dynamiet onschadelijk te maken is de volgende: Men neme een houten bak of emmer, doe daarin een weinig koud water, doch zóó, dat de dyna- mietpatronen onderliggen, voege daarbij eene of meerdore pijpjes „kali caustica", zette den bak in huis en late het daarna eenige dagen stilstaan. Het dynamiet is daarna een oranje brei gewor den; men roere het met een houten stokje goed dooreen en verdunne het daarna met koud water. Vervolgens kan het worden weggedaan. Het „kali caustica" is vergif. Gisteravond omstreeks halfolfhoorden eenige personen aan do Hooigracht te 's-Hage een plof. Naar de oorzaak daarvan zoekende, zagen zij den veld-artillerist B. in het water liggen. De politie, wier hulp dadelijk werd ingeroepen, haalde met de dregg9 het lijk van den militair op. Per brancard werd de doode naar het hospitaal over gebracht. Het te Zand voort gestrande schip l'In- dépendance" is geheel van zijn vlak geschoven en zit nu hoog op het strand, zoodat meu er met laag water gemakkelijk om heen kan loopen. Met het lossen der lading is een aanvang gemaakt en ook met het bergen der voortdurend aanspoelende goe deren. De lading is verzekerd, doch het schip en de goederen van den kapitein en de verdere be manning niet. De zee is nog steeds zeer onstuimig. De man, wiens lijk Woensdag 11. op den weg onder Bleiswijk gevonden is, is herkond. Hij was genaamd Cornelia Van Nieuwkoop en woon achtig te Rotterdam. Een 20-jariga werkman had Vrijdag- morgen te Spaarndam het ongeluk met een boor machine in aanraking te komen en daarbij een vinger van zijne linkerhand ernstig te kwetsen. Te Haarlem gekomen, vervoegde hij zich bij een heel meester, die na onderzoek het raadzaam oordeelde, den vinger te amputeeren. Terwijl deze tot de heel kundige handeling de noodige voorbereidende maat regelen nam, ontwaarde hp tot zijn schrik dat de jongeling plotseling was overleden. Nadat de dood was geconstateerd, is het lijk van den jongen man, die do kostwinner zijner moeder was, in Zeeland woonachtig, naar het gasthuis overgebracht. Te Scheveningen spoelden weder eenige dynamietpatronen aan. De inbrekers in hot kantoor van de heeren Van der Yinn Van Lee Co. aan het Spaarne te Haarlem zijn door de arrondissements rechtbank aldaar veroordeeld: W. Knop tot écn jaar en D. Negrijn tot 6 maanden cellulaire ge vangenisstraf. Door de Rotterdamsche politie is aangehouden en ter beschikking van do justitie gesteld een kantoorbediende, die zich gelden deed afgeven op door hem gemaakte valscho of door hem vervalschte stukken. Om halfacht had gisteravond te Amsterdam oen uitslaande brand pfaats op de Lindegracht. Het benedengedeelte van het huis is geheel en de eerste verdieping gedeeltelijk uitge brand. De oorzaak was dat de bewoner een petro- leumtoestel, gedeeltelijk gevuld, wilde bijvullen, waardoor eene ontploffing plaats had. - Om acht uren ontstond weder een zware binnenbrand in de Korte Keizerdwarsstraat, ook door het omvallen van een petroleumlamp. Door do arr.- rechtbank to Utrecht is een inwoner dier stad, wegens herhaald misbruik van sterken drank, veroordeeld tot 10 dagen cel lulaire gevangenisstraf en plaatsing daarna in eene Rijks-werkinrichting voor den tijd van drio maanden. Op de Cumberland-rivier bij Car thago, in Tennessee, is een vlot in eene draai kolk geraakt, aoodat de negen opvarenden ver dronken. In eene steenkolenmijn in het graaf- schap Junison, Colorado, heeft verleden Donderdag eene gasontploffing plaats gehad, waarbij 25 mijn werkers het leven verloren. In Europa beklaagt men zich niet zon der reden over de dwaze gewoonte om bij elke gelegenheid fooien te geven. In China echter gaat het in de groote wereld nog beel anders toe; daar hebben de mandarijnen met zus- of zooveel knoopen een zeer gemakkelijke manier om hunne bedienden te betalen: zij laten do zorg daarvoor aan hunne genoodigden over. Wanneer men-nl. bij een aan zienlijk Chinees ten eten is genoodigd, brengt de gewoonte mee, dat men terstond na het dessert den inhond zijner beurs in de handen der dienaren van den gastheer ledigt; die schenking moet geëven- redigd