LEIDSCH DA GrBL AD. 7330. Donderdag iO Januari. A0. 1884. Avond-editie. Vo L\ PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S maanden1.10. Franc* per post.1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: ▼ai 1—6 regels 1.06. Iedere regel meer 0.17fc G roe te re letten naar plaatsruimte. Voor het incasseer ren bniten de stad wordt f 0.10 berekend. UEÏBEIÏ, 9 Januari. Een onzer geachte ingezetenen, de heer Jacobus Van der Kamp, is in den hoogen ouderdom van 96 jaren door den dood aan ODze gemeente ont vallen. De overledene was de oudste inwoner van Leiden en vele vrienden en kennissen zag hij das vóór zich henengaan. Dertig jaren lang was hij hoofdman der nacht wacht en toen de nieuwe politieregelingen in wer king werden gebracht, zag hij zich genoodzaakt zijne fcetrekkiDg neder te leggen. Tegelijkertijd was de heer Van der Kamp ook commissaris van de hier gevestigde dienstveren, - en met stipte nauw gezetheid behartigde hij deze betrekking tot aan het einde van zijn leven. Leiden verliest in hem een achtenswaardig burger, zijne kinderen, kleinkinderen en achterkleinkinderen een waardig vader, groot- en overgrootvader, die met eere in hunne nagedachtenis zal blijven voort leven. Kaar wij met zekerheid vernemen, zal het aantal brievenbussen, hier ter stede door de directie van het Postkantoor gevestigd, binoenkort weder met drie worden vermeerderd. Een daarvan zal geplaatst worden bij de "Warmonderbrog, een bij de Haagbrug en een even buiten de Morschpoort. Mede ten gerieve van het publiek, zal bovendien het dienstdoend personeel uitbreiding ondergaan. Eedenmiddag ontvingen we per Nederlandsche mail, via Marseille, de Indische bladen van 6 en 7 December, en kort daarna per Fransche mail, via Napels, die van 2$ Nov. tot en met 5 Deo. Volgens het "Weekblad van minder courante of incourante fondsen van Broekman en Honders werden gedurende de afgeloopen week de oprichters-aan- deelen Rijnl. stoomtram noch aangeboden noch gevraagd; de aandeelen spoorweg Leiden-Woerden gevraagd tot 74 pet.; de aand. Rijnl. stoomtram gevraagd tot 64 pet. en aangeboden tot 85 pet.; de aand. Kon. Ned. Grofsmederij te Leiden gevraagd tot 105 pet.; de aand. Leidsehe Duinwatermaat- schappij aangeboden tot 121 pet.; de aand. Leidsehe Broodfabriek gevraagd tot 190 pet.; de aand. IJsel-Stoomtramweg-Maatschappij Doch aangeboden noch gevraagd; de aand. Noord-Zuid-Hoilandsche Stoomtramweg-Maatschappij gevraagd tot 95 pet. en aangebeden tot 98 pet.; de aand. straatweg en vaart "Gouda-Bodegrave gevraagd tot 15 pet. Herhaaldelijk is in den laatsten tijd ter ken- hièffe van den minister van justitie gebracht dat door sommige deurwaarders aan d9 betrokken par tijen, voor- exploten en andere', bij het tarief van justitiekosten en salarissen, vastgesteld bij de wet van den 28sten Augustus 1843 (Staatsblad No. 39), bedoelde verrichtingen, kosten worden in rekening gebracht, die niet, althans niet tot het in rekening gebrachte bedrag, gerechtvaardigd worden door dat tarief. Zoo is gebleken: lo. dat te veel schrijfloon wordt gerekend; 2o. dat zegelgeld wordt gerekend voor het reper toire, niettegenstaande daarvoor geene kosten kunnen gevorderd worden, omdat het repertoire niet wordt gebonden in het belang van partijen 3o. dat in strijd met het tarief wordt berekend salaris voor twee exploten voor het doen van eene sommatie en dagvaarding bij hetzelfde exploot en op gelijke wijze wordt gehandeld bij de betee- kening van een