LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7320. Vrijdag 528 December. A0. 1883. Avond-editie. Nieuwjaarswenschen PRIJS DETER COURANT: Voor Leiden per 8 maandenL10. Franco per post.1.40. ÜKoderltjke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- ea Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEE ABVERTENTIEIf; Vaa 16 regels 1.05. Iedera regel meer 0.17$. Grootere letter» naar plaatsruimte. Voor het incasseer ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Evenals vorige jaren worden onze stadgenooten en de bewoners der omliggende gemeenten in de gelegenheid gesteld, om onder de rubriek A d v e r- tentiëxi van allerlei aard te plaatsen a 50 cents. Door dezen maatregel is elk in staat het compliment van den dag te brengen naar g elang z ij ner maatschappelijke betrekking. LEIDEN, 27 December. Regenten van het Evangelisch Luthersch Wees- en Ondeliedenhuis alhier doen, blijkens eene advertentie in dit blad, ook waar de weezen dit jaar géén gelukwenschen zullen aanbieden in den vorm van eenige dichtregelen, een beroep op den weldadigheidszin der burgerij. Heden reeds had ten dienste van deze inrichting van weldadigheid eene collecte plaats, welke door eene vergissing niet in ons vorig nommer was aan gekondigd. Wellicht zullen er dus onder onze inge zetenen enkelen zijn die hunne bijdrage nog niet gegeven hebben - en zijn er, dan hopen we niet dat deze omstandigheid oorzaak zal zijn dat het Weeshuis van deze gave, die het misschien reeds was toegedacht, zal verstoken blijven. De weezen zelven moeten er het allerminst door lijden. De collecte, welke bovendien ook morgen zal gehouden worden, zij dus aan onze ingezetenen aanbevolen I Slechts een zeer klein publiek woonde Maandag avond de voorstelling van den heer Yan Zuylen „Geluk bij Vrouwen", bij. Zoowel mevr. De Graef- Verstraete als mejuffrouw Vink, wier toiletten keurig konden genoemd worden, waren uitstekend op hunne plaats, terwijl de heeren Yan Nieuwland en Yan Zuylen voor den noodigen humor zorgden. Het publiek amuseerde zich dan ook goed. Den heer Chrispijn, die voor het eerst weder alhier optrad na zijne ernstige ziekte, werd een „welkom" toegeroepen. Door de firma Yan Rijn, koek- en banket bakker alhier (hoek Haarlemmerstraat en Vrouwen- steeg), is Vrijdag-avond aan het H. G.- of Arme Wees- en Kinderhuis een kist met ongeveer 50 K. G. St.-Nieolaas ten geschenke gezonden. Ook de R.-K. en Luthersche weeehuizen ontvingen, naar we ver nemen, voor hunne verpleegden een dergelijk eigen aardig geschenk. Wij brengen nogmaals in herinnering dat met 1 Januari de oude koperen centen en halve centen ophouden wettig betaalmiddel te zijn. Tet dien datum worden zij door alle winkels en kantoren aangenomen. Te Zevenhoven, cl. Leiden, is beroepen da. F. Hagen, pred. te Wolfertsdijk, en te Gapinge dr. H. G. Kleyn, cand. te Leiden. Door den kerkeraad der vereenigde doops gezinde gemeente te Amsterdam is het volgende drietal opgemaaktS. G. Binnerts van Sappe- meer J. Boetje van Harlingen en A. W. Wijbrande van Leiden. Met deelneming werd te Kolijnsplaat het over lijden vernomen van den heer Johannes Van Leeu- v .n, in leven predikant aldaar. De overledene werd den 23sten Maart 1806 te Leiden geboren en promoveerde aldaar in 1829. Beroepen tot predikant te Vrouwenpolder (Wal cheren), aanvaardde hij die betrekking in het voor jaar van 1830, en vervulde hij die tot 1846, toen bij tot predikant te Kolijnsplaat werd beroepen, waar hij tot voor korten tijd