Gemengd Nleu w 3. De heer Maju gaf gisteravond in de Stadszaal de eerste zijner twee voorstelüogon. Zeer aanschouwelijk werden enkele in3ecteD, zóó en zooveel maal vergroot - volgens het affiche 40 millicen maal - op het dook gebracht, waarbij de heer Maju telkens eene uillegging ten beste gaf. Een druppel water en een stokje kaas - wie zon zoo zeggen dat daarin nog levende wezens aanwezig waren? Door den hydro oxygeen-gas-microscoop wer den die beestjes op het doek tot monsters gerepro duceerd en hun kruipen, springen enz. zou iemand bijna doen besluiten geen water meer te drinken of kaas te eten. De trichinen en bacteriën - nog minder bekend - werden op dezelfde wijze voorgesteld. Na de pauze werd de afdcoiiDg „land- en volken kunde" in behandeling genomen. Uit de vroegste oudheid kreeg men beelden en gebouwen te zien, welke «zeer de aandacht trokken. Ook gezichten naar beroemde schilderstukken of het weergeven van oude of nieuwere wonderen op het gebied der beeldhouwkunst vielen mede zeer in den smaak. Do zaal was vrijgoed bezet, vooral wanneer men in aanmerking neemt dat de heer Maju hedenavond eene tweede voorstelling geeft. In de week van 20 tot 26 Januari zijn in Zuid-Holland door pokken aangetast te Leiden on te Rotterdam 4, (e Oud-Beierland 2 personen (4 overleden). Door eene onbekende oorzaak ont stond gisteravond brand in de koolvatenschuur van van J. Kromhout te Rijnsburg. Een felle wind, die er op dat oogenblik woei, zou zooals het zich liet aanzien, spoedig den brand doen overslaan in de vlak daarnaast staaude hooibergen. De brand weer was echter spoedig op de plaats des onheils tegenwoordig en het mocht haar gelukken, geholpen door de spuit van Katwijk, de vlam in haar voort gang te stuiten. De schade is betrekkelijk niet groot. Bij J. Dunnebier aan den Ringdijk bij Sloten is een pogiüg tot inbraak gedaan, doch niets werd medegenomenwel is er een eind dik touw achtergelaten, vermoedelijk reeds elders ontvreemd. Aangaande denbrand in de stearine- kaarsonfabriek te Gouda wordt nog gemold dat van de aebt distilleerketels met vetzuur er óóq is ge sprongen en het kokende vet stroomde daaruit, alles in vlam zettende wat het ontmoette. De schade is echter minder groot dan men eerst meende; de brandmuren en de ijzeren deuren en de brandweer, die de overige gebouwen nat hield, hebben belet dat de ramp grooter omvang verkreeg. Voorloopig is de geheele schade nog niet te bepa len; de fabriek is bij verschillende maatschappijen verzekerd. Het hoofdgebouw is behouden gebleven en het. voornaamste deel van de fabriek staat nog, maar wat vernield werd, is van zoo groot belang, dat het werk geheel en al in 18S4 niet zal kuDDen worden hervat. De beide directeuren, die in gewone tij don zoovele blijken gaven voor hunne taak ten volle berekend te zijn, toonden ook bij deze gelegen heid hoe actief en flink zij weten te handelen. De eene, dr. H. IJsel De Schepper, was tijdens en na den brand voortdurend op do fabriek tot handhaving der orde en tot het nemen van doel treffende maatregelen, en de andere, de heer G. J. Steens Zijnen, ging reeds met een van de eerste treinen naar elders om te voorzien in de oogen- blikkelijke behoefte aan grondstoffen. Opnieuw bleek dat het geheim van het groot succes der stearine- kaarsenfabriek „Gouda" - snol en doeltreffend han delen - nog steeds het doel is der directie. Men was den brand tegen acht uren eigenlijk pas meester, ofschoon 't grootste gevaar reeds vroe ger scheen geweken. Toch moesten enkele brand spuiten nog den geheelen dag water geven; nu en dan stegen uit de vernielde werktuigen vlammen op, die, zoodra er water bij gebracht werd, allerlei kleurverwisselingen ondergingen en een onhoudbaren stank en rook verspreidden. Men kan zich daardoor eenigszins een voorstelling maken van demoeielijk- heden, waarmede de brandweer des nachts moet hebben gekampt. Te verwonderen is het zelfs, dat er geen ernstige persoonlijke ongelukken zijn voor gekomen; wel raakten eenigo personen - het laat zich begrijpen - bedwelmd, maar daarbij bleef het gelukkig. Er was volkomen windstilte; ware de brand in den storm der laatste dagen uitgebroken, de ramp