IV' 7328 Bins dag 8 Jan uari. A0. 1884. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: foor Leiden per 3 maanden1.10. Franc per post1.40. Afzotufarhjlce Nommers0.05. Deze Coniant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Tan 16 refela 1.05. Iedere regel meer 0.17^' Groetere letters naar plaatsruimte. Voor het incaseee- ren batten de stad wordt 0.10 berekend. iiHeiëel© Burgemeester en Wethouders van Leiden roepen bij deze op alle leveranciers, werkbazen enz., welke over het jaar 1883 ten laste der gemeente eenige vordering hebben, ©m hunne rekeningen ten spoedigste, uiterlijk vóór nlto. Januari C- k., ter gemeente-secretarie (afdeemig finan ciën) in te leveren. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 7 Jan. 1884. E. KIS1\ Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat ingevolge art. 2 der verordening, regelende de invordering der plaatselijke be lasting op de honden, ieder houder van een of meer honden, die aan die belasting onderhevig zijn, verplicht is, daarvan jaarlijks vóór of op den Sisten Januari bij den Gemeente ontvanper aangifte ie doen door inlevering van een behoorlijk ingevuld en door den aangever onderlee- kend bdjet, en dat bedoelde i ischrijvingsbiljetten voor het dienstjaar 1884 kosteloos ten kantore vau den Gemeente ontvanger verkrijgbaar zijn Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTÈR, Burgemeester. 7 Jan. 188*. E. KIST. Secretaris. Vergadering van don Gemeenteraad van Leiden op Donderdag 10 Jan. 1884, des namiddags te tweeuron. Punten ter behandeling 1°. Verzoek van Dr. W. Rutgers Van der Loeff om con- tinuatie als stads-genees- en heelkundige (3) 2°. Verzoeken van D. Smits en A. Degon ter aanplemping van een gedeelte der Koolgraeht. (236 en 245) 3°. Idem van D. Smits, om een duiker te leggen (236) 4°. Voordracht tot regeling van het door de Kweekschool voor Zeevaart verschuldigde wegens de aanptemping van oen gedeelte der Singelgracht. (229, 248, 249 en 1) 5°. Suppletoire staat van begrooling, dienst 1883. (252 en 5) 6°. Supnletoire staat van begrooting en staat van af- en overschrijving, dienst 188 (Aflossing van geldleening) (4 en 5) 7°. Verzoek van P. Hasselbacli, ter bekoming van grond. (251) 8°. Voordracht tot wijziging van liet raadsbesluit van 4 Oc'ober 1883 inzake de vaartverbetering tusschen Vliet en Rijn. (253) 9°. Idem betrekkelijk de uitbetaling der jaarwedde van den overleden adjudant-onderofficic-r der Schutterij. (2) liEBIMSM,, 7 «Januari. In do maand December zijn binnon deze gemeente geboren 132 kinderen, als: 72 zoons en 60 dochters; overleden 101 personen (waarvan 11 elders woonach tig), als: 23 mannen, 20 vrouwen, 34 zoons en 24 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 0; gehuwd 21 paren. Dij den gemeenteraad is ingekomen een adres van den heer P. Hasselbacb, alhier, ter bekoming in eigendom van grond aan de onlangs gedempte 2de Binr.envestgracht, om daarop 12 arbeiders woningen te bouwen. Zoowel door B. en Ws. als door de commissie van fabricage wordt op verschil lende ronden ongunstig op dit verzoek geadviseerd. Door het Dagelijksch Bestuur wordt voorgesteld ■op de begrooting dienst 1883 te brengen een nieuw artikel 2, volgnr. la: „gedeeltevan bet vermoedelijk beschikbaar overschot van den dienst van 1882", ad 76,846.