N°. 7346. Dinsdag 29 Januari. A0. 1884. Avond-editie. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER CO UB ANT X Toot Leiden per S maanden.1.10. Fnnoc per post.1.40. Afzonderlijke Nommers.a 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADTERTEKTlKJj Tan 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$.' Groolere lellen naar plaatsruimte. Toot bel incai—i. reu builen de stad wordt 0.10 berekend. Officieel© Kenningeringen. Vergadering van den Gemeenteraad Tan Leiden >p Donderdag 31 Jan.^ 1884, des namiddags te twee uren. Punten ter behandeling 1°. Verzoek van Dr. A. E. Simon Thomas om continuatie als praelector in de verloskunde. (10) 2°. Idem als voren van Dr. J. Baert als stads-genees- kundige. (14) 3°. Voordracht betrekkelijk het Raamland onder Leider dorp. (8) 4°. Idem tot verkoop van boomen, enz. (9) 5°. Verzoek van J. Boudri om een stoep te leggen (11) Reclames tegen aanslagen op het Eerste Suppletoir Kohier der Plaatselijke directe Belasting, dienst 1883. (12 en 16) 7°. Staat van af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1883. (13 en 16) Voordracht betrekkelijk de voorgenomen vaartverbete ring tusschen Vliet en Rijn. (15) Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden dat bij de op heden plaats gehad hebbende uitloting van negen en veertig obligatiën, elk groot 1000, behoorende tot de geldleening van 125000, aangegaan ingevolge de Raads besluiten van 21 November, 12 en 30 December 1878, goeigekeurd door de Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land, bij resolution van 16 December 1878 en 14 Januari 1879, zijn uitgetrokken de Nos. 106, 20, 50, 17, 5, 43, 123, 72. 97, 52, 122, 82, 8, 3, 27, IS, 13, 96, 85, 49, 26, 59, 64, 12, 124. 112, 87, 76, 28, 36, 83, 77, 116, 63, 100, 32, 104, 70, 25, 6, 86, 15, 14,73,89,81,40, 79 en 110, die op 30 Juni aanstaande aflosbaar zijn gesteld, op welk tijdstip die obligatiën ophouden rente te dragen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 28 Jan. 1884. E. KIST, Secretaris. FJËIüEW, 28 Januari. Io de te Amsterdam gehouden vergadering der Kon. Academie van Wetenschappen, afdeeling Wis- en Natuurkunde, heeft do voorzitter, prof. Buys Ballot, hulde gebracht aan de nagedachtenis van prof. dr. H. Schlegel, rustend lid der Acade mie, den grondlegger van Leidens Museum van Natuurlijke Historie. Bij monde van prof. Bierens De Haan bracht de Huygens-commissie voorloopig verslag uit omtrent hare bemoeiingendaaruit bleek dat reeds in Neder land 991 brieven aan en 1237 van Huygens waren gevonden, en voorts in Italië en Frankrijk 99 voor voortzetting van dit onderzoek, zoowel binnen- als buitenslands en voor het afschrijven van brieven, vroeg de commissie 600, wat overwogen zal worden. h Bij de heden gehonden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hec toliters, waren de hoogste prijzen f 35, f 18, f 3.80 en f 1 85; de laagste f 35, f 18, f 3.60 en f 1.80. Door wijlen mejuffrouw S. M. Radink is ok aan de „Prins-Hendrik-Stichting" voor be- oeftige Oude Zee- en Yisscherlieden van alle ezindten, gevestigd te Egmond aan Zee, bij tesfca- entaire beschikking gelegateerd de som van tien- Suizend gulden, vrij van successierechten. Dezer dagen zijn, volgens den Haagschen correspondent der „Prov. Gron. Crt.", de statuten vastgesteld voor een „Ncderlandschen letterbond," waaruit alle bijdragende schrijvers op hnn 70ste jaar een pensioen zullen trekken, terwijl bij even- tuëel overlijden vóór dien leeftjjd hunne weduwe het gestorte kapitaal, minus den interest, terug ontvangt. Schimmel is de cijferkunstenaar daarvan eweest, en weldra zal ieder letterkundige in ons fend eene uitnoodiging ontvangen om tot dezen