BDITËiNLAM}. Frnnkrtjk. Uit nadere berichten omtrent de inneming der versterkingen van Son-Tay blijkt dat admiraal Courbet 4j00 man in het gevecht heeft gebracht, terwijl 3000 man de reserve uitmaakten. De aanval op Son-Tay zelf zou te land en te water gelijktijdig plaats hebben. Verder wordt gemeld dat de bozetting van Son-Tay versterkt was door Chineesche troepen uit Bac-Ninh, welke laatste plaats bijna geheel van troepen ont bloot is. Uit Hai-Dzuong ondernam het garnizoen eene verkenning in de richting van Bao-Ninh, en het kon tot op eene mijl van die plaats doordringen, zonder op tegenstand te stuiten. De inneming schijnt werkelijk gelakt te zijn. De minister van marine toch heeft gisteren de volgende depeche ontvangen - Son-Tay is genomen. De gezamenlijke buiten werken werden op 16 December stormenderhand veroverdgedurende den daarop volgenden nacht ontruimde do vijand de citadel, welke op 17 Dec. zonder slag of stoot door ons werd bezet. Men weet niet in welke richting de vijand de wijk heeft genomen. Ons verlies bedraagt: 15 gesneuvelden, waaronder één officier, en 60 gewonden, waaronder vijf officieren." Het gerucht loopt dat Louise Michel in de ge vangenis van Clermont was overleden, maar dit is tot hiertoe niet bevestigd. De krijgsraad van Marseille heeft den soldaat Courbeaux ter dood veroordeeld, omdat hij in den dienst zijn korporaal had geslagen. Courbeaux is eerst 21 jaren oud en was reeds wegens ongehoor zaamheid een jaar in de gevangenis geweest. Paul De CasBagnae heeft op de jacht een ongeluk gehad. Een geweer ging af en hij werd aan het gezicht en in den buik gewond. Door een wonder bleef het rechteroog gespaard. De heer De Fonvielle zegt in de „Ville de Paris" dat het bezoek van den kroonprins van Dnitschland op het Yaticaan bijna juist honderd jaar na dat van keizer Jozef H is gebracht. Deze monarch ging naar Rome om de gisting te doen bedaren, veroorzaakt door des Pausen vergeefsch bezoek te Weenen. Hij voerde eene verzoenings gezinde taal en verkreeg voor de Oostenrijksche Kroon het recht tot rechtstreeksche benoeming van bisschoppen. Hij bereikte Rome den 23sten Dec. 1713. Dnitsclilaorl. De „Nordd. Allg. Zeitung" doet de hartelijke ontvangst uitkomen door den Duitschen kroonprins van de zijde des Pausen ondervonden. Het blad voegt er de mededeeling bij dat het bericht deswege door de „Osservatore" gegeven als volkomen juist en volledig mag worden beschouwd - 't is het eenige Romeinsche blad, van 't welk zoo iets kan worden gezegd - en uit het bericht aan de „Osservatore" blijkt dat het onderhoud tusschen den Duitschen kroonprins en den Paus omstreeks één uur heeft geduurd. Het huwelijk van den grootvorst Constantijn met de prinses van Saksen-Altenburg zal in Febr. te St.-Petersburg worden voltrokken. Prins Wilhelm van Pruisen, de hertog van Edinburg, de kroon prins van Denemarken, de koningin van Grieken land en de vorst van Montenegro zullen daarbij tegenwoordig zijn. Italië. Er hebben zoo te Rome als te Florence en te Napels demonstratiëa - zij het ook van geringe beteekenis - plaats gehad, naar aanleiding van den verjaardag der terechtstelling van Oberdank. Ver scheidene personen zijn wegens deelneming daaraan in verzekerde bewaring genomen. Verscheidene dag bladen, die Oberdank poogden te verdedigen, zjjn in beslag genomen. Verder is het nog wetenswaardig wat het demo cratische blad „Fascia della Democrazia" voor hel dendaden bedreef. Het blad verscheen met een zwarten rand en bevatte het portret van den betreardon Oberdank. Ook leest men er een brief in van do directie aan den Oostenrijkschen premier graaf Taaffe, ter be geleiding van eene som van fr. 1280 tot gedeelte lijke teruggave van hetgeen de Oostenrijksche be volking ten bate van Ischia afzonderde. De demo craten beschouwen het als zeer ergerlijk dat de slachtoffers van Ischia ook door het geld der gehate Oostenrijkers werden geholpen. Do som i3 bijeengebracht uit giften van 5 cen times en moot, behalve voor het genoemde doel, ook dienen om