733G. Donderdag 17 Januari. A\ 1884. Avond-editie. 1* O 1% LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenE10. France per posL1.40. Atronierlijke Nommers.0.06. Deie Conrant wordt dagelijks, met uitzon dering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DEK ADVERTENTIES: Tan 1—4 rebels 1.05. Iedere regel meer 0.17fc Grooiere letlere naar plaatsruimte. Yoor het incaisee- ren builen de stad wordt 0.10 berekend. LBIDEN, 1G «Januari. De afdeeling Leiden en Omstreken van de Neder- landeohe Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde hield gisteravond eene gewone vergadering in het Logegebouw. Er waren ingekomenhet verslag van de Plan- tenbeurs alhier, waaruit bleek dat deze uit 63 leden beBtaat en alle werkzaamheden naar wensch ge schieden, benevens eene mededeeling van den heer Affourtit, mede-redacteur van „SempervireDs", dat hij zich voorstelt den llden Februari voor de leden als spreker op te treden. Aan de orde kwam hierna het verkiezen van een president en een secretaris, in de plaats van mrs. H. L. A. Obreen en W. D. Bosch. Na veel vergeefsche moeite om den heer Obreen, in strijd met het reglement, als voorzitter van de afdeeling te behoudeo, werd ia zijne plaats gekozen dr. H. Boursse "Wils, en in die van den heer Bosch, als secretaris, mr. L. H. J. Lamberts Hurrelbrinck. Besloten werd den 25sten Maart a. s. eene ten toonstelling van bouquetten enz. te houden, terwijl het programma werd goedgekeurd, zoodat bet spoe dig aan de leden zal kunnen worden verzonden. Nog werd medegedeeld dat in het begin der volgende maand in de Stadsz&al eene kunstbeschou wing zal worden gehondeD, voor de loden met hunne dames. Per Eogebcbe mail, via Brindiei, ontvingen we hedennamiddag de Iadische bladen van 8 tot en met 12 Dumber. Gedurende de eerste helft der maand Dec. zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadres seerden niet besteld konden worden: Aggilles, Thijs, N. J. Van Blijeoburgb, Dopeje, J. Joo8ten, J. B. Tellingen, mevr. Dingemans Senit, J. F. Prins, J. H. Beek, J. Van Dashorst, P. H. Scheffer, Amsterdam; J. Mooyman, Bodegrave; Twee Gezusters, N. Markt 44,'s-Gravenhage;. J. J. Van Leeuwea, Haarlem; Breugcl, KesselB.Vink, Nienwer-Amstel; P. J. Dulleman, J. Harren, Bekker (ad. Frans Winter), niet vermeld. - Briefkaarten: Adr. v. Eyndhoven, Schouten, Amsterdam; mej. G. Rietveld, niet vermeld. Verzonden geweest naar België: mej. Mercks, Brussel; G. Baron De Sali3, Gent. - Duitschland: L. Levin, BerliD. De Nedorlandsohe Entomologische Vereeni- ging heeft hare jaarhjk6cho winter-vergadering, onder het voorzitterschap van generaal dr. A. W. M. Van Hasselt, uitsluitend gewijd aan weten schappelijke mededeelingen. Een 22*tal leden was van onderscheiden plaatsen opgekomen. Behalve door den voorzitter, werden belangrijke voordrach ten gehouden en mededeelingen gedaan o. m. door de heeren C. Ritsema Cz. en prof. P. J. Veth, beiden uit Leiden. Nicolaas Beets' 70ste jaardag valt op den 13den September van dit jaar. Dit feest van den Nederlandscben schrijver, dichter en godgeleerde belooft in alle kringen weerklank te vinden en zal zeker een gedenkdag voor het geheeïe land zijn. Eene commissie van 35 leden nit Noord- en Zuid- Nederland is reeds gevormd om de plechtigheid van dieu dag te regelen; eere-voorzi(terismr.graaf Van Lijnden Van Sandenburg; voorzitter prof. dr. M. De Vries; secretarissen Jobs. Dyserinck en H. De Veer; penningmeester A. O. Wertheim. Naar ons van zeer vertrouwbare zjjde wordt medegedeold, ia door den Ministerraad de beer mr. O. Van Rees, voorzitter der Tweede Kamer, den Koning tot gouverneur-generaal van Nederlandach- Indië voorgedragen en wacht die voordracht op 's Konings onderteekening ter openbaarmaking in de Staatscourant, hetgeen eiken dag kan worden tege moet gezien. liaagsche Courant.) Naar het Vad. met genoegen verneemt, is de toestand van den cud-minister mr. Modderman sedert geruim en tijd zeer gunstig. 