met ijver zijn ambt waarnam. Tot herstel zijner gezondheid naar De Rijp gegaan, overleed hij aldaar in den ouderdom van bijna 78 jaar. De overledene was lid van het „Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschappen," jaren lang president van het classikaal bestuur van Middelburg en Goes, alsmede schrijver van verscheidene vlugschriften over armwezen eu armverzorging. De Koning en de Koningin zullen morgen te 1 u. 40 min. het Loo verlaten en naar de residentie terugkeeren. De koninklijke trein van de Ned. Rijnspoorwegmaatsch. wordt te 3 u. 40 min. daar ter stede verwacht. De orde der advocaten bij den Hoogen Raad heeft tot leden van den Raad van Toezicht her kozen de beide aftredende leden de heeren mrs. G. M. Van der Linden en D. H. Levyssohn Nor man en gekozen mr. A. P. Th. Eyssell, in de plaats van mr. W. Wintgens, die voor het lidmaatschap bedankt heeft. Benoemd zijn tot hoogleeraar bij de juridi sche faculteit aan de Vrije Universiteit te Amster dam jhr. mr. A. F. De Savornin Lohman, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal; - tot ad- sistenten bij het Universitair onderwijs te Amsterdam bij de klinische heelkunde H. De Wall, arts, bij de operatieve heelkunde dr. C. B. Tilanus en baron Van Neukirchen, genaamd Nijverheim, en bij de geneeskunde A. H. L. Otto. Bij den gemeenteraad van Amsterdam is door een zijner leden een voorstel ingediend, strek kende tot het veranderen van de namen van eenige gast- of ziekenhuizen. Een der nieuwe namen is: „Boerhaave." De garnizoensveranderingen, die in het vol gend jaar zullen plaats hebber, zullen denkelijk eerst worden bekend gemaakt nadat de begrooting van oorlog in de Eerste Kamer zal zijn goedge keurd. Die veranderingen zullen echter niet be langrijk zijn. De Staatscourant van heden bevat het kon. besluit, houdende vaststelling van nieuwe regle menten op het geneeskundig onderzoek omtrent de geschiktheid voor den dienst bij do zee- en landmacht. Naar de „N. Gr. Ct." verneemt, heeft het bestuur der afdeeling „Groningen en omstreken" van de Nederlandsche Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde besloten de nationale ten toonstelling van bouquetten te Groningen niet te houden in April, maar in het laatst van Juni, tijdens de aanstaande studentenfeesten. Het stoomschip „Utrecht", van Java naar Rotterdam, vertrok Maandag-ochtend van Rionl; de „Sumatra", van Batavia naar Amsterdam, pas seerde dien dag Aden; de „Samarang", van Java naar Rotterdam, vertrok Dinsdag van Colombo; de „Maasdam", van Rotterdam naar Nieuw-York, arriveerde aldaar 23 December. De gewone audiëntie van den minister van koloniën, -ad interim, zal morgeD, Vrijdag, niet plaats hebben. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arr. Rotterdam, ter standplaats de gemeente Hol- levoetsluia, C. G. Booneajer M.Fz., cand.-notaris te Gorkum^ - H. Rozenbeek, te Heeren veen, voor het jaar 1884, benoemd tot leeraar aan de Rijks- hoogere burgerschool aldaar; - met 1 Jan. a. s. benoemd, bij de algemeene landsdrukkerij, tot com mies C. R. Mingelen, thans adjunct-commies, en tot adjunct-commies F. L. Behre, thans lsten klerk; - den persoonlijken titel van buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister verleend aan jhff. mr. R. A. A. E. Van Pestel, minister-resident te Konstantinopel, en mr. W. F. H. Von Weekher- lin, minister-regédent te Washington - jhr. mr. E. W. F. Wttewaall Van Stoetwegen, minister- resident bij de hoven van Zweden en Noorwegen en van Denemarken, benoemd tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te St.