Een vreeselijk ongeval heeft nabij Sraifchfield in den Oranje-Vrijstaat plaats gehad. Twee wagens, met buskruit geladen (ongeveer 8000 lb.), waren in de nabijheid van genoemd dorp, toen door de Hottentotten, aan wier zorg zij waren opgedragen, onder een der wagens een vnnr werd aangemaakt. Eene vreeselijke ontploffing volgde. Twee inboorlingen werden totaal vernietigd, zoodat geen spoor van hen gevonden is, en twee hopeloos gekwetst. Ook verscheidene blanken worden gezegd, ernstige kwetsnren te hebben ontvangen. Verleden Dinsdag-avond is een ge zelschap leden van het „Leger des Bebouds", van eene bijeenkomst te Serrières. in Neuohatel, terug- keerende, door het grauw met steenworpen aan gevallen. Eene juffrouw "Wyssa werd in het oog getroffen, hetwelk voorgoed verloren is. Te Lnik zijn de vermoedelijke moor denaars van den horlogemaker Stockbausen te Keulen en zijne moeder gevat. Het zijn Tilman en Platzheim met twee vronwen, Therese Stein en Rosa Merchel. Eerstgenoemde was in het bezit van het nummer der „Kölnische Zeitung", waarin het ver haal van den op 24 December 11. gepleegden moord on het signalement der verdachten voorkwam. In verschillende streken van Oos tenrijk is in de laatste dagen veel sneenw geval len. Uit Aussee, in StiermarkeD, wordt gemold dat ton gevolge van een langdurigen sneeuwstorm het spoorwegverkeer tusschen die plaats en Obertrann gestremd is, terwijl nabij Linz een sneeuwval heeft plaats gehad, waardoor de bosschen groote schade geleden hebben en de spoorbaan over eene lengte van 300 meter vernield is. Een jeugdige dienstbode te Mon- fcargis, de dochter van een veldwachter, heeft den prijs van 100,000 fr. getrokken in de loterij „de3 Arts Décoratifa" te Parijs. In het Na ti on a 1 t h e a t or te Lemberg heeft de verslaggever Fryling den tenor Mysznga op een repetitie van r Carmen" zoo mishandeld, dat de zanger in levensgevaar verkeert. Aanleiding tot do daad was jaloezie. In de steenkolenmijn te Curnamman zijn 11 werklieden omgekomen door het breken van het touw waarmede de bak. die hen droeg, naar boven werd gehaald. Op de Texas and Pacific Railroad zijn 30 reizigers gewond door het derailleeren van een trein. Lecocqheeft de muziek geschreven voor een nieuwe operette van Chivoi en Duru, ge titeld „L'Oiseau bleu", die bij do eerste opvoering in -de „Nouveautés" niet bijster schijnt te hebben voldaan. Te Nieuw-York, zegt Puck, ver spreidde zich onlangs het gerucht dat een jong meisje den dag na de bruiloft hare pianino ver kocht had om voor het geld zich een naaimachine en stof voor hemden voor het huishouden aan te schaffen. Weinige weken later waren ook hare vier zusters deels verloofd, deels reeds gehuwd. BUITENLAND. gVaTiIrrffig» De Kamer van Afgevaardigden heeft gisteren de beraadslaging over her wetsontwerp betreffende de prefectuur van politie voortgezet. Het voorstel om het ontwerp naar eene commissie te verzendon werd verworpen. Do Kamer besloot, met 281 tegen 222 stemmen, om tot de artikelsgewijze behan deling over te gaan. De afgevaardigde Cassagnac vroeg prins Victor Napoleon per brief, in hoever do Bonapartistische uartij op hem kon rekenen. De prins antwoordde dat hij zich nimmer zou aansluiten bij de tegen ziin vader gerichte aanvallen, en er ook niet aan •dacht zich togen het bestaande gezag te verzetten. Hij had voor het oogenblik geen staatkundige rol te vervullen; doch dit belette hem niet zijn per soonlijk gevoelen over staatkunde en godsdienst te hebben. Hij zou op den achtergrond blijven, totdat de plicht hem riep zijn vaderland te dienen. Luidens een bericht uit Hongkong meldt het dagblad „China Mail" dat ten gevolge van de ver- toogen der Engelsche overheden, de toebereidselen tct het blokkeeren der rivier van Canton gestaakt zijn. ln het cfticiëele blad der Fransche Republiek ic do wet opgenomen tot bekrachtiging der inter nationale overeenkomst, den 6den Mei te 's-Gra- venhage gesloten, betreffende de visscherijcn op de Noordzee. De Fransche ministerraad hoeft besloten, daar de gevraagde 30 millioen voor verhooging der onderwijzerstraktementen niet ineens gevonden kunnen wordeD, te beginnen met de onderwijzers, die slechts 600 franken 'sjaars genieten, en aldus in 4 jaar tijds 21 millioen te besteden; de bezol digingen boven de 1000 franken zouden dan buiten het ontwerp vallen. Van de drie personen, die wegen8 de mani festatie bij het vertrek van den graaf van Parijs naar Spaüje in hechtenis werden genomen, zijn twee weder op vrije voeten gesteld. Te Parijs is weder sprake van het doorboren van den St.