varkemsUehterij in het perceel in de Langestraat No, 71 Gelet op de arlL 6 en 7 der wet van 2 Juni 1876 (Staatsblad N°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Woensdag den lilden Febr. aanst., 's voormiddags te elf uren, op het Raad huis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, BE KANTER, Burgemeester. 30 Jan. 1884. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 31 Januari. In de hedennamiddag gehouden gemeenteraads zitting waren tegenwoordig de heeren De Laat De Kanter, voorzitter, De Fremery, Hartevelt, Van der Zweep, Bredine, Jota, Wilhelmy Damsté, Zaayer, Land, Bays, Le Poole, Verster, Van der Hoeven, Donner, Knappert, De Geus, De Goeje, De Clercq en WaB. Afwezig met kennisgeving de heeren Van Wensen, Van Dissel en Dercksen. Ingekomen waren o. m.een verzoek van den waarnemenden commandant der dd, schutterij alhier om vergunning tot plaatsing in de Schuttersraad - kamer van een gedenksteen aan de nagedachtenis van wijlen den adjudant-onderofficier J. Baër; een adres van de firma's J. Zuurdeeg Zn. c. e. om de h. i. te hooge pachtsom van hot Raamland te brengen op f 344 'sjaars, welk adres echter vol gens art. 9 der Grondwet niet behoorlijk was onder teekend en alzoo moest worden ter zijde gelegd; zoomede eene kennisgeving van den kolonel-adju dant, tevens particulieren secretaris des KoningB, dat Z. M. tot zijn leedwezen verhinderd is bij de a. s. onthulling van het Monument van Leidens Ontzet tegenwoordig te zijn. Verder deelde do voorzitter mede dat aan den Btadswerkman J. Kasteelen een pensioen is toege kend van f 152.10 'sjaars; dat in de verdeeling der werkzaamheden van B. en Ws eenige wijziging is gebracht in zooverre dat de heer Hartevelt als ambtenaar van den Burgerlijken Stand zal optredeD, terwijl de heer Bool de afdeeling Onderwijs op zich hoeft genomen, - en dat de door de jongste stormen aau de gemeentegebouwen veroorzaakte schade voovloopig is geraamd op f 560. Voor deu tijd van drio jaren werden dr. A. E. Simon Thomas en dr. J. Baert in hunne betrek kingen gecontinueerd, de eerste als praelector in de verloskunde mot 18 en de tweede als stads- geneeskundige met lö.stemmeo; de overige biljetten waren in blanco. Op voorstel van den heer Le Poole werd de voordracht tot ingebruikgeving van het RaamlaDd onder Leiderdorp aaogehonden tot de volgende - vergadering, ten einde den adressanten van boven genoemd adres de gelegenheid te geven hun abnis te heretellen, waartegen B. en Ws. mede geen bezwaar hadden. Achtereenvolgens werden zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurdde voordraeht tot verkoop, rooiing en aanplanting van boomen enz.; het ver zoek van I. Bondri om voor zijne huizen in het Vogelstraatje een stoep te leggende vermindering in de aanslagen op het eerste suppletoir kohier *ier plaatseljjke directe belasting, dienst 1883, van A; F. C. Strack Van Scbrjndel met f 17.28 en van A. P. Hakkenberg met f 8.94 en beiden alzoo te brengen reep. op f 5.96 en f 3.58; de staat van af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1883; de voordracht betrekkelijk de voor genomen vaartverbetering tusschen Vliet en Rijn, en ten slotte ook het derde suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1883, tot een bedrag van f 182.49. De Koning en de Koningin hebben aan den burgemeester der residentie voor de commissie tot tijdelijke werkverschaffing aldaar f 1000 gezonden- Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wets ontwerp tot wijziging van eenige bepalingen in de wet op de nationale militie. In de jongste aflevering van het rechtskundig tijdschrift Themis" komt een opstel voor: „de Troonopvolging", door mr. S. Maller Hzn., advocaat te Botterdam. Volgens schrijver zonden als mogelijke troonopvolgers hier te lande in aanmerking komen lo. Prins Alexander der Nederlanden, Prins van Oranje; 2o. Prinses Wilhelmina der Nederlanden; 3o. Prinses Sophia der Nederlanden4o. Prins Karei August van Saksen-Weimar5o. Prinses Elisabeth van Saksen-Weimar; 6o. Prinses Marie der Nederlanden; 7o. Vorst Frederik van Wied; 8o. Vorst Willem van Wied; 9o. Vorst Viotor van Wied; lOo. Vorstin Louize van Wied; llo. Prins Albert van Prnisen; 12o. Hertog Adolf van Nassau; 13o. Prins Willem van Nassau; 14o. Prins Nioolaas van Nassau. Mr. A. J. H. Van Baar, lid der Tweede Kamer, neemt aanmerkelijk in beterschap toe. Het gevaar schijnt geweken te zijn. De Staatscourant van heden bevat de konink lijk goedgekeurde statuten der vereeniging „Sin- gelschool" te Leiderdorp, waarvan het doel is de oprichting en instandhouding van scholen voor lagor onderwijs op de singels bij Leiden. De vereeniging heeft tot haar grondslag de Heilige Schrift, bestaat nit acht leden, die jaarlijks minstens vijf galden zullen moeten bijdragen, terwijl de middelen tot oprichting en instandhouding der scholen worden gevonden uit schoolgelden, jaarlijksche bijdragen, giften en erflatingen, en is opgericht voor 29 jaren. De Amsterdamscho gemeenteraad heeft gis teren uitvoerig de beorsqnaeslie behandeld. De heer Prins verdedigde zijn voorste^ om een beurs