■BB <Gr e sa 11 s» tl Niou w Hedenmorgen werd indebovenste verdieping van de onlangs nieuw gebouwde stoom fabriek van bedden, matrassen enz. der firma R. M. Beuth Zn. een begin van brand ontdekt in de daar aanwezige kapok. Eenige balen werden naar buiten op de straat geworpen en in de andere mocht men er in slagen het smeulende vuur door middel eener in het gebouw aanwezige duinwater- slang in zijn voortgang te stuiten, zoodat de in middels aangerukte spuit der gereformeerde wees- burgers geen dienst behoefde te doen. Zich den brand der oude fabriek herinnerende, was op de Kaiserstraat weldra eene aanzienlijke menigte uit alle deelen der stad samengestroomd. De 16 jarige v. d. L., werkzaam op de fabriek, is, als verdacht den brand te hebben doen ontstaan, in hechtenis genomen. Op Nieuwjaarsdag zijnaanhetsta- tion alhier 409 plaatskaarten in de richting naar Amsterdam en 517 in die naar Rotterdam afgegeven. Ongeveer 800 personen kwamen per Hollandsche spoor op dien dag hier aan. In de vorige week z ij n voor den rech ter-commissaris te '8-Hage opgeroepen de genees kundigen, die verklaringen hebben afgegeven be treffende de ziekten, waaraan sommige vermoede lijke slachtoffers der Leidsche giftmengster zijn overleden. Een man, die verleden week te Was senaar door een boerenwagen werd overreden, is dientengevolge in het ziekephuis te Leiden over leden. De man was een bijna altijd beschonken bedelaar. Ook op het oogenblik van het ongeval verkeerde hij in „kennelijken staat." Er is te Noordwijk aan Zee eene groote fluit of belboei aangespoeld, waarop staat J. Perriso, Havreop zijde cp eene koperen plaatThe Courtenay Automatic Signal buoy Bre- vetée en Europe et en Amérique 1876, Barbier Fenestre, agents pour 1'Europa a Paris. Lager staat ook J. Perriso, Havre. Het is een ijzeren ton. rood geverfd. Het Loffelijk Osseweyersgil de van Haarlem looft 100 uit aan hem, die op de a. s. Internationale landbouwtentoonstelling te Amster dam zal inzenden den vetsten os, niet ouder dan 4 jaar, onverschillig van welk ras. Naar men verneemt, zal aan het voor nemen tot afdanking van werkvolk bij 's Rijks werf te Amsterdam voorloopig geen gevolg worden ge geven. Op Oudejaarsdag reden er reeds kin deren schaatsen op de vlakten te Vocbteloo (O.- Stellingwerf.) Door een heer te Amsterdam is verlo ren een met verschillende stempels gemerkte enve loppe, inhoudende f 86,400 aan bankbiljetten. Bij de politie is aangifte gedaan. Door de AmsterdamscheOmnibusmaat- schappij zijn gedurende het laatste kwartaal 1883 vervoerd: 2,749,318 passagiers, tegen 1,907,268 ia hetzelfde tijdvak van 18S2. Totaal in 1883 12,107,333 passagiers, tegen 8,154,830 in 1882. Bij een der gegoede ingezetenen van Dordrecht is in de jongst verloopen dagen een brandbrief bezorgd, met den eisch om f 1000 op zekere aangeduide plaats neder te leggen. Aan dien eisch is natuurlijk niet voldaan, terwijl de noodige voorzorgen waren genomen dat aan de bedreiging geen uitvoering kon worden gegeven. Het „Gr on. Volksbl.bericht dat zich eenige welgestelde landbouwers in de provincie Groningen gereed maken, om in 't volgend voorjaar naar de Transvaal te vertrekken. Do zware lasten, waaronder de landbouwende stand gebukt gaat, worden vooral als oorzaak van dit besluit genoemd, Te Napels heeft het afsteken van vuur werk in den Kerstnacht aanleiding gegeven tot een ernstig ongeluk. Een winkel, waar vuurwerk ver kocht werd, geraakte in brand. De vlammen grepen zoo snel om zich heen, dat eene vrouw en twee kinderen, die in het huis woonden, niet konden ontkomen en bijna geheel verkoold werden gevonden. De bedienden van een restaurant te Parijs waren bezig in een zaal, aan een binnen plaats uitkomende en geheel met een glazen lan taarn overdekt, een bruiloftsmaal aan te rechten, toen zij in die gewichtige bezigheid eensklaps wer den gestoord door een geweldigen slag, gevolgd door het gerinkel van een groot aantal ruiten, terwijl op hotzelfdo oogenblik een der gabons