was aan gebrek aan do noodige voorzorg, zoomede aan achteloosheid der werklieden en eischte voor ieder een geldboete van f 25. De rechtbank nam de beweerde onvoorzichtigheid niet aan en gaf vrijspraak. Volgens te1egraphischtbericht is de schuit van de wed. Korving te ScheveniDgen behouden te Nieuwediep aangekomen; het was de <eenigo schuit van daar, van welke men na den storm niets hoorde. Te Rijpwetering woei bij den bouwman S. Van Egmond Hz. een dorschvloer in. In den aangrenzenden paardenstal kreeg een paard een stuk hout in zijn oog, waardoor het eene verwon ding bekwam. Men zal zich herinneren dat in het begin van Juni van een zeer droevige zaak, te Utrecht voorgevallen, word gewag gemaakt. Eenige studenten hadden zich aan baldadigheden schuldig gemaakt, bij welke gelegenheid een tweetal per sonen zouden mishandeld ziju, terwijl een van deze, de ec.htgenoote van den hoer Van Rooijen, aan de gevolgen der mishandeling zou zijn bezweken. Er werd vrij wat over geschreven. Tegenover de meening dat de dood het gevolg was van mishan deling, stond de verklaring dat geen sporen van gewelddadigheid waren waargenomen en de vrouw aan een kwaal, die zij reeds lang met zich omdroeg, zou zijn bezweken. Daar de justitie zich de zaak aantrok, bleven verdere mededeeliogen, geruchten enz. rusten. Het onderzoek heeft voldoende redenen opgeleverd voor een aanklacht en heden en gisteren stonden de betrokkenen voor de arrondissementsrechtbank te Utrecht. De zaal was geheel en al gevuld. Het gereserveerd gedeelte was bijna geheel bezet door studenten van de universiteit; de voor het publiek bestemde ruimte was tot achter toe gevuld. De zitting werd gepresideerd door mr. Yanlter- sum, en rechters waren de mrs. D. A. Graaf Van Limburg Stirum en M. Crommelin. Het Openbaar Ministerie werd waargenomen door den substituut-officier mr. J. H. De Ranitzsubst.- griffier is mr. J. L. A. Nepveu. Gedagvaard zijn drie en twintig getuigen; op gekomen waren er twee en twintig, waarvan vier tevens als deskundigen. Als getuige a décharge was door mr. Van Bolhuis nog opgeroepen de heer C. J. Den TexBondt, die echter eerst in den namiddag kon opkomen. De deskundigen, die waren opgeroepen, prof. Koster, dr. Lamping, prof. Talma en dr. Brond- gee8t, werden des morgeus van het bijwonen der zitting vrijgesteld; na do pauze werden zij gehoord. Tegen halfzes eindigde de dagzitting, waarna om zeven uren de avondzitting begon. Toen werd het getuigenverhoor voortgezet. In de zaal, de gang, de portalen was het Dog voller dan in den voormiddag. Eindelijk nam het oponb. Min. het volgend requisitoir De beklaagden J. E. Boddaert, J. A. P. L. Ram en W. Grenfell, schuldig te verklaren aan een voudige moedwillige mishandeling, tweemalen ge pleegd, den laatste bovendien aan moedwillige verbreking van afsluiting; hen dientengevolge te veroordeelen: Boddaert tot drie maanden celstraf en in twee boeten van acht gulden; Ram tot zes maanden celstraf, en in twee boeten van acht gld. en Grenfell tot vier maanden celstraf, in twee boeten van acht en in een boete van vijf en twintig gulden de beklaagden J. K. H. Turk en A. J. V. Van Rijckevorssel Van Kessel schuldig te vorklaren aan moedwillige verbroking van afsluiting, en hen ieder te veroordeelen tot vijftien dageü celstraf en in eene boete van vijf en twintig gulden. Wat het verbreken van afsluiting betreft, ten opzichte van bekl. H. J. C. J. De Jong, dio ridder lijk en ruiterlijk bekende, moet spr. vrijspraak vragen daar dit niet is bewezen, ook door de onverklaarbare houding van get. Bastert, die zich niets meer herinnert, en voor een aanstaand rech terlijk ambtenaar al een zeer bedroevende figuur maakte. Als verdedigers traden heden op mrs. Van Eeden, Van Bolhuis en Scheidius. Uitspraak a. s. Dinsdag. Men maakt zich zeer bezorgd over het lot van het stoomschip „Schiedam", met 300 land verhuizers van Rotterdam naar Nieuw-York ver trokken; 21 dezer passeerde het Dover en verder is er niets van het schip vernomen. Bij den storm van Zaterdag op Zon dag is te Nijmegen het voorste gedeelte van