Zee voorwerpen waren aangespoeld waarschijnlijk afkomstig van een loodskotter, zijn door den minister van marine op denzelfien dag maatregelen geno men tot onderzoek en opsporingdoor het zenden van personen van het loodswezen tot herkenning der aangespoelde voorwerpen en het opdragen aan den transportschooner „Zeemeeuw" van het doen van eon toeht langs de kust. Uit dat onderzoek is gebleken dat onder de gevonden wrakstukken zich voorwerpen bevinden van den Goereeschen loodskotter No. 12, die in den laatst geheerscht hebbenden storm den kruispost had voor den Hoek van Holland, zoodat het aan geen twijfel onderhevig schijnt, dat dit loodsvaartnig in de uitoefening van zijn steeds gevaarvollen dienst iB vergaan. Tan de bemanning, die zich volgens het laatste bericht ten getale van elf nog aan boord bevond, is tot dusverre niets vernomen. Uit de Leidsche Vaart bij Vogelen- zang, onder de gemeente Bloemendaal, is het lijk van een man, naar gissing oud 55 jaren, opgehaald. V r ij d ag - a v o n d werd een 19-jarig Duitscher, die plan had per stoomschip .Edam" naar Amerika te gaan, nog juist bijtijds door zijn vader in een koffiehuis te Amsterdam achterhaald, en werd mede naar zijn „Heimath" genomen. Gistermorgen brak te Luinjeberd, gemeente Engwirden, een hevige brand uit in de boerenhuizinge, bewoond door A. Van Dam en door den eigenaar J. De Jong, winkelier. Het pand was spoedig geheel uitgebrand. Van den inboedel en levende have heeft men nog veel kunnen reddenalleen een paard, eene koe en een varken zijn in de vlammen omgekomen. Het admiraliteitshof te Hamburg heeft gisteren uitspraak gedaan in de quaestie betreffende het aanvaren van de beide schepen de. „Cimbria" en de „Sultan," waarbij eerstgenoemde bodem is te gronde gegaan. Welk der beide schepen de aanleiding tot het onheil heeft gegeven, is on beslist gelaten. BOITENLAKD. Frankryk. In de couloirs der Kamer van Afgevaardigden werd gisteren medegedeeld dat de oommissie voor het Tonkin-krediet generaal Campenon heeft gehoord. Deze verklaarde dat het zenden van versterkingen het plan der militaire mobilisatie volkomen onaan geroerd laat. Generaal Campenon verzekerde dat 15,000 man voldoende zijn om de Delta schoon te vegen. Hij kwam krachtig op tegen de geruchten, als zou er oneenigheid tusschen hem (minister van oorlog) en zijne ambtgenooten bestaan. De kredieten werden daarop met 8 stemmen aangenomen. Twee leden der commissie onthiel den zich. Do heer Renault heeft in de Kamer van Afge vaardigden zijn rapport over do nieuwe kredieten voor Tonkin ingediend. De aangevraagde sommen moeten dienen voor het zenden van nieuwe verster kingen en het onderhoud van het expeditiecorps. In het rapport wordt melding gemaakt van het voornemen der regeering, om zich naar de bedoelin gen der Kamer te gedragen en de Fransche belan gen in Tonkin nadrukkelijk te verdedigen. De discussie is op heden bepaald. Aan de „New-York Herald" wordt uit Hong kong van gisteren gemeld dat al de Fransche troe pen van Hanoï op 11 dezer naar Son-Tay zijn ver trokken. Waarschijnlijk zal die plaats zonder ernstig gevecht door de „Zwarte vlaggen" ontruimd worden. Italië. De heer Depretis heeft gisteren, naar aanleiding der discussie in do Kamer van Afgevaardigden over de bibliotheek van het ministerie van openbaar onderwijs, de kabinets-quaestie gestold. Er was echter geen voldoend aantal leden in de Kamer aanwezig om een wettig besluit te nemen, zoodat de stemming verdaagd is. Kort na het middaguur is do Duitsche kroon prins gisteren te Rome aangekomen. Geenerlei storend feit heeft zich hierbij voorgedaan. België. In den gemeenteraad van Brussel is gisteren de interpellatie gehouden over het bekende gesprek van den burgemeester met verschillende dagblad redacteuren betreffendo den brand in het paleis der natie. De Raad nam met eenparige stemmon eene motie yan orde aan, houdende hit de stellig® ver klaringen des burgemeesters blijkt dat het geens zins