anaBsesasssassssisBsasssK alzo» niet te onpas. Als blijk van dankbaarheid voor redding nit dien benarden toestand werd den man (een arbeider), namens allen, door een der heeren een kwartje uitgereikt. Men leest in de N. R o 11. Crt.De heer Henri Boers, secretaris der Centraal-Spoor- wegmaatschappij, is in deze betrekking geschorst. Alle bezoekers der Amsterdam sche tentoonstelling herinneren zich het kolossale biervat van „De Haan en de Slentels." Het is gisteravond publiek geveild in „Frascati"; de opbrengst wa9, buiten de kosten, slechts f 570. Men schrijft aan de „Maasbode" uit Utrecht, dat de stad vol is van een arrestatie, welke daar zou hebben plaats gehad. Een aanzien lijk persoon, wiens vrouw dezer dagen overleden is, zou onder het 'vermoeden liggen van haar door vergif om het leven gebracht te hebben. Naar men verzekert, is hij reeds in zijne betrekking geschorst. Door eene onbekende oorzaak is gis ternacht brand ontstaan in het huis van den land bouwer H. G. te Kessel, waarbij de geheele in boedel, de schuur met wintervoorraad en gereed schappen vernield werden. Ook drio varkens kwamen in de vlammen om. Alles was verzekerd. Te Brunsum (Limburg) heeft een boerenzoon eeu andiren door een pistoolschot van het leven beroofd. Minnennijd zou aanleiding tot den moord hebben gegeven. De dader ia voort vluchtig. Eenigen tijd geleden werd medege deeld hoe, na het op stapel zetten der „Johan Willem Friso," de vrees der werklieden van de Land8werf te Amsterdam begon te wijken, dat aan het voornemen gevolg zou worden gegeven, om het personeel dezer inrichting te verminderen. Zij hebben zich evenwel te vroeg verheugdZooals men weet, heeft de Tweede Kamer der Staten- Generaal geducht het snoeimes gezet in de be grooting van marine voor 1884. Ten gevolge hiervan is dit jaar een geringer bedrag beschikbaar aan arbeidsloonen voor de Landswerf; en men zal daardoor moeten besluiten tot het ontslaan van een paar honderd werklieden. Deze maatregel, waardoor een aantal gezinnen getroffen zullen worden, is dus niet het werk van den minister van marino. Het „D. v. N." hoopt dat de uit voering er van geleidelijk zal geschieden, cn de personen, die in de termen vallen voor ontslag, tijdig gewaarschuwd zullen worden; zoodoende hebben zij eonige kans om ergens anders werk te vinden, iets dat vooral in het tegenwoordige jaar- getij geen gemakkelijke zaak zal wezen. Te Osterwiek (bij Halberstadt) heoft een vreesolijke brand gewoed, die meer dan dertig huizen in de asch gelegd heeft. Grooto hoeveelheden graan enz. zijn vernietigd. De twintigjarige Brettell, zoon van den eigenaar eener ijzerfabriek te Bromwich, wierp zich in een ketel, waarin ijzer werd gesmolten. De metaalmassa was wit gloeiend en hoewel men on middellijk den ketel met water afkoelde, werd de jonkman levenloos er uitgehaald. De armen en beenen waren van het lijf gescheiden en de romp was geheel verschroeid. Brettell was reeds geruimen tpd Diet wel bij het hoofd. Eene hevige ontploffing van m ij n- gas had plaats in een steenkolenmijn te Ferfay (Pas-de-Calais)18 personen kwamen om, terwijl 12 werden gewond. Schlossarek, de medeplichtige van den vrouwenmoordenaar Schenk te Weenen, heeft «en bekentenis afgelegd. Het is thans gebleken dat Schenk nog een vijfde meisje heeft vermoord en wel op 29 Dec. jl. Te Braga is de infanterie-kazorne afgebrand. Men telt 8 dooden en gekwetsten. Een bijzonder vermetele diefstal heett Zaterdag in het politiebureel der wijk Saint-Ger- maiu i'Auxerrois te Parijs plaats gehad. Uit een vertrok naast het bureel van den commissaris, ter wijl deze er zat te schrijven, is een valies ont vreemd, waarin eene scheerdoos en 200 fr. De commissaris had wel eenig gerucht gehoord, maar er geen acht op geslagen en de agent aan de deur had, zonderling genoeg, niemand zien in- of uitgaan. De koetsier en de eigenaar van eencab te Londen zijn' wegens mishandeling van een paard veroordeeld, omdat zij het dier, tcrwjjl het aan alle pooten kreupel was, hadden laton dienstdoen. De koetsier moest tien shillings boeto betalende eigenaar kreeg