het houten mot asphalt-papier bedekte dak .van de Korenbeurs geheel weggeslagen. De twee schoor- steenen kwamen in de slaapkamers van den con cierge terecht. De steenen vielen op het hoofdeinde van het bed eener oude juffrouw, die juist voor het weer naar beneden was, en het bed nog geen vijf minuten had verlaten. De kolfclub in de sociëteit „Ons ge- noegen" te Gouda heeft het voornemen in het laatst der maand Mei of ia het begin van Juni een nationalen kolfwedstrijd te doen honden, en daaraan prijzen te verbinden ter waarde van 100, f 60, 40 en 25. In de jongste week zijn in de Kon. Fabr. vau Stoom- cn andere werktuigen te Am sterdam een 50-tal werklieden - meerendeols scheeps timmerlieden en hoorders - bedankt. Gisternacht ontstond te Anna Pau- lowna brand in het huis, bewoond door W. Groet, koopman in groenten, enz. Door den hevigen wind aangewakkerd, verwoestten de vlammen in korten tijd do gansche woning en deden deze in een puin hoop verkeereu. Slechts weinig is gered. In het kerkgebouw der Christel ij k- Gereformeerdo gemeente te Zwartsluis viel Zondag voormiddag gedurende den dienst een der zware gesfcncadoorde rosetten van een der luchtkokers naar beneden en verbrijzelde twee stoelen, die ledig stonden in de overigens volle kerk. Het on geval veroorzaakte groote ontsteltenis, vooral onder de vrouwen, en het kerkgebouw werd in allerijl ontruimd. Yele landbouwers zijn in de ge- moento Zevenhuizen druk bezig met het zaaien van winterrogge, waarvoor zij sterk naar droogte verlangen. De weiden beginnen reeds weder een groene tint te krijgen, veroorzaakt door hot zachte weder. Het vee is over het algemeen zeer gezond, doch er is nog een kwade periode, nl. de kalft jd, in het verschiet. Eene vrouw in Friesland, die proces verbaal had gekregen wegens het tappen van sterken drank zonder patent, verontschuldigdo zich voor de rechtbank met te zeggeü, dat zij wegens de bevalling harer dochter 5,poppeslokjes" schonk. In het Kanaal voer de City-of-Luck- Dor" van Adelaide tegen de „Simla", van Londen komende, aan. De „Simla" zonk en 30 personen kwamen om. Door eene ontploffing in dogasfabriek te Aberdeen zijn 7 personen gewond. Te Kreuzbourg, bij Eisenach, zijn 80 huizon door een brand vernield. Do Franschman Delaunay voorspelt thans een lange periode van koude. De zoon van Eifert is thansookgestor- ven. De begrafenis van den vader had to Weenen plaats onder een ontzaglijken toevloed van raenschen. Niet minder dan v ij f personen zijn in de vorige week de slachtoffers geworden van de roulette-tafel te Monaco. Een jong koopman uit Bordeaux joeg zich in het Hotel de Paris een kogel door het hoofdin het Grand Hotel de Monaco deed de Poolscho graaf Ravizky hetzelfde en op de Place des Phocéens volgde een handelsreiziger hun voorbeeld in de open lucht. Een Italiaansche grond eigenaar hing zich in den tuin van het Hotel de Livorne op en eindelijk werd een vreemdeling, die zoo „gelukkig" was geweest om 7000 franken te win nen, 's avonds bij liet verlaten van het „CasiDo" doodgeschoten en beroofd. Te N i e u w-Y ork is overleden de ban kier Jul. Halgarten; hij laat 40 millioen na. BUITENL A. JN Jt>. 3Fr aiaMrt f fit- In de zitting, gisteren door de Kamer van Afge vaardigden gehouden, verklaarde de minister-presi dent, de heer Ferry, dat de algemeene crisis quaes- tiën doet ontstaan, welker behandeling thans ontijdig zou zijn. De regeering zal zich bevlijtigen, om den kredietpost voor den landbouw, door de Kamer aangenomen, ook door den Senaat te doen goed keuren. Hij (Ferry) zal zich bepalen tot het be spreken van de crisis, welke meer in het bijzonder de Parijzen aars raakt. Hij constateert dat de ver standige bevolking weerstand biedt aan de ophit singen der anarchisten, bij wie zich eenigo roya listen hebben aangesloten. (Toejuiching in het cen trum; hevig protest der rechterzijde.) De minister schrijft de crisis in sommige takken van nijverheid toe aan overdreven hooge loonen, het hooge aandeel in de winst, het onvoldoende der gereedschappen, enz. Eene verhooging van het douanentarief zou