Ingevolge machtiging des Konings, wordt Zr. Ms. opleidingsschip voor jongens „Admiraal Yan Wassenaer", liggende te Amsterdam, mot ultimo April a. s. buiton dienst gesteld en de kapt.- lo.it. ter zee S. Kraijenhoff Van do Leur met dien datom eervol van het bevel over dien bodem ont heven en op non activiteit gesteld. Z. M. heeft bij het personeel van den genees kundigen dienst der landmacht benoemd tot militair apotheker lste kl. den militairen apotheker 2de kl. H. Yan Gelder, van gemeld personeel. Gemengd N i e u w ts. Omtrent J. Dekker, wiens lijk 27 December jl. aan het Nieuwemeer, te Haarlemmer meer, in de Ringvaart is gevonden, gaan geruchten als zou zijn dood aau moedwil moeten worden toe geschreven. Door den officier van justitie is een persoonlijk onderzoek ingesteld; het lijk is daarna tot gerechtelijke schouwing naar Haarlem vorvoerd, en sedert zijn reeds verschillende personen voor de instructie geweest. Te Hoogmade doet zich een geval van dyphtheritis (besmettelijke keelziekte) voor. De sergeant K. van het regiment gre nadiers en jagers, een Duitscher van geboorte, thans met verlof te Keulen, heeft het engagement bij het leger hier te lande verbroken en, naar men verneemt, in zijn vaderland dienst genomen bij de ulanen. Als bewijs van eerlijkheid heeft hij, Daar de Haagsche Courant meldt, zijne sabel terugge zonden. Op den oudejaarsavond had in de residentie een droevig ongeluk plaats ten gevolge van het onvoorzichtig omgaan met vuurwapenen. Een geëmployeerde (milicien) bij de garnizoensbak kerij in de Breedstraat en aldaar woonachtig, werd bij het afnemen van een geladen pistool van zijn broeder door het volle schot in de linkerhand ge troffen, die als het ware geheel verbrijzeld werd. De patiënt is naar het gamizoens-hospitaal over gebracht. Op de Gedempte Sloot trof een ander persoon een dergelijk ongeluk. Deze ontving een schot in het aangezicht, zoodat heelkundige hulp moest wor den ingeroepen. "Waarschijnlijk zal hij er een van zijne oogen bij inboeten. Door de Haagsche politie zijn aan gehouden twee personen, die bij de ingezetenen heil en zegen gingen wenschen in de hoedanigheid van nachtwaker en lantaarnopsteker, welke betrek kingen zij echter niet bekleedden. Een man, die 's middags op den Ouden Scheveningschen weg onder een mestwagen geraakte, is de3 nachts aan de gevolgen overleden. De on gelukkige laat een weduwe en G kinderen achter. In de laatste dagen werden er weder enkele dynamietpatronen aan het strand gevonden. Ze zijn door den commissaris van politie onschadelijk gemaakt door ze in water met bijvoeging van een neutraliseerende stof op te lossen. Volgens de Haarl. Crt. heeft een bur gemeester in Zeeland dezer dagen zijn veldwachter het rooken verbodenbij niet nakoming van dit verbod zou den man zijn baantje ontnomen worden. Naar het D. v. N. verneemt, is in eene gehoime zitting van den Amsterdamschen gemeen teraad besloten geen beelden te plaatsen op de leuningen aan de Hooge Sluisbrug. Een paar dagen geledeD werd er 's nachts gescheld aan een huis op de Keizersgracht te Amsterdam, bewoond door een dame en twee vrouwelijke dienstboden. Allen waren naar bed en eerst nadat het schellen zich had herhaald, besloot een der dienstboden te gaan zien, wie nog zoo laat de rust in huis kwam storen. Het was een kruier, die een boodschap had van mevrouws moeder. Movrouws moeder was plotseling ongesteld geworden en zou gaarne hare dochter bij zich zien. Mevrouw kleedde zich aan en ging met een van de dienstboden naar hare moeder, die echter vol strekt niet ongesteld bleek te zijn en op bare beurt niet begrepen had, wie er midden in den nacht kwam aanschellen. Men verdiepte zich in allerlei gissingen en bleef al pratende eenigen tijd bij elkander. Toen mevrouw en hare geleidster thuis kwamen, was de andere dienstbode verdwenen en met haar een kofter, eenig zilverwerk en andere artikelen van waarde. Zij had - dit bleek later - met een gewezen koetsier van den tram het boeltje bijeen gepakt on was mot hem vordwonen. Echter