Hedenmorgen is uit een sloot, ge legen bij de remise van den stoomtram Gouda- Bodegrave, onder Bodegrave, levenloos opgehaald eene aldaar wonende weduwe. Waarschijnlijk heeft zij zich in den stormaehtigen nacht uit hare woning begeven met het doel een einde aan haar leven te maken. Het voorloopig onderzoek schijnt dit aan te wijzen. Zij scheen aan zwaarmoedigheid te lijden. Tusschen halfvijf en 5 nren gister- nacht strandde te Zaodvoort het Fransche bark schip „rindópandance." De reddingboot slaagde er na groote moeite in, zes man van de uit 8 koppen bestaande bemanning behouden aan wal te brengen. Het hout, waaruit de lading beBtond, drijft ge deeltelijk langs het strand. Van uit Zandvoort levert het geheel oen belangwekkend schouwspel op, te meer daar het schip bijna onbeschadigd op het strand is gezet. Later is ook de kapitein van het gestrande schip door de reddingboot gered. Men schrijft aan de Haagsche Cou rant uit Amsterdam dat, zeer onder de roos, aldaar het treurig gerucht wordt verspreid dat weder een der aanzienlijkste ingezetenen van de hoofdstad, geparenteerd aan een der hoogst geplaatste ambte naren der residentie, zoo men zegt, een passief van 8 ton achterlatende, met de noorderzon zou zijn ver trokken. Het zoogenaamde „kwartjes vinden" is Maandag-avond in anderen vorm te Amsterdam in de Warmoesstraat bij den Vijgendam weer eens vertoond. Ëen veertienjarige knaap liet een cent vallen en zeide tot een zeer jeugdig meisje dat die cent van haar was. Toen het kind het tegendeel beweerde, vroeg de knaap of zij nog geld in haar beursje had. „•Ja, twee dubbeltjes", was het antwoord. In een papiertje deed hij toen den cent en vol gens zijn zeggen ook de twee dubbeltjes. Later bleek het dat de dubbeltjes door hem gehou den waren. De deugniet bad zelfs de brutaliteit in den winkel te gaan waar het meisje bleef staan schreien over haar verlies. Eeu voorbijganger, eeu en ander vernemende, wachtte tot de knaap den winkel verliet en bezorgde hem toen bij de politie. Bij een twist tusschen tweepersonen in de Massegast te Utrecht, beet de een don ander een vinger af. Bij het lid der Tweede Kamer, mr. Straatmans te Maastricht, is een brandbrief bezorgd. De dader, een zoon van een fatsoenlijk ambtenaar te V., is gearresteerd. Het schijnt dat hij dit middel gekozen heeft om onder dak te komen. Eene 2 8-jarige Engelsehe dame, die meer dan 4 millioen rijk is, zal te Milaan in den echt treden met een 21-jarigen kellner van een hotel, op wien zij smoorlijk verliefd werd. De bruide gom is de zoon van een handwerksman te Turijn. Een trein is gederailleerd op de lijn Belleville-Beaujeu. De opzichter Devaille kwam om en de machinist, die zwaar gewond werd, bezweek na drie uren vreeselijk lijden. Te Rochester, in New-Hampshire (N.-A.), is in eene schoenenfabriek een ketel ge sprongen, waardoor het gebouw vernield en zeven personen gewond werden. Vijf anderen verloren het leven. TeAllentown, inPennsylvanië, zijn bij eene ontploffing in eene dynamietfabriek drie personen omgekomen en drie anderen gewond. Omtrent de n o o d 1 o 11 i g e schipbreuk der „City of Columbus" wordt nader gemeld dat die te wijten !b aan de schromelijke nalatigheid van den loods. Deze,had, omdat hij het op de brug zoo koud had, zijn post verlaten om zich een twintig minuten lang in de rookhut te gaan warmer: Teruggekomen, bespeurde hij dat het schip van den koers was geraakt en zich te midden der klippen bevond. Het was te laat om er iets aan te doen. De „City" liep met groote vaart op eene rots, eene geweldige scheur ontstond in de eene zijde van het schip, het water stroomde naar binnen, ieder vluchtte op hot dek, men poogde booten uit te zetten, maar deze liepen onmiddellijk door de stortzeeën vol en mannen, vrouwen en kinderen werden „als stroohalmen" weggeslagen. Omtrent den tijd, dien de geredden in de masten doorbrachten, loopen de berichten uiteen. Deonge- lukkigcn waren niet te bereiken en moesten zich in zee werpen om door de uitgezonden douane-boot „Dexter" enz. te worden opgevischt. Daarbij zijn