zijne bedoeling was, om de verantwoordelijk heid voor het ontoereikende der brand-bluschmid- delen op don gemeenteraad te doen rusten. Grroot-Britanuië. De Britsche regeering heeft, overeenkomstig het verzoek van de groote meerderheid der Basuto's, besloten om de controle over Basutoland weder op zich te nemen. Stappen worden gedaan om den resideerenden commissaris tot hoofd der bereden inlandscbe politie te benoemen. Spanje. De Cortes zijn Zaterdag geopend. In de troonrede wordt verklaard dat de betrekkingen van Spanje met alle mogendheden van vriendschappelijken aard zijn, zooals bljjkt uit de jongste nota in de „Craceta" betreffendo het bijleggen van het geschil met Frankrjjk, uit de reis van den Duitschen kroonprins en de met verschillende Staten gesloten of ontworpen handelsverdragen. Bij de gehouden verkiezing van een voorzitter der Kamer van Afgevaardigden verkreeg de heer Sagasta 222 van de 266 nitgebrachte stemmen. De benoemde vice-presidenten behooren tot de partij- Sagasta. Deze uitslag geeft tot velerlei beschou wingen aanleiding. Egypte. De nieuwste beslissing van de Commissie te Alexandrië tot bepaliog der schadeloosstellingen geeft tot uitkomst dat voor 6894 eischen tot schade loosstelling do som van 2,740,000 pond sterling is toegewezen. Naar men zegt, zou Engeland ter kennis van de Egyptische regeering gebracht hebben dat het niet in Soedan kan tusschen beiden komen. Wel beloofde het zijn voorspraak bij de Porte tot het zenden van een Turksch expeditiecorps via Soeakim. De wetgevende Raad heeft een voorstel der Egyptische regeering aangenomen, strekkende om do indiening van het gewone budget tot Februari a. s. te verdagen. Telegrammen. LONDEN, 17 December. Hedenmorgen werd in de City door de directeuren der Maatschappij tot exploitatie van goudvelden in de Transvaal een lunch aangeboden aan de Transvaalsche afge vaardigden. Hot was er zeer levendig. Ongeveer twintig personen namen er aan deel; de heer Du Toit was niet aanwezig. De president der Maat schappij dronk op de gezondheid van Kriiger, die in het Nederlandsch antwoordde. De toosten vonden veel bijval. LONDEN, 17 December. Men verzekert dat weldra een infanterie-regiment naar Egypte zal vertrekken, om het garnizoen te versterken. Een ander regiment zal naar de Middellandsche Zee gaan, om zich ge reed te houden in geval van dringonde noodzake lijkheid. SOFIA, 17 December. De Kamer heeft heden aan genomen het voorstel der regoeriug betreffende wijzigingen in de constitutie, bestaande in het vormen van een Iioogerhuis van 45 leden en eene Kamer van Afgevaardigden van 100 leden. De Kamer besloot den vorst te verzoeken, ten einde eene ernstige proef te kunnen nemen met de constitutie van Timova, niet voor over drie jaar de volksvergadering tot het beoordeelen dezer wijzi gingen bijeen to roepen. ROME, 18 December. (Pari. Tel.) Jacobini ver scheen gisteren aan het Pruisische gezantschap om uit naam van den Paus den kroonprins van Duitsch- land welkom te heeten. Daarna zond de kroonprins de heer Von Schlöseer naar Jacobini ten einde zijn wensch over te brengen om den Paus te bezoeken. Hedenmiddag hoeft dat bezoek plaats gehad zonder eenige offioiëeliteit. De Paus beantwoordt het bezoek niet omdat het pauselijk hofceremonieel slechts een tegenbezoek aan gekroonde hoofden voorschrijft. CAIRO, 18 December. Baker-pacha is naar Soea kim T?rtrokken als opperbevelhebber dor Egyptische troepen in alle d'eelón van Soedan waar zijne troe pen zullen doordringen. Hot dool der expeditie is het land tusschen Berber en Soeakim tot rust te brengenzoo noodig met geweld- PARIJS, 18 December. Volgens een telegram van den heer Thomson, gouverneur van Cochinchina, gisteren uit Saigon verzonden, zijn door het pant serschip „Baijard" berichten van den 13den uit Hué aangotracht. De vermoording des konings van Annum wordt bevestigd, doch er waren te Hué geeno onlusten. De Fransche legatie loopt geen gevaar en de Fransche garnizoenen