ware vermoedelijk niet te overzien. Niet de fabriek, maar de geheele wijk, die onder den naam van „'t Baurtje" bekend staat, zou dan waarschijnlijk zijn vernield. Nu reeds /deden de vonken op enkele meer verwijderde punten een begin van brand ont staan, doch deze werden gelukkig terstond onderdrukt. Het personeel, dat aan de fabriek werkzaam was, bestond uit ongeveer 200 mannen en 300 vrouwen. Een gedeelte daarvan zal echter wel weer spoedig aan den arbeid kunnen gaan; doch de twee verbrande gebouwen waren de voornaamste en onmisbaarete. Te Montfoort was de brand reeds om ongeveer vier uren duidelijk zichtbaar. Het was er zelfs, zegt men, zóó licht dat men een dubbeltje op de brug 6ven buiten de stad kon zien liggen. De houtzaagmolen „de Eendracht" bij Zaandam is door eene onbekende oorzaak geheel afgebrand. Hij was het eigendom van den heer Hendriks. J o h a d n e 8 VliekeD5 tamboer-majoor en bode bij de schutterij te Amsterdam, is gisteren door het gerechtshof aldaar schuldig verklaard aan de hem ten laste gelegde misdrijven van mis bruik van vertrouwen en van drie valschheden in onderhaudsche geschriften eu het driemaal desbewust gebruikmaken daarvan; van de vervalsching in het kladboekje werd hij vrijgesproken. Onderaanneming van verzachtende omstandigheden, - als hoogen leeftijd en vroeger onbesproken gedrag, - werd hij veroordeeld tot een celstraf van zes maanden, acht geldboeten van f 12.50 en zes van f 50. Door derecherchederAmsterdam- sche politie is een Duitscher gearresteerd, die zich in den laatsten tijd onledig hield met het huron van kamers in de hoofdstad. Een half uur nadat hij do kamer betrokken had, wist bij zich met een of ander voorwerp heimelijk to ver wijderen. Hij werd gevat op de Rotterdammer nachtboot, waar hjj uit de kajuit, vóór de afvaart, eenige benoodigdheden van de passagiers had mede genomen. In de Spuistraat te Amsterdam is weer eene vrouw dood op haar bed gevonden. Mis bruik vau sterken drank was de oorzaak van haren dood. Niettegenstaande het gure jaarge tijde kan men toch nog dagelijks in de bassins der zweminrichting aan de De Ruyterkade te Amsterdam eenige personen zi9n zwemmen. De onderwijzer D., in conditie te Linechoten, ging Zondag-avond II. van die plaats naar Woerden en keerde tot heden niot op zijne standplaats terug. Men vreest dat hij, door de duisternis misleid, iu de Linschoter watering ge raakt en verdronken is. Men schrijft uit Zevenaar aan het „D. v. N.": In het naburige Elten hadden Zaterdag man en vrouw het huis verlateu, de man om op de fabriek te gaan werken en de vrouw om bood schappen te doen. Zij hadden de deur gesloten en twee kleine kinderen, zonder toezicht, achtergelaten. De kleinen schijnen mot vuur te hebben gespeeld, want spoedig stond het huis in lichterlaaie; do buren hebben met een bijl de deur moeten verbrijzelen, om de kleinen te kunnen redden, die erge brand wonden bekomen hebben; het huis brandde geheel af en niets werd gered. Tegen de vrouw is proces verbaal opgemaakt. Toen Maandag-avond te 10 uren, zoo als gewoonlijk, te Roermond drie treinen ongeveer gelijktijdig aankwamen, wilde de brievenbesteller S. de rails nog overstappen om den conducteur van den stilstaanden trein den brievenzak aan te reiken, maar hij struikelde. Er was voor den machinist geen tijd meer om de locomotief dadelijk te doen stilstaan. Deze schoof hem op zijde, waarbij hem zijn rechterarm even onder den elleboog werd afgeë sneden. Hij is onmiddellijk ter verdere verpleging naar het Louisehuis vervoerd. Do rechtbank te Arnhem veroordeelde den bekenden oplichter Steven lleijink tot 3 jaar tuchthuisstraf. „Vermoorden zal ik jel Doodschieten wil ik je!" riep een jongeling te Arnhem tegen een schildwacht wien hij eerst had getergd. De wachthebbende manschappen snelden toe, vatten den woedende en wisten hem eindelijk zijne revolver afhandig te maken, die bij onderzoek niets dan een stuk van een tinnen eetlepel bleek te zijn. De bekende astronoom Klinkerfuess van Göttingen heeft zich op de sterrenwacht aldaar doodgeschoten. Do „N o k o m i s", gaande van London- derry war Baltimore, is met man en muis vergaan Bij Letterkenny (Ierland) is