loges, welke hem ter herstelling waren toevertrouwd, hebben verduisterd. Bij sententie van het Hoog Militair Gerechtshof is de korporaal R. van het 5de bat. regiment grenadiers en jagers veroordeeld tot eene mililaire detentie van 2 jareo, ter zake van het trekken van zijn zijdgeweer tegen zijn meer deren in rang, in casu den sergeant wachtcom mandant. De kolossale olifanten aan den ingang van het tentoonstellingsgebouw te Amsterdam liggen thans, evenals de leeuwen en de „ruiters te paard", in ontelbare stokken en stukjes over het terrein verspreidhet geheele gebouw is doorzichtig ge worden en biedt eene duizelingwekkende massa ribben, latten en planken - het geheele samenstel van het geraamte - te aanschouwen. Alles wordt zorgvuldig bij elkaar gebonden en genummerd, ton einde bij woder-opbouw, in 1885 te Antwerpen, met minder moeite gereed te komen. De bouton vloeren zijn hier en daar opengebroken, doch dit belet nog niet dat men met kar en paard door het gebouw rijdt. In de machine-galerij herinneren nog slechts enkele stukken ijzer, wielen en raderwerk aan het echoone, dat hier te zien was. De kolossale schoor steen van Alphons Custodis te Dusseldorf staat nog onaangeroerd. Haar de „Amst. Ort.11 mededoelt, is in de hoofdstad het volgende gebeurdIn een der tramwagens reed namelijk een Israëlietisch advocaat, die een uitgedoofde sigaar in do hand hield. Dit gaf den tegenover hem zittenden passagier aanlei ding op de hevigste wijze tegen den advocaat uit te varen en hem de grofste beleedigingen naar bet hoofd te gooien. Deze was zoo verstandig, met geen enkel woord te antwoorden, maar liet, toen de tramwagen aan het eindstation gekomen was, tegen den beleediger door een politie-agent proces verbaal opmaken. Kort daarna werd den advocaat 10G0 voorde l6raëlietische armen aangeboden, indien hij van verdere vervolging dezer zaak wilde afzien, maar deze, die zijn tegenpartij waarschijnlijk een duur, maar zeer verdiend lesje in de wellevendheid geven wil, vraagt f 5000, en wel voor de Algemeene Armen. De 1ste luitenant der artillerie L. gaf gisterochtend op het Vreeburg te Utresht een hem geheel onbekend heer, met de woorden „Uit den weg!" een stomp voor de borst. Deze riep de hulp van een paar politie-agenten in, die don oorlog- zuchtigen luitenant achtervolgden on in volle uni form naar het hoofdbureau van politie brachten. Dat het groepje, voordat het daar aangekomen wac, veel bekijks had, zal men begrijpen. (A. R. C.) Omtrent den echtgenoot van de hier te lande niet onbekende mej. Mina Kruseman, die, zooals men zich herinneren zal, onlangs te Singapore met een 20-jarig jongeling in 't huwelijk trad, heeft de „Mepp. Crt." de volgende bijzonderheden ver nomen. De heer Frits Hoffman woondo vroeger te Meppel bij den toenmaligen burgemeester Hosteijn in en kreeg zijne opleiding bij den heer Obbes aldaar; later vestigde hij zich als photograaf te Soerabaia en was daar de commensaal van zijne tegonwoordige gade, toen nog mej. Mina Ivruseman. H. K., te Kloosterveen, gemeente Assen, een jongeling van 18 jaar, was bezig een geweer schoon te maken, toen het schot eensklaps afging en een zijner handen verbrijzelde. Hij is in bet academisch ziekenhuis te Groningen opgenomen. In de Krimpenerwaard bezigt men thans, als voorzorgsmaatregel tegen mond- en klauwzeer, drinkwater met carbolzuur vermengd, en wel in verhouding van 1 eetlepel carbolzuur op 50 liters water. Omtrent den vorschrikkelijken brand in het klooster der Onbevlekte Ontvangenis te Belleville, in Illinois, is weinig meer te vermelden dan reeds bericht werd. De brand ontstond door een overdreven heet gestookt fornuis in een sou terrain. Omslreeks 75 personen, meest vrouwen en meisjes, sliepen in hot gebouw. De brand ver spreidde zich met groote snelheid en weinigen van degenen, die zich in de bovenverdieping bevonden, ontkwamen. Dertig, schijnt het, zijn in de vlammen omgekomen, waaronder de abdis en vier zusters. Vijf meisjes, die nit de vensters sprongen, zijn ernstig gekwelst. De abdis werd door de vlammen bereikt terwijl zij de slapende meisjes trachtte te wekken. Volgesi8 den