DAGBLAD. N°. 7323. Vrijdag 4 Januari. A0. 1884. Avond - e d itie. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Fnnor per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Tan 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letter» naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren bnitcn de stad wordt 0.10 berekend. Bij dit nommer van het Leidseh Dagblad behoort voor de inteekenaren daarop het officieel Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad: zitting van Donderdag den 27sten December, bladz. 91 tot 93. LEIDEN, 3 Januari. Onze stadgenoot do heer A. P. M. Van Oordt, lid der firma E. J. Brill, is benoemd tut ridder ▼an de Kroonorde van Italië. De Kweekschool voor Zeevaart alhier is ge durende de maand December II. met een 20-tal jon gens vooruitgegaan. Hun aautal bedraagt thans 236, waarvan er 20 worden overgeplaatst op Zr. Ms. opleidingsschip „Admiraal Van Wassenaer." Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Ned.-Indië en Padang, door middel van het stoomschip „Zuid-Holland", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op Zaterdag den 5den Januari a. s., des morgens te halftion. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk Zaterdag-morgen om 6.20 bezorgd zijn. Gedurende de maand December zijn 15,874 personen per Leidschen paardenspoor vervoerd, terwijl het totaal vervoer in het afgeloopen jaar 285,855 personen bedraagt. Tot hoofdonderwijzer aan de Christelijke 9chool te Aalten, prov. Gelderland, is benoemd de heer J. Hemmes. In het afgeloopen jaar zijn op de wekelijksche markt te Bodegrave aangevoerd5526 wagens Gondsche kaas, 370 wagens Derbykaas, 163 wagens Edammer kaas cn 1 wagen met Leidsche kaas, te zamen 6060 wagens, aanbrengende 292,046 stuks kazen, vertegenwoordigende een gewicht van 1,632,798 kilogrammen829 stukjes hooiboter, we gende 4141/, kilogram23 stukjes weiboter, we gende liya kilogram; 96 koeien, 176 vaarzen, 45 nuchtere kalveren, 6 veulens, 40 schapen, 1285 lammeren, 78 varkens, 958 biggen en 5 geiten. Heden heeft de Staatscommissie, belast met het ontwerpen eener grondwetsherziening, aan het departement van binnenlandsche zaken hare werk zaamheden hervat. De toestand van den deken en pastoor mgr. Rioche te 's-Hage was heden minder gunstig. De directeur en directrice van het Genees kundig Gesticht voor minderjarige idioten te 's-Gra- venhage, de heer A. S. Moesveld en mej Moesveld, geb. Patri, mochten gisteren den dag herdenken waarop zij vóór 25 jaren aan die inrichting werden verbonden. Het kinderbal ten Hove zal niet den lOden, maar den 7den dezer plaats hebben. Den 14den Januari is er soiree dansante ten paleize. Gisteren is in de raadszaal te 's-Hage de marmoren gedenksteen geplaatst ter nagedachtenis aan wijlen den burgemeester jhr. mr. P. G. A. Gevers Deynoot. Men seint uit Madrid dat het handelstractaat tusschen Spanje en Nederland Dinsdag geteekend is. Teyler's Tweede Genootschap te Haarlem heeft besloten de volgende prijsvraag opnieuw uit te schrijven: „Men verlangt een kritische behande ling van alles wat, vooral in de laatste vijf en twintig jaren, voor en tegen het bestaan van auto genesis of generatio spontanea is aangevoerd." Tevens besloot het Genootschap tot het uitschrij ven van de volgende vraag, betreffende het vak der Penningkunde: „Men vraagt een beschrijving der Nederlandsche of op Nederland en Nederlanders betrekking hebbende penningen, geslagen tusschen November 1813 en November 1863, waarin die penningen, chronologisch geordend, beschreven worden op de wijze, waarop dit is geschied in de vervolgen op Yan Loon." Afbeeldingen worden niet gevorderd en zullen, in geval die bij het ant woord zijn gevoegd, niet worden orgoed. Bepalingen omtrent den tijd der inzending, de wijze van bekroning enz. zijn opgenomen in het gedrukte programma. In zijne avondzitting van gisteren heeft de gemeenteraad van Amsterdam de voordracht be treffende de maatregelen ten aanzien van de op te heffen burgerdagschool en openbare burgeravond school aangenomen, het tijdstip der opheffing onbe paald latende. Het voorstel om aan de afd. Amsterdam van het „Volksbond" vergunning te verleenen tot het plaatsen van bierkiosken op gemeentegrond lokte langdurige discussie nit en werd met 13 tegen 12 stemmen verworpen. De voordracht om aan den heer M. Wolff „voor te schrijven" eenïge advertontiezuilen op te richten gaf eveneens aanleiding tot debat. Ten slotte keurde de Raad het goed dat deze kolommen verrijzen zullen op een elftal plaatsen. Daarentegen zal de kolom van het Sophiaplein moeten verplaatst worden. Tot haven- en dokmeester werd de heer J. C. Yan de Poll, expert van „Veritas" aldaar, benoemd tot leeraar in de geschiedenis aan het gymnasium, de heer W. Melgerd, leeraar aan de H. B.-S. te Arnhem. Aan dr. A. Vefite Jr. werd op ■verzoek eervol ontslag als stads-geneesheer verleend. Een groot gedeelte van de middagzitting was gewijd geweest aan de behandeling van de voor dracht van B. en Ws. om afwijzend te beschikken op het adres van regenten der R.