nog verscheidenen verdronken en een drietal zijn aan boord van de „Dexter" bezweken van konde en uitputting. De gezagvoerder der „City", Wright, die tot het laatste toe op zijn post bleef, moet krankzinnig geworden zijn. De luitenant Rhodes, van de „Dexter", gedroeg zich als een held. Na zich eene lijn om het middel te hebben gebonden, sprong hij in de onstuimige golven om de schip breukelingen te helpen, werd tegen een stuk wrak hout geslagen, zoodat hij eene diepe wonde aan het hoofd kreeg, keerde terug om zich te deen verbinden en begaf zich opnieuw te water om zijne grootmoedige taak te volbrengen. De loods is verdwenen; ook hij vond zijn graf in de golven. Men gaat steeds voort met het opsporen van lijken uit het wrak van het schip. Tien personen van de overlevenden, waaronder de administrateur, 2de machinist, zes matrozen en twee passagiers, zijn gevonden op Gay-Head-vuurtoren. Langs de kust zijn verscheidene groepen lijken gevonden. Volgens opgave van de goredden der bemanning waren er 81 eerste- cn tweede-klasse-passagiers en 45 man equipage aan boord. Van al deze personen zijn 12 passagiers en 17 man der equipage gered. BUITENLAND. Frankrllk. De Senaat heeft een krediet van 3 millioen voor den Senegal-spoorweg toegestaan. Gelijk men weet, had de Kamer van Afgevaardigden dien post ver worpen, Naar de dagbladen verzekeren, bestaat er groote ontevredenheid onder de politie-agenten in de hoofdstad, ten gevolge van zekere voor hen nadeelige bepalingen in de nieuwe wet op de pre fectuur van politie. Het Chineesche gezantschap, ondervraagd door don minister-president Ferry over de echtheid van een brief door de Duitsche „Revue" gepubli ceerd, verklaarde dat dit een antwoord is op de inlichtingen door dat blad gevraagd. De markies Tseng, de ChineeBche gezant, belastte een zijner secretarissen met de beantwoording, doch kan de algomeene verantwoordelijkheid, voor de denkbeel den in dien brief uitgedrukt, niet op zich nemen, evenmin als de verantwoordelijkheid voor het ge bruik dat de redactie van de „Revue" er van heeft gemaakt. De markies Tseng heeft niet gedacht dat er aan den brief openbaarheid zou worden gegeven, of dat er gebruik van zou worden gemaakt bij een voornaam persoon en kon niet denken dat die zou worden uitgelegd als beleedigend voor Frankrijk te zijD. De werkstaking der Parijsche koetsiers is afgeloopen. Maandag hebben allen den arbeid weder hervat. Volgens de „N. Z." zijn de Bonapartisten voornemens in Engeland eene leening van een zeer aanzienlijk bedrag te sluiten. Brengt man dit in verband mot het feit dat Cassagnac prins Napoleon vormelijk opgeëischt heeft het pretendentschap te aanvaarden, dan is het vermoeden dat de impe rialisten zich tot handelen gereedmaken, niet on gegrond. Gtroot-Hritailiiië. Men verzekert dat de regeering de laatste grens lijn, welke de afgevaardigden van de Transvaal voorgesteld hebben, als volkomen onaannemelijk beschouwt. De Transvaalsche gedelegeerden zullen binnen eenige dagen Engeland verlaten voor hun officieel bezoek aan Nederland. Een der voornaamste Neder- laudsche reeders heeft een vaartuig te hunner be schikking gesteld. Het vertrek zal echter niet plaats hebben, alvorens het antwoord van lord Derby is ontvangen. De heer Scaulen, de Kaapsche premier, heeft vóór zijn vertrek aan lord Derby verzekerd dat de Kaapkolonie op dezelfde wijze Bechuana-land zal beschermen als Basuto-land wordt beschermd, krach tens de laatste schikking met het ministerie van koloniën. Het is nog niet definitief beslist, of er Engelsehe commissariseen voor de gebieden van Mankoroane en Montsioa zullen benoemd wordenwel is dit waarschijnlijk. Telegrammen. BERN, 22 Januari. Bij de verkiezingen van den raad voor de grondwetsherziening in het kanton Waadland zijn 124 radicale en 96 conservatieve afgevaardigden gekozen. Buitendien moetea 16 her stemmingen gehouden worden. LONDEN, 22 Januari. Men verzekert dat in den ministerraad welke heden wordt gehouden, de Tranvaalsche quaestie ter sprake zal komen, en dat in den loop dezer week het Kabinet