aan Oostenrijk de kosten der exe cutie van Oberdank en andere door de Oostenrijkers ter dood veroordeelde Italianen terug te geven. De Wetgevende Kamers zijn tot 22 Januari uiteengegaan. België. De „Étoile Beige" meldt dat de Nederlandsche Tweede Kamer der Staten-Generaal zich heden zal verklaren over de terugbetaling van 400,000 gul den, door de Belgische concessionarissen van den spoorweg Rotterdam—Manster ah waarborg gestort. Het blad zegt verder: „Op den aandrang der ver zoekers, ondersteund door den vertegenwoordiger der Belgische regeering, is deze quaestie opnieuw in de Nederlandsche Kamer ter sprake gebracht en het is te hopen dat de Kamer op hare eerste weigering zal terugkomen, aangezien de concessie niet kon uitgevoerd worden om redenen, onaf hankelijk van den wil der oorspronkelijke con cessionarissen." De „Meuse" maakt de opmerking dat de officie ren der grenadiers en jagers te Antwerpen en te Gent in het Fransch werden verwelkomd. „Die steden zijn de citadellen der Vlaamsche beweging, waarom dan niet daar Vlaamsch gesproken? De Flaminganten moeten nu maar niet verder aankomen met hnn devies „In Vlaanderen Vlaamsch", daar zij, zelfs om Hollanders toe te spreken, zich slechts in het FranBch weten uit te drukken." De Senaat behandelde met gesloten deuren het verzoek der Kamer van Afgevaardigden om van zijne vergaderzaal nog eenigen tijd gebruik te mogen maken. Een groot getal senatoren waren er véér, dit nog gedurende acht dagen toe te staan door de meerderheid der Kamer is echter besloten nog twee jaar lang de zaal in gebruik te geven. Groot-Britarmïë. Het comité der Venezuelaansche fondsenhouders te Londen heeft van de regeering van Venezuela, onder dagteekening Tan 29 November, het bericht ontvangen dat zij de voorwaarden, in het besluit der op 1 October gehouden vergadering van fond senhouders vervat, niet kan aannemen. De rente voet der buitenlandsche schuld blijft derhalve 3 pet. Te Edinburgh is gisteren het proces gevoerd tegen de tien personen, beschuldigd van mede plichtigheid aan de dynamiet-aanslagen te Glasgow. De jury bracht het verdict van „schuldig" uit tegen vijf der beschuldigden op alle punten der aanklacht, tegen de vijf anderen op het hoofdpunt. De vijf eersten zijn veroordeeld tot levenslangen dwangarbeid, de anderen tot dwangarbeid van vijf tot zeven jaren. Luidens een bericht uit Konstantinopel heeft de Porte gisteren aan het bestuur der openbare schuld mededeeling gedaan van hare goedkeuring der wijze van betaling van het zegel der nieuwe geconverteerde schuldbrieven, zooals die door den heer Caillard voorgesteld en door den Raad aan genomen is. Zuid-Af i-il£fl. Transvaal. 19 November. - Op eene vergadering van den Uitvoerenden Raad is besloten om het doodvonnis aan Mampoer te laten voltrekken. Hij zal Donderdag-morgen gehangen worden. Niabels vonnis werd te zelfder tijd gewijzigd in levenslange gevangenisstraf. - De waarnemende president Jou- bert vertrekt morgen naar Wakkerstroom en zal een bezoek brengen aan de Zoeloe-grens. - In den laatsten tijd hebben er zeer zware donderstormen gewoed. Óp eene plaats nabij Bronkhorstspruit vond men Piet Oosthuizen en diens vrouw door den bliksem gedood, terwijl hunne kinderen onge deerd naast hen lagen. Nabij Heidelberg werden Barend Olivier, diens vrouw en twee kinderen dood gevonden, terwijl twee andere kindereu ernstig ge kwetst waren. Ten oosten van Pretoria was de oogst op een viertal plaatsen door hagel vernield, en te Lijdenbarg is op den lOden door een hagel storm groote schade aangericht aan huizen, tuinen en den oogst. Uit Potchefstroom wordt gemeld dat er zware stormen gewoed hebben. Het huis van Stephanus Bezuidenhout is door den bliksem getroffen en ver nield, alsmede een wagenhuis en andere buitonge- bouwen. Op de plaats van Terblanche is de geheele oogst door den vloed weggespoeld. Men heeft de Mooi-rivier nooit zoo vol gezien als zij thans is. Ten westen van Zeerust zijn zware regens gevallen. Aan de Vaal-rivier zijn twee personen door den bliksem gedood en is een huis afgebrand. 