N°. 7314. Woensdag 19 December. A0. 1883. Avond-editie. LEIDSCH DA GrBLAD. PRIJS DEZER COURANT: leer Lelden per 8 maasdenl L10. Znoeo per poet.1.40. AtaoderLgke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegersn. PBIJS DEB „VDVERTEJiTIEN: To 1—# regels 1.05. Ie.1"» ™t«' 0.17J. Grooier, letters naar plaatsruimte; ^°°r kat leeswa ren bnilen de atad wordt 0.10 berewead- LEIDEN, 18 December. Heden zijn aan de universiteit alhier bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap: de heer A. P. E. A. Wijnaus, geb. te Gulpeü, met academisch proefschrift, get.: „De burgerlijke rechtsvordering ter zake van laster, hoon of beleediging", en de heer J. H. P. Gallée, geb. te YordeD, met acade misch proefschrift, get.: „Artt. 38 en 39 Straf wetboek." Hedenmorgen had op de begraafplaats aan de Groenesteeg de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen den heer J. Baer. Op den doodenakker werd het opgewacht door de officieren eo onderofficieren der dd. schutterij, de leden der vrijmetselaarsloge „La Yertu" en tal van andere belangstellenden. De lijkkist was bedolven onder twaalf fraaie en groote kransen en werd ge dragen door leden en eereleden (onderofficieren van het 4de reg. infanterie) van de vereeniging „Pugno Pro Patria." Aan de geopende groeve herdacht allereerst de heer W. L. Yan Kaathoven als waarnemend com mandant der dd. schutterij wat do overledene voor deze geweest was. Toen bij in 1867 tot adjudant- ODderofficïer word benoemd, had men groote ver wachtingen van hem. Die verwachtingen heeft hij niet alleen bevredigd, maar zelfs overtroffen. Te dezer plaatse wenschte hij daaromtrent niet in bijzonderheden te treden. Maar volmondig kan bij beamen dat veel, zeer veel de schutterij door het verscheiden van Baer heeft verlorenwant zeer veel heeft hij er voor gedaan. Met voorbeeldelooze nauw gezetheid en stipte eerlijkheid nam hij zijne be trekking waar. Zijne meerderen verliezen in hem een trouwen opvolger van de bevelen hem gegeven. Daardoor strekte hij den minderen tot voorbeeld, ook den onderofficieren, die in hem zulk een waar- digen voorganger hadden. Het vaderland heeft hij getrouw gediend. Daarna nam de heer J. Van Lelyveld, kapitein der veld-artillerie, het woord om te herinneren hoe getrouw de overledene ook als concierge der Loge was. Met smart stonden hare leden dan ook aan dit graf. Te vroeg was broeder Baer het eeuwige Oosten ingegaan, een lot dat ons allen, zoowel vor sten als bedelaars, echter kan treffen. Als een held, die tal van wapenfeiten heeft bedreven, is gestorven, worden diens verdiensten en daden opgesomd, maar als hem de laatste eer is bewezen geworden, denkt langzamerhand niemand meer aan hom. Niet alzoo echter in hun kring: want telkens en telkens wordt er aan den overledene herinnerd. Zoo ook zal dit met dezen onwankelbaar trouwen dienaar geschie den, wien spreker ten slotte een vaarwel en tot weerziens toeriep. Eindelijk bracht nog de heer C. Peltenburg, sergeant-majoor bij de dd. schutterij, namens zijne medeleden van „Pugno Pro Patria" in warme be woordingen hulde aan de nagedachtenis van hunnen president, wiens doel het was in hnn vereenigings- kring een kring van vrienden te vormen. Hoeveel gezellige en aangename uren hadden zijne -jongens", zooals hij hen noemde, met hem, den „ouden gediende", gelijk zij hem om zijn vriendschappelijken 'oon zoo gaarne aanspraken, doorgebracht. Zijne "'gedachtenis zal bij hen steeds in herinnering en m cere blijven. Dit zij een geringe troost voor zijne Tednwe, die thans zoo treurende is achtergebleven. Namens de echtgenoote