nog ver scheiden malen vergaderen zal. In de heden gehouden vergadering van aandeel houders der Ontario- Spoorwegmaatschappij deelde de voorzitter mede dat geen storting op de aandeelen gedaan zal worden, maar de preferente aandeel houders zullen voorzien in de consolidatie der vlottende schuld. De markt was beter gestemd noteering 11S/1B. BERLIJN, 23 Januari. (Part. Tel.) Iu strjjd met het bericht van gisteren zal prinses Frederik Karei niet naar Berlijn komen. WEENEN, 23 Januari. (Part. Tel.) De „Neue Freie Presse" maakt een onderhoud openbaar, dat een redacteur van dit blad met Von Giers, den Russischen minister van buitenlandsche zaken, heeft gehad. De minister verklaarde op uitnoodiging van Von Bismarck naar Friedrichsruhe gegaan en op uitnoodiging van keizer Frans Jozef naar Weenen gekomen te zijn. De betrekkingen van Duitschland en Oostenrijk met Rusland zijn uitstekend en daar de czaar eveneons zeer vredesgezind is en de bui tenlandsche politiek van Rusland persoonlijk leidt, is de vrede in de naaste toekomst verzekerd. Met betrekking tot de Egyptische quaestie keurt Von Giers het opgeven van Khartoem geheel af. LEIDEN, 33 Januari, De verwachting voor morgen is: krachtige wind, Z. tot W., buiig stormachtig weer, wellicht eene korte tusschenpoos vrij goedweer. Niet iedereen zal het bekend zijn dat er nog vele hoogbejaarde arme krijgers zijn, die dringend ondersteuning noodig hebben. De fierheid van den oud-soldaat is oorzaak dat men zoo zelden een oud-militair de hand ziet uitstrekken naar de open bare liefdadigheid. Evenwel heeft de Vereoniging van gepensioneerde onderofficieren en minderen pogingen aangewend tot het bijeenbrengen van gelden, waarvan een tege moetkoming aan de noodlijdende oud-gepensioneerden zou kunnen worden verstrekt. De onderofficiers-vereeniging „Door Vriendschap veroenigd", ovortuigd van hot nuttige dier instelling, wenscht de ingezetenen van Leiden in de gelegen heid te stellen óók daartoe het hunne bij te dragen. Ze heeft nl. het voornemen in Februari eene liefdadigheidsvoorstelling te geven in den Stads schouwburg, waarvan de opbrengst na aftrek der onvermijdelijke onkosten geheel ten bate van die noodlijdende krijgers zal komen. Lijsten zullen eerstdaags den ingezetenen worden aangeboden. Heden is te Utrecht voor het artsexamen toe gelaten J. V. Pienbroek, candidaat-arts; voor het lste ged. M. Jagerink. In de heden gehouden -zitting der Eerste Kamer verklaarden bij het algemeen debat over de StaatBbogrooting de meeste sprekers zich tegen het financieel beleid der Regeering. De heer Van Roijen zou zelfs alle hoofdstukken afstemmen. De heer Van der Putte critiseerde daarbij de benoeming door den heer Heemskerk van den liberaal-koloniaal Van Rees, terwijl de heeren Akerlaken en Van Stirum die benoeming niet onbegrijpelijk vonden. De heer Heemskerk betoogde dat de heeren Sprenger Van Eyk en Van Roes homogeen waren met de Regee ring omtrent deze punten krachtig streven naar her stel van het financieel evenwicht in Indië, handhaviug der gouvernements-koffiecultuur en vrijheid der Javaansche bevolking in de keuze van grondbezit. Bij de Regeering is ontvangen een depeche uit Atjeh, volkomen bevestigende het reeds door ons medegedeelde telegram omtrent de expeditie naar Tenom, hulde brengende aan het moedig gedrag der officieren Leysius en Schimmelpenninck. De minister van financiën heeft geantwoord op het verslag over zijn hoofdstuk der Staatsbegroo- ting. Hij stelt zich voor een onderzoek in te stellen omtrent eene wijziging van het bestaand octrooi van de Nederlandsche Bank. Hij vereenigt zich in hoofdzaak met het door zijn ambtsvoorganger ge dane voorstel tot voorloopige voorziening omtrent ons muntwezen; weldra zal een gewijzigd wetsont werp worden aangeboden. Eene nieuwe wettelijke regeling van den suikeraccijns is in bewerking. Bin nen weinige maanden kan eene reorganisatie der Staatsloterij worden tegemoetgezien. Vermeerdering van 's Rijks inkomsten zal daarbij op den voorgrond

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2