niot zoo spoorloos, of de politie wist het tweetal gisteren te Rotterdam te arresteeren. In den nacht van den lsten Januari liepen drie jongelieden in opgewonden toestand door het dorp Oosterbeek. Een hunner viel in een regenput, doch zijne kameraden schijnen te beneveld te zijn geweest door den drank om hem te helpen, en ziju verder gegaan. Deo volgenden morgen bij het putten van water, haalde een van de bewoners eerst een stuk van eene jas naar boven en daarop kwam men tot de ontdekkiog dat er een drenkeling in den put lag. Uit Arnhem wordt aan de „N. R. C." gemeld: Dezer dagön failleerde alhier de architect D. met een passief van circa f 600,000 en betrek kelijk gering actief. Zonder eenige middelen begon nen, had hij in de laatste jaren vele aanzienlijke huizon gebouwd en zich daardoor langzamerhand ceu groot krediet weten te verschaffen, zoodat nog kort voor zijn val eenige stadgenooten hem voor schotten van ettelijke duizenden hadden verstrekt, waarvan vermoedelijk niet veel zal terecht komen, daar de vaste goederen zwaar verhypothekeerd moeten zijn. Te Gelder8ch Veenendaal heoftzich de bijna 30-jarige J. B. in een paar uren aan jene ver aoodgedronken. Zijne arme moeder laat hij on verzorgd achter. Te Oudeschouw (Fr.) hield men giste- ren reeds eene harddraverij op schaatsen. Te Gro ningen is er tegen morgen een uitgeschreven. De Engelsche „Press Association" schat de nalatenschap van wijlen den heer Hol- loway op één millioen pd. st., d. i. 12 millioen Nederl. guldens. Hij heeft vele liefdadige beschik kingen gemaakt - naar het schijnt echter geene eigenlijke legaten - wier uitvoering aan de execu teuren is opgedragen, die tevens het fonds voor het door hem gestichte sanatorium en voor zijne oplei dingsschool voor vrouwen moeten beheeren. Dit fonds bedraagt 300,000 pd. st. Naar het blad meent te weteD, heeft hij verder zijn geheel vermogen vermaakt aan ééne hem naverwante persoon. Uit Philadelphia verneemt do „Ti mes" dat Yillard onlangs een vermogen verloren heeft, hetwelk op zeven millioen dollar wordt ge raamd. Men gelooft dat hij krankzinnig is. Het hof van Yerviers heeft over- eenkom8tig de conclusie vau het openbaar ministerie aan Armand Peltzer de voogdij over zijn dochterje Mariette ontzegd. Te Vannes heeft eene vroegere dienst bode van den professor aau het Lyceum, Leroux, bibliothecaris der stad, deze vitriool in het gezicht geworpen. Het rechteroog is verloren. De „jeune première'' van den schouw burg te Valenciennes werd op haar bed doodge- vonden, gekleed in een rijk kostuum uit „Michel Strogoff"; zij had zich met een revolver doodge schoten wegens een ongelukkige liefde. Te Marseille hoeft de 22-jarige Marie Eaquier haar ontrouwen minnaar met een revolver doodgeschoten. büitenla^ I>. Frankrijk. Admiraal Courbet, de bevelhebber der Fran- sche troepen in Tonkin, heeft zich na de bezetting van Son-Tay, waar liij een garnizoen achterliet, weder naar Ha-Noi teruggetrokken. Hij schijnt zich dus, na de geleden vorliezen, niet sterk genoeg te gevoelen, om gebruik te maken van den ontmoe- digenden invloed, dien de nederlaag bij Son-Tay ongetwijfeld op de Chineezen en Zwarte Vlaggen heeft gehad en om onmiddellijk het in de nabijheid gelegen Tascli Hoa aan te tasten, of naar Bac- Ninh op te rukken. De jonge socialist Currïen, die in November hot ministerie van onderwijs binnendrong om den heer Ferry te doodeD, is tot drie maanden gevan genisstraf veroordeeld wegens mishandeling van een bureau-bediende. In 1883 werden in Frankrijk 63 personen ter dood veroordeeld, maar slechts 3 ter dood gebracht. Gï-root-Britaiiiiië. Naar men verneemt, zijn na den gisteren gehouden kabinetsraad depeches aan den heer Baring te Cairo gezonden. Men wacht daarop heden antwoord en alsdan is er weder kabinetsraad. Het uit Nieuw-York gemelde bericht betref fende eene ernstige ziekte van don keizer van Bra zilië wordt volgens eene mededeeling uit Rio-Janeiro weder ongegrond genoemd. De keizer is integendeel volkomen hersteld. Bij de onln8ten te Dromore (lerlardN werden 3 Orangisten doodciijk gewond. Ook te Cootehill hadden wanordelijkheden plaats. De meeting der nationale partij was verboden, maar Biggar werd door het volk in trinmf door de straten geleid; de politie moest optreden om eene samenscholing te beletten. Te Dublin werd de nieuwe burgemeester Meagher geïnstalleerd, een gematigd nationalist. Aan het feestmaal ging het zeer onstuimig toe. Men liet een paar Iersche afgevaardigden niet aan het woord komen, omdat zij tot gematigdheid rieden. Sexton zeiiie dat het Parlement, of het wilde of niet, de Iersche quaestie zou moeten be handelen. Spanje. De minister van oorlog heeft bij de Kamer een wetsontwerp ingediend, strekkende tot vorhooging van de soldij en de traktementen bij het leger tot aan den rang van kolonel ingesloten. Dat ontwerp is in handen gesteld van eene bijzondere commissie. De beraadslagingen over het adres van antwoord op de troonrede zullen heden aanvangen. Naar het oordeel der meeste dagbladen zou de Kamer zich vereeDigen met een ontwerp-adres van de minderheid der commissie. De heer Robledo verklaarde echter, uit naam der conservatieven, dat hij geen tegenontwerp op het adres van antwoord zal aanbieden. De heer Fabra vroeg waarom voorzorgsmaatrege len aan de PyreDeesche grenzen genomen waren, waarop de minister van bioüenlandecho zaken ant woordde dat dit alleen was geschied uithoofde van valsche geruchten, in een dorp nabij de grenzen verspreid. Egypte». De khedive heeft eene schriftelijke mededeeling gezonden aan den president der finaneiëele com missie, belast met het invoeren vau de meest mo gelijke bezuiniging in de uitgaven der schatkist. Daarin deelt de khedive mede dat hij de eerste wen8cht te zijn, op wion do voorgenomen bezuini gingen worden toegepast, en derhalve bericht hij dat de civiele lijst door hem met 10 pet. is ver minderd, hetgeen mede van toepassing is op de dotatie van den vermoedelijken troonopvolger. De uitgaven ten behoeve vsn de hofhouding zullen insgelijks worden verminderd. Op die wijze zal het niet slechts mogelijk zijn op de uitgaven der schatkist te bezuinigen, maar er zal tevens worden voorkomen dat de bezoldiging der mindere ambte naren moet worden besnoeid. Aan het slot dier mededeeling uit de khedive den wensch dat de commissie het laatst vermelde punt vooral in overweging zal gelieven te nemen. Baker-pacha heeft Soeakim verlaten ora met de Abyssinische hoofden te onderhandelen en om aan het garnizoen van Khartoem een aftocht over Kassala te verzekeren. Men gelooft dat Backer-pacha het garnizoen van Ma8Soeah naar Soeakim wil overbrengen. Zuid-Af rika. De Hollandsche partij in Zuid-Afrika blijft wak ker de zaak der Transvalers steuneD. Hoe valsch - schrijft de „Zuid-Afrikaan" - de zaken van Z.-Afrika in Engeland worden voorge steld, blijkt daaruit dat men er zich verbeeldt dat de Kaapkolonie er tegen is om de Boeren toe te laten hun macht over Bechuanaland uit te breideu. De heer Scaulen moge, door kruitverkoopers opge zweept, er persoonlijk tegen zijn, maar hij weet heel goed dat hij in het Parlement er niet in ge slaagd is om een besluit ten gunste zijner zending op grond der zaken van Bechuanaland er door te krijgen; en toch blijkt hij toe te laten dat men in Engeland blijft gelooven dat op dit punt tusschen de Transvaal en de kolonie spanning wegens ver schil van belangen bestaat. Wat men den heer Scanlen tot dusver nooit ontzegd heeft is achting wegens zijae eerlijkheid, en het is treurig zoo zijne fraaie reis naar Eogeland hem zelfs hiervan moet berooven. Teletrrammeu LONDEN, 3 Januari. In den Kabinetsraad, welke heden wordt gehouden, zal niet slechts het regeeringsprogramma word en behandeld voor de aanstaande parlementszitting, maar ook de Egyptische en de Transvaalsche quaestie. Lord Derby is daartoe naar Londen teruggekeerd. ST.-PETERSBURG, 3 Januari. Naar Jablonski en de overige moordenaars van Szudeikin w&rdt ijverig gezocht. Vele arrestatiën hebben reeds plaats

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2