ond toe te treden. Het eigenaardige van deze ereeniging zal wezen, dat men telkens van het onorarium voor zijne letterkundige producten zekere percenten afzondert ten bate van het fond?, die later uitsluitend den inbrenger ten goede komeD. Donateurs en voorstanders der letterkunde zullen natuurlijk het kapitaal der vereeniging «tijven, en reeds hebben vermogende mannen hun steun aan deze instelling beloofd. Men weet, dat dr. Jan Ten Brink op het oprichten van zulk een fonds sedert jaren had aangedrongen. Te Rijswijk is in den ouderdom van ruim 75 jaren overleden W. J. A. I. graaf Van Bylandt, ond-luit.-kolonel-commandant van de d.d. schutterij en oud-lid van den gemeenteraad van Delft. De nieuwe zaal in het Park Tivoli, te Utrecht, zal misschien 1 Februari feestelijk worden geopend. Er wordt gemeld dat te San Paul de Loanda, aan de Zuidwestkust van Afrika, provincie Angola, is overleden de cunsnl der Nederlanden K. A. Niemann. Hy was aldaar tevens agent der Nieuwe Afrikaansche Handelsvennootschap die in hem een harer trouwste en bekwaamste dienaren verliest. De heer J. De Ploeger, die als stalknecht te Schormerhorn begon en dezer dagen te Purme- rend overleed, heeft meer dan een half millioen gulden nagelaten. Hij vermaakte aan de diaconie der Herv. on der R.-K. gemeente te Schermerhorn ieder f 3000, aan het Luth. weeshuis te Purme- rend f 2000, aan de Lnth. diaconie aldaar f 3000 en aan de Herv. diaconie aldaar ƒ2000. De Luthor- sche kerk benoemde hij tot erfgenaam voor de helft zijner nalatenschap. Alles vrij van successierechten. Het stoomschip „Burgemeester den Tex," der maatschappij „Nederland", dat bestemd was om 9 Febr. a. s. naar Batavia te vertrekken, zal voor die reis vervaDgen worden door het stoomschip „Sumatra." Het detachement suppletie-troepen, dat bestemd was om met eerstgenoemden bodem te vertrekken, zal nn met het stoomschip „Sumatra" worden overgevoerd. Het stoomschip „Gelderland" vertrok Zater dag van Batavia n. Rotterdamde „Noord-Brabant", van Batavia naar Rotterdam, is dien dag van Port- Saïd vertrokkende „Zuid-Holland", van Rotterdam naar Java, vertrok gisteren van Suez. De luit. ter zee lste kl. H. J. Van der Mandele, uit Oo8t-Indië in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Z. M. heeft H. Leeuw, te NijmegeD, benoemd tot leeraar aan de R. H. B.-school te Warffum; - mr. J. G. Philippi, op verzoek, eervol ontslag ver leend als kantonrechter-plaatsvervanger te Rotter dam (eerste kanton); - aan mr. J. K. H. Enderlein, op verzoek, eervol ontslag verleend als commis saris van politie en commissaris van Rijkspolitie te Brielle; - de off. van gez. 2de kl. bij de zeemacht dr. H. J. Van Rbijn, arts, en dr. J. M. Korter, arts, met 1 Febr. a. s., bev. tot off. van gez. lste kl. Gemengd Nieuwe. In den nacht van Vrijdag op Zater dag jl. heeft men getracht in eene onbewoonde werkplaats aan de Langstraat alhier binnen te komen. De dieven schijnen eohter verrast te zijo, daar het eene slot der deur nog behoorlijk dicht, doch hot andere reeds verbroken was. Den vorigen avond is door de politie alhier in beslag genomen een petroleumvat, dat even te voren van voor een winkel ontvreemd, doch ook reeds verkocht was. De daders zijn echter tot nog toe onbekend. Een 70-jarige man, zekere S., wiens geestvermogens in den laatsten tijd een weinig in de war waren geraakt, heeft gistermiddag getracht door ophanging een einde aan zijn leven te maken. Door zijn zoon, die het touw afsneed, werd hij echter hierin verhinderd, doch ten slotte probeerde hij nog zich met een bijl het hoofd te vermorzelen. De geneeskundige, wiens hulp was ingeroepen, heeft zijne overbrenging naar het acad. ziekenhuis