noordelijk op het nog aan te plempen Damrak te bouwen, ten einde meer ruimte te verkrijgen en beter aan de eischen van de aesthetiek te kunnen voldoen. De heer Metelerkamp bestreed dit voorstel en herinnerde aan de vele slingeringen in deze quaestie. Hij wenschte de resultaten der prijsvraag af te wachten, alvorens op hot eenmaal genomen beslnit terug te komen. De heeren Van Nierop, Van Eeghen en Hovy motiveerden han stem voor een ruimer beursgebouw, dan hetgeen was voor gesteld, waarna de heer Van Hall eene motie voor- stolde om het plan-Moysken, dat een beurs op den Dam beoogt, nader te onderzoeken. Deze motie werd krachtig bestreden door den voorzitter,""aan gezien dit plan vroeger door de benrscommissie als zijode te kostbaar en belemmerend voor de groote verkeerswegen was atgekenrd. Nog werd de motie bestreden door den heer Joosten, doch verdedigd door de heeren Van Nierop, Ankersmit en Hei- neken, die vooral daarom niet wilden beslisseB, omdat de wethouder van publieke werken nader onderzooken wil. Do motie werd aangenomen met 17 tegen 16 stemmen. Onder leiding van den heer Van Dnyl is te Amsterdam gisteravond eene vergadering gebonden van vrienden van de Transvalere, waarin besloten werd aan onderscheidene personen het verzoek to richten om zich te constitneeren als commissie van ontvangst der deputatie van de Transvaal, die thans te Londen vertoeft. Vele belangstellenden in de tochten der Hol landers naar de Noordelijke IJszee waren gister middag in het lokaal „Eensgezindheid" te Amster dam bijeengekomen, ter bijwoning van dealgemeene vergadering van de „WIUem-Barendez-Vereeniging", die aldaar werd gehouden. Als blijk van dank en herinnering werd aan den commandant Van Dalen en den lnitenant-ter-zee J. N. P. Kluit, een prachtige zilveren beker, voor stellende een aardglobe, waarop een koene zee vaarder met de vlag in de hand, de plaats van den Noordpool inneemt, aangeboden, terwijl den matroos Bakkereen zilveren tabaksdoos werd ter hand gesteld. De Voorzitter toonde tevens een silveren kan en twee bokalen, die der Vereeniging waren aan geboden als bewijs van dank voor de redding van Leigh Smith, en vorklaarde dat hij met gerustheid de „Barendsz" ten zevenden male weder zon zien nitzeilen, vooral nu de oommandant Van Dalen zich opnienw bereid had verklaard de leiding op zich te nemen. Een spreker, die het overwinteren wenBchelijk zon vinden, werd door den Voorzitter geantwoord dat daartegen vooralsnog te veel geldelijke en prac- tisohe bezwaren bestonden. Met het stoomschip „Utrecht" zal op den 2den Februari a. s., 's voormiddags te halftwaalf, een brievenmaal worden verzonden nit Rotterdam naar Padang en Batavia. Met het Btoomschip „Burgemeester Den Tex", van de Maatschappij „Nederland", hetwelk den 9den Febr. a. s. van Amsterdam vertrekt, zal van daar rechtstreeks een brievenmaal naar Atjeh worden verzonden. Voorts zal op Dinsdag den 19den Febr. a. s- met den trein van 5.20 's avonds nit Amsterdam. naar Antwerpen in aansluiting op het vertrek van. het bedoelde stoomschip nit Marseille een tweede verzending aan Atjeh geschieden. De officier van gezondheid der 1ste kl. bij de zeemacht D. Matak Fontein, nit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, ie op non-activiteit gesteld. Het stoomschip „Prins van Oranje" vertrok gisteren van Batavia via Padang naar Amsterdam. Z. M. heeft den heer Ednard De Grelle, laat stelijk raad bij het gezantschap van den koning der Belgen te 's-Gravenhage, sedert benoemd tot HD. minister resident te Rio de Janeiro, benoemd tot commandenr der orde van den Nederlandechen Leenw, zoomede tot ridder den heer Naroisse Allo, inspecteur-goneraal, belast met het beheer van het Belgisch zeewezen- met ingang van 13 Febr. a. s.,. benoemd tot burgemeester van het Bildt, T. Oos- terlo; - aan S. W. Middelkoop, op zijn verzoek, met 1 Febr., eervol ontslag verleend als kantonrechter- plaatsverv. in bet kanton Eindhoven; - den sedert tot lsten luit. bevorderden 2den lalt. J. Reerink, van- het wapen der inf. hier te lande, die bij kon. besluit van 24 Jan. 1879 voor vijf jaren werd ge detacheerd bij het leger in Ned.-Indië, in zjjn rang overgeplaatst bij het wapen der inf. in Ned.-Indië, te rekenen van de dagteekening van het tegen woordig "beslnit. Gemengd Nieuws. Aan het S teen s c b nu r alhier is heden morgen eene vrouw aangereden ten gevolge van de onachtzaamheid van een man, die met een petro- lenmwagen reed. Eerst naar het politiebnreel ge- bracht, werd zij vervolgens na geneeskundig te zijn onderzocht, per rijtuig naar hare woning vervoerd. Men schrijft ons nit Katwijk aan Zee dat schipper Jb. Van der Plas Wz., voerende de bomschuit „de jonge Habertos Vries", reeder H. Vries Van Doorn, den 21sten dezer op de versch- visscherij uitgegaan, na zwaar stormweer doorge staan te hebben, te IJmniden is binnengekomen. De matroos Klaas Jb. Van Dnin was wegens ziekte aan boord overleden, nalatende eene diep bedroefde weduwe met vier jeugdige kinderen. Het lijk zal huiswaarts vervoerd worden.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1