vonnis met bevel, bij hetzelfde exploot; 4o. dat onder de kosten van het exploot worden berekend kosten voor briefwisseling en voor het bezorgen en afhalen van het exploot ten kantore der registratie, in weerwil daarvoor bij het tarkf geene kosten zijn toegestaan. De minister heeft nu de aangestelde deurwaarders doen aanschrijven dat zij zich voortaan stipteiijk aan genoemd tarief zullen hebben te gedragen, bij gebreke waarvan zij zich blootstellen aan toepassing van art. 14 van Reglement No. IY, vastgesteld bij kon. besluit van 14 Sept. 1833 (Stbl. No. 36), en aan de straffen bepaald bij art. 174 Wetboek van Strafrecht. Tevens is onder hnnne aandacht gebracht dat do bij art. 11 van dat Reglement voorgeschreven spe cificatie zoodanig moet geschieden dat het doel van het voorschrift wordt bereikt, zoodat aan den voet der exploten afzonderlijk moeten worden opgegeven het salaris voor het exploot, het schrijfloon, de zegel gelden voor het exploot en voor de afschriften en registratierechten. Met 9 dezer wordt te Gouda een rijkstele graafkantoor met beperkten dagdienst, ingericht voor telephoondienst, voor het algemeen verkeer geopend. De diensturen zijn geregeld als volgt: op werkdagen van acht uren tot halftwaalf voor- en van halftwee tot zes uren namiddags; op Zon en feestdagen van acht tot nogen uren voor- en van óóq tot vier uren namiddags. Aan de Tweede Kamer zijn ingediend ont werpen tot naturalisatie van H. A. Bender, J. Drop- mann, A. G. Schrakamp, G. Mackertick, J. H.H. Tans, G. Y. Yan der Kors, H. M. Houben en A. T. C. Parijs. De ledon van de Eerste Kamer zijn ter ver gadering bijeengeroepen tegen Maandag a. s., des avonds te 7 uren. De minister van waterstaat heeft inlichtingen verstrekt op het adres van jhr. J. Hartsen c. s. betrekkelijk hunne concessie-aanvrage voor een spoorweg AmsterdamIJmuiden. De slotsom is dat het niet-aanvaarden van de hun reeds in 1882 aangeboden concessie voor den aanleg en de exploitatie van dien spoorweg niet is de schuld der Regeering, maar van adressanten zelveD, evenals het hun schuld za! zijn, wanneer zij den voor de aanvaarding thans tot 1 Februari 1884 verlengden termijn laten voorbijgaan. Door wijlen mevr. A. J. Schertzer, wed. F. Boon, is een legaat van f 1000 vermaakt aan de Yereenigiog van den H. Yincentius van Paulo te Haarlem en een van f 2000 aan de R.-K. parochie kerk van den Joseph, mede aldaar. Den 18den dezer zal de Holland6che kolonie te Londen een banket geven ter eere van de Trans- vaalsche deputatie. Het stoomschip „Prins van Oraüje" arriveerde gisteren van Amsterdam te Batavia. Z. M. heeft eervol ontslag verleend, op ver zoek, .aan H. W. J. Sannes, als kantonr.-plaatsv. in het kanton Oirschot, en aan W. J. Berdenis Yan Berlekom, al6 kantonr.-plaatsv. in het kanton Brielle- aan J. Yan Buuren, op verzoek, met 15 Februari eervol ontslag verleend als notaris te Charlois- den lsten luit. T. P. Almerood, van het wapen der artillerie van het leger hier te lande, gedetacheerd bij de landmacht in West-Indië, op non-activiteit gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt. Gemengd Nieuw#. Id de heden verschenen extra-nom- mers 79 en 80 der Haagsche Penkrassen bespreekt de heer De Bergh, op verzoek en met toestemming van hare verongelijkte ouders, de ongelukkige ge- schiodenis van de minderjarige Petronella Agatha 's Gravendjjk, een in Brussel afgespeeld drama, dat ook in Engeland niet onopgemerkt bleef. Wel behoort deze geschiedenis tot