gelast. Bij het rangeeren van den trein der Noord-Zuid-Hollandsche Stoomtramwegmaatschappij (Leiden-Haarlem), welke om 9.15 van hier vertrekt, geraakte gistermorgen een jongeling onder een der wagens. Aan hoofd en beenen zwaar gekwetst, werd hij zoo spoedig mogelijk naar het academisch ziekenhuis overgebracht, waar hem de noodigo hnlp werd verstrekt. Zijn toestand was echter niet zoo, dat een verblijf aldaar noodzakelijk was, zoodat hij 's middags Daar zijne woning is vervoerd. Zijne stiefouders hadden reeds in den trein plaats genomen en zagen het onheil aankomen, zonder dit natuurlijk te kunnen verhinderen. De trein derailleerde door dit ongeval, maar kon nog op tijd vertrekken. Voor de conducteurs kan zulk een geval niet anders dan onaangenaam zijn en wij kunnen het den con ducteur waarlijk wel vergeveD, die 's middags een milicien, die ook liever op de rails bleef wandelen, een duchtigen slag in het aangezicht gaf. Als eene bijzonderheid deelt men ons mede dat een kip, bij den heer Porter op het Schelpenpad alhier, dezer dagen - niettegenstaande het ruwe en natte weer - onder het afdak van een schuur, dus in de open lucht, negen eieren heeft uitgebroed. De kloek is nog in het bezit van hare negen kleintjes, die den besten wolstand genieten. Naar het te 's-Hage verschonende „Vaderland" verneemt, heeft vrouw Van der Linden, de Leidsche giftmengster, thans ook in de gerech telijke instructie eene gedeeltelijke bekentenis afge legd, nl. voor zooveel de vergiftiging der leden van het gezin van Frankhnyzen betreft. Men schrijft ons heden uit Katwijk aan Zee dat volgens bericht uit Terschelling schipper T. Van der Plas Pz., van den reeder H. Van der Marei, aldaar binnen is met verlies van 3 kabel touwen en 2 ankers; van de bemanning is alles wel. Schipper Jan Van der Plas Az., van denreoderP. Haasnoot Pz., is in Tessel binnen, met een gebroken mast, en ook schipper Jan Groen, van den reeder Jb. Parlevliet, is in Teasel binnen; alles wel. Van schipper Jb. Van der Plas Wz., reeder H. Vries Van Doorn, den 21sten dezer op de verschvisscherij uitgegaan, is nog niets bekend. Verschillende telephoondraden worden Zaterdag avond te Amsterdam door den storm verbroken. In de Paleisstraat lagen zij over den weg en hiel den het tramverkeer eenigen tijd op. Te Dublin is Donderdag 11. door den storm eene pas gebouwde katholieke kerk vernield. Het dak stortte in en verbrijzelde de pilaren, waarop het gebouw rustte. De orkaan van Zaterdag heeft in Londen, in de provinciën en aan de kust groote schade aan gericht. In het „Politieblad" is de volgende „bekendmaking" opgenomen Daar er nog voortdurend, na de stranding van het dynamiet- en kruitschip „Echo" te Scheveningen, op de Nederlandsche kust der Noordzee, tonnetjes, kisten en zakken aanspoelen, wier inhoud men niet kent, deelt de commissaris van politie te 's-Gra- venhage, wonende te ScheveniDgen, alsnog het vol gende mede: Het buskruit, uit dat schip afkomstig, is verpakt in metalen cylinders en in houten tonnetjes; het „sas" in kleine tonnetjes (iets grooter dan haring- tonnetjes) en is lichtgeel van kleur. Het dynamiet, in rolletjes ter grootte van 50 a 100 aaneengerolde centen, is oranje van kleur, elke patroon is gerold in een olieachtig papier, waarop gedrukt is met zwarte verf een leeuw en daaronder „Rhenan Dynamit Fabrik." Overigens zijn de patronen gepakt in papieren doozen, deze weder in een caoutchouc omhulsel en eindelijk in kisten, die er uitzien als sinaasappel- kisten en ook zoo groot zijnwanneer het buskruit en sas door zeewater nat zijn geworden is het on brandbaar. De beste weg om kleine hoeveelheden

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1