berichtgever der „Daily News" is het groot getal slachtoffers voornamelijk tco te sebrijven aan de omstandigheid, dat de denren der slaapkamers van buiten op slot waren gedaan. De felle koude belemmerde de brandweer bovendien niet weinig. Het klooster was een vier verdiepingen hoog steenen gebouw; op de derde verdieping waren de slaapkamers. De sleutols daarvan waren zoek. De spuitgasten trachtten tevergeefs de deuren open te breken; de door de vlammen bedreigden moesten uit de ramen springen van een hoogte van 50 voet, want er waren ook geen ladders. Velen vielen dood neer. De maren van het gebouw zijn ingestort. 13 van de 30 lijken zijn reeds gevonden. Men vond het lijk van een moeder met de lijkjes van eenige kinderen om haar heen, die zij had trachtten te redden. Sommigo lijkon zijn onherkenbaar. Bij Tirlemont heeft een baanwachter zijne vronw doodgeschoten en zich daarca op de rails geworpeneen trein ging over hem heen en verpletterde hem. Uit TVe en e n wordt gemeld datdenGden Januari aan het postkantoor aldaar een ijzeren kist gestolen is, die 240,000 fl. bevatte. Een onder zoek heeft nog geen licht gebracht in de duisternis. De beambte, met do expeditiezaken belast, is ge schorst en door de politie verhoord. De verdwenen kist is ongeveer een halven meter lang en 25 centimetor hoog. De deksel wordt bevestigd met drie sloten, welke met denzelfden sleutel wordon ge opend. Van die sleutels waren er twee voorhanden, waarvan de een door de directie van het postkan toor te Pest en de andere door die te Weenen werd bewaard. Er waren drie kisten op het kantoor. BUITENLAND. FrunUr|jk. Volgens berichten nit Hanoi van 2 dezer, heeft aldaar eene geweldige ontploffing plaats gehad, ten gevolge waarvan twee batterijen der Fransche artillerie bijna vernield zijn. Eóo artillerist werd gedood en drie werden gewond, terwijl groote schade is toegebracht aan de huizen en kazernes. De „New-York Herald" meldt dat de brand ont staan was door vonken van eene smederij, en wel in oen gedeelte der stad, dat niet door de vreem- delingon-kolonie bewoond wordt. De vlammen tastten do ammuniliewagens aan, waarop de ontploffing volgde, welke ook den dood van tien Anamietische hulpsoldaten ton gevolge had. Verder wordt nog uit Hongkong gemeld dat twee duizend Anamieten den 28sten December een Franschen post hebben aangevallen, door 50 man infanterie der marine verdedigd. Na een gevecht van verscheidene uren trok de vijand af met honderd dooden en gewonden. De kolonel Bnonval heeft de benden van Duboc in de provincie Namdewh totaal geslagen. Het transportschip „Mytho" is te Haï-Phong aangekomen. Admiraal Courbet meldt uit Haï-Phong van 31 December dat de vijand bij de inneming van Son- Tay een verlies leed van 400 man aan dooden en 600 aan gewonden. De aanvoerder der „Zwarte Vlaggen" en zijn luitenant bevinden zich onder laatstgenoemden. De vijand liot te Son-Tay 89 kanonnen, 500 kilogram dynamiet en 150,000 patro nen achter. De „Times" bevat eene depeche uit Hongkong van gisteren, met berichten uit Haï-Phong tot den 5den dezer. Generaal Bichot had Son-Tay met 1000 man bezet. Admiraal Courbet was te Hanoi gebleven. De omstreken van Son-Tay waren door den vijand ontruimd en Hong-Hoa was door hom verlaten. De overwinning der Franschen te Son- Tay werd voor een groot deel toegeschreven aan de oneenigheid tusschen de Anamieten en de „Zwarte Vlaggen." Het garnizoen van Bac-Ninh bestaat uitsluitend uit Chineezen. Er zijn te Son-Tay brieven gevonden, welke sommige Chineesche ambte naren in een verdacht licht stellen. Baron Adolf Von Rothschild is ziek, en zijn toestand is gisternacht zeer verergerd. De Fransche gouverneur van Senegal heeft met den koning Mussamolo een verdrag gesloten, waardoor het gebied Firdu onder het oppergezag van Frankrijk komt. Duttachland. Ter conferentie te Berlijn tot vaststelling van den aanstaanden zomerdienst op de spoorwegen in Middel-Europa was een zeer groot aantal vertegen woordigers van Dnitsche, Oostenrijksehe, Hongaar- sche, Zwitsersche, Belgische, Nederlandeche en Engolsehe spoorwegdirocticn opgekomen. Het voor zitterschap