22 November. - Hedenmorgen te zes uren is het doodvonnis aan Mampoer voltrokken in de inge sloten achterplaats bij de gevangenis. Mampoer ging den dood kalm te gemoet. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur, Naar aanleiding van het modegedeelde in uw Dagblad betreffende de benoeming van Zijne Door luchtige Hoogheid den Erfprins Alexis van Beutheim- Bentheim en Bentheim-Steinfurt, gehuwd met de zuster van onze geëerbiedigde Koningin, tot Groot kruis der orde van den Ned. Leeuw, deel ik u de volgende uittreksels mede uit Doop- en Trouw- Registers ter Secretrarie der gemeente Oegstgeest berustende, waaruit blijkt dat een tak dier familie in de vorige eenw het kasteel Endegeest alhier bewoonde. 1747. January 14. Zijn hier aangeteekendDen Hoogh Gebooren Heer, Frederic Rijxs Grnav van Gronsfeld, Rees, Diepenbroeck en den Empel, oudste Zoon van Johan Bertram Arnold Graav vau Grons feld en van Wilhelmina Charlotta Gravin van War- tensleben en de Hoogh Geboorne Vrouwe Carolina Frederica Henrieta Maria Rijxs Gravinne van Bentheim Teeke- lenburg, tweede dochter van Fredericus Belgicns Carolus, Regeerend Graav van Bentheim Steinfurt enz. en van Francisca Charlotta Gravin tot Lippe Detmold etc. 1750- 13 Juny. Zijn hier aangeteekend: Zijn Hoogh Rijxs Graeffelycke Excellentie, de Heer Grave Manrits Cazimir Grave tot Bentheim, Teeklen- burg, Steinfurt en Limburg, Heere tot Rhedu Wee- velinghooven, Asper en Helfenstein etc. eto. en de Hoogh Gebooren Gravinne Mevrouwe Isabella Amalia Sydonia Geboorene Gravinne van Bentheim, Steinfurt etc. etc. en ten bjwezen van de Eerw. Kerkenraad op het Kasteel Endegeest gehuwd 2 July 1750. 1747- 31 December. Gedoopt het Dochtertje van den Hoogh Gebooren Heere Frederic Ryxsgraav van Gronsfeld, Rees, Diepenbroeck en den Empel de Hoogh Geboore Vrouwe Carolina Frederica Hen rietta Maria Rijxs Gravinne van Bentheim, Teeke- lenburgh, Steinfort ende Limburgh en is genaamd: Carolina Sidonia Louïsa Frederica. Peet: Den Hoogh Gebooren Heeren Lodewyck Herman Grave van Gronsfeld etc. etc. Carl Paul Ernst Graaf van Bentheim etc. etc. De Hoogh Gebooren Vrouwen Johanna Sidonia Gebooren Gravin do Hornes etc. etc. etc. Amelia Isabella Sidonia Gravin van Bentheim Steinfurt etc. etc. Louisa Gravinne van Hompescb, Gebooren Baro nesse van Heiden. 1749. July 23. Gedoopt het Dogtertje van den Hoogh Geb. Heere Frederic Rijxsgraav van Grons feld, Rees, Dieponbroeck en den Empel en De Hoogh Geboore Vrouwe Carolina Frederica Henrietta Maria Ryxs Gravinne van Bentheim, Teekelenburgh, Steinfort ende Limburgh. en is genaamd: Amelia Charlotta Philippina Sophia. Peet: Des Kinds Heer Vader en de Hoogh Ge booren Vrouwon Johanna Sidonia Gravinne Douai rière van Bentheim, Gobooren Gravinne van Hornes. Amelia Isabella Sidonia Gravinne van Bentheim. 1750. Dec. 26. Gedoopt het Soontje van den Hoogh Gebooren Heer Frederic Rijxs graav van Gronsfeld, Rees, Diepenbroeck en den Empel en de Hoogh Geboore Vrouwe Carolina Frederica Henrietta Maria Rijxsgravinne van Bentheim, Tee- kelenburg, Steinfurt en Limburgh. en is genaamd: Willem Anna Lodewijk. Peeters en Meeters: Willem Carel Hendrik Friso, Prince van Oranje en Nassau, Erfstadhouder etc. etc. Anna Princesse van Oranje en Nassau, Geboore Kroon Princes van Groot Brittanniën. Maria Louisa, Princesse Douairière van Oranje en Nassau, Geboore Land Gravinne van Hessen. Charlotta Louisa, Vorstin van Bentheim-Steinfort, Geboore Princes van Nassau. Louïsa Concordia Polixena Princesse Douairière van Nassau Siegen, Geboore Gravin van Wilgenstein. Wilhelmina Vorstin Douairière van La Lippe Dettmold, Geboore Princes van Nassau. Dit kind is ten doop gepresenteerd door Johanna Sidonia Gravinne Douairière van Bentheim, Geboore Gravinne van Hornes ter Presentie van den Vader des kinds ende deszelfs 2 broeders Lodewijk en Bertram, insgelijks Graaven van Gronsfeld. Hoogachtend, Uw Ed. Dienstw, OEosiOEEsr. T.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2