'De wonden zijn gesloten en de krachten Demen toe. De patiënt bevindt zich nog steeds te Wiesbaden. De president van de Eerste Kamer, jhr. Van Eysinga, gaf gisteren in het „Hotel Paulez" het eerste Tan de twee diners, welke hij deze week zijnen medeleden aanbiedt. De buitengewone vergadering der Staten van Zuid-Holland zal worden gehouden op Dinsdag den 22sten Januari a. s., 's namiddags te één uur, in het lokaal van de Tweede Kamer, ingang Hofsingel. Reeds vroeger- is medegedeeld dat het aan staande Nederlandsch Letterkundig Congres te Brugge zal plaats hebben. De plaatselijke regelings commissie beslaat uit de heeren De Pauw, procu reur des Konings, Sabbe en Nelis, professoren aan het Kon. Athenaeum. Het oongrea zal in Augustus a. s. gehouden wor- deü, en misschien samenvallen met het groofce muziekfeest, voor hetwelk Brugge dit jaar aan de beurt ligt. De vergadering, door eene commissie, met den burgemeester aan het hoofd, gisteren te Rot terdam belegd, ter voorbereiding van eene waardige ontvangst van de Transvaalsche deputatie bij hare eventueele komst aldaa^ was talrijk bezocht. De predikanten Lohr, Hooykaas en Francken kantten zich tegen eene feestelijke ontvangst wegens hot gebeurde met dr. Jorissen. De voorzitter wees er echter op dat mon alle politieke quaestiën ter zijde wenschte te stellen en de Transvalers alleen te ontvangen als heldhaftige stamgenooten en dat dus degenen, die zich daarmede niet konden vereeni gen, zich liever moesten verwij deren, waarop de heeren Lohr, Hocykaas en nog enkelen de zaal verlieten. Ten slotte werden de heereü, die het initiatief hadden genomen, met de regeling der zaak belast, met het recht van assumptie. Over den aard der feestelijkheid zal later worden beraadslaagd. De lijn der Gouda-Haastrecht-Oudewater- IJselstoomtramwegmaatschappij is gisteren geopend. In Oudewater, Reeuwijk, Haastrecht en Gouda werden d9 deelnemers aan den feestrit ontvangen, in de eerstgenoemde plaats door de directie der Maatschappij, in de andere- gemeenten door do be trokken bestoren. Vele toosten werden gedronken en veel symphathie werd betuigd met de nieuwe onderneming. Op den Fluweelen Singel te Gouda had de tram bij een moeiljjken bocht oponthoud, doch verder geen stoornis. De heer Henri Boers schrijft aan het Hbl. dAt bet bericht der N. R. Crt., als zou hij als secretaris der Ned. Centr.-Spocrwegmaatschappij geschorst zijn, onjuist is. Voor het oogenblik zijn er voor hem overwe gende redenen, waarom hij zich tot deze eenvoudige tegenspraak moet bepalen, wat echter niet dan noode geschiedt. Het stoomschip „Zeeland", van Rotterdam naar Java, arriveerde gisteren te Port-Said; de „Zuid-Holland", vöd Rotterdam naar Java, pat- seerdo gisteren Gibraltarde „Maasdam", vanNieuw- York naar Rotterdam, passeerde gisteren Lizard; de „Prinses Amalia", van Amsterdam naar Batavia, vertrok denzelfden dag van Aden. De officier-machinist 2de kl. A. Brnch, ge plaatst bij 's Rijks werf te Willemsoord, wordt m6t den 2l8ten dezer overgeplaatst bij den marine- torpedodienst aldaar. De gewone audiëntie