-K. Ziekenver pleging, verzoekende gemeenschappelijk overleg omtrent subsidie aan een op te richten gasthuis met katholieke liefdezusters als verpleegsters. De voordracht werd bestreden door de heeren Driessen, Yan Sonsbeeck, Yan Ogtrop en Hovy, en o. a. geheel of gedeeltelijk ondersteund door de heeren Heineken, Yan Wensen, Willeumier en Berns. Ten slotte werd zij aangenomen met 26 tegen 6 stemmen. Aan commissarissen der Maatschappij van Weldadigheid is bij koninklijk besluit machtiging verleend tot het houden eener collecte in het ge- heele Rijk van 17 tot 23 Februari a. s. Volgens mededeeling van de Dnïtsche regee- ring, zal ia de maand October 1884 te Mnnchen eene tentoonstelling van melk, melkerij-producten en melk-indu8trie gehouden worden, welke gedeel telijk ook voor buitenlandsche inzenders is open- Tot het verkrijgen van inlichtingen worden be langhebbenden verwezen naar het hoofdbestuur der Hollandsche en der Friesche maatschappijen van landbouw, aan welke het programma voor de tentoonstelling is toegezonden. (Sts.-Crt.) Z. M. heeft aan A. Bouman, op verzoek, eervol ontslag vorleend als kantonrechter-plaats- vervanger in het kanton Yenloo; - benoemd tot sabst.-griffier bij de arrond.-rechtbank te Amsterdam, jhr. mr. J. C. Baud, advocaat en procureur te Arn hem; - met 15 Januari a. s. F. W. Fontane, tele grafist 2de kl., benoemd tot directeur van een der Rijkstelegraafkantoren. Gemengd Nieuws. In verband met de bekende vergif tigingszaak zijn heden en gisteren op last der justitie wederom twee lijken opgegraven. Hieruit mag men dus afleiden dat het inwendig scheikundig onder zoek, al heeft men, mede naar aanleiding der ver klaringen van vrouw Van der Linden, vermoeden omtrent het gebruikte vergift, nog geenszins is afgeloopen. De zestienjarige knaap v. d. L., die gisteren werd aangehouden als zijnde de oorzaak van den brand bij de firma Benth, is heden naar de gevangenis te 's-Gravenhage opgezonden. Op den eersten dag dezes j aars om- streeks zeven uren des avonds heeft er aan het Leidsch-Delftsche Schouw onder Zoeterwonde een ernstig ongeval plaats gegrepen. Zekere Jacs. Yan den Akker en diens zoon Jan, aldaar woonachtig, hebben namelijk den schuiten jager A. Yan Yeeo, die van Leiden komende naar den Leidschendam ging en het jaagpad passeerde, eenige slagen met een stok en een bijl op hoofd en aangezicht toegebracht, zoodat Yan Yeen ernstige wonden bekwam en heelkundige hulp moest worden ingeroepen, welke door den heer Richelle te Zoe- terwoude werd verleend. De aanleiding tot dit voorval schijnt te moeten worden toegeschreven aan de omstandigheid dat eenige schuitenjagers Jan Yan den Akker hadden mishandeld, ofschoon, naar verschillende geruchten te oordeelen, Yan Yeen aan die mishandeling geen schuld had. Alle hoop bestaat dat de verslagene van zijne wonden genezen zal. De daders werden door den brigadier der rijksveldwacht aangehouden en ter beschikking gesteld van den hulpofficier te Leiden, die zo naar het huis van verzekering te 's-Hage liet overbrengen. Ook te Leiderdorp wordt in de aan gevoerde schelpen dynamiet gevonden. Het gemeen tebestuur heeft ingevolge art. 14 der wet van 2 Juni 1875 (inrichtiDgeD, die gevaar, schade of hin der kunnen veroorzaken) aan de concessionarissen der kalkbranderijen de verplichting opgelegd, deze 8tof te verzamelen en in te leveren. Hedenmorgen werd een partijtje verbrand. Eene vrouw, die teAmsterdaminbrand geraakte, is eenige dagen daarna aan de bekomen brandwonden in het Binnen-Gasthuis overleden. Bij eene vechtpartij, te Amsterdam in de 2de Laurierdwarsstraat door een drietal pol derwerkers gehouden, beet een der vechtenden den ander den nens af. De wildeman werd gearresteerd en zijn slachtoffer bij een apotheker verbonden. - Een tapper op het Damrak aldaar heeft een zijner bezoekers zoo toegetakeld, dat deze met een wond aan het hoofd en met gekneusd been naar het gast huis moest worden vervoerd. - In beschonken toe stand viel een man in de Prinsengracht bij de Leid sche straat. Hij werd levenloos opgehaald. - Een Duitscher, die in eeD bierhuis op het Damrak een glaasje bier had gedronken, had, toen het op be talen aankwam, geen geld bij zich. In zijn angst sprong de man door de ruiten op straat. Hij werd bij dit overhaast vertrek aan zijne hand verwond. De A mste rd amsche theater-directeur W P. De Boer is wegens overtreding der wet op den kinderarbeid, door den kantonrechter veroor deeld tot f 10 boete. Op den Nieuwjaarsdag is ook op het verdronken land en op de landsloten bij Sneek reeds druk schaatsen gereden. In de gemeente Oud-Beierland met eene bevolking van 5000 zielen zijn in het afge loopen jaar 380 personen overleden, de helft aan pokken. In eene tapperij te Arnhem is een man, die een stuk brood met spek at, in een te grooten hap gestikt. Daar het kapitaal volteekend is, zal nog in deze maand een begin worden gemaakt met den aanleg van den stoomtram Arnhem Oosterbeek, terwijl deze 1 Jnli x s. zal worden geopend.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1