J 7327. Maandag 7 Januari. A0. 1884. Eerste Blad. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franc per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Ccurant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. FBIJS BEK ABVERTEKTIE5S Tm 1—8 regels 1.0S. Iedere regel meer 0.I7JJ Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseer ren batten de stad wordt 0.10 berekend. Dit. Kommer Bestaat uit TWEE BLADEN. Voor de lnteekenaren daarop behooren bij dit nummer van het Leidsck Dagblad de Nos. 250 tot 253 en Nos. 1 tot 4 der Ingeko men Stukken van den Gemeenteraad. Een blik terug. Bij den aanvang van een nieuwen jaarkring slaat men gaarne nog eeno een blik terug op het afge sloten tijdperk, om zich in enkel© hoofdtrekken de voornaamste feiten en gobeurtenissen voor den geest te brengen. Voor ©6n dagblad bepaalt zulk een overzicht zich uit den aard der zaak tot die evene menten, welke do belangen van landen stad raken. Aan de eerste, als van meer algemeenen aard, den voorrang gevende, hebben wij allereerst te herinneren aan de hoofdgebeurtenis, die 1883 tot een voor geheel Nederland merkwaardig jaar stem pelde, de internationale koloniale en uitvoerhandel- tentoonstelling. Boven verwachting goed geslaagd, zal zij in hare gevolgen niet alleen strekken om ons klein, maar nijver vaderland buiten zijne grenzen meer waardeering te doen vinden dan wel eens hot geval was, en om onze handelsbetrekkingen met hot buitenland uit te breiden, maar ook on vooral om den broederband tusschen eigen landgenooteD, uit alle oorden des lands near de hoofdstad ge stroomd, nog nauwer too to halen, do algemeene ontwikkeling te bevorderen gd, last not least, het schoone Insulinde, welks afdeeling terecht do parol der tentoonstelling, het eonig afgerond gchoel mocht worden gonoemd, in het moederland meer en meer op prijs te doen stellen. Aan die belangstelling had het juist inhotafgo- loopon jaar meer dan ooit behoefte, toen hot ge teisterd werd door een verwoesting zoo ontzettend, dat de slachtoffers schier bij tienduizenden werden geteld. Gelukkig dat wij er mogen bijvoegen dat do vijf tonnen gouds, door Nederland tot leniging der ramp bijeengebracht, het bowijs leverden dat de roepstem der kolonie niet tevergeefs in het moe derland weerklonk. Tot de feiten van algemeenen aard behooren voorts tweo gebeurtenissen, in meer of minder nauw verband staande tot onze dynastie: de eerste het overlijden van Prinses Marianne, dat, mocht de vorstin doer do banden des huwelijks dan ook veeleer tot een buitenlandsch vorstenhuis hebben behoord, toch niet naliet hier te lande, waar de Prinses nog altijd een groot gedeelte des jaars placht te vertoeven, een diepen indruk teweeg te brengen, vooral ook omdat dit afsterven maar al te zeer herinnerde aan de talrijke en smartelijke ver liezen, die het Stamhuis van Oranje in den laatsten tijd onderging. Het tweede door ons bedoelde feit, van meer heng- lijken aard, was het bezoek van koning Leopold van België aan onzen Koning en ons land, waar door openlijk getuigenis werd afgelegd van het streven van beide natiën om, onder erkenning van de feiten der geschiedenis als zoodanig, als goede naburen, mot wederzijdsche waardeering naast elkan der voert te streven op den door beiden met zoo goed gevolg bewandelden weg van ontwikkeling en vooruitgang. Vaa de algemeene tot do bijzondere, d. i. de locale feiten voor Leiden, overgaande, hebben wij allereerst stil te staan bij het OriëntalistencoDgres, de vergadering van beoefenaars der Oostersche wetenschappen, uit verschillende werelddeelen naar Hollands eerste academie-Btad