-Bernhard. Aan een Maandag met het oog daarop gehouden banket, hetwelk door tal van zaakkundigen werd bijgewoond, werd de wenscli uitgesproken, dat er eenstemmigheid tusschen Frank rijk, Zwitserland en Italië voor deze onderneming verkregen mocht worden. Met het Amerikaansche fregat „Trenton" is te Marseille een Koreaansch gezantschap aangeko men, dat onmiddellijk de reis naar Parijs en Lon den heeft voortgezet. Het is door den koning van Korea gezonden om onderhandelingen over handels overeenkomsten met Engeland en Frankryk aan te knoopen. De minister Min Yong Ik is het hoofd, Sah Kwang Pom secretaris en Pyon Su attaché. Beide laatsten dragen de Europee?che kleederdracht. Min Yong Ik daarentegen vertoont zich in een lang wit gewaad met roode mouwen en een breedge- randen zwarten hoed van onbeschrijflijken vorm. De secretaris en de attaché verbergen zooveel moge lijk hunne lange haarvlechten, maar Min Yong Ik draagt deze met ta meer fierheid omdat zijn land een roemrijken oorlog tegen China gevoerd heeft ter wille van dezen haartooi, welken het Heinolsche Rijk de Koréanen had willen dwingen af te scheren. Een jong Amerikaansch officier vergezelt het ge zantschap als tolk. De Londensche „Standard" verzekert dat te Weenen telegrammen uit China ontvangen zijn, volgens welke de Chineescbe keizerin en de kei zerlijke prinsen een deel van hun particulier ver mogen, als bijdrage in de kosten van een oorlog met Frankrijk, zouden afgestaan hebben. Duitsehland. Bii het Huis der Afgevaardigden is gisteren in beraadslaging gebracht het voorstel-Reichensperger (centrum), strekkende om de 3 vroeger opgeheven artikelen der constitutie weder in de Grondwet op te nemen. De minister van eeredisnst verzocht het Huis aan dit voorstel zijne toestemming niet te vorleenen. Mocht het echter worden goedgekeurd, dan zal de regeering daaraan hare sanctie onthouden. Deze houding der regeering is het gevolg van de uitleg ging cn de toepassing aan die artikelen door de Rocm6ch-Katholieke kerk gegeven en welke ook de ontwerpen van het voorstel er weder aan zou den willen geven. Die artikelen hebben steeds aan leiding gegeven tot moeielijkheden, vooral nadat nieuwe provinciën bij den Staat waren ingelijfd, waar betrekkelijk genomen de toestand beter was geregeld dan in de oude provinciën. Thans die arti kelen weder van kracht to verklaren, zou een groote politieke fout mogen worden genoemd. Wat betreft het verleenen van gratie aan den bisschop te Mun ster, daarover kan hij, bij den tegenwoordigen stand van zaken, niet sproken. Geen enkele van de minis ters is gezind om zijn haod te stellen onder het bevel waarbij gratie zou worden verleend aan den aartsbisschop van Keulen of aan dien van Pose en Gnesen, want een dergelijke handelwijze zou noch in het belang van den Staat, noch van den vrede op kerkelijk gebied zijn. Ten aanzien van de onderhandelingen met Rome, heeft de regeering het besluit opgevat, om zelf standig verbeteringen in te voeren. Door do pogin gen om drang uit te oefenen op do regeering, het zij door wetsvoorstellen of agitatie, zal zij zich niet van haar voorgenomen plan doen afbrengen en zich niet overhaasten. Dio pogingen zouden wellicht alleen kunnen leidon om haar langzamer te doen voortgaan. De bekende schrijver Ilans Wachenhusen heeft aan het „Berliner Tagoblatt" een schrijven gezonden, waarin hij de aandacht der pers vestigt op het nadeel, dat voor do Duitsche schrijvers voortspruit uit den nadruk van Duitsche werken in Nederland en Amerika. De Sfc.