zeven dagen dwangarbeid. Op den spoorweg tusschen Luik-Tir- lomcnt hocff een baanwachter in de vorige week zijne vronw met de kolf van zijn geweer doodge slagen oo daarna zich zelveu voor den eerstaan- komenden trein geworpen. Zijn verminkt lijk vond men eenige uren later. De oorzaak dezer gruwelijke daad wordt aan jaloerschheid toegeschreven. BUITENLAND. Frankryk. De berichten der dagbladen over het tijdstip, waarop de nieuwe leening zal worden uitgeschreven, zijn onjuist. Noeh de minister van financiën, noch de ministerraad hebben over dit onderwerp tot dus ver beraadslaagd. Het gerucht in de Fransche bladen, als zou prins Roland Bonaparte zich candidaat willen stellen voor de Kamer, voor het district Sartena in Cor sica, is geheel onjuist. De prins verlangt niets liever dan zijne wetenschappelijke studiën voort te zetten. Niet vóór het eind van Februari zal het werk, waarvoor hem de Amsterdamsche tentoon stelling gedeelteljjk de stof geleverd heeft, het licht zien. De bewerking der talrijke platen, waar mode het versierd zal zijn, vordert veel tijd. De accijnzen brachten te Parijs in December ruim 15 millioea fr. op of 227,000 fr. minder dan ia Dec. 1882. De opbrongst voor het jaar 1883 bleef ruim 6 millioen beneden die van 1882. De opbrengst der indirectie inkomsten en belas tingen in Frankrijk was in 1883 ruim 66 millioen fr. minder dan de raming, maar ruim 33 millioen fr. meer dan iu 1882. Ook de groote meubelfabriek in de Panjscbe voorstad Saint-Antoine heeft alle werkliedeo, die Duitschers Zijn, ontslagen. Reeds wordt bericht dat andere fabrikanten, ten gevolge van een onder linge overeenkomst, tot gelijken maatregel zullen overgaan. De graaf van Vlaanderen, broeder van den koniDg der Belgen, wordt deze week te Parijs ver wacht, om er acht dagen door te breDgen. Groot>I3ritaiiiifë. Gisteren is op Mansion House, onder voorzitter schap van den lord-mayor, eone vergadering ge houden, waarin de onderhandelingen tusschen de Traosvaalscbe gedelegeerden en de regeering be sproken worden. De lord-mayor zeide dat het doel der vergadering was, dor regeering te verzoeken om krachtig weerstand te bieden aan de onredelijke eischen der gedelegeerden, en den grooten handels weg, welke door Buchuanaland loopt, te behouden. De predikant Mackenzie verklaarde zich ten sterkste tegen het overwicht der Transvaal in Zuid- Afrika. Indien de regeeriDg aan de eischen der gedelegeerden toegaf, zou de toekomst van Zuid- Afrika door bloedstorting gekenmerkt worden. De meeting nam ten slotte een voorstel aan, houdende dat geeno conventie ooit van voldoenden aard zou zijn, indien aau de hoofden Montsioe on MankoroaDe niet het grondgebied wierd verzekerd, huu bij de overeenkomst van Pretoria toegewezen. Verder wordt daarin aan de regeeriug verzocht, dat zij den grooten weg, welke Bechuanaland door snijdt, open houde. De meeting benoemde een deputatie, om van dit besluit aan lord Derby kennis te geveD. In een bij het departement van buitenlandsche zaken ontvangen brief, dd. 12 dezer, wordt ge meld dat volgens telegram van den bevelhebber van het Britsche oorlogsschip „Pegasus," dd. Penang 4 Jan., de onderhandelingen over de vrijlating der gevangen bemanning van de „Nisero" tot dusver zonder gevolg zija gebleven. De Nederlandsche expeditie van 1200 man tot bevrijding der gevan genen zou op 4 Jan. naar hare bestemmingsplaats vertrekken. Wolff en Bondurand, beschuldigd van het plan om het hotel der Duitsche ambassade te Londen door middel eener helsche machine in de lucht te doen vliegen, verschenen gisteren voor het hof van Old Baily. Ten slotte is de behandeling tot hoden verdaagd. Eene commissie uit de eigenaars van ijzer smelterijen in Cleveland heeft bepaald dat onver wijld twintig hoogovens in het Noorden van Enge land buiten werking zullen gesteld worden. Spanje. In de zitting, gisteren door de Kamer van Afge vaardigden gehouden, verklaarde de minister Posada- Herrera dat SpaDje de vriendschap met alle mogend heden, doch nauwe verstandhouding of verschil met geen enkele begeert. De heer Castelar hield daarop eenö