samengestroomd om er elkander te ontmoeten, de belangen hunner stu dievakken te bespreken onder leiding van den hun allen uit zijne geschriften reeds zoo goed bekenden hoogleeraar Dozy.... Helaas, neen! Zijne plaats zouden zij ledig vinden en hua bleef slechts over hulde, een indrukwekkende hulde te brengen aan de nagedachtenis van den te vroeg ontslapen ge leerde. Maar de ledige zetel werd op waardige wijze door een ambtgenoot van den overledene ingenomen, en dat de mannen der wetenschap, dat gemeonto- besluur en gemeentenaren met goed gevolg samen werkten om het de buitenlandsche geleerden, die ook in hoofd- en hofstad een warm onthaal vonden, wèl te doen zijn binnen Leidens veste, daarvan ge tuigden de berichten, later van over onze grenzen tot ons gekomen. Daarentegen mocht de hoogleeraar Van Boneval Faure geheel aan het einde des jaars den dag her denken waarop hij vóór 25 jaren tot zijn ambt aan onze academic werd benoemd. Geheel overeenkom stig zijn daartoe uitgesproken verlangen ging die dag zoo stil mogelijk, zonder eenige feestelijke plechtigheid voorbij, - met het oog op de vroegere viering van zijn 25-jarig professoraat in hot alge meen. Evenwel mogen we niet nalaten hier den wensch uit te spreken dat hij nog vele jaren een sieraad onzer hoogeschool zij en blijve Nu wij on8 op het gebied der wetenschap be wegen, willen wij in het voorbijgaan aanstippen, dat ook de Leidsche academie, de instelling, waarin wij allen zoo lovendig belangstellen, de gevolgen ondervond van de overigens zoo prijzenswaardige bezuinigingszucht der Volksvertegenwoordiging, ech ter gelukkig slechts in geringe mate: een paar kleine posten, in haar belang uitgetrokken, werden geschrapt. Met een herinnering aan de wijzigingen, in de samenstelling van den gemeenteraad ontstaan, voor namelijk eensdeels door overlijden, anderdeels door aftreding ten gevolge van minder gnnstigen gezond heidstoestand, om van de periodieke verkiezingen niet te gewagen, zouden wij dit beknopt overzicht kunnen besluiten, hadden wij volledigheidshalve niet Dog melding te maken van de Leidsche gift- mengster. Na hetgeen wij reed3 vroeger omtrent die treurige geschiedenis schreven, willen wij er ons toe bepalen onze 6tadgenooten geluk te wenschen, dat zij althans voor het vervolg ontslagen zijn van eeno zoo gevaarlijke inwoonster. Voor diegenen onzer lezers, die, behalve een overzicht over het afgeloopen jaar, ook een blik op het pas aangebroken© mochten verlangen, willen wij, ofschoon volstrekt geen aanspraak makende op het zienerschap in de toekomst, toch de aandacht vestigen op een tweetal gebeurtemssen, die ons met vrij groote zekerheid te wachten staan nl. een van algemeenen aard, de internationale land bouwtentoonstelling, een onderneming, eigenlijk heel wat beter dan de wel wat al to omvangrijk gewonden internationale tentoonstelling van het afgolöopen jaar, voor do krachten van een klein volkJoorekend en waarmee Nederland in waarheid eer zal kannen inleggen. In de tweede plaats een ïp\t Van meer localen aard, de tegen het voorjaar vastgestelde onthulling van het gedenkteeken/Van Leidens ont zet, die, naar wij hopen, op/waardige wijze do onvolprezen volharding der teoramissie voor het monument zal bekronen. Wilden wij ons verder wagen op bet gebied van plannen en vooruitzichten, wijj zouden nog kunnen wijzen op de voorgenomen vaar/^verbetering tusschen Rijn en Vliet door onze geme aanhangige voorziening in do zinnigen nit onze stad en de eene zaak, die in een toesf schijnt te verkeeren. Maar, jooals wij zeiden, ons hoofddoel was een beknopt overzicht over het