werd omvergeworpen door een met bloed bozoedeld lichaam van een persoon, die door de lantaarn in de zaal viel, waar gelukkig nog geen gasten aanwezig waren. De ongelukkige, die daar zoo onzacht neder- tuimelde en ernstig verwond naar een ziekenhuis moest worden overgebracht, was een rookverdrijver, die, op het dak der restauratie aan het werk zijnde, was uitgegleden en van een hoogte van zes ver diepingen naar beneden gestort. Fallacï, alias Landucci, die Luigi Monti en diens vrouw op zoo verraderlijke wijze te Livorno vermoordde, is te Montelupo gevat. Hij had eene som van 30,000 fr. en eene nieuwe revol ver bij zich. Als curiositeit wordt vermeld dat de officiëeïe lijst van dronkaards in eene gemeente nabij Bielefeld slechts den naam van één persoon, en wel van den agent van politie, bevat. Alle verkocpers van sterken drank van die plaats heb ben daarom aanzegging gekregen, hem gedurende den tijd van veertien maanden geen sterken drank te verkoopen. Te Par ij 8 zijn op éénmaal 2 0,0 00 bin nengesmokkelde kistjes sigaren in beslag genomen. De sigaren bleken van geriDge hoedanigheid te zijo, maar zij plachten in koffiehuizen enz. voor zestien- maal de waarde aan den man gebracht te worden. Het faillissement wordt aangekon digd van Alexander BrogdeD, van Engeland en Nieuw-Zeeland, (lid van het Engelsche Parlement) eigenaar van steenkolenmijnen en ijzersmelterijen; het passief wordt op 723,530 pd. st. geschat. Voorts verneemt men het faillissement van zijn broeder Henry Brogden, in dezelfde takken van nijverheid werkzaam, met een passief van 720,645 pd. st., zoomede de faillissementen van: John Faust Easby, in steenkolen te Bradford, met een passief van 100,000 pd. st., en Milsted Co., te Londen, eige naars van steenkolenmijnen, met een passief van 97,000 pd. st. Te Par ij s schoot een zekere Pagot op den advocaat Benoist, dien hij in zijne woniDg kwam raadplegen. Benoist werd aan den arm en het hoofd gewond. Het blijkt dat Pagot een proces had verloren en dat Benoist de advocaat was van zijne tegenpartij. Men zegt dat Pagot niet wel bij het hoofd is. De noodige gelden voor de Antwerp- sche tentoonstelling zullen door openbare inschrij ving worden bijeengebracht. Een koopman te Ant werpen heeft voor 100,000 fr. ingeschreven. »UIQriSI>*JL,AI?*JG>- Frankrfik. De receptie op het Elysée heeft overeenkomstig het programma plaats gehad. Het corps diploma tique verscheen tegen halftweo. De pauselijke nuntius hield tot den heer Grévy eene toespraak, waarin hij in hoofdzaak zeide„Ik acht mij gelukkig voor de tweede maal geroepen te zijn om u de gevoelens van het corps diploma tique over te brengen. Gij zijt overigens met die gevoelens te zeer bekend, dan dat ik in bijzonder heden zou behoeven te treden over de wenschen, welke ons allen bezielen voor het heil van Frankrijk en uw persoonlijk welzijn." De heer Grévy antwoordde: „Do leden van het corps diplomatique weten sedert lang, inhoehooge achting zij bij mij staan, en welke sympathie ïk voor hen koester. Zij kunnen dus bij voorbaat over tuigd zijn van het genoegen dat ik ondervind, de gelukwenschen te ontvangeü, welke gij zoo goed in hun naam hebt geuit." De heer Ivan De Woestyne, wiens mislukte reisondernemingen men zich herinneren zal, is, volgeos do „Figaro," van rechtsvervolging ontslagen. Duitachland. De „Reichs-Anzeiger" meldt dat bij besluit vau het Staatsminislerio is bepaald dat. de Katholieke bisdommen en geestelijken in do diocesen Culm, Ermeland en Hildesheim, van 1 October af weder in het genot zullen treden van de indertijd ge- schorschte Staatshulp. De keizer hield gisteren de groote gewone nieuwjaarsreceptie. Naar men van goed onderrichte zijde verneemt, werd in de gehouden toesprakeu de staatkunde niet aangeroerd. Des morgens to 9 uren ontving Z. M. den com missaris-directeur der koninklijke porseleinfabriek, geheimraad Luders, en prof. SussmannHellborn, met de kunstafdeeling aan die inrichting belast. Zij overhandigden den