Bij Wassenaar is aangespoeld het lijk van een zeemaD, naar gisBing 17 jaren ond. Het lijk schijnt versch. Do minenrs, uit Utrecht naar S c h e- veningen gekomen om het aldaar aangespoelde dynamiet te vernietigen, hebben zich, na hnnne taak met goed gevolg te hebben volbracht, gister middag naar andere kustplaatsen begeven om ook daar het aangespoelde dynamiet te verbranden. Te Loosdninen werden door den kapitein Kleijnhons 24 kisten dynamiet-patronen verbrand. - Het te Sche- voningen aangespoelde buskruit, circa 10 duizend kg., zal a. 8. Vrijdag aan het strand publiek ver kocht worden. Door den wachtmeester der huzaren, met de bewaking van het kruit belast, werd gister morgen tnsschen de schuiten gevonden een gevulde puntgranaat met slagdop. Zeker een vreemde vondst daar ter plaatse. Volgens het oordeel van een des kundige zouden 7 kinderen, in de gemeente Oost stellingwerf plotseling overleden, gestorven zijn ten gevolge van den jongsten storm. Volgens zjjne opinie heeft de buitengewone luchtdruk bij die kinderen (zij waren meest allen pas van de maze len hersteld) ontsteking van longen of keel ver oorzaakt, waaraan zij bezweken. De krijgsraad te 's-Hage heeft den officier der mariniers, die bij het ongeluk tegen woordig was, dat onlangs te Amsterdam bij het schijfschieten plaats had, veroordeeld tot twee dagen gevangenis en vijftig gulden boete. Het vermoeden dat de arbeider van den heer H. te Oosterhaule, die tijdens den storm door het opzettende water in een watermolen werd opgesloten, zou zijn verdronken, heeft zich bevestigd. Zijn lijk is reeds gevondon. Hij heeft zeker beproefd door het water zijne woning te bereiken en is bij die poging omgekomeo. Te Orthen, nabij 's- Bosch, is dew o- ning afgebrand van den landbouwer en scheeps timmerman Bouwman, aldaar. Slechts het huis was verzekerd, de inboedel niet. Uit Nieuw-Yerk wordt weder storm voorspeld op de kusten van Engeland, Noorwegen en Frankrijk en wel tnsschen 19 en 21 dezer; wind van noordwest tot zuidoost met sneeuw. Uit Konstantinopel wordt gemeld dat in Abadia een geweldige storm woedt. Zes groote schepen en vijftien kustvaartuigen zijn ver gaan en de bemanning is daarbij omgekomen. In de stad hebben vele huizen schade geleden. Guichard, te Marseille in hechte- nis genomen naar aanleiding van den moord van den bankiersbediende Peyre of Père aldaar, heeft eene volledige bekentonis afgelegd. Een drietal vroeger gevangengezette verdachten zijn in vrijheid gesteld. Op het Winnipeg-meer in Manitoba is verleden Vrijdag bij een storm de schooner •Mary Hulbert" vergaan. Al de opvarenden, twintig in getal, zijn verdronken. Een verschrikkelijke zelfmoord hoeft nabij Roubaix plaats gehad. De heer Domien Trève, door eene zenuwziekte aangedaan, had besloten zich van het leven te berooven en wachtte den trein af van Wasquchol naar Roubaix. Zijn ïader, die dat ongelukkig voornemen kende, heefc gepoogd er zich tegen te verzetten. Toen de trein in het ge zicht was, had er een hevige strijd plaats tusschen den vader en den zoon, die, zich losrukkende, zich voor den trein wierp. Trève werd letterlijk vermor zeld, en zijn vader heeft zjjn leven te danken aan den moed eener vrouw, Debruyn geheeten, die hem op zijde heeft getrokken. BUITENLAND. Frankrtik, In de Kamer der Afgevaardigden werd gisteren over het nieuwe Tonkin-krediet beraadslaagd. De heer Jules Ferry beantwoordde den heer Lockroy en zeide dat de nieuwe aanvrage der regeering een logisch gevolg was van de motie van orde op 10 dezer door de Kamer aangenomen. (Deze verklaring werd van de eene zijde met betui gingen van goedkeuring, van de andere zijde met protesten ontvangen.) De minister beschuldigde zekere partij van den toeleg, om het in hare dag bladen voor te stellen als ware de republiek onmachtig hare ondernemingen tot een goed einde te brengen. De nieuwe versterkingen waren toerei kend, en de minister gaf de verzekering dat de regeering het bereiken van haar doel krachtig zou doorzetten, zonder daarom de grenzen, door de Kamer gesteld, te overschrijden. (Toejuiching.) Do gouverneur van Hué staat in onderhandeling met den vertegenwoordiger van Frankrijk. Admiraal Courbet rukt tegen Son-Tay op. Men behoort de regeering