en verdere familie werd ioor den heer G. De Rooy, zwager van den over ledene, allen dank geaegd voor de laatBte eer, den doods hier bewezen. Morgenavond zal op de Vergadering van het Departement Leiden der Ned. Maatschappij tot Be; vordering van Nijverheid Dr. L. Bleekrode uit 's-Gravenhage, bekend om zjjno interessante mede- deelingen (gewoonljjk door uitstekend geslaagde proeven opgehelderd) een voordracht honden over krachtoverbrenging door electriciteit. Dit onderwerp verdient zeer zeker de aandacht onzer industriëelen en belangstellenden. Wij twijfelen dan ook niet of van deze gelegenheid, om eene toepassing der elec triciteit, die zooveel reeds besproken is, met proeven te zien ophelderen, zal velen, die anders wars zijn van het bezoeken van vergaderingen, hunne schreden doen richten naar hot Nut, waar do vergadering zal gehouden worden. Dr. H. G. Kleyn, cand. alhier, die bedankt heeft voor het beroep als predikant te Overlang broek, is thans beroepen te Goudswaard en te Wijngaarden en Ruigbroek. In de 42ste algemeeno vergadering van bet Aardrijkskundig Genootschap, Zaterdag 15 Dec. te Amsterdam gehouden, doelde de voorzitter o. a. mede dat het Genootschap voor zijno honoraire en cor- respondeerende leden een fraai uitgevoerd diploma had doen vervaardigen, versierd met de portretten van Petrus Plancius, Willem Barendaz, Willem Jansz. Blauw eu Jan Huigen Van Linschoten, en mot de wapens van Nederland en Amsterdam. De graveur, de heer Kd. Tanrel, verdient voor dit artistieke document bijzonderen lof en mag zich in de eerste plaats de eer toeschrijven van de groote ingenomenheid, waarmede het, blijkens een aantal bij het bestuur ontvangoü brieven, door de buiten- landsche honoraire en oorrespondeerende leden is ontvangen. Op dezelfde vergadering is met veel toejuiching het voorstel van het Bestuur ontvangen, om de chefs van de beide afdeelingen der door het Ge nootschap uitgeruste espeditie naar Midden-Snmatra, de heer C. H. Cornelissen en A. L. Van Hasselt, tot eereleden van het Genootschap te benoemen en dezelfde onderscheiding toe te kennen aan den geograaf der expeditie, den heer D. D. Veth, die dezen zomer ook zooveel hoeft bijgedragen om de Koloniale afdeeling der Amsterdamsche Tentoon stelling te doen elagon en haar te doen strekken om de kennis van Indiö onder het Nederlandscho publiek te bevorderen. Do heeren Cornelissen en Veth, na de pauze ter vergadering verschenen, werden door den Voorzitter met dit hnn toogekende en zoo wel verdiende eerbewijs hartelijk geluk- gewenscht. Het overige der vergadering was gewijd aan eenige mededeelingon van het bestnor, waaronder vooral vermelding verdient dat door een onbekende eene gift r^an f 12,000 aan het Genootschap was geschonken om besteed te worden aan wetenschap pelijke reizen door Nederlanders verricht; voorts van eene herziening van het reglement, en eindelijk van eene hoogst belangrijke voordracht van den heer J. G. F. Riedol, laatstelijk resident van Am- boina, over de door hem persoonlijk bereisde en het tot dasver hoogst gebrekkig bekende Panembar- of Timor-lant-eilanden. De voordracht werd toegelicht door een in houts kool geteekende kaart der groep, die, in vergelij king met de bestaande kaarten, van veel vermeer derde kennis getuigde. Vooral over de zoden en gewoonten der bovolkicg werd een groote rijkdom van wetenswaardige bijzonderheden medegedeeld, terwijl oon aantal ethnologische voorwerpen waren tentoongesteld. Deze voordracht is te beschouwen als eene proeve van de belangrijke mededeelingen van de hand van den heer Riedel over eenige