de ondergang zijn der Parijsche nijverheid; de uit zetting van vreemde werklieden zou tot répresaille- maatregelen aanleiding geven. Het aanleggen van nieuwe werven zon de crisis slechts vergrooten. De regeering zal het bouwen van werkliedenwoningen en nuttige werken bevorderen. In de couloirs der Kamer werd medegedeeld dat de budget-commissie de door den Seoaat her stelde krodietposten heeft goedgekeurd, behalve het krediet voor den Senegal-spoorweg. Dnitschland. De ter-aarde-bestelling van het stoffelijk over schot van Lasker heeft gisteren, als bij het pro gramma was bepaald, te Berlijn op waardige wijze plaats gehad. Zij werd door een talrijken stoet bij gewoond, waartoe o. a. behoorden de president van den Rijksdag, de heer Yon Levelzou Hoeremann, Kamphausen en Delbriick, oud-ministers, vertegen woordigers van de verschillende partijen op staat kundig gebied, wijders professoren der Berlijnsche universiteit, leden van het dagelijksch bestuur der hoofdstad, loden van den stodelijken raad en vele anderen. De berichten over den gezondheidstoestand van den Duitschen keizer blijven gunstig. De heesch- heid is bijna geweken, zoodat de keizer bij eeoïgs- zins gunstig weder in de eerstvolgende dagen, zjoals gewoonlijk, een rijtoer zal kunnen maken. Italië. Zooals reeds per telegraaf gemeld werd, is in den nacht van 17 op 18 dezer maand degeneraal- abt van het beroemde Benediktijner klooster te Monte-Yergine, bij Napels, in zijne woning ver moord. Do prelaat kwam dikwijls te Rome, waar hij voor de H. Congregatie der Ritus de heiligver klaring van koningin Marie Christine van Napels, eene Piemonteesehe prinses, te verdedigen had. De daardoor veroorzaakte onkosten werden door de weduwe van den Oostenrijkschen keizer Ferdinand, Maria Anna, bestreden. Do abt had voor deze zaak sedert anderhalf jaar zijn intrek genomen in eene woning van den kunstschilder Capobianchi, waar hij leefde met een dienaar, dien hij ten volle ver trouwde. Den lGdon Jan. kwam de 73-jarige abt te Rome en ontving den volgenden dag een zekere som gelds. Hij ging 's avonds tijdig naar bed en 's morgens vond men zijn lijk deerlijk gehavend op den grond liggen. Aanstonds wekte het gedrag van den knecht argwaan, zoodat hj* gevat werd, evenals de dienst maagd van den schilder. Beiden ontkenden iets van den moord af te weten en dischten der politie een romantisch verhaal op van een liefdesavontuur van den prelaat. De politie geloofde niets van deze amourette, es bij onderzoek der slaapkamer van den knecht wer den dan ook eene menigte voorwerpen gevondeD, die het eigendom van den prelaat waren geweest. Niemand twijfelt er derhalve aan, of de geestelijke is vermoord door zijn eigen knecht, bj'gostaan door des schilders dienstmaagd. Groot-Britannië. De heer Bradlaugh heeft eene rede gehouden, waarin hij zeide voornemens te zj'n, op 5 Februari opnieuw, zonder verdere aanmelding, den eed af te leggen. Bij het Britsche departement van koloniën is een telegram van den gouverneur van Straat- Malakka, dd. 25 Januari, ontvangen, waarin wordt gemeld dat de genoemde gouverneur vau den Radja hot bericht ontving, dat de equipage van de „Nisero" goed verzorgd wordt. Aan de „Times" wordt uit Khartoem van 25 dezer gemeldEene poging, door twee van hier gezonden kanonneerbooten gedaan, om de pon tonbrug over den Blauwen Nijl t© vernielen, is wegens den lagen waterstand mislukt. De rebellen tastten een der booten aan, doch werden na een hevig gevecht met groot verlies geslagen. '3? e 1 e gr a raa om n. LONDEN, 28 Januari. (A.) Heden zonden de Transvaalsche afgevaardigden lord Derby hun ant woord. Men meent dat zij ten volle in Derby's eindvoorstellen toestemmen. De heer Beelaerts Yan Blokland keerde hierheen terug om hen bij te staan. Ook naar de „Central News" verneemt, heb ben de Transvaalsche afgevaardigden de voorstellen van lord Derby aangenomen. De hoofdpunten zj'n thans afgedaan; de nieuwe overeenkomst vervangt de conventie van Pretoria. Naar men evenwel uit de „Daily News" zou cp-

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2