de „geschie denis", maar ze is dermate verschrikkelijk dat de heer De Bergh ze bijna geljjk stelt met de zaak van F., die, ofschoon onbekend voor menigeen nog, ook spoedig door hem zal worden ontsluierd. Zoo lang de wereld bestaat, zegt hij, werd er geen laaghartiger misdaad gepleegd dan die, door hem hier bedoeld. De geboorteregisters van Leiden toonen, in verband met getuigen, het bewijs van die afschuwelijke daad zonneklaar aan. De fraaie overdekte markt van de ^s-Gravenhaagsche Marktmaatschappij in de EerBte Wagenstraat nadert hare geheele voltooiing en zal waarschijnlijk reeds in de tweede helft van deze maand worden ingewijd en geopend. Een groot aantal winkels en staanplaatsen zijn reeds verhuurd. Te Haarlem is ingebroken in het kan toor van de heeren Yan der Yinne Yan Lee Co., handelaars in steenkolen, gelegen aan het Spaarne, en uit een schrijfbureau ontvreemd een zak, waarin ongeveer 500 aan bankpapier en specie. Door het verbreken van een glasruit in het pakhuis naast het kantoor had men zich toegang verschaft. Het i6 der politie gelukt reeds des avonds de daders aan te houden, zijnde twee sjouwerlieden W. K. en D. N., die naar het huis van arrest zijn overgebracht. Venendaal zal weder met eene groote Industriëele inrichting verrijkt worden. Eenige Am sterdammers wenschen aldaar een fabriek van lakeD, baai enz., op te richten, die, te oordoelen naar den aankoop van grond, waarover men thans in onder handeling is, een der grootste fabrieken van dien aard in ons land belooft te zullen worden. Knevelmoor d. -De nieuwe pachter van het koffiehuis „Mille Colonnes" te Amsterdam heeft zijn schaffers (kellners) verboden knevels te dragen. De pachter heeft dus een afschrik van knevelarij. Een winkelier te Lemmer, die on langs bezig was met het maken van horretjes, en daartoe het gewone blauw- of groengeklearde draad werk bezigde, had het ongeluk zich met een els, die bij dat werk gebruikt wordt, in de palm der hand te steken. Onbeduidend als de wond was,, werd daarop weinig acht geslagen, doch na ver loop van eenigen tijd zwol eerst de hand, daarna de arm geweldig op, en moest geneeskundige hulp worden ingeroepen. De geneesheer constateerde bloed vergiftiging, en alleen door het aanwenden van krachtige middelen mocht het gelukken den lijder te redden. Hij neemt nu in beterschap toe. Een dergelijk geval had daar kort geleden plaats gehad, toen iemand zich eene kleine wond toe bracht met eene nagemaakte bloem; ook toen zwollen hand en arm op en vermocht alleen onmid dellijke geneeskundige hulp erger gevolgen te voorkomen. Volgens een bericht van de „Echo du Parlement" is zoowel de uitdeeling der bekro ningen aan de Belgisohe exposanten, die bij de tentoonstelling te Amsterdam werden bekroond, als het diner, dat bij die gelegenheid te Brussel zou worden gegeven, wegens overmacht uitgesteld. Volgens „Veritas" zijn in November vergaan 116 zeil- en 17 stoomschepen, waaronder 2 Nederlandsche zeihchepen en een Nederlandsch stoomschip. De alcade van San tander heeft een besluit genomen, dat ieder, die vloekt, 50 pesetas boete zal betalen of 10 dagen in de gevangenis doorbrengen. Uit Suez wordt gemeld dat de van Bombay komende schepen aan eene quarantaine van 24 uren zijn onderworpen. De keizerin van Oostenrijk heeft zich een kleine pers aangeschaft om hare letter kundige producten zelf te kunnen zetten en drukken, zoo leest men in een Fransch blad.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1