der belangrijkste en minst bekende eilanden-groepen van de Groote Oost, die, met kaarten toegelicht, door het Aardrijkskundig Genootschap achtereenvolgens zullen worden uitgegeven. De Koning zal beóen Soestdijk bezoeken, terwijl de Koningin tegelijk een bezoek zal brengen aan den vorst en de vorstin van Bentheim te Beotheim. Bij den uitgever W. Versloys te Amsterdam verschijnt weldra de tweede jaargang van „Het nieuwe Schoolblad" onder redactie van J. Verslnys. Groote verscheidenheid en eene niet te miskennen frischheid in de kenze der behandelde onderwerpen zijn de eigenschappen, waardoor zieh dit nieuwe schoolblad onderscheidt. De naam van den redacteur trouwens, op onderwijsgebied met eere bekend, is borg voor den degelijken inhoud. In de zitting der Tweede Kamer van heden verklaarde de minister bij het debat over het hoofd stuk Oorlog dat een ooderzoek naar de zaak omtrent den officier van gezondheid te Bergen-op-Zoom geen aanleiding tot eene rechterlijke vervolging, maar wel tot pensioneering heeft gegeven. Een afdoende verbetering van de levende strijd krachten moet wachten tot een grondwetsherziening. Verschillende sprekers verklaarden zich tegen het hoofdstuk indien het niet aanzienlijk werd verminderd. Aangenomen is het amendement tot vormindering met 16,000 voor eene wijziging in verhouding van het aantal lste en 2de lnits. Morgen voortzetting. Burgemeester eu Wethouders van 's-Hage hebben met ingang van 15 Januari e. k. eervol ontslag verleend aan dr. L. Van der Hoeven als geneesheer van het gemeente-ziekenhnis aldaar en in zijne plaats benoemd dr. A. A. Korteweg, arts, thans adsistent in hot Academisch Ziekenhnis te LeideD. De gewone audiënties van de ministers van waterstaat, van oorlog en van financiën zullen den 20sten en van marine den 21sten dezer niet plaats hebbeD. Z. M. heeft benoemd tot bode bij het Kabinet dos Konings D. Van Sprang te 's-Gravenhage; - benoemd tot kantonrechter te Amsterdam (eerste kantOD) mr. J. W. Altiog Mees, thans subst.-griffier bij de arrond.-reehtbank aldaar. Gemengd Nieuw» Met het oog op de eerste opvoering hier ter stede van het tooneelsiuk „Hannes" was het niet te verwonderen dat de opkomst in de Stadszaal veel te wenschen overliet, ook waar het overigens gunstig bekende Variétés-Gezelschap van don heer Van Wijk uit Amsterdam eene voor stelling gaf. Van de verschillende zangeressen kwam onge twijfeld de eerepalm toe aan mademoiselle Philo, die vooral bij haar twoede optreden daverende toejuichingen inoogstte, - zoo zelfs dat het te ver wonderen was hoe een zoo klein publiek zich op zoo gedachte wijze kon doen gelden. Mr. Maurice en miss Jessie genoten als véloei- pédisten mede de algemeene bewondering en even als de brothers Edwards - die aan de „barre fixe" wel moeil|jk te overtreffen zullen zijn - werden ook z|j warm toegejuicht. De familie Pascal, bestaande uit ééne dame, één heer(?) en één heertje verdienen ten volle den naam van „clown" waarmede z|j op het affiche werden aangednid. De kleinste wekte mede door zijne buitengewone lenigheid de algemeene bewon dering. De heer Strouss is een Hollandsche komiek bij uitnemendheid, geen wonder dus dat h|j her haaldelijk werd teruggeroepen. Zjjne pikante chan- sonnetten en zijn a-b-c met variaties vielen zeer in den smaak. Bij eene volgende gelegenheid wenBchen w|j het gezelschap eene betere opkomst toe: het verdient deze ten volte. Op out Vtkngen bericht in den na middag r»"j i5 dezer van den inspecteur van het loodsje ien ;n 3da district, dat te Egmond aaa

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1