keizer een prachtvolle vaas, met de afbeelding van het gedonkteeken in Nie- derwald. Hierop begaf do keizer zich naar zijne gemalin, om haar geluk te wenschen. Beiden ontvingen toen gemeenschappelijk de koninklijke prinsen en prinsessen, met wie de keizer de godsdienst oefening in den Dom bijwoonde. De keizerin begaf zich naar de kapel van het Augusta-hospitaal. Te 5 uren des namiddags was er groot familiediner. Do „Geloftekerk" te Berliin, welke gebouwd is ter gedachtenis aan keizer Wilhelms ontkoming aan het gevaar door moordenaarshanden te sterven, zal ingewijd worden morgen, 3 Januari. Spanje. Nadat in den boezem der commissie, belast met het ontwerpen der koninklijke boodschap, langdurige beraadslagingen waren gehouden, verklaarde de heer Sagasta ten stelligste zich tegen het algemeen stemrecht en het brengen van wijzigingen in de constitutie. Alle verdere pogingen om tot overeen stemming te geraken zijn toeu opgegeven. Husland, De nihilisten, die kolonel Szudeikin en zijn be ambte vermoord hebben, zouden volgens de „Stan dard" in het hoofdkwartier der geheime politie-een brief hebben achtergelaten, waarin zij graaf Tolstoi en generaal Grosser noemen als de personen, die nu aan de benrt liggen om onder de aanslagen der nihilisten te vallen. "Vei-eeiiig-d© Staten. Van regeeringswege is per telegram aan den heer Morton, gezant der Unie te Parijs, medege deeld dat de heer Curtis (als deskundige door het departement van landbouw benoemd om een onder zoek naar de trichinen-ziekte in te stellen) in een officiëel rapport verklaard heeft dat onder de Ame- rikaansche varkens noch epidemie, noch ziekte heerschen. In eene meeting der Voreeniging tot aanfokking in het westen der Unie is verklaard dat geene ziekte hoegenaamd onder de varkens in Qhio, Illi nois, Indiana, Michigan en Wisconsin heerscht. In de „Irish World" van Nieuw-York stelt zekere Patrick Ford voor een „Emergency Fund" op te richten, om Engeland den oorlog aan te doen. Engeland, zegt bij, moet worden bezocht door alle plagen van Egypte, opdat het, verlamd van schjik, voor Ierland op de knieën zal vallen en het smeeken zich van Engeland te scheiden. Het gekste var de zaak is dat Ford de vrije beschikking wil ove het geld. Telegrrammeai. LONDEN, 31 December. Er is geen beslis sing te wachten in de Transvaalsche quaestie vóó den terugkeer van lord Derby. Tegen het middei der volgende week kan men hem weder te Londe: verwachten. SAIGON, 1 Januari. De heer Tricou is te Hm aangekomen. De heer Harmand zal per eerste pak ketboot naar Frankrijk vertrekken. LONDEN, 1 Januari. Kolonel Clarke, tot resi dent-commissaris van Basutoland benoemd, zal binnen twee maanden zjjn post aanvaarden. MUNCHEN, 1 Januari. De minister van eere- dienst, Von Lutz, is door den koning in den erfelijken adelstand verheven, met den titel van baron. PARIJS, 1 Januari. Uit St.-Petersburg is per telegraaf aan de „Voltaire" bericht dat volgens geruchten, in doorgaans goed onderrichte kringen verspreid, de Russische regeering voornemens zou zijn een observatiecorps van 20,000 man naar de grens van China te zenden. MADRID, 2 Januari. De „Noticero" van Bilbao zegt dat een aantal officieren den nacht in de kazerne hebben doorgebracht, volgens uit Madrid omvangen orders. Dc ministeriëele bladen hechten geen gewicht aan dit feit. DUBLIN, 2 Januari. Groote bijeenkomsten van orangisten en nationalistsn hebben plaats gehad te Dromore. De troepen en de politie verhinderden met groote moeite eene botsing. Een jongmensoh werd doodelijk gewond door een bajonetsteek. LEIDEN, Q Januari. Do verwachting voor morgen is: zuidelijke wind. De 400ste geboortedag van den kerkhervor mer UIrich Zwingli werd Zondag-avond in de Remonstrantsche kerk te Rotterdam plechtig her dacht. Door professor dr. C. P. Tiele uit Leiden werd eene feestrede gehouden. Bij het verlaten van het kerkgebouw werden door heeron diakanen giften ingezameld voor

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2