-Petersburgor berichtgever van de „Po- litische Correspondent" verzekert dat de Russische regeering aan de Duitsche heeft beloofd, het aan tal der langs do gemeenschappelijke grons van de boïdo rijken geplaatste cavalerietroepcn zoodanig to verminderen, dat alle reden van bozorgdhoïd voor minder vriendschappelijke bedoelingen wordt weg genomen. De „Neue Freie Presse" vernoemt dat vooral dit punt in de onderhandelingen tusschen Von Bismarck en Yon Giors te Friedrichsruho is ter sprake gekomen. „Indien het Russische kabinet deze belofte werkelijk nakomt", - zegt bet Weener blad - „zou in dit feit inderdaad eene grooterebe- teekenis liggen, dan in honderd sierlijk gestelde officieuze verzekeringen van wederzijdsche vrede lievendheid." België. Volgens de „Indépondance" is koning Leopold tegenwoordig lijdende aan wintervoeton, welke open zijn gegaan, zoodat hij steeds pantoffels moet dragen en er voorshands geene plechtige audientiën kunnen plaats hebben. Ook het eerste hofbal heeft men moeten uitstellen. Boland was niet tegenwoordig toen het hof van Luik hot vonnis over hem uitsprak. Vóór eeni- gen tijd deed hij veel van zich spreken door te beweren dat hij aan twee Gambettische leden der Fransche Kamer vrij aanzienlijke sommen zou heb ben uitgekeerd ten bate van eene industrieels onder neming, welker belangen bedoelde afgevaardigden in de FraDsche Kamer zouden voorslaan. Hij werd nu veroordeeld wegens oplichterij (hij had 2ich ook 550,000 fr. doen uitkeeren, toebehoorende aan de „Banque de Luxembourg") en het namaken van de handteekening van den bankier Jacquemin, tot drie jaar gevangenisstraf en 3000 fr. boete. Het Belgische „Groot-Oosten" heeft het Ne- derlandsche „Groot-Oosten" uitgenoodigd tot een schitterend maeonniok feest, dat den 23sten en 24sten Februari zal plaats hebben. ItaliS. De „Pol. Corr." verzekert dat tot do reis van koning Humbert van Italië naar Duitschland voor goed besloten is. Het juiste tijdstip is echter nog niet vastgesteld. Te twee uren verleden Maandag werden da „pelgrims" naar het graf van koning Victor Ema- Duel door koning Humbert ontvangen. De 34 banieren, den 9den dezer Z. M. aangeboden, stonden in de zaal geschaard en die, welke hem thans werden aangeboden, werden daarbij gevoegd. De kransen, door de „pelgrims" nit Palermo en Genua mede gebracht, waren ongemeen fraai. Die uit Palermo was geheel van goud, met juweelen bezet en moet 1 millioen lira's gekost hebben. Oostenr.-Hong.-Monarchie. Tegenover do geruchten dat het besluit der Mag- natentafel over het wetsontwerp op het gemengde huwelijk tot eene ministeriëele crisis aanleiding zou geven, verklaart de „Ungarische Post" dat derge lijke beweringen van allen grond ontbloot zijn. De stemming over bedoeld ontwerp heeft geen invloed koegeDaamd geoefend op de stelling van het kabinet- Tisza, dat over eene grooto meerderheid in het Huis van Afgevaardigden beschikt. Kusland. Do (Duitsche) „Petersburger Zeitung" bevat een telegram uit Khartoem van 15 dezer, waarin ge meld wordt dat de reiziger dr. Junker zich gezond en wel in Niam-Niarn-land bevindt en zijn met gezel Bahndorf to Khartoem is aangekomen. De lijken der bemanning van het veronge lukte Poolschip „Jeannette" zijn eergisteren door Orenburg vervoerd. Het ministerie van binnenlandsche zaken heeft bij den rijksraad een voorstel iügediend, strekkende tot verbetering van het Russisch-Chineesche post verkeer. Daartoe zou het jaarïijksch krediet voor de postgemeenschap tusschen Kiachta en Tientsin tot 22,500 zilverroebels verhoogd worden. In het geheel zijn 17 personen gearresteerd in verband met Szudeikins moord. Szudeikins documenten betreffende de Nihilisten waren in cijferschrift, on men heeft nog geen sleutel ge vonden. Do politiebeambte, die Szudeikin vergezelde toen deze vermoord werd, is op 15 dezer aan zijoe wonden overledon. Tot dusver is men aangaande do werkelijke daders nog niets met zekerheid te weten gekomen. Te Kroonstad zijn verscheidene mariniers in hechtenis genomonmen weet echter niet of dit is geschied wegons inbreuk op de tucht, dan wel om staatkundige redenen. Volgens een telegram uit St.-Petersburg aan de „Times" heeft op 8 dezer te Charkoff een ernstige aanval op de Joden plaat3 gehad. Dc rcgcering houdt cchtor do zaak gohoira.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2