in de uitvoering van haar veldtochtsplan niet te belemmeren. (Hier viel men den spreker in de rede.) „Indien gij een Kabinet wenscht, dat Blaafsch zich aan elke interpellatie onderwerpt, kies dan een ander!" zeide de minister. Hij beBloot zijne rede met de verzekering dat in de politiek van bet Kabinet geene verandering hoegenaamd gekomen is. (Toejuiching). De heer Perrin was tegen het verleenen van nieuwe kredieten en gaf der Kamer in overweging, om de al te groote vrijgevigheid in koloniale zaken wat te beperken. Do heer Freppel meende dat de Kamer wel niet anders doen kon dan de sommen toe te staan, welke door de Regeering gevraagd worden. Immers eon toegeven aan de eischen van China, en dien tengevolge eene ontruiming van Tonkin, zouden do ondergang zijn van Frankrijke aanzien. Deze woorden werden luide toegejuicht. De verschillende artikolen werden daarop goed gekeurd; het voorstel in zijn geheel werd aange nomen met 312 tegen 180 stemmen. Al de artikelen der financiëelo wet werden ten slotte goedgekeurd, met uitzondering van vier, waarover de beslissing tot later is uitgesteld. In den Senaat hoeft de heer Ferry een wetsont werp aangeboden tot het leggen van een telegraaf kabel tusschen Saigon en Tonkin. Een gisteren bij de regeering ontvangen tele gram van den gouverneur van Cocbinchina, bevat de bevestiging van den dood des konings van Anam. Champeaux heeft de nieuwe regeering niet erkend en alle officiëele betrekkingen met haar afgebroken. Daarentegen heeft hij officieuze betrekkingen aan geknoopt met het nieuwe ministerie. Italië. De Kamer van Afgevaardigden heeft gisteren, naar aanleiding der discussie over het budget van openbaar onderwijs, een votum van vertrouwen in het kabinet uitgebracht met 158 tegen 6 stemmen; 82 leden namen aan de stemming geen deel. Het bezoek van den Duitschen kroonprins aan den Paus was, gelijk reeds herhaaldelijk werd gezegd, eenvoudig eene zaak van hoffelijkheid. Ook de Ita lianen beginnen daarover gunstiger te denkenalle partijen, met uitzondering van de irredentisten en de naar Frankrijk overhellende republikeinen, zien in de komst van den kroonprins te Rome een goed voorteeken voor de ontwikkeling van Italië. Feitelijk is het de eerste maal dat de Paus er in toestemde iemand te ontvangen, die op het Quirinaal woont; men herinnere zich slechts dat Z. H. de op het Quirinaal verblijf houdende koningin van Portugal niet ter audiëntie wilde toelaten. Gisteravond van vijf tot zeven uren ontving de kroonprins verschillende hooggeplaatste personen. Groot-Britannië. Naar de „Pall Mall Gazette" bericht, heeft de politie de mededeeling ontvangen dat verscheiden personen Nieuw-York hebben verlaten en op weg zijn naar Engeland, behoorende tot het bond der „onoverwinnelijken." Er zijn buitengewone maat regelen genomen, ten einde voor de veiligheid des heeren Gladstone te waken, die zich op zijn buiten plaats Hawarden bevindt. Verscheidene agenten van politie, gewapend met revolvers, zijn aldaar gestationneerd. De Londensche bladen melden ook dat bij het stedelijk bestuur aldaar twee brieven zijn ontvan gen, waarin gedreigd wordt met het voornemen om de London-Bridge en de gevangenis van New gate in de lucht te laten vliegen. Beide punten worden dienvolgens streng bewaakt. Telegrammen. LONDEN, 18 December. De regeering heeft thans definitief besloten het land der Basoeto's in te lijven bij het grondgebied der keizerlijke kroon van Groot-Britannië. Een Britsch resident zal in het land worden benoemd, aan wien, ter hand having van zijn gezag en van de openbare orde, eene bereden politiemacht wordt ter beschikking vervuld, liefst langs vreedzamen weg, doch indien dit onmogelijk blijkt, desnoods ook met geweld. Willen de vrijbuiters, die zich in Bechuana-land hebben genesteld, ongehoorzaam zijn aan Enge- lands bevel om die landstreek te ontruimen, dan behoort Engeland hen daartoe te dwingen. Deze taak is onaangenaam voor het Britsche rijk; zij is echter noodzakelijk. De Transvalers blijven gedurende de Kerst dagen hier. De reis naar Schotland is uitgesteld tot Januari. PARIJS, 18 December. Bij de beraadslaging over het aangenomen ontwerp van wet tot het leggen van een telegraafkabel tusschen Saigon en