van den minister van binnenlandBche zaken zal Zaterdag a. s. niet plaats hebben. Gemengd Nieuws. Tot de in de vorige week opgegra ven lijken uit de beruchte vergiftigingszaak be- hooren ook die der ouders van vrouw Van der Linden. Naar aanleiding van het op dien dag in to stellen scheikundig onderzoek moesten toen twee barer broers op het anatomisch laboratorium komen om de lijken hunner ouders, die sedert twee jaren overleden waren, te herkennen. Ook hier waren de aangezichten nog geheel onbeschadigd en duidelijk te onderscheiden. Ook als eene bijzonderheid wordt ons medegedeeld dat kort buiten deze gemeente bij H. Van der Mey Hz. aan den Morsch, onder Oegstgeest, de bekende „rubes" als leiboom tegen den oostkant van het huis sinds verleden Vrijdag, even alsof het thans reeds Mei ware, in vollen bloei staat. Door pokken zijn in de vorige week aangetast te Rotterdam twee personen, te Leiden vier, te Charloia een, te Maasdam een, te Piershil een, te Spijkenisse twee en te Oud-Beierland tien, waarvan drie overleden. Naar aan het Hbl. gemeld wordt, stelt de directie van den Amsterdamschen Park schouwburg alles in het werk om het bal op 13 dezer zoo laisterrijk mogelijk te maken. De fraaie zaal, versierd met'bloemen enz., zal een schitterend effect maken, terwijl eveneens dien avond het ge heeïe gebouw electrisch wordt verlicht, waardoor eene aangename temperatuur in het gebouw zal blijven. Het uitmuntende Park-orkest, versterkt met 40 musici, zal het dansprogramma uitvoeren. Het balkon en de promenoir zijn voor de toe schouwers, terwijl de wintertuin in eene restauratie wordt herschapen. De benedenfoyer wordt als rook- 8alon ingericht, en door de aanwezigheid van een costumier, voorzien van eene verzameling costumes in de meest mogelijke verscheidenheid, zal den be zoekers gelegenheid worden aangeboden zich naar welgevallen te costumeeren. Voor de kapsels enz. zal er een coiffeur aanwezig zijn. Dat een dergelijk feest in den smaak valt, bewijst het feit dat de loges, die men vooruit kon reserveeren, reeds uit verkocht waren, zoodra de gelegenheid daartoe was opengesteld. De directie spant al hare krachten in om het feeBt niet alleen schitterend te maken, doch neemt tevens maatregelen om orde en netheid te handhaven, in welke moeilijke taak zij natuurlijk op de mede werking van het publiek rekent. Zij hoeft deHon- gaarsche kapel („les Tziganes") voor dit bal ge- engageerd, welk orkest, bestaande nit 14maD, zich op de groote „Bals de l'Opéra" te Parijs beeft doen hooren. Volgens de „Figaro" worden de onwillig- sten door deze muziek tot dansen genoopt. Tegon den heer J. H. Henkesj te Delfs- havoo, is door de rijksveeopzichters G. Haak en C. Van Dijk proces-verbaal opgemaakt ter zake van het niet aangeven aan den burgemeester aldaar, dat er onder zijne schapen de schorfc was uitgebroken. Te Amsterdam kregen twee echtelie den in de Gerard Doustraat een zóó hoogo ruzie, dat de man zijne vronw nit het raam wilde gooien. De bnron kwamen bijtijds het opzet verhinderen. - Eon bewoner van de Saonredamsfraat aldaar, die go-Iurende drie dagen niets had gedaan dan bidden, sloeg gisteravond de ruitea van zijne woning stuk en liep de straat op, laid schreeuwende„de duivel is ia mijn huisMen bracht hem met een zaoht praatje tot bedaren. Tegon een bediende in de restauratie van het station te Arnhem is eene vervolging in gesteld wegens het toedienen van sterken drank aan kinderen beneden de 16 jaar.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1