ÏÓ1/., en tot verhooging van don post „Onvoorziene Uitgaven" met genoemd bedrag. In verhand met de besloten vaartverbetoring tusschen Vliet en Ilijn is door God. Staten voor geschreven dat men in deze stad ten allen tijde moet zorgen voor eene vlugge on goede bediening der bruggen. B. en Ws. waren van oordeel dat doze bediening nooit iets te wenschen overliet, doch stellen, nu Ged. Staten hierop blijven aandringen, voor, <ier bediening in dier mate uit te breiden dst deze overeenkomstig het verlangen van Ged. Staten geschiedt. Het. rapport der commissie van financiën betref fende het voorstel van B. en Ws. van 19 November Jn zake de Kweekschool voor Zeevaart heeft ben -aanleiding gegeven tot eonigo nadere beschouwingen. Op grond daarvan stelt het Dagelijksch Bestuur alsnu voorlo. aan de Kweekschool terug te geven de haar te voel in rekening gebrachte 18.72; 2o. met herziening van het Raadsbesluit van 24 April 1879, zooals dit gewijzigd is bij Raadsbesluit Tan 23 October 1879, te bepalen, dat dit besluit gelezen wordt als volgt: „dat besloten wordt tot voorgestelde aanplemping voor rekening der ge meente, onder bepaling dat door de Kweekschool jaarlijks zal worden betaald 4l/s pet. voor rente en 1 pet. voor aflossing van de kosten van aanplem- ping, met dien verstande dat de verschuldigde rente jaarlijks zal verminderen, naarmate het kapitaal is afgelost; 3o. te bepalen dat de door de Kweek school voor aflossing betaalde gelden zullen worden aangewend tot kapitaalvorming, hetzij in den vorm van aankoop van inschrijving, hetzij in dien van aflossing van schuld4o. goed te keuren de over gelegde staten van af- en overschrijving dienst 1883 en 1884, ter uitvoering van het sub 3 voor gestelde, voor zoover betreft do aflossingen over de dienstjaren 1879 tot 1883 en 1884. Geen bezwaar bestaat op het verzoek van dr. W. Rutgers Yan der Loeff om gecontinueerd te worden als stads- genees- en heelkundige. Voor gesteld wordt dr. v. d. Loeff opnieuw voor den tijd van drie jaren te benoemen. Tevens geven B. en Ws. ia overweging dat met 30 Juni a. s. 49 aandeden, elk ad f 1000, der 4*/j pctB.-goldleening ad f 125,000 zullen worden afgelost, aan te wijzen bij eene in dozo maand te houden uitloting. Do heer J. Impeta, predikant te Schiedam, heeft voor het beroep naar de Christelijk-Gerefor meerde gem cento (Hooigracht) alhier bedankt. Aan den hcorieeraar dr. C. G. Cobet is bij koninklijk besluit verlof verleend tot het aannemen en dragon der onderseheidiDgsteekonen als comman deur dor orde van den Verlosser, hem door den koning van Griekenland geschonken. Op de tweetallen iot benoeming van hoofd eoner meisjesschool teBergen-op-Zoom staaD1°. mej. Schonten to Arnhem en Theunissen te Rotterdam; 2o. mej. Visser te Leiden en Vor9terman te Leeu warden. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hecto liters, waren de hoogste prijzen f 35, f 18, f 3.80 en 2 05; de laagste f 35, f 18, f 3.60 en ƒ1.85. Do bevolking der gemeente Bodegravo be stoud op 31 December 1832 uit 1628 mannen en 1813 vrouwen, te zaraen 3441 personen. In 18S3 werden aldaar geboren 124 kinderen, als 66 jongens en 58 meisjes. Ér ve-tigden zich in de gemeente 153 mannen en 170 vrouwen, totaal 323 personeD. Overleden 2ijn 39 personen van het mannelijk en 45 personen van het vrouwelijk geslacht, totaal 84. Naar elders vertrokken 161 mannen en 185 vrouwen, totaal 346 personen. Do bevolking dier gemeente bedroeg op 31 December 1883: 1647 mannen en 1811 vrouwen, te zamen 3458 zielen. Er werden 22 huwelijken gesloteD. Ten behoeve der Martha-stichting, eene in richting voor verwaarloosde kindoren te Alfen aau den Rijö, is aangekocht een buia. Dit huis zal behoor lijk voor zijn doel worden ingericht, opdat het met Mei dezes jaars voor zijne bestemming gereed zij en in gebruik kunne worden genomen. Ook te 's-Hage heeft zich eene commissie gevormd, welke zich belast met het verkrijgen van handteekeningen op een kalde-adres aan den edolen menschenvriend sir Moses Montefiore, die onlaogs het zeldzaam voorrecht genoot, zijn 100ste levens jaar te mogen intreden. Naar het D. v. N. verneemt, heeft de regee ring van Portugal, door tueschonkomst van don consul te Amsterdam, aan die stad voor de univer siteitsbibliotheek