zijn aan den rang en het vermogen van den gast, maar in alle geval verscheiden malen do ver moedelijke waarde van het genoten diner vertegen woordigen. BU1TEJNLAND. Frankrijk. De senaat heeft verworpen de bepalingen, door de Kamer van Afgevaardigden vastgesteld met be trekking tot de grondbelasting, en daarop het bui tengewone budget in zijn geheel met eenparige (199) stemmen aangenomen. Het budget zal nu weder bij de Kamer in behandeling moeten komen. Op eene meeting van de voddenrapers te Parijs in de „Salie Graffard" bevond zich ook de 73-jarige pore Laplace. Eensklaps zag men hem ineenzakken en men schreef dat toe aan de benauwde atmosfeer in de zaal; maar toen men hem wilde oprichten, bleek het dat de onde man den geest had gegeven. Hij leed reeds lang aan asthma. Père Laplace was algemeen geacht in de bunrt waar hij woonde; bij was zeer arm. Te Nice zal van den 12den tot den 20aten Februari a. s. worden gehouden een internationaal congres voor architecten en ingenieurs, waaromtrent nadere inlichtingen te bekomen zijn bij den secre taris der commissie tot organisatie van het congres, den heer Martin, E. C. P. Duitschlend. Het stoffelijk overschot van Lasker is Zaterdag avond van het spoorwegstation naar de synagoge te Berlijn overgebracht. De Rijksdag afgevaardigden, de nabestaanden en vrienden van den overledene waren daarbij tegenwoordig. De lijkkist, onder kransen als bedolven, werd in de prachtig met groen versierde trouwzaal der synagoge neder gezet. Leden van den gemeenteraad hielden de wacht bij het lijk tot aan de teraardebestelling, welke heden zal plaats hebben. De heer Yon Stauffenberg is verhinderd de rede voering bij de lijkbaar te houden en zal worden vervangen door den heer Kapp, lid van den Rijks dag. In den begrafenisstoet zallen vereenigingen van werklieden en kiezers met vele anderen, o. a. ook het stedelijk bestuur van Berlijn, hulde brengen aan de nagedachtenis van dezen volksvertegen woordiger. Groot-Britannië. Lord Derby heeft de nota der Transvaalsche gedelegeerden beantwoord; bij neemt hunne laatste voorstellen omtrent de grensregeling niet aan, maar geeft eenige kleine concession ten opzichte van het grondgebied ten noorden en ten oosten der vroeger door hem voorgestelde grenslijn. De heer Du Toit zou Zaterdag-namiddag een onder houd met lord Derby hebben. De gedelegeerden zeiven zouden do nieuwe voor stellen heden, Maandag, beantwoorden. Niettegen staande de minder gunstige ontvangst van hun laatste voorstel, houden zij het voor waarschijnlijk, dat de quaestie binnen weinige dagen geheel zal zijn geschikt. Het proces tegen "Wolff en Bondurand, be schuldigd wegens het bezitten van ontplofbare stoffen, is door het openbaar ministerie opgegeven. Dr. Jorissen maakt een manifest gereed, hetwelk hij, alvorens naar de Kaap te vertrekken aan het Nederlandsche publiek zal richten, en waarin hij zijn standpunt ten opzichte der Trans vaalsche aangelegenheden zal omschrijven. 4 o stenr.-Honff.-Monarchie. Zooals reeds in do telegrammen is gemeld, is verleden Yrijdag te Florisdorf, nabij Weenen, de agent der geheime politie Ferdinand Blöch verra derlijk doodgeschoten. Blöch ging van zijne woning langs den met struiken begroeiden Donau-oever naar het commissariaat van politie, toen hij door een revolverschot licht gewond werd, en voordat hij deu tijd had om zich te verdedigen, werd hij door een tweede schot getroffen, hetwelk onmiddel lijk den dood ten gevolge had. Do moordenaar sprong op hem toe, ontrukte hem zijn horloge en zijn revolver en ging vervolgens op de vlucht. Hij werd door eenige in de nabijheid zjjnde arbeiders achtervolgd, en na óén van hen door een schot gewond te hebben, gegrepen en naar het bureel van politie gebracht. De moordenaar weigerde zijn naam mede te deelen, doch liet zich ontvalleD, door eene vereeniging afgezonden te zijn. De vermoorde politie-agent heeft in December den van den moord op den politie-beambte Illubeck verdachten Dann- hauser gevangengenomen en toen een dreigbrief ontvangen, meldende dat het uitvoerend comité van de radicale partij hem ter dood