bekleedde de Pruisische regeeringsraad Kranolf, lid der koninklijke spoorweg-directie te Berlijn. Volgons genomen beBlnit zal de zomerdienst dit jaar aanvangen mot 20 Mei a. s. Wat betreft de conferentie tot vaststelling van den winterdienst voor 188485, deze zal worden gehouden te Gratz op 25 Jnni aanstaande. Heden zon (o Nienw-York een lijkdienst voor Ednard Lasker gohouden worden. De lijkrede zon door Karl Sehnrz worden uitgesproken. Alvorens eene beslissing te nemen over de begrafenis of het overbrengen van het lijk naar Duitschland, wacht men de aankomst van Laskers broeder af, die op dit oogenblik in Texas verblijf hondtalthana gisteren verwachtte men te Berlijn nog een tele gram uit Nieuw-York. Te 10 uren 'e voormiddag» is het testament gerechtelijk geopend. Zijne broo ders en znsters heeft hij tot erfgenamen beDoemd. Italia. Ongeveer 25,000 personen (senatoren, afgevaar digden, leden van het gemeentebestuur, vetoranen en vertegenwoordigers van genootschappen) bezoch ten gisteren de graftombe van Victor Emannel. Ook de koninklijke familie was tegenwoordig en werd luide toegejuicht. De voormalige khedive, Ismaïi-pacha, ia te Napels aangekomen. Groot-ISrltaimië. In het antwoord, door de Engelsche regeering aan de Transvaalache gedelegeerden gegeven, blijft lord Derby er op aandringen dat het deel van den handelsweg naar Centraal-Afrika, dat door de Trans vaal loopt, neutraal moet zijn, en dat het goede renvervoer daar aan geenerlei beperkende bepalin gen of rechten moet onderworpen zijn. Men houdt het er voor dat de gedelegeerden de vooratellen der regeering niet zullen aannemen, maar van banna zijde tegenvoorstellen znllen doen. Het nieuwe Egyptische kabinet is voltallig. Abdurrhaman-bey-Rnsohdi is daarin minister van openbare werken. De heer Clifford Lloyd wordt er onder-staatssecretaris bij het departement van bin- nenlandsche zaken. Telegrn mmen. LONDEN, 9 Januari. Lord Derby keert eerst heden terug. Het comité tot behartiging van de belangen der Kaffers hield gisteravond eene vergadering en besloot Maandag-middag op Mansion-IIonse te ver gaderen met de leden van alle vereenigiDgen die in Zuid-Afrika belangen hebbeD. Tvjeede Tel.) De Transvaal-quaestie is nog onbeslist. Heden ontvmgen de gedelegeerden in bet Albemarle-hotel een brief van lord Derby, die geen eindbeslissing bevatte. De onderhandelingen worden dus nog voortgezet en eene spoedige oplos sing is niet waarschijnlijk. Derde Tel.) De „Central News" deelt het definitief antwoord der Engelsche regeering op de eindvoorstellen van de Transvaalsehe afgevaardig den mede. Volgens dit antwoord zonden de landen van Mankoroane en Montsioa oningelijfd blijven, de gewesten van MasBouw en Mosjette zouden ingelijfd worden bij de Transvaalsehe Republiek, daar zij het verlaDgen. Engeland zal echter eene nieuwe westelijke grens vaststellen, waarbij do handelsroute van Bechuana- land wordt buitengesloten. De „Times" bespreekt deze voorstellen en oefent er eene scherpe critiek over uit. Het blad acht zulk eene oplossing geheel onbevredigend. ST.-PETERSBURG, 9 Januari. Officieel ia be kend gemaakt dat op Nieuwjaarsdag, zoomede bij het geboortefeest van grootvorst A lexis, in he winterpaleis door den keizer en de keizerin audiëntie zal verleend wordon. LONDEN, 10 Januari. De „Standard" ontvangt een depeche uit Tananarive, van 26 December, meldende dat de vredesonderhandelingen tnssoben Franschen en Hovas mislukt zijn. De Hovas Pei geren de handhaving van het Fransche protector-aat. BERLIJN, 10 Januari. (Farf. Tel.) Het lijk wan Lasker wordt Zaterdag met het Bremer stoomscXbip „Neckar" naar Duitschland overgebracht. j Prinses Frederik Karei ie heden voor langen\tijd naar Dessan vertrokken. GENÈYE, 10 Januari. (Part. Tel.) Alhier is ee, nieuw nihilistisch geschrift verschenen, getiteld November aflevering van de „Bode van den Volks wil." De nihilisten verklaren daarin den strijd voorI te zetten, berichten dat onder de regeering van der tegenwoordigen ozaar reeds 27 politieke processen gevccrl zijn en dat het „Broedorbond" te Ant-

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2