ten geschenke aangeboden aï de keurig gebonden boeken en de plaatwerken, be trokking hebbende op de Portngeescho koloniën, die voor do Koloniale Tentoonstelling werden ia ge- zon den. Ter gelegenheid zijner aanvraag sai cafolag is de gouverneur-generaal van Nederlacdsok-Indië, de heer 's Jacob, door den Koning-Groothertog bencemd tot Ridder-Grootkruis in de orde van de Eikekroon. Naar mon verneemt, heeft de kapitein ter zee jhr. A. C. Van Haeften, thans chef der afdee- ling „Matoriëel der zeemacht", zijne pensioneering aangevraagd. Uit goede bron verneemt het Haageche Dgbl. dat de luit. ter zee 1ste kl. jhr. J. C. Westpalm Van Hoorn Van Burgh, wegens ziekte, zijne be trekking van adjudant bij den schout-bij-nacht, directeur en commandant der marine te Hellevoet- sluis, zal neerleggen. Do „Nederlandsohe Spectator" geeft in het eerste nummer van don nieuwen jaargang een poëtisch overzicht van 1833. Voorts bevat deze aflevering een artikel van dr. A. G. Van Hamel over Fransche werken van Nederlanders; eene studie „De bijbal ia de letterkunst" door dr. J. D. Fronay„Op Sint Silvestoravond," een gedichtje van B. H. Van Breemon, en eenig „Pluksel." Aan de plaat is, als ieder jaar voor het eerste nummer, bijzondere zorg besteed. Zij stelt eene niouwjaarsphantasie voor, namelijk Nederland onder Oosterschön tentoonstelliDgsinvloed. Die invloed blijkt merkbaar op tooneel, marine, cavalerie on bouwkunst. Amsterdamsche politie agenten hebben het druk met een Atjeber in kenne- lijken staat. Heemskerk en Van Bloemen AVaanders zitten op een olifant en de burgemeester van Am sterdam is ten schild verheven hij wordt gedragen door drie kleurlingen en een onberispelijken livrei bediende. Naast hom rijdt de Noderlandsche maagd in een rolstoel. Oostersche zang en dans vult het verdere gedeelte der niet onaardige plaat. B. en Ws. van Amsterdam hebben aan den gemeenteraad voorgesteld om het jaarlijksch sub sidie, groot 2000, tot dusver verleend aan de Kunstnijverheid-Kweekschool „Quellinus", te ver dubbelen en te brengen op f 4000. Prof. Horemans te Gent, die sedert goruimen tijd ernstig ongesteld was, is, naar de „Zweep" lcaa melden, gelukkig beterende. Zooals men weet, is hij onlangs als hoogleeraar vervangen door den heer Fredericq. Een overdekte mestvaalt werd dezer dagen te Wageningen aanbesteed voor 5944, Wel wat duur, meent een inzender in de „Landb. Crt.," voor zulk een getimmerte. De redactie wijst er op, dat men daarvan de directie der Rijks-land bouwschool geen verwijt kan maken, daar alle plannen enz. voor 's Rjjks rekening te 's-Hage ge maakt worden. Het bestnur van het Nederlandsch Schaats- rijdersbond heeft do twee welbekende Fricsche hardrijders, Okke Van den Berg, te Hardegarijpy en Pieter Bruinsma, te Sneek, overgehaald om Nederland te vertegenwoordigen bij de aanstaande internationale harddraverij te Cambridge. Blijkens ingekomen ambtsberichten zijn in het tijdperk van vier weken, dat op 29 Dec. 1883 is geëindigd, 6 gevallen van longziekte buiten het afgesloten gedeelte van het spoelingdistrict, maar in de onmiddellijke nabijheid daarvan waargenomen. Vier van deze gevallen kwamen voor te Overschie, twee te Schiebroek. Ia de slachterijen binnen het spoelingdistrict ble ken de longen van zes runderen van vier veehou ders door longziekte te zijn aangetast. Z. M. heeft den luit. ter zee 2de kl. H. J» Wichers, op verzoek, met 31 dezer, eervol uit den zeedienst ontslagen; - met ingang van 1 Febr.a.8. aan J. E. Tulleken eervol ontslag verleend als directeur van het postkantoor te Winschoten, be houdens aanspraak op pensioen; - den voor den dienst in Ned.-lndië bestemden 2den luit. der inf. G-. A. Ferguson, voor den tijd van drie jaren da

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1