LEIDSCH DAGBLAD. N° 73 i 7, Saterdag 22 December Ac. 1883. Avond-editi e. Premie LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: ▼oor Lelden per 8 maanden1.10. Franco per post.1.40. Alsoodermko Nommers.8 0.05. Deie Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: ▼an 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17£ Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het incissee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. In dit nommer bevindt zich - om uit te knippen - de bon waarmede morgen, Zater dag, van 's morgens'10 tot's avonds 6 uren, tegen betaling van 50 cents, de premie aan ons Bureel: Doezastraat No. 1, kan worden afgehaald. Den Abonnés buiten de stad, die dit premieboekwerk niet afhalen, wordt het op franco aanvraag en tegen toezending van 65 cents in blauwe postzegels, franco toegezonden. O^elöel© "3£©iani@{g?€>w-iii1gTe]tt. De Burgemeester van Leiden, Gezien de circulaire van den heer Commissaris des Konings in deze provincie van den llden December 1888 A n°. 1911 (3de afd.), Vestigt de aandacht van de ingezetenen op het Koninklijk besluit van 15 October 18^3 (Staatsb'ad No. 143), waarbij is bepaald dat de oude koperen een ten eu halve centen op 31 December 1883 buiten omloop gesteld worden en dat de uiterste termijn binnen welken die pasmunt van rijkswege tegen gangbare munt wordt ingewisseld, is vast gesteld op 31 Januari 1884. Ten einde ieder voor schade zij gevrijwaard herinnert hij voorts dat die oude centen eu halve centen tot uiter lijk op 31 Januari 1884 kunnen worden ingewisseld aan de kantoren der betaalmeesters of van de ontvangers en commies-ontvangers der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen op de uren waarop die kantoren zijn geopend; zullende na het verstrijken van genoemden datum de in wisseling niet meer kuunen plaats hebben. Leiden, De burgemeester voornoemd, 18 Dec. 1883. DE' KANTER. UBKDSSN, 21 JSeccmber. Heden is aan de universiteit alhier de heer J. H. Meiss, geb. te Breda, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.: „Eenige bijdragen tot de kennis van den inwendigen toestand van Ncderlandsch-Indië onder het bestuur van den gouverneur-generaal J. J. RochusseD, (1845-1851)." Ten Kate's dichtbundel, onzen lezers als premie aangebodeD, is een zeer passend Kerst geschenk. Het is inderdaad, zooals de titel zegt, „Gewijde poëzie", een dichtwerk dat steeds een woord of een verhaal uit het gewijde boek tot onderwerp heeft; maar dat het wezenlijk ook gods dienstige poëzie is, poëzie waarin de ware gods dienst wordt gehuldigd, leert men het best daaruit kennen, dat, schoon do dichter zelf predikant bij de Hervormde kerk is, nog nooit een gedicht aan zijne pen ontvloeide of ook Katholieken lazen het met geljjke bewondering als wij. In dezen uitge- breiden bundel komt ook het zoo aangrijpend schoone „Stabat Mater" voor. Mej. Reinders alhier is benoemd tot onder wijzeres te Oosterbeek. Volgens den voor 1884 uitgegeven Delftscheu studenten-almanak bedroeg het aantal studenten aan de Polytechnische School aldaar op 1 Nov. jl. 328. Daarvan waren als leden van het corps inge schreven 227. De b§ het 2do reg. infanterie nieuwbenoemde kapitein L. F. A. Van der Goes wordt ingedeeld bij het 3de bataljon van dat regiment te Maastricht, terwijl de kapitein H. P. Staal, van het 3de bat. des regiments, wordt overgeplaatst bij het lste bat. te Grave, in plaats van den kapt. L. Krugers. De minister van oorlog heeft machtiging ver