te Hué en Thuanan zijn opnieuw van levensmiddelen voorzien. Courbet is den llden December op Son-Tay aangerukt. LKIDKN18 December. De verwachting voor morgen is: westenwind, kalm, doch betrokkon weer. Wegens plaatsgebrek moet het Toneel-verslag tot morgen blijven liggen. Alleen vermelden we nog hier dat den heer Faassen, na de opvoering van zijn „Hannes," op herhaalde terugroepingen twee hranzen word vereerd, en dat de schouwburg stampvol was. De Indische mail per stoomschip „Prins Alexander" wordt alhier overmorgen verwacht. In de laatste dagen is de ziekte van het oud-lid in den Raad van State, mr. K. A. Meeus- seD, in hooge mate verergerd. Drie chirurgijns staan den lijder ter zijde, en de keelontsteking neemt onrustbarend toe. Een manspersoon rolde hedenmiddag in do Nobelstraat te 's-Hage de portemonnaie uit den zak van eene dame. De bestolene, dadelijk vermoeden krijgende op den haastig wegloopenden man,riep: „Houdt den dief!" waarna de dief de portemonnaie wegwierp. Hoewel dadelijk politie aanwezig was, mocht het deze niet gelukken den zakkenroller in handen te krijgen. Door het „Haagsche Dagblad" is dezer dagen medegedeeld dat de justitie de hand zou hebben gelgd op den moordenaar van het 8-jarig meiBje, dat eenige jaren geleden te Delft is vermoord. Met zekerheid verneemt het „D. v. N." thans dat dit bericht onjuist was. Het stoomschip „Leerdam" arriveerde Zondag van Amsterdam te Nieuw-York; de „Prins Alexan der", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde gis teren te Frioul (Marseille). Een Leidsche gifmengster. Reeds sedert een paar dagen liepen hier omtrent een vreeselijke misdaad allerlei geruchten, welke echter van dien aard waren dat we daarop alleen niet mochten afgaan, maar het oogenblik afwachtten dat we moer juiste bijzonderheden konden mede deel en. Uit van zeer vertrouwbare zijden verkregen in lichtingen is ons dan gebleken dat 11. Vrijdag middag bij den commissaris van politie alhier aan gifte werd gedaan van het overlijden van vrouw F. en haar kind van acht maanden, onder mede- deeling dat dit overlijden onder zeer verdachte om standigheden had plaats gehad. Onmiddellijk werd een onderzoek ingesteld en verboden de lijken te begraven, welke daarentegen, tot inwendige schou wing, worden in beslag genomen. Het bleek toch dat in genoemde familie - waar van ook de man ongesteld was en na het sterven van zijn vrouw en eenig kind naar het academisch ziekenhuis werd vervoerd, waar hij nog steeds in zorgwekkonden toestand verkeert, zóó dat men voor het bohoud van zijn leven vreest - den Zater dag te voren 's middags erwtensoep en 's avonds melkpap was gegoten en dat na het gebruik van de pap allo drie ernstig ongesteld waren geworden, welke onpasselijkheid zich kenmerkte door brakingen, diarrhee en koorts. Niet zonder reden kwam het vermoeden op dat zich in de gebruikto spijzen schadelijke be- standdeelen hadden bevonden. Het eerst dacht men aan een voor de soep gebruikten poot van een aan de oene of andere ziekte gestorven schaapvervolgens ook aan het gebruik van anijsmelk, dat, zooals men weet, somtijds van minder goede qualiteit kan zijn en meer dan eens treurige gevolgen opleverde. Men bleef bij deze vermoedens echter niet rusten. Integendeel, het onderzoek werd voortgezet en toen kwam allereerst aan hot licht dat op den avond - toen ten huize van het gezin van F. de pap in een pot over het vuur hing en op het oogenblik dat er niemand zich in die woning bevond - zekere Trouw Van der Linden deze was binnengegaan en kort daarna weer had verlaten. Niets kwaads vermoedende, werd het avondmaal, toen het daarvoor tijd was, door maD, vrouw en kind gebruikt. Volgens gedane mededeeling van der man wekte het toen wel bevreemding dat de pa[ zoo rood van kleur en zoo heet als peper was doch aan een misdaad dacht men niet, evenmn dat dit de laatste maal zou zijn dat zij same! zouden aanzitten.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2