-Petersburg- J. Ten Have, te Bergen-op-Zoom, voor het jaar 1884, benoemd tot leeraar aan de Rijks- hoogere burgerschool aldaar- den kapt. der 2de kl. bij het corp3 mariniers G. C. Mirandolle, op zijn verzoek, met den laatsten dezer, eervol uit den zeedienst ontslagen, en bij voorschreven corps be vorderd: tot kapt. der 2de kl., den lsten luit. iE. A. G. De Petittot lsten luit., den 2den luit. H. A. Mos; - bepaald dat de eerste luitenant der cavalerie L. Vos, van het leger hier te lande, die voor den tijd van 3 jarea werd gedetacheerd bij het leger in Nad.-Indië, onmiddellijk voor 'b lands rekening naar Nederland zal worden teruggezonden, ongeacht de tijd zijner detacheering nog niet ver streken is. Gemengd Nieuws. Naar aanleiding van de hier plaats gehad hebbende vergiftiging zijn gisteren wederom twee lijken, reeds in 1881 ter aarde besteld, opge graven, zoo ook heden, en zulks ter inwendige schouwing. Deze lijken zijn insgelijks van familie leden der verdachte vrouw. Bij het plaatsen van den Kerstboom in de Stadsgehoorzaal kantelde Maandag de ladder, waarop een tweetal werklieden stonden, met het ongelukkig gevolg dat van den een een been ge broken en de ander ernstig in het aangezicht ge wond werd. Beide personen werden in het academisch ziekenhuis opgenomen. Voor den werkman, die zijn been brak, is bij gelegenheid van de feestavonden, waarop een 600-V.. Mnderen, die de Zondagsscholen vanwege het Protestantenbond bezochten, onthaald werden, ruim f 120 gecollecteerd. De zoon eener weduwe te Wasse naar, die als soldaat te Delft in garnizoen lag, ig gisteravond onder de gemeente Voorburg op nood lottige wijze om het leven gekomen. Bij eene woordenwisseling, die op 't laatst in eene kleine vechtpartij overging, is hij voorover in den Leid- schen Vliet gevallen en verdronken. Door de pokken werden in do vorige week te Oud-Beierland 32 personen aangetast, waarvan zeven overleden. Te Rotterdam kwamen 3, te Leiden 1 en te Piershil 1 geval van pokken voor. Hedenochtend zouden 111 bussen kruit, ongeveer 5000 kilo, van Scheveningen naar Delft onder behoorlijk geleide worden vervoerd; het kruit wordt geborgen in het arsenaal aldaar. Voor het overige, en wel het grootste gedeelte, zoch ten de koopers tot heden tevergeefs een bergplaats. De koopers deuken er over het kruit in zee te werpen. Op de beide kerstdagen werden door de Scheve- ningsche politie aan het strand weder dynamiet- patronen gevonden. Het 3-jarig zoontje van zekeren B., wonende aan den Z.-Buitensiogel te 's-Hags, viel véór eenige dagen uit een kinderstoel en bezeerde zich zoodanig dat het thans aan de gevolgen is bezweken. Een drietal jongens vanhetopleidings- schip te Rotterdam waren op eersten Kerstdag zonder verlof van boord gegaan en naar Den Haa» gekomen. Na eenige uren aldaar vertoefd te hebben* meldden zg zich vrijwillig bij de hoofdwacht aan. Door het omvallen van een spiritus- lamp ontstond tijdens de voorstelling brand in de Duitsche Opera te Rotterdam. Door de brandwacht was onmiddellijk het vuur gestuit. Io de zaal ont stond zeer weinig opschudding. De plaatsvervanger P., van het 1ste bat. 2de reg. inf. te Delft, is voor het front van den troep als onverbeterlijk dronkaard met een briefje van ontslag uit de gelederen weggezonden. Een werkman te Haarlem, die bezig was mot het koken van teer, ig in brand geraakt

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1