leend om het cijfer in het onderscheidingsteeken voor langdurigen Nederlandschen dienst te doen verwisselen o. m. aan do volgende officieren: dat van XX in XXV aan den kapt. van het 4de reg. inf. J. J. Logger; aan den majoor J. J. fLjobende en aan den ritmeester F. J. baron Van Heeckeren, beiden van het 3de reg. huzarenaan den kapt. bij het 2de reg. veld-art. F. H. Boogaard dat van XV in XX aan de kapiteins bij het 4de reg. inf. H. C. Muller, A. Jonquière, M. H. J. Plantenga en P. J. J. Vervenne; aan den kapt. bij het 2de reg. veld-artillerie C. De Wit, adjudant van het corps. Toegekend het onderscheidingsteeken van XX jaren Nederlandschen dienst aan de lste luits. bij het 4de reg. inf. C. Bakker, G. A. Meindersma, G. P. Cheriex en G. P. Van der Garden, gedeta cheerd bij de militaire verkenningen; aan den laten luit. bij het 3de rog. huzaren F. M. baron Van Lijnden; aan de lste luits. bij het 2de reg. veld-art. W. J. Van Hoytema N. J. A. P. H. Van Es. Het stoomschip „Prins Frederik," van Am sterdam naar Batavia, arriveerde gisteren aldaar. <3- m® e ia <tl Nieuwe Gisteravond viel een man vaneen schuit in de Langegracht. Een kneoht uit eene branderij sprong den man dadelijk na, doch het mocht hem niet gelukken don drenkeling te redden. Zelfs zou zijn eigen leven in gevaar zijn gekomen, als niet een derde persoon den moed had gehad beiden na te spriDgen. Hij redde hun het leven. Door de Haagsche politie zijn aan gehouden twee militairen, die verdacht worden zich Bchuldig te hebben gemaakt aan diefstal van een gouden horloge. Een Haagsch dienstmeisje, dat water ea vuur had gehaald, is er op de Bierkade mede gevallen en bekwam daarbij ernstige brandwonden aan gezicht en handen. Naar 't Vad. verneemt, moet debeman- ning van het dynamietschip, te Scheveningen ge strand, niet veel bijzonders zijn geweest. Zij be stond uit een man van 75 jaar als kapitein, een betrekkelijk bejaard matroos met een houten been en een jongen van 18 a 20 jaar. Het waren alle drie Eogelschen; do schuit was verbazend slecht; verder was aan boord een zeer goede vlet en achter de schuit een zeer slechte dito. Blijkbaar werd aan boord veel gedronken, dat vertelde de jongen ookhij liet o. a. een groote blikken bus zien, die voor hem met whiskey werd gevuld. Hij vertelde verder dat de kapitein en de stuur man bijna iederen dag dronken waren en dan ge woonlijk elkaar flink toetakelden. Ook liet de jongen doorschemeren dat de ouden (de kapitein en de stuurman) eene schoone gelegen heid zochten om het geheele vrachtje in de lacht te laten vliegen. Men gelooft dat zij met hun 40,000 kilo kruit en 6000 kilogram dynamiet, het weer ziende opkomen, do goede vlet hebben gevierd en de gevaarlijke kast aan het lot hebben over gelaten. Het transport was van de firma Nobel inRhijn- Pruisen via Lobit naar Maassluis getransporteerd en daar overgeladen. Door den hoo fd ag en t d er po 1 i ti e te Dordrecht, Bergman, is te Rotterdam aangehouden en naar eerstgenoemde plaats overgebracht zekere M. v. d. S., oud 36 jaren, geboren te Leiden, zijnde de dader van een in den avond van den laten dezer gepleegden diefstal van timmermansgereed schappen, uit de in aanbouw zijnde villa van mevr. v. d. Linden aan den Singel te Dordrecht. V. d. S. is ter beschikking van de justitie naar hot huis van arrest overgebracht. Gisternacht vernam men in de buurt van den N.