een trein door den wind van de rails geworpen. Som mige van de elf reizigers (er waren slechts drie waggons) werden gewond. Bij de mijnontploffing in Colorado blijkt het getal slachtoffers veel grooter te zijn geweest dan eorsfc gemeld werd. Verleden Zondag! waren do lijken van al de vermisten, 57 in getal, meest tot onherkenbaar wordens toe misvormd, te voorschijn gebracht* Hevig als de jongste storm was, zegt do „Daily News", in vergelijking met dien van 1703 was bij van weinig beteekenis, als men ten minste de geschiedenis gelooven mag. Men zegt dat bij dien storm alleen te Londen voor 2 mil- lioen pd. st. schade werd aangericht, dat 2000 8choorsleenen afwoeien, dat 15,000 schapen in de Severn verdronken, dat in Kont 17,000 boomenuit den grond werden gerukt en dat 8000 menschen hot leven verloren. In den nacht van Zaterdag op Zondag, toen bet te Brussel en omstreken evenals elders hevig stormde,! stortte in de „rue aux Laines" aldaar een schoor steen in, welke door het dak van eene schamele werkmanswom'g op den zolder terechtkwam. Hier sliepen verscheidene personen en drie kleine kin deren, van wie twee in een bed on één in de wieg. Vooral de twee eerstgenoemden worden onder het puin als begraven, doch het bleek bij onderzoek dat niemand eenig letsel had ondervonden. Ook te Parijs en in geheel Frankrijk heeft het in de laatste dagen meer of minder hevig gestormd, Te Parijs werd vnjwat schade aangericht en ver scheidene personen zijn door vallende dakpannon enz. gekwetst. Eene vrouw moet het levon verloren hebben. Op vele plaatsen is de telegraphischo ge meenschap gestoord en hebben de treinen vertraging ondergaan. Van de kathedraal te Rouaan werden geweldige brokken steen losgerukt. Te Concarneau (Finistère) is een artillerie-kapitein met vijf man verdronken, die in eene boot de knstbatterijen in specteerde. BUITENLAND. DuitscMand. Het Huis van Afgevaardigden behandelde gis teren het budget van eeredionst. Op de vraag van den heer Windthorst, of nog in don loop dezer zitting van hot Huis voorstellen tot herziening der Mei-wetten verwacht mogen worden, en op de vraag van den heer Jodzewski waarom Ledochowski niet I was teruggeroepen, antwoordde do minister van eere- dienst dat de ateiling dor regcering tegenover do herziening der wetgevende bepalingen blijkt nit de nota van 5 Mei 1883 en uit zijne in het vorige jaar afgelegde verklaringen. Voor verdere ophel deringen achtte hij zich op het oogenblik niet ge rechtigd. Door de terugroeping van Ledochowski zou het herstel van den kerkelijken vrede gevaar loopeü, want Polen ziet in Ledochowski nog steeds den primaat. Do regeering behoort de oogen ge opend te houden. Grroot-jBritaiimie. Onlangs werd gemeld dat een reporter van de Londensche „Echo" zich als bedelaar had verkleed. Thans verhalen de Eagelsche bladen van zekeren Thomas, een medewerker van Australische bladen, I die in het hospitaal te Melbourne aanstelling wist te krijgen als ziekenoppasser; na vier weken ver scheen er dan ook in de bladen een omstandig verhaal van al wat er in het hospitaal omging. Daarna werd hij apothekersbediende in eene der grooto gevangenissen en ra$ was het publiek vol- komen op de hoogte van hetgeen daar geschiedde. Hij liet zich zelfs vier en twintig uren zonder eten of drinken in eene donkere cel opsluiten, en wat hij in dien tijd gevoelde en ondervond, deelde hij fj oveneons mede. Later nam hij dienst op een schip, dat den koelie-handel uitoefende, om iedereen op de hoogte te kunnen brengen van deze nieuwe soort van slavenhandel en zijne schandalen. Thans doet hij een ontdekkingstocht naar de binnenlanden van Nienw-Guinea. In eene bijeenkomst van eene liberale ve:5 I eeniging te Manchester werden Zaterdag 11. o. a. motion aangenomen ten gunste van het verleenen van stemrecht aan vrouwen, die zelfstandig zijn en belasting betalen, en ten gunste van het recht van den heer Bradlaugh op zijn zetel in het Lagerhuis. Oostenr.-Honjf.-Monarchie. De Kamer van Afgevaardigden heeft, na ver- scheidene dagen beraadslaagd te hebben over bot voorstel van den heer Wurmbrand tot verklariDfi

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2