redevoering over de binnonlandsche politiek. Hij beweerde dat in Spanje een bij uitstek demooratische aard heerscht en dat, wanneer het koningschap de democratie afwijst, de Republiek weldra onvermijdelijk zal worden. Heden zou de heer Castelar sprekeo over de buitenlandsche politiek en over de reis des konings naar Duitsohland. Rualand, Te oordeelen naar de mededeelingen van den minister van finaDciën, betreffende de begrooting voor 1884, zal het tekort a 9,733,339 roebels wor den gedekt door de opbrengst van twee nieuwe belastingen, in Polen in te voeren, namelijk de zegel belasting en die van het percentage, geheven van de voornaamste industriëele inrichtingen daar te lande. Dat de opbrengsten boneden de raming zijn ge- bleven, moet naar het oordeel des ministers wordeu toegeschreven aan de daling der graanprijzen, ten gevolge van de medodinging op dit gebied van Noord-Amerika. Als middelen tot verheffing van den financiëelon toestand komen vooral in aanmerking, zegt de minister: spaarzaamheid, bescherming der vaderlandsche nijverheid, ontwikkeling van alle hulpmiddelen en voor alle standen van het publiek toegankelijke credietinrichtingen en verbetering van den wisselkoers. De geheele rijksbegrooting voor 1884 is in uit gaaf en ontvangst vastgesteld op 801,997,412 roebels. Egypte. Op voorstel van den minister van oorlog hebben Nubar pacha, Abd-el-Kader-pacha, de heeren Baring en Wood zich tot een Raad geconstitueerd, welke zich ten doel stelt de middelen op te sporeD, waar door het mogelijk zou worden om Soedan niet aan zijn lot over te lateD. Abd-el-Kader-pacha heeft verschillende maatregelen voorgesteld, o. a. cm Hassan Hamzï naar Khartoem te zenden, en zijne voorstellen schijnen wel kans van slagen te hebben. Sala-pacha is tot inspecteur-generaal der ste delijke en plattelandspolitie benoemd. In brieven uit Massoeah wordt gemeld, dat de koning van Abyssinië zich gereed maakt, om onmid dellijk de plaatsen aan de Egyptische kust der Roode Zee aan te tasten. De „Times" ontvangt een telegram uit Khar toem, meldende dat de opstandelingen, na het nemen van Heloean, met eene groote krijgsmacht op Rufar en Musalimia, aan den Blauwen Nijl gelegen, aanrukken. In beide plaatsen zijn kleine garnizoenen. De telegraaf tusschen Khartoem en Sennaar is af gesneden. Een groot leger rukt uit El-Obeid door het laDd der Kabbabish op. Volgens een telegram uit Cairo aan de „Daily News" zou de Mahdi een losgeld van 2000 pd. st. vragen voor de vijf priesters en de vier nonnen, die bij hem in gevangenschap verkeeren, en zou de Oostersche consul pogingen in hot werk stellen om die som te verkrijgeo. Telegrammen. LONDEN, 14 Januari. In eene te Huil gehou den redevoering deelde de oud-minister Cross mede dat de conservatieven na de opening van het Par lement tot de regeering eene interpellatie zullen richten betreffende de onderhandelingen met de Transvaal. Volgens de „Daily News" zal de door de regee ring voorgestelde grensregeling in Bechnanaland de meeste blanke planters binnen de grens der TraDsvaalsche republiek brengen en zullen slechts ongeveer vijftig daar buiten worden gesloten. CAIRO, 14 Januari. De „Bosphore Egyptien" verzekert dat gedurende den afgeloopen nacht ver scheidene conferentiën hebben plaats gehad tusschen Nubar-pacha, Abd-el-Kader en de heeren Wood en Baring. Er is tot handhaving van het bezit van Khartoem vast besloten. ROME, 14 Januari. De „Fanfulla" gelooft dat de Russische kanselier Von Giers ook Italië zal bezoeken. De heer Petich, vice-consul van Italië te Ascun- sion, zal als consul Daar Antwerpen vertrekken. WEENEN, 14 Januari. Het officiëel bulletin van heden over den toestand van de kroonprinses zegt dat de waterpokken in den meest goedigen vorm verloopen. De koorts is reeds geweken. De algemeene toestand van den patiënte is normaal. Derhalve zullen geene bulletins meer worden uitgegeven. FRANKFORT, 15 Januari. Volgens het „Frank furter Journal" is de vermoedelijke dader van den dynamiet-aanslag op het politiebureel alhier, te Ham-

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2