veroordeeld had. Naar men verneemt, heeft de politie aanwijzingen ontvangen, blijkens welke bij do aanhaügers van die partij een bond tot vermoording der haar on aangename politie-beambten zou bostaan. Rusland. Naar men verzekert, zal de Rijksdag binnenkort het wetsvoorstel van den minister van financiën in overweging nemen, strekkende om het hoofdgeld, hetwelk thans geheven wordt, te vervangen door eene verhoogde grondbelasting. Tegelijkertijd zal worden beraadslaagd over het invoeren van eene personeele belasting, welke, naar men verneemt, jaarlijks zal bedragen 50 kopeken. Deze belasting zal worden geheven van alle mannelijke Russische onderdanen en in Rusland gevestigde vreemdelingen, die minstens een jaar of langer verblijf houden in het rijk en den leeftijd van 18 tot 55 jaren hebben bereikt. Yan deze belasting zallen zijn bevrijd: militairen, geestelijken, vertegenwoordigers van bnï- tenlandsche mogendheden en personen, die niet in staat zijn in hun onderhoud te voorzien. Volgens een telegram uit Samara, de hoofd stad der Russische provincie van dien naam, zijn aldaar de lijken van kapitein De Long, den gezag voerder der „Jeanoètte", en van negen zijner met gezellen Vrijdag aangekomen en bij het verveer door de stad plechtig ontvangen en begeleid door do stedelijke autoriteiten en de bevolking. Telegra ra raen. WASHINGTON, 27 Januari. De heer Preston, gezant der Vereenigde Staten bij de regeering van Haïti, is belast met eene speciale missie van Frankrijk, en Engeland. In het Huis der Afgevaardigden is eene wet ingediend, strekkende tot oprichting eenor rijks instelling van toezicht op het vee, met de bedoeling om den uitvoer van ziek vee te verhinderen en de verschillende veeziekten uit to roeien. CAIRO, 27 Januari. De Egyptische regeering heeft eene overeenkomst gesloten met Rothschild over een voorschot van 950,000 fr. binnen zes maanden terug te betalen en togeu eene rente van 6 pet., waarin alle kosten zijn begrepen. Generaal Gordon, Stewart en de nieuwe sultan van Darfoer zijn hedenavond naar Khartoem ver trokken. Ter beschikking van Gordon is gesteld eene som van 100,000 pd. st., waarvan hij 40,000 pd. st. iu contanten medeneemt. De rest zal hem later worden uitbetaald. LONDEN, 27 Januari. De heer Dutoit zeide Zaterdag in zijn onderhoud met lord Derby dat do Transvaalsche deputatie bereid was de door Derby voorgestelde grenslijn aan te nemen, op zekere voorwaarden, waarvan de voornaamste is dat het grondgebied van Machaba met de hoofdstad Sallakane aan de Transvaal zou worden gegeven. Lord Derby zou een gunstig antwoord hebben gegeven. De onderhandelingen over de oorlogs-schadever- goeding en over de vraag der suzereiniteit zullen waarschijnlijk deze week aanvangen. Dadelijk na den afloop hiervan begeven de ge deputeerden zich naar Edinburgh en daarna naar Nederland. CAIRO, 27 Januari. Do felegraphische verbin ding met Khartoem is hersteld. Do gouverneur van Dongola seint uit Berber dat vier gezanten van den machtigen stam der Bichaniehs zich gisteren te Berber vervoegd hebben, onderwerping aan biedende en verlof vragende om te Berber hunne inkoopon te doen. Zij verbonden zich den doortocht voor kooplieden en karavanen over hun geheele gebied vrij te houden. De onderwerping der Bicha niehs heeft de bevolking van Berber zeer gerust gesteld. De gouverneur meent dat andore stammen hun voorbeeld zullen volgen. LONDEN, 28 Januari. Gistermorgen had eene ontploffing plaats in cte kolenmijn van Pengcrane bij Rhonda, in Wales. Elf mijnwerkers werden gedood; drie anderen, die in de mijn afdaalden om hulp te brengen, stikten. Telegrammen uit alle deelen des lands mel den ontzettende verwoestingen ten gevolge van den orkaan van Zaterdag, waarvan de hevigheid in de laatste jaren zonder wedergade was. Aan de kusten hebben talrijke schipbreuken plaats gehad. UEIBlJEN, 28 Januari, Do verwachting voor morgen is: krachtige westen wind, buiig, stormachtig weer. Het regeorings-ontwerp tot wijziging der schoolwet is ingediend. De termijn, waarop het aan-

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2