Tonkin liet de heer Cunco D'Ornano, de bekende Bonapar- tist, zich op een voor de regeering zoo beleedigende wijze uit, toen hij sprak van „de politiek der ge broeders Ferry", dat de minister-president hem toeriep: „dat is ongepast!", waarop de heer Cnndo D'Ornano antwoordde: „dat is onbeschaamd!" Jules Ferry dreigde de kamerzittingen niet meer te zullen bijwonen, indien de voorzitter hem niet tegen zulke beleedigende uitvallon zou weten te besehermen. De heer Brisson verzocht den heer Canéo D'Ornano zijne woorden in te trekken, en daartoe ging deze, hoewel niet dadelijk, over. Hiermede was Jules Ferry althans voor het oogenblik tevreden; doch Charles Ferry, tegen wien Cunéo D'Ornano de uit drukking volhield, zond, na afloop der zitting, aan den Bonapartist de uitdaging tot een tweegevecht. PARIJS, 18 December. Bij den minister vau oorlog zijn 8000 aanvragen van officieren inge komen, om deel te mogen uitmaken van de Ton kin-expeditie. LONDEN, 19 December. De heer Gladstone werd dezen morgen, toen hij ter bijwoning der godsdienstoefening naar de kerk te Hawarden ging, door een aantal politiebeambten begeleid. PARIJS, 19 December. In den Senaat is het ontwerp de nieuwe kredieten voor Tonkin in gekomen. Het werd verzonden naar eene commissie, die onmiddellijk vergaderde en eenstemmig besloot tot aanneming van het ontwerp te adviseeren. Naar aanleiding van dit bericht zegt de „Stan dard" dat lord Derby's politiek aangaande Bechu- i aua-land even vastberaden dient te zijn als zijn beleid tegenover de Basoeto's. Engelands plichten tegonover de aan da Trans vaal grenzende stammen bljjven, volgens het con- i servatieve blad, onveranderd en moeten worden LEIDEN, 19 December, De verwachting voor morgen iskrachtige noord westenwind, buiig weer. Heden aanvaardde dr. P. L. Muller het hoog- leeraarsambt bij de faculteit van letteren.en wijsbe geerte aan de rijks-universiteit alhier, met het houden eener redevoering in het groot auditorium, „over Wereldverkeer en Wereldgeschiedenis." Tweede Kamer. Bij het heden voortgezet debat over het hoofdstuk Oorlog is verworpen het amen dement om in het volgend jaar geen veldmanoeuvres en fortoefeningen te houden. De voorgestelde toeken ning van een verhoogd pensioen aan mindere mili tairen, gepensioneerd vóór 1877, is verworpen. Ver der zijn verworpen de posten voor don bouw van een kleedingmagazijn en kazerne te Utrecht, voor den aankoop van een exercitie-terrein te Haarlem, voor den bouw eener infanteriekazerne te Haarlem, voor den bouw van woningen voor ge huwde militairen te 's-Gravenhage en voor den bouw eener kazerne te Amersfoort. De Vesting- begrooting werd aangenomen met 61 tegen 16 en het hoofdstuk Oorlog met 53 tegen 24 stemmen. Morgen komt het hoofdstuk Waterstaat aan de orde. Het stoomschip „Prins Alexander," van Batavia naar Amsterdam, vertrok heden van Frioul (Marseille)de „Prinses Amalia" vertrok heden morgen van Amsterdam naar Batavia, uitgeleid door Sonnemanns kapelde „Prinses Wilhelmins," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde gisteren te Port-Saïd en vertrok heden; de „Burgemeester Den Tex", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde en vertrok heden vau Suez. BURGERLIJKE STAND VAN LEIIJEN, van 13 Dec. tot en met 19 Dec. BEVALLEN. C. C. v. Oerle geb. Epskamp D. J. K"* geb. v. d. Velden D. Broeahart geb. Dekker D. J* Molendijk geb. Ophof D. P. SerJiju geb. v. d. Berg Z. -7 A. S. W. Engeltjes geb. Houtmau D. J. De Wolf ge Klinkhamer D. F. W. Brederood geb. Reinke D. C. H- v. d. Nat geb. Hoppenbrouwer Z. E. D. L. M. Gebhar geb. Loesencr D. A. v. Nood geb. Laaghout Z. J* v- Gelderen geb. v. d. Laan D. C. v. Weeren geb. Tegelaar Z. M. M. Velthuysen geb. Dekker Z. J. Distelveld geb- v. d. Linden Z. J. E. v. d. Velden geb. Van Es Z. E. Blansjaar geb. Franken D. C. De Graaf geb. Klijnnana A. Roeké geb. v. Does D. J. E. v. Biezen ge Geytenbeck Z. GEHUWD. J. P. Van der Lof wedr. en J. Goedeljec wed. L. Klinkhamer wedr. en J. Van Polaneu wed. Dijk jm. en T. Hollander jd. J. J. Privé wedr. enM-in-* wed. J- Ba velaar jra. en J. Tonhïnga jd. C. Lo» jm. en J. Horrec jd. Q- OVERLEDENE. Damen geb. Jansen V. 48 j. J«DI

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2