afgeloopen jaar te geven en daaraan meenen wij te hebben voldaan. ente, op de nog altijd verpleging der krank- omliggende plaatsen, and van rustige rust 6 »Hanuari. De heer L. W. Van Leeuwen alhier is benoemd tot hoofd eener bijzondere school te Rotterdam. Gedurende deze week zijn dagelijks bi het Werkhuis alhier opgenomen van 4771 volgassen personen en van 411 kinderen. Ter voorziening in de predikantsvacatare te Valkenburg zijn op het drietal geplaatst de seren Beekman te^Almkerk, Ringnatda te Loon-op Zand, en Herfkens te Rhenen. Tot brievengaarder aldaar is benoemd do heer W. N. De Roos te Oegstgeest. In de gemeente Haarlemmermeer werden in het afgeloopen jaar geboren 295 kinderen van het mannelijk en 291 kinderen van het vrouwe! k ge slacht, samen 586, waaronder 16 tweelinggeb orten. Overleden zijn: 164 mannen en 140 vr uwen, totaal 304, zijnde één persoon op de 47 zielen.I '.oven dien werden 31 kinderen levenloos aangegevon. In hetzelfde tijdperk werden 89 huwelijke u vol trokken en had er 1 echtscheiding plaats. Er vestigden zich in de gemeente: 447 mannen en 392 vrouwen, totaal 839 personen, waarteg nover echter staat dat 652 mannen en 612 vr uwen, totaal 1264 personen, de gemeente metterwoon verlieten. Op 31 December 11. bestond de bevolking uit 14343 zielen, nl. 7466 mannen on 6877 vrouwen, tegen 7540 mannen en 6946 vrouwen, totaal 14486 per sonen, op deozelfden datum van 1882. Deze bevolking was verdeeld als volgt: 9372 Ned. Hervormden, 6 Fransch of Waalsch Hervorm den, 26 Evang. Luth., 8 hersteld Evang. Luth., 193 Doopsgezinden, 10 Remonstranten, 690 Ciiriste- lijk-Goreformoerden, 4021 Roomsch-Catholie'ien, 9 Oud-Roomschen, 2 Ned. Israëlieten en 1 Baptist, ter wijl vijf personen tot geene gezindheid behoorden.! Te Woerden is tot lid van den gemeente raad gekozen de heer N. A. Swanenburg met 120 stemmen. Op mr. G. H. Fuhri Snethlage waren or 80 uitgebracht. Do bisschop van Haarlem heeft benoemd tof; adsistent te Roelofarendsveen don heer A. G. Sfce- kelenbarg, tot adsistent te Maasland den hoer J. P. H. Rademabers, to'c adsistent te Bovenkerk den heer A. Vinkenstejin; tot kapelaan te Rijp we tering don heor P. D. Dessous, en tot adeisten1: in 't Veld den heer J. F. M. Lagerweij, onlangs tot priester gewijd. De Koning en do Koningin woonden gister avond, wederom voor het eerst na hunnen terug keer var/ het Loo in de residentie, de voorstelling bij van de vereeniging „net Nederlandsch To on eel." Wegens ongesteldheid van den heer D. Haspels speelde men in stede van het drama „Hannes" van Rosier Facssen, hot treurspel „Saffo" van Griïlparzer.' Het gevolg van HH. AIM. bestond uit do beide hofdames van H. M., do dame9 Van de Poll en Van Ittersum, en do heeren baron Taets Van AmeroDgen, kamorheer Gey Van Pittius, adjudant, ea Van den Bosch, ordonnance-officier van Z. M. Het hoofdbestuur der „Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" hoeft aan de departementon be richt dat het Utrecht heeft verkozen als plaats, waar, tot blijvend herinnoringsteeken aan hot 100- jarig bestaan der Maatschappij, een kweekschool voor bewaarschoolhoudere8aen met daaraan verbonden oefonschool zal worden gesfcioht. Naar men verneemt, is reeds een flink gebouw voor dat doel door het hoofdbostnur aangekocht. Door wijten mejnffrouw A. M. Huyghens Backer i6 gelegateerd aan de diaconie der Neder- duit8ch-Hervormde gemeente te Haarlem, voor hare armen, een bedrag van f 500. Het Nederlandscho Taal- en Letterkundig Oongros zal dit jaar te Brugge gehouden worden in de laatste helft van Augustus.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1