-Z. Voorburgwal te Amsterdam een hulpgeschrei. Bij onderzoek bleek dat een ongenoode gast zich den toegang in een bewoond vaartuig had verschaft en op het geschreeuw van den schip per wilde vluohten. Dit werd hem echter belet door dien hij het luik op het hoofd kreeg. Een inmiddels toegeschoten ageot nam den bezoeker mede, die eerst ter verbinding naar het gasthuis werd gebracht. Ter aanvulling van het bericht dat de 2de luitenant der mariniers, die tegenwoordig was bij het ongeluk op de schietbaan te Amsterdam, is veroordeeld tot een boete van vijftig gulden of tweo dagen gevangenisstraf, moet nog vermeld worden dat de korporaal der mariniers, die balast was met den dienst in den observatiepost, is ver oordeeld tot een boete van vijf gulden of één dag gevangenisstraf. Evenals te Leiden, bestaat ook te De venter een straat, genaamd de „Diefsteeg." Eenige ingezetenen aldaar hebben, omdat in die straat niet enkel dieven wonen, verzocht dien naam te ver anderen. Zooals men zich zal herinneren, wer den eenige Utrechtsohe jongelieden beschuldigd den dood van eene vrouw - die zij uit haar huis gehaald en mishandeld hadden - veroorzaakt te hebben. Na een langdurig onderzoek is thans hunne zaak naar de rechtbank aldaar verwezen. Een krankzinnige uit het gesticht te Utrecht, die reeds bij herhaling daaruit ontsnapt en ook teruggebracht was, bevond zich bij zijn vader te Scheveningen met 14 dagen verlof. Zijn toestand verergerde weder in die mate, dat hij ge vaarlijk werd voor zijne omgeving en zijne familie met moord bedreigde, waarom de commissaris van politie te Scheveningen hem weder naar het krank zinnigengesticht te Utrecht liet terugbrengen. Door den hoogen waterstand zijn do dorpen Pannerden, Herwen, Aart en Lobit geheel geïsoleerd en niet anders dan per roeiboot te bereiken. De Worp te Deventer is gisteren voor een gedeelte ondergeloopen. De peilschaal had gisteravond 6 uren haar hoogste standpunt bereikt, zijnde 5.60 M. boven A. P. Sedert is het water staande. Op den Leeuwarder straatweg naar Marsum kostte het Dinsdag een jongen het leven dat hij achter op een wagen wilde klimmen. Hij werd door een der wielen overreden en was dadelijk dood. Op do Leije onder Finkum (Fr.) is een driejarig kind voorover in het vuur gevallen, ter wijl de moeder, die het alleen in huis had gelaten, met eene andere vrouw buiten een buurpraatje hield. Den volgenden dag is het aan de brandwon den bezweken. Luidens oen bericht uit Gibraltar, is het Engelsche transportschip „Euphrates," met troepen naar Bombay, op do kust bij Tarifa ge strand. Een kanonneerboot is tot hulp afgezonden. Volgens te Berlijn uit St.-Petersburg ontvangen bericht zou keizer Alexander "Woensdag,, toen hij ter jacht ging, uit de slede gevallen zijn, dooh zich niet ernstig aan den rechterschouder bezeerd hebben. Het ongeval moet veroorzaakt zijn door het schichtig worden van het paard. De officiëele mededeeling zou gistervoormiddag bij het Pruisische gezantschap te Berlijn ontvangen en onmiddellijk ter kennis van keizer Wilhelm ge bracht zjjn. Te Falaise is eene vrouw van 21 jaren gearresteerd, omdat zij haar kind in de rivier had geworpen. Het lijkje werd gevonden met een grooten steen in de luren. Een 2 9-jarige vrouw te Lisieux heeft zich uit verdriet over deu dood vau haar man van het leven beroofd. Men meent te Rij Bel de hand te hebben gelegd op den moordenaar van bet meisje, waarvan men het igk gruwelijk verminkt vond eenige maanden geleden te Molenbeek. Het is een man van 35 jaren ongeveer.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1